Atatürk Kimdir | Gerçekten Tanıyor Muyuz... - Sayfa 6 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Atatürk Kimdir | Gerçekten Tanıyor Muyuz...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cevap: Atatürk Kimdir | Gerçekten Tanıyor Muyuz...

Ah ah kimisinin çok biliyorum ayaklarıyla entel dantel takılacağım diye kıvranıp Atatürk gibi devlet adamını eleştirmesi yok mu, bitiriyor beni.

Atatürk bu yüzyılın büyük insanlarından birinin tarihi başarılarını, Türk halkına ilham veren liderliğini, modern dünyanın ileri görüşlü anlayışını ve bir askeri lider olarak kudret ve yüksek cesaretini hatırlatmaktadır... Çöküntü halinde bulunan bir imparatorluktan özgür Türkiye'nin doğması yeni Türkiye'nin özgürlük ve bağımsızlığını şerefli bir şekilde ilan ve o zamandan beri koruması, Atatürk'ün Türk halkının işidir. Şüphesiz ki, Türkiye'de giriştiği derin ve geniş inkılaplar kadar bir kitlenin kendisine olan güvenini daha başarı ile gösteren bir örnek yoktur.

John F. KENNEDY

(A.B.D. Başkanı, 10 Kasım 1963)

Benim üzüntüm, bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun gerçekleşmesine artık imkan kalmamış olmasıdır.

Franklin ROOSEVELT

(A.B.D.Başkanı, 10 Kasim 1963)

Asker-devlet adamı, çağımızın en büyük liderlerinden biri idi. Kendisi, Türkiye'nin, dünyanın en ileri memleketleri arasında hak ettiği yeri almasını sağlamıştır. Keza O, Türklere, bir milletin büyüklüğünün temel taşını teşkil eden, kendine güvenme ve dayanma duygusunu vermiştir.

General Mc ARTHUR

Sovyet Rusya Hariciye Nazırı Litvinof ile görüşürken kendisine onun fikrince bütün Avrupa'nın en kıymetli ve en ziyade dikkate değer devlet adamının kim olduğunu sordum. Bana Avrupa'nın en kıymetli devlet adamının Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal olduğunu söyledi.

Roozwelt (Franklen D.) 1928

Birleşik Amerika Cumhurbaşkanı

Akıllı ve barışçı yöntemlerle gerçekleştirdiği eseri halkların tarihinde izlerini bırakacaktır.

Albert LEBRUN

Fransız Cumhurbaşkanı

Savaş Türkiye'yi kurtaran, Savaştan sonra da Türk Milletini yeniden dirilten Atatürk'ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de büyük kayıptır. Her sınıf halkın O'nun ardından döktükleri içten gözyaşları bu büyük kahraman ve modern Türkiye'nin Ata'sına değer bir görünümden başka bir şey değildir.(1938)

Winston CHURCHILL

İngiltere Başbakanı

O büyük insan yalnız Türkiye için değil, bütün doğu milletleri için de en büyük önderdi.

Emanullah HAN

Afgan Kralı

Mustafa Kemal Atatürk, kuşkusuz 20. yüzyılda dünya savaşından önce yetişen en büyük devlet adamlarından biri, hiçbir millete nasip olmayan cesur ve büyük bir inkılapçı olmuştur.

Ben Gurion

İsrail Başbakanı (1963)

Ve daha niceleri. Gerisi ilerlesin..

Eyvallah Tuna.O senin güzel düşüncen. Teşekkür ederim.

Evet aynı Musaddıktan bahsediyoruz.

Aslında konuşulabilecek çok şey var ama uzun atıflara da sıkmak ve boğmak istemiyorum bende. Yoksa uzunca konuşulabilecek irdelenebilecek bir konu.

Stalin öyle diyor ama Lenin, Fidel, Mao, Tito çok daha somut tespitler yapıp altını doldurabiliyor. Yani zaten bu meseleler üzerinde çok ittifak olan meseleler değil ki üzerinde tartışmak gerektiriyor.

Onun harici evet Antikapitalizm ve Antiemperyalizm eşleşemesinden hareket edilebilir ama kendi düşünceleri ve Devlet Sosyalizmi atıflarını nereye koyacaksın, nerede duracak bunlar. Kaldı ki İİK'ne kadar olan süreç tamamen bu uygulamalarla geçilmiştir denilebilir.

Yunan cephe savaşı mevzusu zaten tamamen Küçükömer tezlerinden beslenir. Ama öte yandan emperyalist destek ve geri planı, arkadaki güçleri es geçmek ne kadar doğru olur ?

''...O işgalcilere karşı bir kurtuluş savaşı yapıyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına, padişahı da yardakçılarıyla birlikte silip süpüreceğine inanıyorum.'' diyen Lenin'in teşhisini nereye koyacağız falan konusu da burada önem arz ediyor.

Mustafa Suphi meselesi de layıkıyla tartışılan bir mesele değildir. Orada Vahidov, Galiyev gibi gerçeklikleri ve o dönemde ki ilişki ağlarını es geçerek direkt yorum yapmak bunları görmeden direkt kanıya varmakta mesela çok mantıklı ve makul değil. O mesele cidden karmaşık.

Netice olarak ben genel tabloda Mustafa Kemal'in ciddi anlamda dünya tarihine mal olmuş ve antiemperyalist bir lider olduğunu düşünüyorum ki sonradan gelen bir çok ardıl liderde bu konuda aynı teşhisi yapıyor. Lakin altını çizdiğini konular ayrıntısıyla konuşulması gereken konular ki burada boğucu olmamak adına o ayrıntıları fazla girmiyorum. Sende benim yazdıklarımı anlıyorsun diye düşünüyorum zaten :)

Uzunca yazdim ama sildim. Cunku olur olmadik yerlere gittim. Mao, 3. Enternasyonel, Galiyev vs. vs. cok sapti gibi. Ama yazdiklarimi copy yaptim. Istersen gonderirim sana Ozan. Cunku cok disina cikti yazdiklarim konudan. Anti kapitalizm-anti emperyalizm, devlet sosyalizmi atfini kiran seyleri falan yazmistim da cok konu disina cikiyor. Bir sekilde ic tartismaya donuyor. O da ic tartismaya gerek yok gibi acik yerde :) Ama kopyaladim yazdiklarimi.

benim icin bitti de bazi cahiller düsünceye saygisi yok

hakaret yok bilmem ne yok

adamlar anamizi babamizi isin icine katti

gelip yüzüme konussa

ikiyiye bölerim neyse

hayirli forumlar

ve de bu cahil adamlara ceza yokmu

biz fenerlilere sövdük 3 hafta aldik

adam renkdasina sövüyor bisey yok

:) ağır tahrik var sen adamı bu konuya girip yok sultan mehmet falan filan zırvalarsan olacağı budur sonradan sızlanmanın gereği yok!!!

Daha önce neler yazildi hic okumadim ama, havada bir tartisma olmus kokusu var.

Ne zaman Osmanli, Atatürk gibi konular acilsa tartisma cikiyor.

Gurur duyun. Duymuyorsaniz da saygi gösterin, cekilin kenara.

herkesin atatürkü var

benimkisi fatih sultan muhammed

Burada bu konuyla ilgili geçmiş bir polemik ve bunu tekrar deşmek istemiyorum ama bunun üzerine iki kelime yazmak istiyorum..

Bu konuşmalara gerek yok. Önderimiz Atatürk ile ilgili bir sayfada bunun paylaşılması benim gözümde

Talihsiz bir yorum. Bu tip şeylere gerek yok...

12 sayfa tartışan arkadaşlarıma yönelik bir anket düzenlemek istiyorum. :)

Soru basit ; "videoyu izledin mi?"

Yazık gerçekten, maksadını aşmış bir tartışma...

Okadar sorunlu bir milletiz ki, kendi öz değerlerimizi koruyamıyoruz. Neden birini korurken öbürünü dışlamak zorundayız ?

Tartışması olmuş diye yazıyorum ; "Benim Atatürk'üm Fatih Sultan Mehmet" demek nedir yahu???

"Benim Atatürk'üm Atatürk'tür, Fatih Sultan Mehmet'im de Fatih Sultan Mehmet." :)

Çok mu zor her değerimiz ayrı ayrı sahiplenmek/sahiplenebilmek.

Lenin dedinizde aklıma geldi. Leningrad çok güzel yer lan, harbi çok güzel, ölmeden görün derim..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt