Atatürk’ün Ezan ve Kur’an-ı Kerim Hakkındaki Fikir ve Düşünceleri | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Atatürk’ün Ezan ve Kur’an-ı Kerim Hakkındaki Fikir ve Düşünceleri

Ezan ve Kur’an’ın okunuşu üzerine;

Ezan ve Kur’an’ı Türklerden başka hiçbir Müslüman milleti bu kadar güzel okuyamaz. Bunlara muhteşem müzik ahengi veren Türk sanatkârlarıdır. 1933 (Abdülkadir İnan, İki Hatıra, Türk Dili Dergisi, TDK, Sayı: 74, 1957, s. 66)

Kur’an’ın Türkçeye çevrilmesi hususunda;

İlk olarak Kur’an’ın dilimize çevrilmesini istedim. Bu da ilk defa olarak Türkçeye çevriliyor. Hz. Muhammed’in yaşamına ait bir kitabın çevrilmesi için de emir verdim. 1930 (Atatürk’ün S.D. III, s, 85; Ayın Tarihi, N: 73)

Ataturk bircok hizmeti var din konusunda, ornegin Din islerinin tek bir cati altinda toplanmasi icin diyanetin kurulmasi emrini vermistir ,ayrica cumhuriyetin ilk yillarinda cok sayida hadis kitabi basilip halka ucretsiz dagitilmistir.

Birazdan sahte belgeler gelir. Onlar gelmeden ben söyleyeyim. Kazım Karabekirin Hatıratı diye ortalıkta dolaşan kitap gerçekte onun hatıratı değil. Ölümünden sonra hatıratıda yakıldı. (Araştırabilirsiniz)

Bir şey daha var, gercektarih diye bir siteden alıntı çakma belgelerinde herhangi bir aslı astarı yoktur. M.kemal Hakkında devlet arşivleri %90 açıktır. %10luk kısımda M.kemalin arkadaşlarıyla ve harp zamanında bir bayanla mektuplaşmalarıdır. Kadir Mısırlıoğlu gibi amatör tarihçilerin söylediklerini de buraya getirip forumu pisletmeyin.

Birazdan sahte belgeler gelir. Onlar gelmeden ben söyleyeyim. Kazım Karabekirin Hatıratı diye ortalıkta dolaşan kitap gerçekte onun hatıratı değil. Ölümünden sonra hatıratıda yakıldı. (Araştırabilirsiniz)

Bir şey daha var, gercektarih diye bir siteden alıntı çakma belgelerinde herhangi bir aslı astarı yoktur. M.kemal Hakkında devlet arşivleri %90 açıktır. %10luk kısımda M.kemalin arkadaşlarıyla ve harp zamanında bir bayanla mektuplaşmalarıdır. Kadir Mısırlıoğlu gibi amatör tarihçilerin söylediklerini de buraya getirip forumu pisletmeyin.
Her limanda sevgilisi vardi ve hocalari katletti iddialarina ne dersin kamil

Her limanda sevgilisi vardi ve hocalari katletti iddialarina ne dersin kamil

Hocalar olayı tamamen komedi gibi. Hocaların tamamına yakını şapka yüzünden beraat etti. Buna Atıf efendi'de dahil. Beraat ettikten sonra şapka takmamaya da devam etmiştir. Bu idamlar ingiliz mandasının hoşgörü ile karşılanması ve bu konuda halkın ayaklandırılması sonucu olmuştur. Konuyla bağlantılı değil ama, herkes Abdulhamid'i över mesela, Said nursiyi tımarhaneye attıran adamda kendisidir. Said Nursi bir kitabında kendisini mesih ilan etmiştir çünkü. Bu kadar din karşıtı gibi gösteriliyor madem Mustafa kemal. Neden Said Nursiyi de idam ettirmemiş? Bu kadar radikal kararlar alan bir adam bu söylediğimi de çok rahat yapabilirdi Kamil.

Isin ilginc tarafi kutsal olarak gorulen namaza cagri sekli, yani "ezan" siradan bir Arab'in (Abdullah b zeyd) ruyasinda gordugu cigirma seklidir. Akabinde gordugu ruyasini Muhammed'e anlatir ve o da cok begendigi icin bundan boyle ezan boyle okunur. Daha once bu hadiseyi duymayanlar sahih hadislere goz atabilirler.

Kuran'ın indirilişi sonrasında, dini onaylayan ilk Türk devleti Karahanlılar. (840-1212)

Sonrasında sırasıyla dini onaylayan Türk devletleri;
Büyük Selçuklu (1037), Anadolu Selçuklu (1077), Karamanoğulları (1250) ve Osmanlı (1299).

Bu 5 Türk devletin ortak noktaları ;
üçünün hem devlet dili hem konuşma dili, diğer ikisi konuşma dili Türkçe olmasına rağmen,
bu 5 Müslüman Türk devleti, 11 yüzyıl boyunca, Kuran'ı Arapça okunmak zorunda bırakmış.

Türkçe okunması yasaklanmıştır.

Allah'ın buyruklarını anlamaktan yoksun bırakılan Müslüman Türk halkı,
Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nde ilk kez aydınlığa çıktılar.

Atatürk, yine lider kişiliği ile, 11 yüzyıl boyunca uygulanan bu yasağı kaldırarak,
Kuran'ı ilk kez Türkçe'ye tercümesini yaptırmıştır.
(Mehmet Akif Ersoy ve Elmalılı Hamdi Yazır'a verdiği talimatla)
Böylece, Atatürk sayesinde, Allah'ın buyruklarını gerçek kaynağından
kendi dilimizle öğrenmemizin yolunu açmıştır.
Atatürk, gerçek bir Müslüman ve dünyada eşi olmayan bir liderdir.

Atatürk'ü dinsiz gösterme modası, yanlıştır.
Doğru yolda kimin olduğunu, sadece Allah bilir.

Taha (20:135)
Herkes beklemede ; artık, sizde bekleyin.
Gerçeğin yolunun yoldaşlarının kim olduğunu ve doğru yola kimin eriştiğini sonunda göreceksiniz !

Türkçeye çevrildi de ne oldu? Müslümanların belkinde %90'ı okumadan inanıyorlar... Hala namazlarını, ezanlarını arapça kullanıyorlar. Üstelik kuranda olmamasına rağmen namaz dualarını bile arapça yapıyorlar, hadi arapça yapmalarını geçtim arap ümmetinin şerefini yücelt diye dua ediyorlar... Şimdi bunu kaç kişi bunu biliyor?

Not: Birileri de çıkar şimdi "o öyle değil, böyle" diye dezenformasyona kalkar... Akılcı ve araştırmacı kişiliklerdir ya, sürekli kendileri gibi düşünenleri referans verirler.

Atatürk'ün din yada kutsal kitap konusundaki fikri beni hiç ama hiç ilgilendirmiyor.
Adamın yaptıkları ortada. Nokta. Söyliyeceklerim bu kadar.

Türkçe'ye çevrildikten sonrasını tartışırız, o ayrı konu...
Yazdıklarının tümüne katılıyorum. Aynı fikirdeyim.

Ayrıca, Kuran, vurguyu Arapça'ya değil Anadil'e yapar.
Herkesten de "okumayı, anlama ve üzerinde düşünme" yapılmasını ister.

Normali de odur zaten... Atatürk ülkemiz için ilk aydınlanmayı gerçekleştirdi. İkinci aydınlanma da "internet"... Bir on yıl sonra insanların bu konularda neler düşünmek istediklerini öğrenmek isterdim aslında :)

Atatürk ülkemiz için ilk aydınlanmayı gerçekleştirdi. İkinci aydınlanma da "internet"...

Internet öyle bir şey ki, sekülerliğin en uç noktalarından, tarikatlerin zikir toplantılarına kadar,
destursuz pat diye ortadan dalıyorsun.

Dolayısıyla, zamane çocukları, önceki nesillere göre, çok daha donanımlı olacak.

Din derslerinde, hocamız, çorbanıza sinek düşerse, iyice bastırın öyle için derdi, bizde ağzımız açık dinlerdik. Yorum yapamadan.
Şimdiki internet nesline, bunu anlatsan, sana çatır çatır yorumda yapar, karşıda çıkar, hoca cevapta veremez.

Isin ilginc tarafi kutsal olarak gorulen namaza cagri sekli, yani "ezan" siradan bir Arab'in (Abdullah b zeyd) ruyasinda gordugu cigirma seklidir. Akabinde gordugu ruyasini Muhammed'e anlatir ve o da cok begendigi icin bundan boyle ezan boyle okunur. Daha once bu hadiseyi duymayanlar sahih hadislere goz atabilirler.

Ezanı dalgaya alıp, peygambere inanmayıp sahih hadisleri referans vermek de iyiymiş, hiç çelişmemiş.

Atatürk´e Müslüman demek, yada dindar demek, onun kendi El yazilarini yalanlamak olur. Bu Ülke okadar Anti-Demokratik bir Ülke ki, zamaninda Atatürk´ün sözleri bile sansürlendi. Yazdirdigi ders kitaplarinin, konusunu acmak dahi insanlari hapise tikmak icin yeterliydi. cünkü Atatürk´e Müslüman degil demek, ona hakaret olarak algilaniyordu.

Bir tane Devlet Atatürk´ü var, bir tane de tarihi Atatürk var. Devletin yarattigi Atatürk profili, yavas yavas Ordu´nun siyasetten elini cekmek zorunda kalmasi ile yikiliyor, ve gercekler ortaya cikiyor.
Su sorun da varda tabi, bu Ülke gercek Atatürk ile tanismaya hazir, tolerans seviyesine sahip mi ? Ben bunu sanmiyorum maalesef.

Atatürk´ü seven bir cok kisi, hatta Atatürkcülerin büyük kisimi onu Müslüman bilerek seviyor. Ve bazi dindar kesimlerinin " Ülkede Islami yok etmek istedi" gibi laflari tamami ile palavra zannediyor. Atatürk gercekten Müslüman olsaydi, böyle tartismalar olamazdi bile Ülke´de. Sogu sorunlar zaten, insanlarin okumadiklari icin ortaya cikiyor.

Son düzenleme:
Devlet adamlarının dine inanıp inanması neyi değiştirir ki? Ben uygulamalarına yaptıklarına bakarım .

Sent from my iPhone using Tapatalk

Üst Alt