Campos’un Pozisyonu ve Başkan Üzerine | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Campos’un Pozisyonu ve Başkan Üzerine

Galatasaray’ımızda son 1-2 ayda olanlar ile ilgili zaten çok şey söylenebilir ama benim naçizane aklıma takılan bir durum var.

Görüşmek için İstanbul’a getirilen, ağırlanan ve gittikten sonra kulüpte ki görevi hakkında tek bir kelime dahi yazılı açıklama yapılmayan biri olarak;

1. Kulüpte ne gibi bir pozisyonu var, transferde ne gibi bir yetki ile hangi mali koşullar ile hareket edecek.

2. Başkana bağlı ise kişisel danışmanlık ücretini KULÜP mü yoksa BURAK ELMAS bey mi ödeyecek?

3. Eğer kulüp ödüyorsa neden kişisel danışman diyerek geçiliyor, kulübün kurumsal aklı Burak Elmas mıdır sadece?

4. Campos onu getirdi, şunu veto etti deniyor o halde neden kulübe bağlı değil gibi hareket ediyor? Uzaktan kumanda ile marka mı yönetilir?

5. Bu kulüpte olanlar Avrupa’da model olarak olabilir ama o model yılların temeli üzerinde var, o yüzden bizde yaptım oldu olmaması adına pozisyon tanımı medya ve taraftara açıklanmalı ki basında benzeri hamleler gibi yıpratılmasın

6. Beşinci madde eğer geçmiş yönetimler gibi saldım çayıra ise o zaman bu kulübün 1.2 milyon Euro’sunu harcamak Elmas da dahil kimsenin hakkı değildir.

Gitsin kendine danışmanı kendi cebinden ödesin demek gerekmez mi?

Benim aklıma gelenler bunlar.

Merak ediyorum sizin de fikirlerinizi

Hangi pozisyonda çalıştığı ner olarak açıklanmalı.

Sadece maaş karşılığı mi çalışıyor yoksa manager gibi alınan satılan oyunculardan veya ileride kâr getirecek oyuncudan pay istiyor mu?

Kulüp olarak bizi nerede görüyor fikirleri nedir vs
Düzenli olarak (3-4 ayda bir veya transfer dönemlerinde ) taraftara bizzat bilgilendirme yapmalı.
Anlaşması kaç senelik
Başkan giderse kendide otomatik gidecek mi ?

Bir sürü açık nokta var

5. Bu kulüpte olanlar Avrupa’da model olarak olabilir ama o model yılların temeli üzerinde var, o yüzden bizde yaptım oldu olmaması adına pozisyon tanımı medya ve taraftara açıklanmalı ki basında benzeri hamleler gibi yıpratılmasın

Yönetim modelinin ne olacagi, hangisinin daha iyi olacagi tamamen bir tercih meselesi... Avrupada (Daha dogrusu avrupanin büyük bas ülkelerinde) ki fark cok degisik sartlar altinda, kulüplerin zaten otomatik ayri bir potansiyal ve cazibeye sahip olmasi. Hem ekonomik, hemde prestij olarak...

Olay cok zor degil aslinda. Campos´a para ödüyorsan, ona göre de bir ekonomik imkanin olmasi lazim. Transfer icin degil de, futbolcularini satmak icin düsünüyorsan mantikli olur bizim acimizdan. Ama elbette yine bakilmasi gerekir, futbolcularin kaca satilip, kaci yamyamlara gidecek diye... Campos´un agini kullanirsan, elbette ki adam bu transfer süreclerinden asagidan yukaridan kimin eli deyiyorsa, her yerden payini alir.

Fenerde aynı şekilde Antero Heneiqueyi getirmiş. Resmi açıklama bile olmayabilir görev tanımı hakkında diyorlar onlarda. Garip ilişkiler.

Campos’un sportif direktör olarak gelmesi bugünün şartlarında imkansızdır, ayrıca gerçekçi de değildir. Ona tam yetki verilmesi ve 50-60 milyon euro gibi bir bütçe verilmesi gerekir en azından.

Bu yöntem biraz daha global oyunculara nüfus edebilmek, getirebilmek için yapılmış bir hamle gibi geliyor. Yerel yöneticilerle, temsilcilerle her seferinde düdüklenip dönüyorsun, ayrıca son yıllarda türk futbolunda pr kaybı da eklenince oyuncu alamaz hale gelindi. Campos bağlantısıyla bunu halletmeye çalışıyorlar gibi geldi bana.

Bu bence 2-3 aydır akıllarında olan iş ama Terim’in bunu kabul etmesi mümkün değildi, o yüzden bugüne kaldı. Genelde böyle operasyonlara korkarak yaklaşırım, böyle kakalanan oyuncuların acısı 4-5 sene çıkmaz. Örneğin; Mancini döneminde Ocak transferleri.

Ben Campos işine genel olarak sıcak bakıyorum. Zira yöneticiler aşırı acemi, bu konuda Dünya Çapında bir ismin çalışması daha iyi. Ha arka kapıdan dolanır mı? Onu zaman gösterecek. Tek umudum daha önce böyle işlere kalkıştığını hiç hissettirmemesi

Campos vs hikaye. Düzgün scout ekibin olduktan sonra başarı kaçınılmazdır. Örneğin altyapısı hariç Ajax bile diyebiliriz. Adamlar daha kundakta iken oyuncu alıyor. Ayrıyetten son yıllarda Midtjyland ve Slavia Prag örneklerini de verebilirim.

Üst Alt