CERN Açıkladı : Higgs Parçacığı Bulundu! - Sayfa 7 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

CERN Açıkladı : Higgs Parçacığı Bulundu!

Cevap: CERN Açıkladı : Higgs Parçacığı Bulundu!

higgins falan işin görünen yüzü, dünyaya atılan palavralar , kapalı kapılar arkasında neler yapıyorlar kim bilir. 10milyarlarca dolar harcıyor adamlar. ışınlanma, lazer teknolojisi, bilmediğimiz silah teknolojilerinin geliştirilmesi, hatta belkide zamanın ilerisine gidip geri gelme gibi deneyler yapılıyor olabilir. :D

Olabilir, keşke biz de yapabiliyor olsaydık...

Bu parayı nereden buldular diyenler olmuş,valla ben de Lidyalılara sövüp duruyorum bu parayı nereden buldular diye,ne güzel eskiden kardeş kardeş veriyorsun buğdayını alıyorsun sütünü,veriyorsun deriyi alıyorsun yumurtayı,peh de peh :lol:

Bilime harcanan paraya acımayın. Bugün lüks otomobillere, uçaklara biniyorsak Iphoneler, internetler, cep pc'leri kullanıyorsak; İnsanlar uzaya çıkıyorsa, uydu yolluyorsa bunlar hep deneme-yanılma yöntemleriyle dev meblalar harcanarak bulundu. Sizin mantığınızla yatırım bilime değil ekmeğe yapılsaydı şu anda yalın ayak yürümeye devam ediyorduk. Bilim kolay oluşmuyor ayrıca, zaman süreci çok etkili.. Bir hastalığın tedavisinin bulunması sürecinde bile binlerce insan ve hayvan kobay olarak kullanılıp öldürülmüş. Hiç bişey kolay ve maliyetsiz bulunmuyor haliyle.. O yüzden paradan kısıp harcama yapacaksak, silaha giden, fuhuşa giden, uyuşturucuya giden, lükse aşırı ve gereksiz refaha giden, israf edilen paraları eleştirelim mümkünse..

Aksi takdirde bin yıl daha ''Vay be adamlar harbiden yapıyor'' demeye devam ederiz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

higgins falan işin görünen yüzü, dünyaya atılan palavralar , kapalı kapılar arkasında neler yapıyorlar kim bilir. 10milyarlarca dolar harcıyor adamlar. ışınlanma, lazer teknolojisi, bilmediğimiz silah teknolojilerinin geliştirilmesi, hatta belkide zamanın ilerisine gidip geri gelme gibi deneyler yapılıyor olabilir. :D

ışığın hızından daha hızlı bir madde olmadığı için ışınlanma olayı imkansız. ışık bile samanyolu galaksisinden 100 bin yıl sonra çıkıyor. öyle uzay filmlerindeki gibi düğmeye basıp diğer galaksilere yolculuk gerçek dünyada imkansız. zamanda yolculukta aynı şekilde şu anki enerji kaynakları bunu yapmaya izin vermez. ama diğer dediğin şeyler olabilir. bildiğimizden biraz daha ilerde olabilir teknoloji.

ışığın hızından daha hızlı bir madde olmadığı için ışınlanma olayı imkansız. ışık bile samanyolu galaksisinden 100 bin yıl sonra çıkıyor. öyle uzay filmlerindeki gibi düğmeye basıp diğer galaksilere yolculuk gerçek dünyada imkansız. zamanda yolculukta aynı şekilde şu anki enerji kaynakları bunu yapmaya izin vermez. ama diğer dediğin şeyler olabilir. bildiğimizden biraz daha ilerde olabilir teknoloji.

Teknolojide neyin imkansız olduğunu kestiremezsin hocam ,birgün olucaktır ama ne zaman onu kestirmek zor

Şuan aklımız almıyor ama bundan 250 sene öncede teknolojinin şuan geldiği noktayı insan aklı almıyordu,100 bin ton ağırlığındaki bi nesne bi kıtadan bi kıtaya uçacak deseler kim inanırdı

zamanda geriye gitmekle ilgili birçok paradoks var doğrudur ama kendi içinde tutarlılık ilkesiyle gidilebilir. tabi şimdi değil çok çok ilerki zamanlarda.

Bu konuda cern'de çalışan bir fizikçimizin değerlendirmeleri daha sağlıklı bilgiler verecektir bizlere..

Bilim dünyası İsviçre'deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'ndeki (CERN) deneye kilitlenmişti. İlk açıklamalara göre Tanrı Parçacığı bulundu. Ancak kafa karışıklığı devam ediyor.

Hürriyet Gazetesi yazarı Taha Akyol, CERN’de çalışan Türk fizik Prof'u Gökhan Ünel'e kafaları karıştıran tüm soruları yöneltti.

İşte Taha Akyol'un 'Tanrı parçacığı' başlıklı bugünkü o yazısı

Dr.Mehmet Öz öneriyor: 2 ayda nasıl 10 kilo verilir?

TANRI parçacığı ya da öbür adıyla Higgs Bozonu denilen atom-altı parçacık sahiden bulundu mu? Bilim tarihinde anlamı nedir? Ne işe yarar? Bu soruları CERN’de çalışan Prof. Gökhan Ünel’e sordum. Mayıs ayında Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile CERN’i ziyaretimizde tanışmıştım (Hürriyet, 24 Mayıs).

California Üniversitesi’nden CERN’e gönderilmiş bir Türk bilim adamı, kendisini “Türk bilim rönesansına” adamış genç bir fizik profesörü... Mesele şu: 13.7 milyar yıl önce ‘big bang’ meydana geldiğinde açığa çıkan akıl almaz enerji nasıl oldu da sonsuz boşluğa ısı ve ışık olarak dağılacağına “kütle” kazandı yani maddeye, galaksilere, yıldızlara dönüştü? Bunu sağlayan atom-altı bir parçacık olmalı diye düşünen bilim adamları CERN’de bu parçacığı araştırıyorlar. “Büyük Hadron Çarpıştırıcısı” (BHÇ) içinde ‘big bang’ ortamı oluşturuluyor ve bu ‘parçacık’ gözlemlenmeye çalışılıyordu. Prof. Ünel, BHÇ’de “Güneş merkezindeki enerjiden yaklaşık 100 bin kat daha fazla” enerji yoğunlaşması sağlanarak bu deneylerin yapıldığını söyledi.

PARÇACIK BULUNDU MU?

Prof. Ünel, iki büyük deneyde de “yeni bir parçacık” görüldüğünü belirterek şunları söyledi: “Bu yeni parçacık aradığımız parçacık mıydı? Yoksa bir algıç hatası ya da üst üste 10 defa tura gelmesi gibi tabiatın bize yaptığı bir istatistik şakası mıydı? Böyle olması ihtimalinin 3 milyonda bir olduğu hesaplandı! Yani kesinlikle yeni bir parçacık bulduk, ama bu nedir henüz tam bilmiyoruz. Higgs parçacığı olabilir...” Bulunan parçacık Higss parçacığının teorik özelliklerine uygun gözüküyor... “Ancak elimizdeki veri ile olası her özelliğe bakamadık. Yapılacak ilk iş daha çok veri toplayıp bu görülen parçacığın gerçekten Higgs olduğundan emin olmak... Higgs parçacığı ise, artık protonu oluşturan temel parçacıklara (kuarklar, elektronlar vb.) kütle kazandıran mekanizmayı anlıyor olacağız...” Anlıyor olacağız da ne olacak?..

BULUŞ NEYE YARAYACAK

Günlük hayatımızda ne gibi gelişmeler olacak? İşte cevabı: “Pratikte bu ne işe yarar sorusu için çok erken. Biz bugün bir çocuğun doğumunu müjdeledik, ileride hangi mesleği yapacağını şimdiden bilemeyiz! Tersini söyleyen ‘benim torunum ileride başkemancı olacak’ diyen bir dede gibi komik duruma düşer!” Peki bu bulgu temel fizik teorileriyle uyumlu mu, yepyeni bir teori mi doğuyor? “Eğer bulunan parçacık gerçekten Higgs Bozonu ise, bizi buraya kadar getiren kuram olan Standart Model’i doğrular nitelikte olacaktır. Yani temel fizik kuramları, kuantum ve görelilik gibi bilgiler ile uyumlu. Zaten bunlara tamamen zıt bir şey bulmamız mümkün değil. Biz Vatikan değiliz ki önce ‘dünya tepsidir’ veya ‘duruyor’ deyip sonra ‘yok yuvarlakmış, dönüyormuş’ diye devamlı kendimizle çelişelim. Bilimde ilerlemeler adım adım ve her adımdan emin olarak yapılır. Bu yüzden Higgs’i bulduk’ demiyoruz. Aman bizim magazin düşkünü insanımıza gereksiz malzeme vermeyelim.”

EVRENİN TARİHİ

Gökhan Ünel’in gönderdiği “Evrenin tarihi” şemasını biraz sadeleştirerek size de sunuyorum:

- 0 saniye: Büyük Patlama, enerji yoğunluğu sonsuz, çünkü evren nokta kadar.

- 0,-25 tane sıfır

-1 saniye, yani saniyenin trilyonda birinin trilyonda biri: BHÇ’nin ulaşabileceği en yüksek yoğunluk, nokta halindeki evren yaklaşık 300 milyon km’ye genişlemiş.

- 0,00001 saniye: Proton ve nötronlar oluşuyor.

- 3 dakika = 180 saniye: Hidrojen ve helyum gibi hafif çekirdekler oluşuyor.

- 380 000 yıl: Elektronlarla birleşen hafif çekirdekler hidrojen ve helyum atomlarını oluşturuyor.

- 200 milyon yıl: Yıldızlar ve gökadalar oluşuyor.

- 9.2 milyar yıl: Güneş sistemi oluşuyor.

- 10 milyar yıl: Dünya’da hayat başlıyor.

- 13.7 milyar yıl: Bugün...

TEMEL BİLİMLER UYARISI

Prof. Ünel’in Türkiye’de uygulamalı bilimlere büyük önem verilirken temel bilimlerin ihmal edilmesini eleştiren şu uyarısını, YÖK’e ve bilim camiamıza sunuyorum: “Türkiye’de anne-babaların, hatta öğretmenlerin bile ‘oğlum, kızım fizikçi olacak da ne olacak’ demesi, fizik bölümlerinin kapanıp hocaların işten çıkarılması içimi acıtıyor. Mühendislik, ancak biri bin yapabilir; sıfırı bir yapmak ise temel bilimlerin, özellikle de fizikçilerin işidir. Eğer bunu unutursak ülkemiz geri gider.”

bu deneyin amacı gemileri manyetik mayınlara karşı etkilenmemesini sağlamaktır. temasla çalışan mayınlar manyetik mayınlara yaklaştığı zaman mıknatıslar harekete geçer ve patlar. bu durumu çözmek için geminin mıknatısları nötr hale getirilmelidir ki mıknatıslar tarafından çekilmesin.

philedelphia de yapılan deneyde bununla ilgilidir. o deneyden sonra savaş gemilerinde bu yöntem kullanılmaktadır.

1 saattir bunu araştırıyorum. sadece bilimsel kaynaklardan bilgi edinmeye çalıştım. ayrıca eğer o dönemde inandığın gibi ışınlanma gerçekleşseydi şu an o teknoloji çok ilerde olurdu. inandığın şeyin hiçbir bilimsel geçerliliği yoktur. eğer bilimsel bir kanıtın varsa buraya yazabilirsin. onun dışında hiçbir söz geçerlilik kazanmaz.

Philadelphia Deneyi - Vikipedi

vikipediye girip ctrl f e basıp iddia yazarsanız deneyin ne kadar bilimsel olduğunu görürsünüz. daha deneyin yapılıp yapılmadığı kesin değilken bu kadar net konuşulması garip gerçekten. dün tarihin en önemli keşiflerinden biri yapıldı ama biz onu değilde komplo teorilerini konuşuyoruz. türkiye nin halini özetleyen bir durum bu.

Bilmeden konusmayi seven bir milletiz. Bu deneyi ve getirirlerini anlamak ve kavramak icin cok fazla bilgiye gerek var. Einstein formüllerini ve kesiflerinin dünya üzerindeki etkisi ve onun üzerine kurulmus yeni kesifleri (Su an Cep telefon, uydu, internet, gps, önde gelen ve günümüzde normal karsiladigimiz bütün icaatlar) anlamakta fayda var. Önce bir kere Standard modeli okuyun, ögrenin, anladiginizi sanip bir kac yil daha okuyun ve bir daha bastan baslayin. Bir kac sene sonra bazi sorular kendiliginden gelisiyor. Magazin gazete okumakla olmuyor bu isler.

Sonucta gravitasyon (Türkcesi Kütle yada yer cekimi oluyor sanirim) ile ilgili birsey. Ve bu gravitasyonu anlayabilmek, onu kontrol etmek ve gücünü kullanabilmek hayatimizin her saniyesini degistirebilir. Sadece mevcut icaatlari degil su an hayal edemedigimiz, ya da hayal edebildigimiz ama gerceklestiremedigimiz, teknoloji imkanlari saglayabilir.

Bir renkdasin yazdigi gibi. Bilim anlaminda bir kapi kapanir, on kapi acilir, ya da bir kapi acilir 10 kapi daha acilir. "10"un yerine izediginiz rakami yazabilirsiniz.

Fizik seviyem orta okul seviyesi ve okuduğum birkaç birşeyden ibaret. Ama biraz araştırdığım kadarıyla, maddeye kütlesini veren bir parçacık bulunduysa, o parçacığın bir şekilde yok edilmesiyle kütlesiz maddeler üretilebilmesi gibi ütopik bir fikir geldi aklıma. Kütlesiz canlılar, maddeler, somuttan soyuta geçiş. Böylece dediğin ışınlanma olayı dahi yapılabilir, belkide ruhu bile açıklayabiliriz. Dediğim gibi, bunlar haberi okuyunca ilk aklıma gelenler ve belkide fizikle ve deneyle hiç alakası olmayan şeylerdir ama basit bilgilerimle bu çıkarımları yaptım. Ayrıca, bilim Cerndeyse bile gidip almak gerekir :asd: Bilime harcanan para israf değildir bence. Haberde bu bi arkadaş paylaşmıştı;

CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Konseyi) deneyinde aranan aslında “Higgs Parçacığı” (Higgs bozonu). 1964 yılında Peter Higgs ve arkadaşlarının geliştirdiği kurama göre, evrenin ilk oluşumu sonrasında (büyük patlama) ortaya çıkan tüm parçacıklar kütlesiz idi. Kütlesiz parçacıklar evrende yüzerken Higgs alanı içinde idi. Bu alan içinde Higgs bozonu sayesinde bir kütleye sahip olurlar. Bozulumun ağır yada hızlı oluşumu ile madde çeşitliliği oluştu. Higgs alanı parçacık olmasa da, Higgs bozonu W ve Z bozonu gibi bir parçacıktır. İşte aranan tüm kütlesiz parçacıklara hayat veren ve onları maddeye çeviren sihirli aracı bozon bulunursa ne olur bir düşünün.

Bir zamanlar “Dzyan Kitabı” diye küçük bir kitapçık okumuştuk. Bu kitabın başında “Fohat” diye bahsedilen bir ruh, tüm evrende dolaşmış ve kütlesiz nesnelerin içinden geçerek onlara ruh verdiği yazılı idi. Fohat, kitapçığa göre Tanrı' nın ruhu idi. CERN deneyinde bahsedilen ve içinden geçtiği kütlesiz parçacıkları maddeye çevrilen “Higgs bozonu” ise, bugün buna “Tanrı Parçacığı” deniyor.

CERN deneyi, 9 gün düzgün çalıştıktan sonra bilinmeyen nedenden dolayı elektromanyetik mıklatıslar eridi ve devre dışı kaldı. Onarımı bir yıl sürdü ve cihaz tekrar “Higgs bozonu” elde etmek için çalışmaya başladı.

Cevap: Higgs Parçacığı Bulunmuş - CERN Açıkladı (Son Dakika !!!)

Turk gazetelerini bir gezdim.. Miliyet, hurriyet felan.. Hangisi acaba yazmisdir diye..

Hepsinin mansetinde Fenere transfer olan Egemen var...

Tam sigirlar yeminle..

Magazin ağırlıklı gazeteleri gezmişsin renktaş. Ben Zaman'ın arka sayfasında gördüm mesela :D

ülke olarak bilimde irandan bile gerideyiz ama ahkam kesmede 1 numarayız herkes bilimadamı ürettiğmiz bi bok yok bizde bukadar bilimadamı varken bu konu uzar gider :)

Dün şakayla karışık boş işler bunlar Higgs ne,ben bir tek Giggs'i bilirim demiştim. :D

Adamlara helal olsun demeyi unutmuşum. Şimdiye kadar ki en önemli buluşlardan biri. Hayırlara vesile olur inşallah.

Üst Alt