CERN Açıkladı : Higgs Parçacığı Bulundu! - Sayfa 8 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

CERN Açıkladı : Higgs Parçacığı Bulundu!

Cevap: CERN Açıkladı : Higgs Parçacığı Bulundu!

Higgs'i anlamak kolay değil, ama anlayan insanları görmek güzel..

Cevap: Higgs Parçacığı bulunmuş - CERN açıkladı (Son Dakika !!!)

İşte tüm olayın özeti bu; millet nelerle uğraşıyor biz nelerle... Elin oğlu uzayda koloni bile kurar; biz şikecileri omuzlarda taşırız, one minut diyip yerimizde sayarız, Suriye ile hayali savaşlar gireriz..

Elin oğlu uzayda koloni kurar,biz forumda transfer bekleriz..

Baştaki teori yanlışsa boşa kürek çekiyorlar. Teorinin yanlış olmasının daha yüksek ihtimal olduğunuda kendileri dile getiriyorlar. :D

Maharet ''Tanrı Parçacığı'' falan bulmakta değil. Bakın TOKİ daha geçen gün 8 vatandaşımızı direkt olarak ''Tanrı'' ile bizzat buluşturdu.

Bizim parçacıklara ve bilme harcayacak zamanımız yok. İletişimi direkt kuruyoruz.

Maharet ''Tanrı Parçacığı'' falan bulmakta değil. Bakın TOKİ daha geçen gün 8 vatandaşımızı direkt olarak ''Tanrı'' ile bizzat buluşturdu.

Bizim parçacıklara ve bilme harcayacak zamanımız yok. İletişimi direkt kuruyoruz.

öyle deme abi daha büyük bir felaketi önlemişler onlar , çok yaşasınlar (!)

Yaşamın oluşumu ile "hikaye" kısımların çürütülmesi ve insanların din ile ayrıştırılmasının son bulması dileğiyle.

Fizikçi değilim, keşke olsaydım ama anlayabileceğimiz dilden kısaca;

1. Kütle (m) neden var? ın cevabı olacak sanırım...

2. Yepyeni enerji teknolojileri karşımıza çıkacak...

3. Yepyeni bilimdalları ve metodlar (biyerde yazıyordu farmakoloji vs değişecek) bulunacak...

4. Bu iş sanırım molecular transportation'a kadar gider... Çok da güzel olur... Düşünsenize her otobüs durağının yerine bir transport portali... Kartı basıyosun ücreti ödüyosun ve pat İzmir'den Ankara'ya...

Şöyle düşünmekte belki bir parça fayda olabilir:

Alın kendinizi tepeye çıkarın herşeye üstten bakın... Bi yerde bol sıfırlı uzaklıklar diğer tarafta noktadan sonra bol haneli uzaklıklar (yakınlıklar!!!) Klasik newton fiziğini alıştığımız uzaklıklarda anlamak ve uygulamak kolay ve hata payı tolere edilebilir... Ancak çok büyük ve çok küçük mesafelerde herşey çorba oluyor. Örneğin polonyadaki bir maçta canlı yayında gol olunca neredeyse herkes aynı anda seviniyor. Çünkü mesafe (sinyalin geldiği - elektronların geldiği) ışık hızı dediğimiz mesafe için o kadar kısa ki... Peki bu maç 10000000000000000000000000000000000000000000000000 km. mesafede oynansa idi... Golden kaç dk, saat, gün, yıl sonra sevinirdik? :D

yani CERN'de çalışan bilim adamları açık açık diyorki Dünya'yı higgs bozonu oluşturdu tanrı diye birşey yok falan diyorlar yanlışsa düzeltin

Yaşamın oluşumu ile "hikaye" kısımların çürütülmesi ve insanların din ile ayrıştırılmasının son bulması dileğiyle.

nebraska adamı ve piltdown adamı ile çürütülmüşdü diye biliyorum hikaye dediklerin yoksa o iddialar hikayemiydi ? evrenın ezelden geldiğni deli gibi savunan dinmiydi ? her halıtıda dine çamur atmak için kullanmasanız olmaz

yani CERN'de çalışan bilim adamları açık açık diyorki Dünya'yı higgs bozonu oluşturdu tanrı diye birşey yok falan diyorlar yanlışsa düzeltin

Kimsenin öyle bi şey dediği yok. Demek istenen şey periyodik cetvelde gördüğümüz bilmem kaç elementin hepsi aslında aynı parçacıklardan oluşuyor. Sadece elektron sayılar farklı. Ama hepsinde ortak olan parçacıklar var. Bozon denen şeyde aslında atom için sanırım elektrik yükü dengesindeki eksik olan parçaydı. Ha 2 gün sonra bi parçacık daha bulunur çok küçük + ya da - yüklü o zaman şu denir: Aha elektrik yükü bozuldu bunun bi karşı parçacığı olması lazım.. Yine başlarlar aramaya...

Tanrı parçacığından kasıt sanırım her meaddenin temelinde olan şey...

nebraska adamı ve piltdown adamı ile çürütülmüşdü diye biliyorum hikaye dediklerin yoksa o iddialar hikayemiydi ? evrenın ezelden geldiğni deli gibi savunan dinmiydi ? her halıtıda dine çamur atmak için kullanmasanız olmaz

Sende tam aksini yapmasan olmaz. Çürütülen birşey yok. O evrim. Bu maddenin oluşumu. 2'si farklı olaylar. Sen ezbere inanıyorsun. Ben de bilime güveniyorum. İnanmıyorum demedim güveniyorum dedim. Kapalı insana sabaha kadar anlat.

Sende tam aksini yapmasan olmaz. Çürütülen birşey yok. O evrim. Bu maddenin oluşumu. 2'si farklı olaylar. Sen ezbere inanıyorsun. Ben de bilime güveniyorum. İnanmıyorum demedim güveniyorum dedim. Kapalı insana sabaha kadar anlat.

bende bilime güveniyorum hayatın ve evrenın kökeni konuları dışında çünkü gecmişte bu konularda yapılan türlü sahtekarlıklar var en baştan allahı reddeden bir tutumları var ve kabul edenede deli diyorlar bakınız antony flew bu cern konusunda pek bir bilgim yok milyarlarca dolar akıtılmış kaynakları kesilmek üzereyken bişeyler bulmalarıda ilginç tabi bu yönde cıkan bazı haberle var ama doğrumu yalanmı görecez

bende bilime güveniyorum hayatın ve evrenın kökeni konuları dışında çünkü gecmişte bu konularda yapılan türlü sahtekarlıklar var en baştan allahı reddeden bir tutumları var ve kabul edenede deli diyorlar bakınız antony flew bu cern konusunda pek bir bilgim yok milyarlarca dolar akıtılmış kaynakları kesilmek üzereyken bişeyler bulmalarıda ilginç tabi bu yönde cıkan bazı haberle var ama doğrumu yalanmı görecez

Sahtekarlık ayrı bir konu. Konu ne olursa olsun yanlış birşey ve tepki göstermek doğrusu. Ancak, Allah'ı red edebilirler. Bu olabilir. Sen kabul edersin ben ederim bir başkası red eder. Bu "kötülemek" için tutarsız bir sebeb. Herkes Allah'a inanmayabilir.

ne oldu Peter Higgs'in ortaya attigi teoriyi dogruladilar, tamam dogruymus dediler. bunun icin 10.2 milyar$ fazla bence.

ya o degilde ulke olarak orta cagdayiz resmen 1453deyiz

esasen olayı da kabaca özetliyor :D

4695138_700b.jpg

olay burada higgs bozonunun bulunması digil, standart modele gore cesitli parcacıkların (fermiyonların vs) bu bozon olmadan var olup olamayacagı ana fikir, kutlenin dayanagı yani.

acıklamalardan anladıgım "tanrı parcacıgı" dediklerini tam olarak saptamadılar, birsey buldular adına "higgs bozonu" koymamızda sakınca yoktur diyolar, net konusamıyorlar.

varlıgımızı surdurdugumuz elektonvolt unitesi belli en az 200 yıllık surecte kutle manipulasyonunun pek isimize yarayacagını sanmıyorum, sonrasında belki.. yani bu bulusun bilime cok extra bir getirisi yok su anda standart parcacık fizigi modelinin kararlılıgını gostermede ise yaradı biraz.

60 sene önce matematiksel olarak saptanan bir teroiden ileri gelen birsey. Higgs Bosonu olmadan galaksilerin, yildizlarin, gezegenlerin, yani bütün varligin olusumu aciklanamiyor. Tabii Standard modelinden bahsediyoruz.

Kütle olmadan birsey olamayacagi acik. Kütlesiz bildigimiz varlik olamayacagi icin tanri parcacigi deniyor.

Ise yaramaya gelince. Buluslar ilk zamanlarda bir ise yaramamistir. Tarihte bu cok kez oluyor. Mesela elektrik bir sirk atraksiyonundan ileriye gidememis yillarca, ancak daha sonra buluslar gerceklesmis ve elektrik sayesinde neler icaat edilmis. Elektrik bulunmadan arkasindan gelen icaatlar bulunabilinirmiydi? Hayir. Günümüzde elektriksiz bir hayat düsünebilirmiyz? Hayir.

"varligimizi sürdürdügümüz elektron ünitesi belli en az 200 yillik sürecte .. " diyorsun. Tam olarak anlayamadim, aciklarsan sevinirim.

Üst Alt