GSC Haber - E. Timur: "Dursun Başkanımız ile Florya konusunda farklı düşünüyoruz ama yönetimde yer almamamın sebebi Florya değil" - Sayfa 28 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

GSC Haber E. Timur: "Dursun Başkanımız ile Florya konusunda farklı düşünüyoruz ama yönetimde yer almamamın sebebi Florya değil"

Renktaş gerçekçilik adı altında bozgunculuk yapıyorsun

Bu zihniyete kalsa bu ülkede kimseye seçim kazandırmaz oy çalarlardı

Son seçimde gördük, Denizli'de bile milyarlarca liralık rant çarkıfeleği oluşturmuşlar ama teslim etmek zorunda kaldılar. Bu ülke o kadar da şey değil yani. Evet tabii çok fazla yozlaşma var ama GS'nin malına çökülmesine izin verilmeyen bir adamın işin başına geçmesine bakar. Mesela Florya projesini Erden Timur gibi biri yönetse ve devleti hiç karıştırmasa devlet zorla gelip kendi kendini sürece dahil edebilir mi sanıyorsun? Milyonlarca Cimbomlu var bu ülkede, yeter ki onların o dirayeti göstermesini sağlayacak bir lider olsun başta

Tostos gibi işbirlikçi tipler tabii ki ham yapma derdinde olur. Hükümet de tabii ki o tipleri destekler orası doğru. Ama o adam seçilmezse ne yapabilirler ki?
Zorluk cikarir
Isi yokusa sürdürür
30 senede bitiremezsin

Yuvarlak 110000 m2 gibi bir rakam söyledi Süheyl Batum, sonra da hesaplarken hadi o kadar olmasın da 90000 m2 olsun dedi en son
90.000 m2'nin bize maliyeti az çok 4 milyar TL kazanacağımız para 17 milyar TL olur.

Tabi burada kritik konu bizim vereceğimiz firma muhtemelen imar planı tadilatı başvurusu yapacak tıpkı Nivak'ın yaptığı gibi ve çok daha büyük proje yapabilecekler onlar kazanacak bizde kazanacağız ama asıl aslan payını onlar alır.

Çünkü anlaşmanın karşılığını bile bilmiyoruz %30-70, %40-60, %50-50, %60-40, %70-30

Zorluk cikarir
Isi yokusa sürdürür
30 senede bitiremezsin
Ne yapacak mesela

Ne zorluk çıkaracak. Bunu taraftarlara yansıtmadan nasıl yapacak

İnşaat makinesi mi sokmayacak oraya? Böyle bir yetkisi yok. Ev satmana mı engel olacak? Böyle bir şey yapamaz.

Yapacağı en fazla hayvan gibi denetlemek olur. Biz de vergisi neyse veririz zaten sorun yok.

Bulunduğu yer öyle dandik bir yer değil Florya...

Gidip dağın başında yaparsın 10 daire'nin maliyetini 4 daire zor karşılar ama burada 10 dairenin maliyetini 1 daire bile karşılar öylesi bir potansiyelden bahsediyoruz.

Yani şartları çok iyi anlatmaları lazım en kötü ihtimal %60 bize kalmalı altını kabul bile etmem yani 40 milyar TL gelir elde ederlerse 24 milyar TL'si bizim olmalı %15 maliyetlere gitsin %25 aracıya kalsın.

İnşaat sektöründen arkadaşlar

Rica etsem Galatasaray markası + global lüks markalarla girilecek bir iş birliği ile 62 dönüm arsamızdan en iyi ve en kötü şartlarda kazanacağımız paraya dair bir skala verebilir mi. Biliyoruz çok oluyoruz ama kafamızın rahat etmesi açısından iyi olur

Tostos Rodop'a fark 50m dolar oluyor değmez gibi bir twit sıktırdı da çünkü. Şirketler 350-400m verecekmiş anlaşırsak, biz yapsak en fazla 450m kazanırmışız öyle demişti Rodop.
En iyi ve en kötüyü belirlemek zor olabilir.

Bir kere işin maliyet kısmı. Projeniz ne kadar büyük olursa malzemeyi ucuza alırsınız. Ben en son yaptığım projelerde miele marka beyaz eşya setlerini kullandım. Aldığım fiyatları söylesem gülersiniz. O paraya gidip perakende den örnek veriyorum bosch markasının ortalama ürünlerini ancak alırsınız. Tüm markalar proje bazlı çalıştı mı inanılmaz iskontolar yapıyorlar. Özellikle o proje de adet ya da metraj çok fazla ise ya da projeniz çok prestijli bir proje ise. Ona girmek için bile ilave iskontolar yaparlar.

Satış rakamında da değişkenler var. Mesela Kempenski markasını projenin en başına yazarsanız ciddi bir ilave getirisi olur. Yeşil alan, spor alanları, otoparkta izin verilen araç sayısı, kullanılan malzeme kalitesi. Değişken çok.

Bu yüzden en iyi en kötüsünü belirlemek proje ortada yok iken biraz zor.

Daha önce de yazdım ama gene yazarım. Kabaca maliyet hesabı,

100.000 m2 x 45.000 TL/m2 desek ve doları düz 30 kabul etsek 150 milyon civarı bir maliyet diyebiliriz.

Sarı sitede olan şenlikköy deki projelerin satış rakamlarını baz alsak 8.500-9.000 dolar/m2 gibi ortalama bir rakam çıkıyor. Üstünde vardır altı da. Ben baktığım projelere dayanarak ortalama bir rakam yazdım. Ama bu rakam bence özellikle iyi bir markanın isim hakkı ile projenin kalitesi ile orantılı olarak artacaktır. Bu durumda

100.000 m2 x 8.500 dolar/m2 desek 850 milyon dolar gibi bir satış getirisi var.

İşi biz yaparsak yaklaşık 700 milyon dolar gibi bir getirimiz olur.

İşi %50-50 hasılat paylaşımlı versek Toplam satış rakamının %50 si yani 425 milyon dolar gibi bir getirimiz olur.

Yani kabaca 2 yöntem arasında 300 milyon dolar civarı bir fark çıkar.

İkisi arasındaki fark asla 50 milyon dolar gibi komik bir rakam değildir. Bunu yazanın, söyleyenin niyetinden şüphelenirim.

Erden Timur kendisi diyor işte sadece yöntem farklılığı olarak farklı düşündüklerini. Peşkeş'in söz konusu olmadığını 7 yıldırı tanıdığı Özbek'in böyle bir lafla yan yana bile anılamayacağını. Sadece farklı düşünüyoruz kısmını alıp işi sürekli yok yiyecekler yok peşkeş kısmına çekmek nedir yani böyle bir açıklamayı yapmışken. Erden Timur'un yöntemini doğru bulursun diğer yöntemi doğru bulursun ikisinin de kendine göre dezavantajlı ve avantajları var ama hala inatla peşkeş falan yanlış.

Bizim stadın dibi alın size proje...

20 dönüme yapılan Nivak projesi bizimki 60 dönüm çok daha büyük ve potansiyeli var.
01-MIMARI-1690x800.jpg

slider-1.jpg

Ya tabii ki de GS başkanı peşkeş çekiyor demeyecek abi

Orada o sorunun sorulmaması gerekir zaten. Öyle soru mu olur

Ama yaklaşık 300m dolar paradan oluyorsak bunun adı nedir?

Hem de bu süreçte Erden Timur'un arkasından dolanılıp genel kuruldan yetki bile alınmadan çoktan belirli şirketlerle görüşülmüşse? Hem de o şirket Kuzu Grup falansa?

En iyi ve en kötüyü belirlemek zor olabilir.

Bir kere işin maliyet kısmı. Projeniz ne kadar büyük olursa malzemeyi ucuza alırsınız. Ben en son yaptığım projelerde miele marka beyaz eşya setlerini kullandım. Aldığım fiyatları söylesem gülersiniz. O paraya gidip perakende den örnek veriyorum bosch markasının ortalama ürünlerini ancak alırsınız. Tüm markalar proje bazlı çalıştı mı inanılmaz iskontolar yapıyorlar. Özellikle o proje de adet ya da metraj çok fazla ise ya da projeniz çok prestijli bir proje ise. Ona girmek için bile ilave iskontolar yaparlar.

Satış rakamında da değişkenler var. Mesela Kempenski markasını projenin en başına yazarsanız ciddi bir ilave getirisi olur. Yeşil alan, spor alanları, otoparkta izin verilen araç sayısı, kullanılan malzeme kalitesi. Değişken çok.

Bu yüzden en iyi en kötüsünü belirlemek proje ortada yok iken biraz zor.

Daha önce de yazdım ama gene yazarım. Kabaca maliyet hesabı,

100.000 m2 x 45.000 TL/m2 desek ve doları düz 30 kabul etsek 150 milyon civarı bir maliyet diyebiliriz.

Sarı sitede olan şenlikköy deki projelerin satış rakamlarını baz alsak 8.500-9.000 dolar/m2 gibi ortalama bir rakam çıkıyor. Üstünde vardır altı da. Ben baktığım projelere dayanarak ortalama bir rakam yazdım. Ama bu rakam bence özellikle iyi bir markanın isim hakkı ile projenin kalitesi ile orantılı olarak artacaktır. Bu durumda

100.000 m2 x 8.500 dolar/m2 desek 850 milyon dolar gibi bir satış getirisi var.

İşi biz yaparsak yaklaşık 700 milyon dolar gibi bir getirimiz olur.

İşi %50-50 hasılat paylaşımlı versek Toplam satış rakamının %50 si yani 425 milyon dolar gibi bir getirimiz olur.

Yani kabaca 2 yöntem arasında 300 milyon dolar civarı bir fark çıkar.

İkisi arasındaki fark asla 50 milyon dolar gibi komik bir rakam değildir. Bunu yazanın, söyleyenin niyetinden şüphelenirim.
%50 az olur %60-65 ideal tabi bizim başkan %30 ya da %40 olsa yine verir ne de olsa peşinat alacak karşılığında nelerden vazgeçtiğini taraftara ya da genel kurula söylemeyecek. :asd:

Hem de bu süreçte Erden Timur'un arkasından dolanılıp genel kuruldan yetki bile alınmadan çoktan belirli şirketlerle görüşülmüşse? Hem de o şirket Kuzu Grup falansa?
Erden Timur büyük bir inşaat firmasının sahibi o demez miydi bana verin ben yapayım çünkü o da istemez tamamını Galatasaray kazansın kurtuluşu olsun.

Bir kere bunu sorgulamak gerekiyor başımızda çok büyük bir inşaat firma sahibi varken ısrarla Galatasaray kendi yapsın istiyorsa sebebi nedir o yüzden derhal Dursun Özbek yönetiminden yetki alınmalıdır.

Toplam emsali biliyor olsak çok daha mantıklı konuşulabilir ama bakıköy belediyesinin sitesinden baktım sadece T.A.K.S yazıyor o da 0.25 tabi böyle durumlarda imar planı tadilatı için başvuru yapılabiliyor projenin nasıl bir şey olacağı konusunda en ufak fikir yok keşke kulüp bu tarz konularda açıklama yapsa nokta atışı hesaplanır ama pek mümkün değil.

En mantıklı tahmin çevresine bakıp yapılabilir bir tek Nivak var başka büyük yaşam alanı var mı bakmak lazım.
Erden Timur satılabilir alanını 97.000 m2 olarak açıklamıştı. NEF’te satılabilir alan konusunda farklı mantık olduğu için %10 azaltılarak düşünülebilir. Bu arada biz şu işe ismi geçen şirkete bir fiyat anlaşıp verdiğimiz an emsali falan arttırırlar, beklerim yani

Erden Timur satılabilir alanını 97.000 m2 olarak açıklamıştı. NEF’te satılabilir alan konusunda farklı mantık olduğu için %10 azaltılarak düşünülebilir. Bu arada biz şu işe ismi geçen şirkete bir fiyat anlaşıp verdiğimiz an emsali falan arttırırlar, beklerim yani
Onlar zaten aç gözlü Erden Timur biz yasalara saygı duyarız demişti ama onlar duymaz çünkü köpekbalığı...

Rivada 1-2'nci etap sürecinde 700 villa satıldı 3-4'ncü etapta 700 villa var 700 villa x ortalama satış fiyatı 30.000.000 TL = 21 milyar TL gelir para yapar.

Bize buradan beklenen gelir bile bankalar birliğini kapatmaya yeter üstüne Florya inşaatının bütçesini çıkarırız peki soruyorum bu paralar nerede ?.

Son düzenleme:
%50 az olur %60-65 ideal tabi bizim başkan %30 ya da %40 olsa yine verir ne de olsa peşinat alacak karşılığında nelerden vazgeçtiğini taraftara ya da genel kurula söylemeyecek. :asd:
Eski mesajlarım da vardı. Arsanız ne kadar değerli ise arsa sahibinin eli de o kadar güçlüdür. Bence de %50 oranı doğru değil. Katılıyorum. Daha fazla olmalı. Ben yukarıda rakamları optimumda tutmak için yazdım.

Görüşmeleri ihale komisyonu yapmış ihale komisyonu kurulmuş bunun için. Yaklaşık 300 milyon dolar fark risk farkıdır. Sen kendin yapacaksan bunun maliyetini, nakit akışını gelecek gelir muhtemelen daha uzun süreçte gelecek yine pazarlama, reklam giderini falan düşünmen gerek. Diğer türlüsünde anlaşmaya göre direk eline bir kısmı peşin diğeri de belki belirlenen daha kısa vadeli bir ödeme planı ile falan gelecek bunu şartları bilmeden net bir şey diyemeyiz aradaki fark işte bu risk farkı. Kendimiz yaparsak o nakit akışını iyi yapamazsak beklenilen satış olmazsa mesela bizim adımıza felaket oluruz keşke biz yapmasaydık deriz. Bizim stadın ihalesini alan Eren Talu nakit akışını oturtamadığı ve gerekse iddialara göre siyasi zorluklar çıkarıldığı için o zaman battı mesela. Aynı düşünmüyoruz diyen adam bunun hakkında en kötü yorum yapmaz " 7 yıldır tanıyorum Gs çıkarlarında Özbek böyle sözlerle adı anılacak biri değil " demez en basitinden. İş Erden Timur'un denildiği gibi yapılmalı öyle yapılmayacaksa Gk'ye tekrar getirilmeli tüm şartlar teklif belirli olarak bu konu doğru ama peşkeş falan yanlış.

Üst Alt