Fenerbahçe'ye 2 maç seyircisiz oynama, Bilica ve Keita'ya 3 maç ceza! - Sayfa 13 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Fenerbahçe'ye 2 maç seyircisiz oynama, Bilica ve Keita'ya 3 maç ceza!

Cevap: Fenerbahçe'ye 2 maç seyircisiz oynama, Bilica ve Keita'ya 3 maç ceza!

adamların attıgı provake edici postların editlenmesini ve febelilerin forumda barındırılmamasını talep ediyoruz.

Utku Hasan KEVENOĞLU üstteki yazı size aitse tebrik ederim...

Sadece FB'li oyunculara (Baroni ve Kazım) karşı eliniz baya açık, bonkörsünüz, GS'li oyunculara (Arda ve Hakan) cimri davranıp var yemez amca olmuşsunuz... :)

Bana ait tabi, neden şüphe ettiniz ki başkasına ait olduğundan. Bir de neye göre cezaları belirlediğimi anladınız mı acaba merak ettim

Sert fiziksel darbe (yumruk) - 3 maç

Düşük seviyede fiziksel darbe (itme-savurma-enseyi sıkma) - 2 maç

Fiziksel darbe olmadan rakibe dayılanma ya da rakip veya tribünü tahrik - 1 maç

Peki nereden belirledim?

- Sert fiziksel darbeyi zaten Keita ve Bilica'ya verilen ceza belirliyor.

- Düşük seviyede fiziksel darbeyi de Sabri'nin Emre'nin boğazını sıkmasına verilen 2 maçla belirledim.

- Tribünü veya rakibi tahriği de, hem fiziksel darbeden daha az olması gerektiği için, hem de Tümer'in Ali Sami Yen'deki alkışına 1 maç verilmesi gerekiği için belirledim.

Var mı bir mantıksızlık, adaletsizlik ceza oranlarında? Peki

Kazım, Aydın'ı sertçe tutup 2 metre öteye savurmamış mıdır? 2 maç

Gökhan Gönül Elano'nun ensesini sıkmamış mıdır? 2 maç

Baroni 1 kere Arda'yı itmiş midir? En az 1 kere de yumruk atmış mıdır? 1+3 = 4 maç (Bir de ayrıca eğer doğruysa itiraf ettiği gibi kasten tekme attıysa daha fazla olur, ondan "başlar" tabirini kullandım.)

Arda rakibinin üstüne yürüyerek tahrikte bulunmuş mudur? 1 maç. O pozisyonda kameralara yansıyan küfür veya fiziksel darbe gibi ek suç gerektiren bir hareketi var mıdır? Yoktur.

Hakan Balta, orada yazılanlar tribüne yönelikse (bunun incelenmesi lazım, ben uzman değilim, kendim karar veremiyorum normal sevinç yumruğu mu, yoksa tribüne yönelik mi) o da 1 maç almalı tribünü tahrikten.

Eee? Nerde adaletsizlik bir açıklasanız? Ha, onu açıklarken bir de yazının üst kesimlerine varsa bir cevabınızı alsam.

Şimdi durumu ortaya koyalım.

Bu konularda kimse sütten çıkmış ak kaşık değil!

Bu maçla ilgili önceki mesajlarıma bakın. Yabancı madde atıldığını, küfür de edildiğini, ceza almamız gerektiğini... Hepsini söyledim. Öyle de oldu. Hatta, maç öncesi olayları başlatan Cristian'la Arda'nın da ceza almaları gerekiyordu. Şimdi kalkıp "verilen ceza az", "hani Cristian'ın yumruğu" vs. derseniz olmaz.

Bence (ve sizce de öyle olduğunu tahmin ettiğim) dünyanın en keyifli rekabeti Fenerbahçe-Galatasaray rekabetinin, bugünkü "anlamsız" ve "saçma" haline nasıl geldiğini, kimin olayları başlattığını bilmiyorum. Önemli de değil zaten. (Bu konuda karşı tarafı suçlayanlara, karşı taraftan diğerini susturacak bir cevap her zaman gelir, o yüzden "siz de böyle yapmıştınız" vs. gibi argümanlar dillendirilmesin.)

Burada "fenerasyon" diye atıp tutanlar, "Bilica'nın cezasını indirirler Tahkim'de" diye bilgiçlik taslayanlar vardı, n'oldu? Ceza onandı diye biz de "Galatasaray federasyonu" mu diyelim? Hayır! Toplumca (burada renk ayrımı yapmıyorum) bazı huylarımızdan kurtulmamız lazım ki bazı şeyleri düzeltme yolunda adım atabilelim. (Hemen düzelecek şeyler değil bunlar.)

Misal;

Başarılıysan, galip gelmişsen, şampiyon olmuşsan, herkesi yenmişsindir, aleyhindeki komploları aşmışsındır, tüm Türkiye'ye gününü göstermişsindir, TERTEMİZSİNDİR ama başarısızsan, mağlup olmuşsan, şampiyonluğu kaptırmışsan, hakemler ve federasyon zaten rakibinden yanadır, üzerine türlü oyunlar oynanmıştır, "gönüllerin şampiyonu" veya "şerefli ikinci"sindir ve rakibin her türlü PİSLİĞİN içindedir.

Eğri oturup, doğru konuşalım. Sizde de, bizde de, Beşiktaş'ta da ya da Sivasspor'da da bu böyle!

Toplum olarak bu zihniyeti sürdürdüğümüz sürece, bünyelerimiz nefretle beslenir durur. Taraftar olmanın getirdiği DOĞAL objektif olamama durumu da buna eklenince bugün gelinen noktalara gelinir.

Olaylara biraz daha sağduyulu, önyargısız ve objektif yaklaşmayı başarabilirsek bir şeyleri başarmaya yaklaşacağız.

Sevgiler...

Bu maçla ilgili önceki mesajlarıma bakın. Yabancı madde atıldığını, küfür de edildiğini, ceza almamız gerektiğini... Hepsini söyledim. Öyle de oldu. Hatta, maç öncesi olayları başlatan Cristian'la Arda'nın da ceza almaları gerekiyordu. Şimdi kalkıp "verilen ceza az", "hani Cristian'ın yumruğu" vs. derseniz olmaz.

Bence (ve sizce de öyle olduğunu tahmin ettiğim) dünyanın en keyifli rekabeti Fenerbahçe-Galatasaray rekabetinin, bugünkü "anlamsız" ve "saçma" haline nasıl geldiğini, kimin olayları başlattığını bilmiyorum. Önemli de değil zaten. (Bu konuda karşı tarafı suçlayanlara, karşı taraftan diğerini susturacak bir cevap her zaman gelir, o yüzden "siz de böyle yapmıştınız" vs. gibi argümanlar dillendirilmesin.)

Burada "fenerasyon" diye atıp tutanlar, "Bilica'nın cezasını indirirler Tahkim'de" diye bilgiçlik taslayanlar vardı, n'oldu? Ceza onandı diye biz de "Galatasaray federasyonu" mu diyelim? Hayır! Toplumca (burada renk ayrımı yapmıyorum) bazı huylarımızdan kurtulmamız lazım ki bazı şeyleri düzeltme yolunda adım atabilelim. (Hemen düzelecek şeyler değil bunlar.)

Misal;

Başarılıysan, galip gelmişsen, şampiyon olmuşsan, herkesi yenmişsindir, aleyhindeki komploları aşmışsındır, tüm Türkiye'ye gününü göstermişsindir, TERTEMİZSİNDİR ama başarısızsan, mağlup olmuşsan, şampiyonluğu kaptırmışsan, hakemler ve federasyon zaten rakibinden yanadır, üzerine türlü oyunlar oynanmıştır, "gönüllerin şampiyonu" veya "şerefli ikinci"sindir ve rakibin her türlü PİSLİĞİN içindedir.

Eğri oturup, doğru konuşalım. Sizde de, bizde de, Beşiktaş'ta da ya da Sivasspor'da da bu böyle!

Toplum olarak bu zihniyeti sürdürdüğümüz sürece, bünyelerimiz nefretle beslenir durur. Taraftar olmanın getirdiği DOĞAL objektif olamama durumu da buna eklenince bugün gelinen noktalara gelinir.

Olaylara biraz daha sağduyulu, önyargısız ve objektif yaklaşmayı başarabilirsek bir şeyleri başarmaya yaklaşacağız.

Sevgiler...

Güzel yorumlamışsınız umarım antu'ya da yazmışsınızdır böyle bir yazıyı ????

Misal;

Sevgiler...

Doğru kimse akkaşık değil. Ancak bunu 5 maçı kabul eden Galatasaray taraftarına değil, 2 maçı kabul etmeyen Fenerbahçe taraftarına söylemeniz gerekli.

Bakın ne diyor Tahkim Kurulu son kararında:"Futbol Disiplin Talimatı'nın "Temel İlkeler" başlıklı 4/3 maddesine göre "sportmenliğe ve disiplin hükümlerine aykırı davranışlarda, hakemin durumu görmemiş ve dolayısıyla bir karar vermemiş olması disiplin cezalarının verilmesine engel teşkil etmez."

Demek ki Baroni ve Gökhan Gönül' de ceza almalıydı. Baroni en az 3 maç yumruk attığı için, Gökhan Gönül ve Arda ise centilmenliğe aykırı hareketten 1' er maç ceza almalıydı.

Fenerbahçe ise en az 5 maç ceza + küfürden dolayı para cezası almalıydı. (çünkü 4 kez küfür nedeni ile ancak para cezası verilebiliyor)

Her 2 maça yani Ali Sami Yen' deki maça ve Şükrü Saracoğlu' ndaki maça bu kadar farklı bakan Federasyona neden Galatasaray taraftarı güvensin? Bilica' nın cezası inecek diyen arkadaşların korkusu da budur. Çünkü adaleti dağıtamazsanız adalete güven zedelenir.

Adaleti dağıtan kurumların başında temsilciler gelir. Bu kurumun başkanlığını Kemal Dinçer yürütmekte. Kim bu adam?

Sahaya atılan sustalı bıçağı Fenerbahçe ceza almasın diye saklayan adam. Şimdi bir temsilci düşünün tribünde açılan pankartı görmeyecek, bir temsilci düşünün edilen küfürleri görmeyecek, bir temsilci düşünün saha içinde hakemin görmediği olayları göremeyecek ve bir temsilci düşünün maç içinde olayları gösteren Keita' ya tepki verecek. Bu mu adalet?

sustal%C4%B1+kemal.jpg

Peki bu olaylar ilk kez mi yaşandı ŞSS' da? Gerets' in kafasını kim yardı? Kim Mondragon' a ses bombası attı? Kim Hasan Şaş' ın sırtına yumurta attı? Kim Lucescu' ya viski şişesi ve cep telefonu attı? Kim Eser Özaltındere' nin kafasını yardı?

Bakın şu olayların tarihlerine bir bakın. UEFA' da normalde böyle bir silsile ile gelen olaylara inanılmaz cezalar verirler. Hep Galatasaray yapınca "hadi verin Galatasaray' a cezayı milat olsun" denir. Ki oldu da. 5 maç ceza aldı Galatasaray. 5 maç ceza aldı Trabzonspor.

Peki senelerdir bunu yapan ve son maçta da yardımcı hakemin kafasını yarıp, Keita' ya cisim atanlar niye 5 maç ceza almaz?

Bunun açıklaması var mı?

Evet olaylara sağduyulu ve önyargısız yaklaşmanız gerekiyor. Çünkü 1 tane Galatasaray taraftarı bulamazsınız 5 maç niye ceza verildi diyen. Başkasından sağduyu beklerken aynaya da bakmak gerekir.

Niyetin nedir?

a-) Provokasyon

b-) Eziklik gösterisi

c-) Tipik karşıyaka davranışı

d-) Hepsi

Galatasaray forumunda neyi duymayı bekliyorsun yada hangi görüşünü empoze edebileceğini düşünüyorsun?

Doğruluğuna inanmadığınız herşeye itiraz etme grişiminizin, negatif teptiğini görmenizi dilerim. Bazılarına inanmıyorsan bile sessiz kalmanız en iyisi olmaz mıydı?

e-) Hiçbiri :)

Doğru söylüyorsunda ne yapayım , yazmayıncada içim içimi yiyiyor .

Hani bir laf vardır " Söylesem tesiri yok , Sussam gönlüm razı değil "

e-) Hiçbiri :)

Doğru söylüyorsunda ne yapayım , yazmayıncada içim içimi yiyiyor .

Hani bir laf vardır " Söylesem tesiri yok , Sussam gönlüm razı değil "

bende antudakı Türk futbolu forumu içersindeki baslıkları görünce ulan suraya bi üye olsamda kapak üstüne kapakları taksam diyorum ama olmuyor işte .paylasımlarınızı herhangi bir fenerbahce forumunda yapmanız uygun olmazmı millet bazı zamanlar burnundan soluyo bide sizle ugrasmak zorunda kalıyoruz

bu konularda kimse sütten çıkmış ak kaşık değil diyen arkadaşım haklısın ona laf söyleyen yok ama sütten çıkmış ak kaşık olmayan diğer kulüpler 5 maç ceza yerken sütten çıkmış ak kaşık olmayan bir düğer kulüp fenerbahçe neden 2 maç ceza yiyor?

bunu izah eder misin?

Bilica derbyde yokmu simdi? Türkiye kupasi maclar varmi ondan önce?

Fenerbahçe Beşiktaş'a yenilmeye gidiyor

Bu yazıyı dün yazmış ama database arızası nedeniyle yükleyememiştim. Bilgilerinize.

* * *

Güzel yorumlamışsınız umarım antu'ya da yazmışsınızdır böyle bir yazıyı ????

30 Ekim tarihinde, PFDK'nın verdiği cezalarla ilgili antu'daki "Bu Kadarına Ulusoy Cesaret Edememişti!" başlıklı konuya şu mesajı yazdım:

Hadi "Keita´ya atılan su bardağını Galatasaraylılar attı" diyelim. Maraton Tribünü´nün ortasından yan hakemin kafaya atılan ve hakemin kafayı yaran cisimlere ne demeli? Ya da maç sırasında Fenerium Tribünü tarafından madde atılmasına? Onları da mı Galatasaray taraftarı yaptı? Ajanlar mı vardı her tribünde? O zaman 2 sene önce o suları da biz mi attık?

Saçmalamayın!

Hatalıyız arkadaşlar! Ona buna sallamanın alemi yok! Kadıköy´de küfür olmamasıyla övünüyorduk. Gelinen noktaya bakın. Önce küfürler geri geldi‚ sonra da olaylar. "Onların yaptığının karşılığı bunlar" diye idiotik bir savunmaya girmesin hiç kimse! Esas büyüklük küfürsüz‚ olaysız kalmayı başarabilmekteydi. ONLARIN SEVİYESİNE DÜŞMEKLE BÜYÜKLÜK OLMUYOR!

Biz "atmayın" diye tepki gösterdikçe "hak ettiler" yaklaşımıyla sahaya yabancı madde atanlar! Mutlu musunuz şimdi?

Sahaya yabancı madde atanları görüp etliye sütlüye karışmayıp‚ yetkililere haber vermeyenler! Mutlu musunuz şimdi?

Hatalıoğluhatalıyız ve kabul etmeyip suçu illa lobide‚ komploda‚ bilmemnede arıyoruz ya‚ illet oluyorum arkadaş! Yeter ya!

Siz adalet isteyenler! Adalet budur işte! Bunu göremiyorsanız daha ne diyeyim? Şimdi Tahkim Kurulu´na gidilse ve ceza 1 maça inse‚ onun adı da "Fenerasyon" olacak! Peki bu federasyon kimin adamı o zaman?

At gözlüklerini çıkarmanın zamanı geldi de geçiyor. Tamam‚ hepimiz taraftarız ve doğamız gereği "objektif" değiliz ama bu konuda olalım be abi‚ bu konuda olalım be!

Sevgiler...

Antu.com Forumları ver.19.07

Umarım bu, merakınızı bir nebze olsun gidermiştir.

bu konularda kimse sütten çıkmış ak kaşık değil diyen arkadaşım haklısın ona laf söyleyen yok ama sütten çıkmış ak kaşık olmayan diğer kulüpler 5 maç ceza yerken sütten çıkmış ak kaşık olmayan bir düğer kulüp fenerbahçe neden 2 maç ceza yiyor?

bunu izah eder misin?

İzah etmeye çalıştım ama bir kez daha etmeye çalışayım.

Ceza aldığımız maçlara baktım (son oynadığımız maç ve 19 Mayıs 2007'de Ali Sami Yen Stadı'ndaki maçlar) ve doğal olarak bu iki maçtaki olayları ve verilen cezaları kıyasladım.

Ali Sami Yen'de 90 dakika boyunca süren toplu ve organize bir hareket vardı. Hatta öncesi ve sonrasında da. Olaylar sahaya sadece yabancı maddeler, su atılmasıyla sınırlı değildi. Koltuklar kırıldı, ki kendi stadınızda olmanız, bunu yapmanızı haklı çıkarmaz. Neticede bu bir tribün olayıdır ve büyük ihtimalle cezayı gerektiren bir harekettir. (İlgili hukuk kurallarını tam bilmediğim için kesin yorum yapamıyorum, benim yaptığım sadece olayların tespiti.) Bitmedi, kırılan koltuklar sahaya atıldı, ki bunlar sadece Fenerbahçeli değil Galatasaraylı oyuncular için de hayati tehlikeye sahip şeylerdi. Deivid'in kafası yarıldı. Yanlış hatırlamıyorsam, çökmeye müsait tribün çatılarına çıklıdı. Kısacası, tribünlerin etkisi sahada oyunun oynanmasına elverişli değildi.

Son maça gelelim. Sahaya atılan yabancı maddeler oldu, olmadı değil ama bir organizasyon çerçevesinde değildi. Neler oldu?

1. Maç öncesi oyuncuların ısınması sırasındaki gerginlikle Maraton Tribünü'nden atılan maddeler oldu. Yan hakemin başı da burada yarıldı. Bu noktada, hakemin maçı oynatmasaydı çok daha iyi yapacağını düşündüğümü de belirtmeden geçemeyeceğim.

2. Keita'ya Migros Tribünü'nden atılan su şişesi/bardağı. İddia edildiği gibi bunun Galatasaraylı taraftarların olduğu bölümden atıldığına inanmak zor, koca ağ var. Her ne kadar Keita olayı abartmışsa da, bu sahaya yabancı madde atıldığı gerçeğini değiştirmiyor.

3. Yanlış hatırlamıyorsam bir faul sonrası Fenerium Tribünün'nden atılan bir kaç madde. Burada da Kazım'ın tribünleri uyardığını hatırlıyorum.

Bunlardan başka bir şey var mı? Bakın, küfürdü, yuhalamaydı vs. onlara hiç girmiyorum çünkü her yerde aynı.

Maç öncesi ve maç içinde oyuncuların birbirlerine karşı olan hareketleri de bu cezada bir ölçüt olamaz, onlar ayı değerlendirilir ve ceza oyuncuya kesilir. Bilica ve Keita örneğinde olduğu gibi. Hatta Cristian ve Arda'nın da ceza almaları gerektiğini daha önce de yazdım. En azından Ceza Kurulu'na sevk edilmelilerdi.

Sonuç olarak, ceza verilen iki olayı kıyasladığımda, bunun rengine bakmıyorum, olayların büyüklüğüne, şiddetine bakıyorum. En azından buna çalışıyorum, ki bunu burada çoğunuz yapamıyorsunuz. O nedenle de "bize verilen 2 maçlık ceza makul bir cezadır" diyorum. Eğer 2 sene önce Galatasaray'a 10 maç ceza verilmiş olsaydı, o zaman derdim ki "haklısınız, bize verilen ceza az oldu".

Şu noktayı atlamamanız gerektiğini de özenle hatırlatmak isterim: Ben ne Kadıköy'deki olayları savunuyorum, ne "olay olmadı" diyorum, ne de "bizde hiç öyle şeyler olmadı" gibi bir düşünceye sahibim. Ya da Galatasaray'ı suçlamak gibi bir niyetm yok. Bazı arkadaşların "ama sizde de bunlar bunlar olmuştu" gibi serzenişleri doğrudur ama benim yaptığım sadece bu iki olayı kıyaslayarak yorumda bulunmak.

Artık bu konuda daha fazla şeyler yazmak istemiyorum. Olan oldu, cezalar verildi vs.

Böyle olayların bir daha asla yaşanmaması dileklerimle.

Sevgiler...

NOT: youtube'da "vcengen" kullanıcı ismini aratırsanız, maç öncesi çektiğim görüntüleri izleyebilirsiniz.

Üst Alt