GSC Haber - Finansal Tablolara İlişkin Genel Açıklama: 9 Ayda 240 Milyon TL Zarar Var! - Sayfa 5 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

GSC Haber Finansal Tablolara İlişkin Genel Açıklama: 9 Ayda 240 Milyon TL Zarar Var!

Ben polat donemini sportif basarisizlik emsali olarak yazdim zaten , ozellikle de 5-3-8 inci olduk dedim , herhalde bizim futbol izledigimiz son 25 senelik periyoddaki en basarisiz ust uste 3 senedir (gelecek sene belki egale ederiz bu tersten basarimizi)

vurgulamak istedigim sey kaynak acisindandi , ilk kez bugun bjk nin yaptigi gibi o donemde oyuncu satarak klube gelir elde edebilir hale gelmistik , bahsettigim 5-6 satis sonunda ferahlayan bir bilancoyla arkasindan gelen baskan sneijder muslera ve drogbayi getirebildi

burada asil onemli olan yonetimlerin gecmis ve gelecek yonetimlerle baglantisiydi

mesela polat les bir kadro birakti ama finansal olarak hareket edebilir , hamle yapabilir bir kluptuk ve dogru harcamalarla aysal doneminin baslangici ruya gibiydi , fb nin ve bjk nin konjonkturunu de dogru degerlendirdik

sonra aysal sadece transferde degil ,klubun idari personeli dahil herkese asiri zam asiri paraya bogma islerine girdi , yani bire bir bildigim ornekler var , 2010 da tanistigim sandik gorevlilerinden biri ayni zamanda klupte calisiyordu ve "ya GS diye buyutme 3 kurusa 5 kofte istiyorlar" deyip ayrilmayi dusunen biriyken hala sene 2017 calismakta ve halinden cok memnun , biraz insan tanidin mi herseyi ogreniyorsun

bu basarili donemin ortasindan sonuna dek yapilan harcamalar meyvesini ffp ye takilarak verdi

bu kez de aysal yonetimi sportif acidan iyi fakat hamle kabiliyeti mali olarak olmayan bir klup devretti

dursun ise bu yaslanan kadroya degisiklik yapamamasi bir yana sportif yonetimdeki basarisizligi ile gelirleri dibe vurdurdugu icin hem mali yapiya banka kredileri haric ciddi bir nester vuramadi , hem de kotu kadroyu daha da kotu olarak teslim edecek yeni gelenlere

o yuzden simdiden 2018 deki baskan 2 ayda "enkaz devraldik ne yapalim" derse kizmayin , cunku dogru demis olacak , zaten bu yuzden de aday filan cikmasini beklemiyorum , kim ugrasir bu haldeki kluple , akil isi degil

Cidden bu Hotel isi ne oldu nezaman tamamlamaya düsünüyorlar? Hani orayi bitirip bilmem kac milyon euroya satacakdi dursun efendi?

Mehmet yazdiklarin dogru. Ben de biraz acayim . Once istirak etmedigim kisma katilayim. Avrupa gelirleri cok onemli ,sampiyonlar liginden gelen para TFF payina neredeyse esit ,birini tum sezonda anca 70 li puanlara ulasirsan aliyorsun , otekinde sadece ayak basti parasi . Ama suna istirak ediyorum , oralardan para geliyor diye belki rodri ye 3 verebilirsin ama brumaya 12 vermek seni asar .

Cogu aysal sozlesmelerinin acisi cikiyor. Fakat sneijder, donk, sig, serdar, ahmet ,eren gibilerin de acisi 2018 ve sonrasinda cikacak

Bir degerlendirme yaptigimizda ikisi de kendi donemlerindeki agirlikli ortalamaya vurursan benzer mali zararlar vermisler malesef . Aysal cok harcadi ama kazandi da , dursun onun kadar harcamiyor ama geliri cok dustu

Seyircinin hatasi ise spora degil basariya gelmesi . FB macinda 7 bin kisi varmis bu h sonu , bu nedir yani ? sen yine git , takim kotu de olsa git , iyi de olsa git, kotu de yonetilse git , o zaman konusup karisma hakkin olur

Ama sen eger para harcamiyorsan , oturup "ama GS his takimidir" diye serzeniste bulunamazsin . Biletini alip maca gideceksin , tepkini koyacaksin . Ya da tepkini bu urunu almayarak koyabilirsin mesela , o da bir tercih .

Ama nasil marketten bir urunu almayarak tepkini gosteriyorsan , ama o firmaya almadigin urun icin kufur kiyamet etmiyorsan ,bunda da hem alici olmayip hem de saydiramazsin

Seyircinin hatasi bu . Fakat yonetim ve TD bir yana , beni en cok rahatsiz eden , esas parayi kazanan oyuncularin en az elestirilenler olmasi

Tudor rezalet TD olsa , dursun capsiz yonetici olsa ne yazar , bu kadro cikip boyle mi top oynar , dupe duz sabote ediyorlar

Ya bi git şurdan ya en son okkalı bi küfür yiyecen benden olacak o olacak. Sen ne bir adamsın ya. Hala bi tarafından Dursunu temize çıkarmaya çalışıyosun, hala yok Aysal batırdı, taraftar suçlu bilmem ne bilmem ne. Ya sen neyi savunuyosun hala.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu kulüpten en az 2 sene daha hiçbir şey olmaz. Futbolun 22 kişinin bir topun peşinden koştuğu gereksiz bir oyun olduğunu kabul edip takımı takibi bırakalım derim.

{taptap}

Polati savundugu seye bak. Basari yokmus ama oyuncu satisindan para kazanmis. Eh zaten para eden oyunculari satti diye basari gelmedi.

Keita'yi satarak basariyi satti zaten direkt mesela.

Can aslinda su sekilde dusunebiliriz . Her baskan doneminde yapilan iyi kotu seyler vardi . Mesela polat zamani da seyirci icin azapti ama sirket birlesmesi olayi , rivanin ruhsati ,stadin acilmasi gibi en azindan isin derininde bazi detaylar gelecege yonelikti ve goruluyordu , mesela telekomla yapilan stat anlasmasinin yarisina anlasma yapamazsin su an sponsorluk olarak

aysal doneminde ise , seyirci icin en guzel anlar yasandi , cok para harcandi ama bu kez de sportif basari vardi

dursun donemini ben biraz canaydina benzetiyorum . yani umutsuzluk sardi , diger baskanlar doneminde ama oradan ama buradan bir seyler iyi gidiyor diyebiliyorduk en azindan

dursun donemi ise hep dusus hem kayip hep looser olarak anilacak bir donem ... dursun bu sarmaldan ancak , ki o da donemi sonrasina sarkacak , su sekilde kurtulur , oteli bitirir satar , salonu insa eder , tesisler tasinir kullanilabilir hale gelir , emlak konut isi iyi gider ihale yapilir tekrar para gelir filan

ha o zaman deriz ki , sportif acidan rezalet bir donem yasatti ,kuruttu ama onun doneminde el atilan isler bugun bitti ve en azindan mali kaynak olarak dogru hamlelermis

ama hep -cek -cak olunca insanin bu yazdiklarimin olacagina da inanci zedeleniyor

polati herkes cok kucumsuyor ama bugun o otel yapilabiliyorsa , oranin 2 donumluk tapulu arazisini 50 tane gorusme ile quasar projesine yem olmaktan kurtardigi da unutulmamalidir

bizde su hata var , hepimizde , bir seyini ya da kendimize uymayan yanini begenmedigimiz adamin iyi yaptigi seyleri soylemiyor hatta gormuyoruz , ya da tam tersi begendigimiz bir adamin da cok ayan beyan yetersiz ya da kotu seylerini gecistiriyoruz

bu huyumuz zarar veriyor .. adamci degil faydaci olmaliyiz ,sarper iyi bilir bu isleri

futbol başarısının devamı için Lucescu nun gönderilmesi büyük bir kırılma noktasıydı, aynı kırılma noktası yönetim ve kulüp açısından Polat ın gönderilmesiydi.

maalesef korkak ve vizyondan yoksun Galatasaray üyeleri bu renklerin potansiyelinin farkında olmadıkları için o zaman ortaya çıkan mali yükün ne anlama geldiğinin ,gelecekte nasıl artıları olacağının hesabını yapamadı.ben 3 senelik değil 5-7 senelik başarısızlıklara hazırdım mali yükün büyümemesi daha profesyonel bir Galatasaray izlemek için.

şu an ki başkan sayesinde her yapılan boşa gitmiş hatta geçmişte yapılan iyi şeylerle beraber gelecekte kaybedilmiştir

sorumlu mu arıyoruz

sorumlu, her şeyin içinde kendide olmak isteyen,kulübü hala lisede ki satranç kulübü gibi gören GENEL KURULDUR

Bazıları, Sportif anlamdaki başarısızlığı gayet sıradan,normal olarak görüyor.Eyvallah her zaman başarılı olamayabilirsin.Ama rezil durumda olamazsın.Olursan eğer bunun bi yaptırımı olmalı.Yeter bu başı boşluk.

Hain zatın, kafası var beyni yok,sıfatı yok... faydası yok.Bu adamın kulup de caycı olması lazımken kulubu vermisiz.

Aysal'ı begenmeyenler Dursun'a razı anladıgım kadarıyla.Ama Aysal sportif acıdan iyiydi sadece bla bla..
Bu insan en dip den en yukarıya taşıdı çok kısa sürede.Bu başarılar öyle Hain Nazife görev vererek, bolca işkembeden sallayarak,peskes cekerek olmuyor.

Bide işin ekonomik boyutu var.Zararın haddi hesabı yok.Fuzuli olarak min 250 milyon TL paramız gitti.Peşkes den gelen parada kendi yaptıgı zararı kapatır muht.

Sonra salon insaatı basladı.Otele devam.Bravo deyip ,Kongre üyelerimiz de sorgusuz sualsiz aklar.

Kisaca Stalinin tavugu olmusuz.Hain dursun ve yandaslari bir projedir ve misyon da bellidir.

Iste bizim de dedigimiz bu , sportif basarisizlik tahammul limitini asmayacak (bu limit herkesin algisina gore degisir) , arti o sportif basarisizlikta dahi gelecege yonelik yapisal adimlar atabiliyor musun buna bakilacak

dursun donemini bu konuda degerlendiremem ,cunku salonu yapabilecek mi , riva dan ne para gelecek , borca hayri ne olacak , bunlarin hepsi muamma

fakat bunlarda istenilen sonuclar alinsa bile , musteriden ,yani bizlerden elde edilen gelir yerlerde , insanlar artik GS ye para harcamiyor hakli olarak ,bilet kombine almiyor , tff den alinan pay dusuyor , CL katilimi olmadikca her sene 20 milyon euro zarar yaziyoruz ..

bunlar gercekler , yadsinamaz . iste polat donemini yonetim birligi , hukumetle iliskiler ya da sportif acidan savunan herhalde yoktur , ama bazi yapilan iyi seyler vardi .

aysal doneminde harcamalar cok artmisti ama sportif basari vardi

SU AN ise dursunun 2 senelik baskanlik doneminde ben ne mali bir ferahlama goruyorum , ne de sportif bir ilerleme goruyorum .. bu da demektir ki adam klubu kurutuyor

aslinda ayni seyleri soyluyoruz

unal aysali kimse istifaya davet etmedi ya , buna karsit olan ben de dahilim . biz de en nihayetinde uye de olsak taraftariz , al ben mesela taraftarliga ek gidip basaksehire olimpiyata kasimpaaya , antalyaya konyaya yurt disi deplasmana giden bir adamim

neden takimimin kaybetmesini isteyim .. aysala kimse istifanin i sini soylemedi , sadece gidisat kotu baskan dendi , cok acildik dendi , elbette elestiri olacak ..

aslinda bugune kadar soylemedim ama ben size aysalin istifa sebebini soyleyim konu kapansin ..

aysalin amaci bir GYO kurmakti , bu GYO kisa sure icerisinde elindeki yuklu miktarda asetle , yani ada , riva ,florya, butun ust haklari toprak tapulari ile halka acilacakti

yani insanlar artik sportif AS ye hissedar olduklarinda nasil futbol takimindaki ornegin sneijder in selcuk un musleranin bir kismina ortaksa , cunku sportif as nin asetleri bunlar , GYO yoluyla da tesislere ortak olacakti

bu halka acilma esnasinda muthis bir para girisi olacakti halktan hisseler yoluyla . bu hisselerden gelen para da o gune kadar yapilan ve daha sonra yapilmayi dusunulen futbolcu harcamalarina gidecekti ve basarida sureklilik saglanacakti

hem de bu yolla araziler fiilen elden cikmamis olacakti .. mevcut borc sabit kalacakti , odenemeyecekti ama artik futbol takiminin finansesi icin bir model olusturulacakti

akla gelen su , peki bu GYO parayi nereden kazanacakti , hadi halka actin , halk arazilere ortak oldu , deniz bitti ... hayir hic bitmeyecekti , futbol as ve sportif as den halk defalarca vurguna maruz birakilip dernek ve sirkete tomarla para girdi , toplu satislarla hisseler indirildi , alttan yeniden alindi , yukseltildi satildi ve tekrar alttan alindi

bu sayede son 10 senede milyonlarca TL yatirimcilardan sirkete akti .. ayni olay GYO dan yapilacakti , yani bir nevi kapitalist duzenin izin verdigi bir kumar ile oyunu yoneten GS ve aysal olacakti , gelip kumar oynayip para kaybedenler de yatirimcilar ..

ve aysalin istifasinin asil sebebi spk dan bu GYO AS nin kurulmasina yonelik bir olumlu onay cikmayacagi , bu sistemi yurutemeyecegini anlamasiydi , divan kurulundaki elestiriler sadece bir sebep sunmaya yaradi , kesinlikle bir gerekce degildi

bunu bir kez yazmis olayim okuyun bilin , sonra da artik konu kapansin .. aysalin istifasinin sebebi bu modeli kuramamasiydi , modelin dogru oldugu yanlis oldugu , kar ederek beddua alacak olmasi baska etik vb konular , bunlara girmiyorum ama mekanizma buydu , dusunulen buydu

UEFA ile 3-4 senelik anlaşma yapmayı planlayan Galatasaray'ın UEFA yetkilileri ile görüşmeyi yeni yılda gerçekleştireceği ortaya çıktı

DPyOzizXcAAPAN1.jpg

UEFA ile 3-4 senelik anlaşma yapmayı planlayan Galatasaray'ın UEFA yetkilileri ile görüşmeyi yeni yılda gerçekleştireceği ortaya çıktı.

Ocak ayında gerçekleşmesi beklenen bu görüşmeye Başkan Dursun Özbek'in bizzat katılacağı ve sarı-kırmızılı kulübün mali tablosu ile ilgili şu savunmayı yapacağı öğrenildi:

1- 65 milyon Euro'luk bütçe sınırına uyduk, bu sezon kurduğumuz takımın maliyeti 61 milyon Euro.

2- Ceza aldığımız dönemde 45'i geçen sözleşmeli oyuncu sayısını 30'dan aşağıya indirdik.

3- Her üç ayda bir sorunsuz şekilde borçsuzluk kağıdını takıma imzalatıyoruz ve UEFA'ya yolluyoruz.

4- Bu transfer döneminde 20 milyon Euro'ya yakın oyuncu satışı gerçekleştirdik.

5- Galatasaray Sportif AŞ uzun zaman sonra ilk kez kara geçti.

6- Futbol takımının başarısına paralel olarak Türk Telekom Stadyumu 6 kombine-bilet-sponsor gelirleri arttı.

Bir daha Avrupa'dan men cezası ile karşılaşmak istemeyen Galatasaray önümüzdeki 3-4 senede UEFA'nın belirleyeceği kriterlere göre hareket etmeye hazır. UEFA'nın, finansal durumunu toparlamaya başlayan sarı-kırmızılı kulübe men cezası vermeyeceğine kesin gözüyle bakılırken, transfer limiti (sattığın kadar al), maaş bütçesi ve kadrosunda bulunduracağı oyuncu sayısı ile ilgili sınırlamalar getirmesi bekleniyor.

Üst Alt