Gerçek Apaçi Kim ? - Sayfa 7 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Gerçek Apaçi Kim ?

Cevap: Gerçek Apaçi Kim ?

Arabesk kültür alt kültür müdür?

Üst kültür nedir peki ?

Tuhaf karşılanmayan her şey üst kültürdür(ya da kültür). Sokakta Türkçe konuşursan normal karşılanırsın çünkü bu kültürün bir parçasıdır. İngilizce konuşursan, bu seni diğerlerinden ayırır. Farklı bir zümreye ait olduğunu gösterir. Alt kültüre ait bir bireydir o insan o zaman.

Tuhaf karşılanmayan her şey üst kültürdür(ya da kültür). Sokakta Türkçe konuşursan normal karşılanırsın çünkü bu kültürün bir parçasıdır. İngilizce konuşursan, bu seni diğerlerinden ayırır. Farklı bir zümreye ait olduğunu gösterir. Alt kültüre ait bir bireydir o insan o zaman.

Tuhaflık kötü birşey değil ki. Dialektik zaten burdan çıktı. farklılıklardan. Farklı olan alt değildir bence.

Tuhaflık kötü birşey değil ki. Dialektik zaten burdan çıktı. farklılıklardan. Farklı olan alt değildir bence.

Belki ortalamadan çok uzaklaşmamış insanları kültürün parçası olarak sayabiliriz. Sonuçta herkes aynı değildir, hafif farklılıklar olacaktır. Ancak apaçi gibi bir güruh kesinlikle alt kültürdür.

Bir soru sormak istiyorum. Fakat gerçekten dürüst olun. Apaçi erkekler eleştiriliyor vs. vs. Şimdi bir kız apaçi gibi giyinse ve bu kız çok güzel olup Avrupalı olsa içiniz gider o kızla konuşma yolları mı arardınız yoksa bu apaçi ben apaçilerle konuşmam mı derdiniz ? Avrupa kızını örnek verme sebebim sizle yatma ihtimalı bir Türk kızına göre daha fazladır o yüzden. Hatta bu ihtimali de geçelim güzel ve apaçi giyenen bir Türk kızı da örnek verilebilir. Aynı soru gene geçerli..

Mami_023.jpg

Ben fake değilim diyen "apaçi"

Emo diyorlar. Arkadaki sayfalara bakarsan, sexy oldukları söylenmiş zaten. ? Apaçiler eleştirilir aşağılanır, ama emolar çekici bulunur.

Tamam da apaçiler eleştirilebilir, ben de eleştiririm, fakat onlar eleştirilirken onları o konuma iten toplumsal gerçeklikte eleştirilmeli. Şimdi mesala Danimarka'da Türkiye'deki gibi apaçi tabir edilen gençler yok varsa da çok az yolda görmüyorum. Fakat bir şekilde ihtiyaçlarını(yemek, barınma, sex, sinema, tatil vs. vs.) gideriyorlar, Türkiye'deki apaçi tabir edilenler de bu ihtiyaçların tamamını kısmen de olsa gideremiyorlar. Zengin görünme, bu şekilde ego tatmini , hatta bu şekilde güzel kızların kendilerini zengin zannedip onlarla ilgileneceği düşüncesi vs. vs. tamamen yaşadıkları sistemin onlara yaşattığı bir durum. Apaçi davranışı giyimi de bir şekilde böyle davranarak kendini tatmin etme işi, bir nevi sosyal mastürbasyon durumu var ortada..

Tamam da apaçiler eleştirilebilir, ben de eleştiririm, fakat onlar eleştirilirken onları o konuma iten toplumsal gerçeklikte eleştirilmeli. Şimdi mesala Danimarka'da Türkiye'deki gibi apaçi tabir edilen gençler yok varsa da çok az yolda görmüyorum. Fakat bir şekilde ihtiyaçlarını(yemek, barınma, sex, sinema, tatil vs. vs.) gideriyorlar, Türkiye'deki apaçi tabir edilenler de bu ihtiyaçların tamamını kısmen de olsa gideremiyorlar. Zengin görünme, bu şekilde ego tatmini , hatta bu şekilde güzel kızların kendilerini zengin zannedip onlarla ilgileneceği düşüncesi vs. vs. tamamen yaşadıkları sistemin onlara yaşattığı bir durum. Apaçi davranışı giyimi de bir şekilde böyle davranarak kendini tatmin etme işi, bir nevi sosyal mastürbasyon durumu var ortada..

Onlarla alay edenler asıl sosyal mastürbasyon yapıyorlar. Bunla ilgili arka sayfalarda bir makale vardı ingilizce, oku istiyorsan. Koca koca duvarlı siteler ile bir fark yaratılmış.. Kentsel dönüşüm diyerek bu kişiler şehir merkezinden iyice dışarı atılıyorlar. Ayrıca ne kadar garip olursa olsun bu da bir kültürdür. Ve kültürler aşağılanamaz.

Onlarla alay edenler asıl sosyal mastürbasyon yapıyorlar. Bunla ilgili arka sayfalarda bir makale vardı ingilizce, oku istiyorsan. Koca koca duvarlı siteler ile bir fark yaratılmış.. Kentsel dönüşüm diyerek bu kişiler şehir merkezinden iyice dışarı atılıyorlar. Ayrıca ne kadar garip olursa olsun bu da bir kültürdür. Ve kültürler aşağılanamaz.

Makaleyi okudum biraz, sonra sıkıldım çok uzun. Ortada böyle bir gerçeklik var da bu gerçekliğin sebebi gene sistemin ta kendisi. Bu tipler niye Türkiye'ye özgü mesala. Danimarka'da da Türkler bir garip giyiniyorlar, abartıyorlar bazen, bir nevi bak biz de sizin gibi giyiniyoruz, bu toplumun bir üyesiyiz der gibiler. Ulaşılamayan bir yaşam onlarda böyle abartı davranışlara yol açıyor. Benim anlamadığım tartışmalarda biraz okudum da giyimleri mi tartışılıyor, yoksa kültürleri mi yoksa hepsi bir bütün olarak mı ele alınıyor. Eğer giyim ve davranışlar eleştiriliyorsa rockçılar punklarda eleştirilmeli onlar da aykırı giyiniyor.

Kafaları çalışmıyor deniyorsa burda bu cümleleri sarfedenlerin kafa ne kadar çalışıyor yani kafanın çalışmasına temel aldıkları ölçüt ne ? Giyim mi, konuşma tarzı mı vs. vs. Ya da bu apaçilerin hepsi iq testine tutuldu da hepsinin iq su çok mu düşük çıktı? Çok derin konular bunlar ama apaçiler sosyal bir gerçeklik ve Türkiye'deki bu varoş tarzı kültürün bir şekilde dışa yansıması. İstenilen hayatın bir üyesi gibi kendilerini göstermek için bazı noktalarda aşırı davranabilirler. Fakat varoşlar gerçeği olmasa apaçiler de olmayacaktı ya da bugünkü kadar dalga geçilemeyecekti onlarla. Uzun bir tartışma bu tartışmada bir çok yere gitmek gerekir doğru bir sonuca çıkmak için..

Makaleyi okudum biraz, sonra sıkıldım çok uzun. Ortada böyle bir gerçeklik var da bu gerçekliğin sebebi gene sistemin ta kendisi. Bu tipler niye Türkiye'ye özgü mesala. Danimarka'da da Türkler bir garip giyiniyorlar, abartıyorlar bazen, bir nevi bak biz de sizin gibi giyiniyoruz, bu toplumun bir üyesiyiz der gibiler. Ulaşılamayan bir yaşam onlarda böyle abartı davranışlara yol açıyor. Benim anlamadığım tartışmalarda biraz okudum da giyimleri mi tartışılıyor, yoksa kültürleri mi yoksa hepsi bir bütün olarak mı ele alınıyor. Eğer giyim ve davranışlar eleştiriliyorsa rockçılar punklarda eleştirilmeli onlar da aykırı giyiniyor.

Kafaları çalışmıyor deniyorsa burda bu cümleleri sarfedenlerin kafa ne kadar çalışıyor yani kafanın çalışmasına temel aldıkları ölçüt ne ? Giyim mi, konuşma tarzı mı vs. vs. Çok derin konular bunlar ama apaçiler sosyal bir gerçeklik ve Türkiye'deki bu varoş tarzı kültürün bir şekilde dışa yansıması. İstenilen hayatın bir üyesi gibi kendilerini göstermek için bazı noktalarda aşırı davranabilirler. Fakat varoşlar gerçeği olmasa apaçiler de olmayacaktı ya da bugünkü kadar dalga geçilemeyecekti onlarda. Uzun bir tartışma bu tartışmada bir çok yere gitmek gerekir doğru bir sonuca çıkmak için..

Baştan beri bunu anlatmaya çalıştım ama anlayan bir kaç kişi çıktı. Sonuçta o şekilde giyinmek bir tercihten çok kültürün ittiği mecburiyet.

Baştan beri bunu anlatmaya çalıştım ama anlayan bir kaç kişi çıktı. Sonuçta o şekilde giyinmek bir tercihten çok kültürün ittiği mecburiyet.

Giyim belirli noktalarda kişisel tercih olsa da tamamen kişinin elinde olan birşey değil. Mesala ben eski Viking kızlarının kıyafetlerini çok seviyorum fakat o kıyafetlerle sokakta dolaşamam. Dolaşırsam herkes deli der :) Giyim olarak onlara apaçi deniyorsa Tarkan da apaçi sonra Kenan Doğulu da apaçi, sanatçıların çoğu apaçi. Bir de Tarkan ve Kenan Doğulu ile de konuşmak gerekir, apaçi gibi bir düşünüş tarzları mı var yoksa farklı bir düşünüş tarzları mı var. Serdar Ortaç'ı izledim ben bir kere konuşma mantığını, farklı düzgün bir Türkçe cümle kurabilir, apaçi konuşma mantığından ayıran ne. Ya da onların ünlü olması mı bizi farklı düşünceye yönlendiriyor vs. vs.. Yalnız Türkiye'de bu durum çok büyük problem. Kendisi gibi olmayan ve düşünmeyene çok kötü gözle bakmak, onları insan yerine koymamak. Apaçilerle ben de eğleniyorum da sadece kısa bir zaman için eğlence yoksa kendimle de dalga geçiyorum. Ya zaten ben Türkleri anlamıyorum. O gün ırkçılıkla ilgili eylem vardı ben bile gittim, Danimarkalı birçok kimse geldi, Türkler gelmedi sanki ordaki ırkçılık benim ve sadece Danimarkalıların sorunuymuş gibi, ırkçı ideoloji en çok da Türklerin kendilerine zarar verirken..Empati geleneği fazla gelişmemiş Türk insanında sebebini bilmiyorum. Kendileri ırkçılığa uğrayıp, hor görülürlerken gidip çingeneler ile dalga geçmeleri kadar absürd birşey yok herhalde..

Farklı olmak alt kültür ollmanın bir nedeni olarak görülüyor. Hoşgörüsüzlük had safada. yeteri kadar uzun yazım bu konuda..sıkıldım artık

Ben de sıkıldım ya bu konulardan aslında. Yaz, yaz konunun bir yere gittiği yok, düşüncelerin değiştiği de yok :) Yasasın futbol.

dediğin anlamda özendiğim kimse yok çok şükür..

ama kendime göre özendiğim bi adam var..

oda babam..

allahım bana babamın yaptığı babalığı yapma şansı versin çocuklarıma :)

şimdi istanbulda babam,duysun sesimi,allah razı olsun senden :)

Apaçi olarak nitelendirdiğimiz grubun özenerek bu halde olduğunu düşünmüyorum. Zaten genelde kötü yerlerde 3. sınıf hayat süren insanlar oldukları için bulunduğu ortamda farklılaşma çabasından dolayı bu hale geliyorlar. Onlar da farkında bu durumun ama tek ben miyim ? Her yerde var diyerek bunu ön plana çıkardılar.

Ne mecburiyeti ya? Mecburiyet felan yok, tamamen kendi egolarını tatmin etmek, dikkat çekmek, farklı görünmek için böyle giyiniyorlar. O saçma sapan şeylere verdikleri parayla gayet güzel kot, t-shirt, gömlek alınabilir. Maddiyatla alakası yok, kişilerin karakterleriyle alakalı. Mecburiyet olsa varoşlarda yaşayan her genç apaçi olurdu.

Ayrıca senin mentalitendeki yanlışın şu; "fakir gençler=apaçi" diye düşünüyorsun, "tüm fakir gençler apaçidir." mantığına göre yorum yapıyorsun. Halbuki öyle bir şey yok, apaçi olmayan fakir gençlerin sayısı apaçilerden fazla. Hatta onlar da apaçilerle dalga geçiyor. :)

Ne mecburiyeti ya? Mecburiyet felan yok, tamamen kendi egolarını tatmin etmek, dikkat çekmek, farklı görünmek için böyle giyiniyorlar. O saçma sapan şeylere verdikleri parayla gayet güzel kot, t-shirt, gömlek alınabilir. Maddiyatla alakası yok, kişilerin karakterleriyle alakalı. Mecburiyet olsa varoşlarda yaşayan her genç apaçi olurdu.

Ayrıca senin mentalitendeki yanlışın şu; "fakir gençler=apaçi" diye düşünüyorsun, "tüm fakir gençler apaçidir." mantığına göre yorum yapıyorsun. Halbuki öyle bir şey yok, apaçi olmayan fakir gençlerin sayısı apaçilerden fazla. Hatta onlar da apaçilerle dalga geçiyor. :)

ISrarla neden aynı şeyi diyorsunuz ? Bunu en az 6 kerre yazdım ve için garibi, yazının girişinde de yazdım. Neden okumak bu kadar zor geliyor.

Tüm fakirler apaçi dediğim cümleyi göster, konuyu kapatıp gideceğim :)

Apaçi dedikleriniz kişilerin %95 i fakir.

O şartlarda sen yetişseydin, öyle olmam diyebilir miydin ? Mesela güzel bir kot alınabilir diyorsun. Evet alınabilir ama güzel kriteri nedir ? Yaşadığınız ortam güzellik kavramınızı da etkiler. Sanki hepimiz bu kadakterlei bu beğenilerle, bu düşünceler ile doğduk. Düşüncelerini, beğenilerini, karakterlerini yaşadığın çevre belirler. Afrika'da bir kabilede olsan, çıplak gezmezdim boncuk alacağıma pantolon alabilirdim diye biliyor musun ?

Yalnız şu gerçeği nedense ısrarla görmezden geliyorsunuz. Bu kişilerin yüzde %95inin maddi durumu kötü . Şimdi bu apaçi dediğimiz kişi, yüksek duvarlı güvenlikli sitelerde otursaydı, girdikleri ortam farklı olsaydı, farklı şeyler görselerdi, aynı şekilde mi giyinirlerdi ?

Sizce bu apaçi dediğimiz insanların iyi giyinenleri(iyiden kastım pahalı) de Tikkyler değil mi? Bana öyle geliyor.

Bir de güzelim "Apache" ismini buralara alet etmeseydik keşke:)

ISrarla neden aynı şeyi diyorsunuz ? Bunu en az 6 kerre yazdım ve için garibi, yazının girişinde de yazdım. Neden okumak bu kadar zor geliyor.

Tüm fakirler apaçi dediğim cümleyi göster, konuyu kapatıp gideceğim :)

Apaçi dedikleriniz kişilerin %95 i fakir.

O şartlarda sen yetişseydin, öyle olmam diyebilir miydin ? Mesela güzel bir kot alınabilir diyorsun. Evet alınabilir ama güzel kriteri nedir ? Yaşadığınız ortam güzellik kavramınızı da etkiler. Sanki hepimiz bu kadakterlei bu beğenilerle, bu düşünceler ile doğduk. Düşüncelerini, beğenilerini, karakterlerini yaşadığın çevre belirler. Afrika'da bir kabilede olsan, çıplak gezmezdim boncuk alacağıma pantolon alabilirdim diye biliyor musun ?

Yalnız şu gerçeği nedense ısrarla görmezden geliyorsunuz. Bu kişilerin yüzde %95inin maddi durumu kötü . Şimdi bu apaçi dediğimiz kişi, yüksek duvarlı güvenlikli sitelerde otursaydı, girdikleri ortam farklı olsaydı, farklı şeyler görselerdi, aynı şekilde mi giyinirlerdi ?

Ya şunu anlatamıyorum; Apaçilerin %95'i fakir olabilir ama fakirlerin %95'i apaçi değil. Sen bu büyük çoğunluk yerine, daha ufak bir orana sahip apaçi kesimi temel alıyorsun. Olay bu. Diğerleri niye böyle giyinmiyor da apaçiler giyiniyor? Diğerleri niye abuk subuk saç şekilleri yapmıyor da bunlar yapıyor? Diğerleri niye abuk subuk triplere girmiyor da bunlar giriyor? Sonuçta ikisi de fakir. Olay burada bitiyor işte. Burada maddi durumdan çok karakter özelliklerinin apaçilikte büyük rol oynadığını görüyoruz.

Üst Alt