GSCimbom Linux Kullanıcıları - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

GSCimbom Linux Kullanıcıları

Cevap: GSCimbom Linux Kullanıcıları

ubuntu linux'a yeni başlayanlar için birebirdir. Pardus la başla diyeceğim ama yazılım ve kaynak depoları ubuntuya göre kısıtlı. Ubuntu da aradığın her programı yazılım merkezinden edinebilirsin. Ayrıca ubuntu-tr.net üzerinden Türkçe destek alabilirsin.

Beyler bu windows 7'nin yanına linux kurmak istiyorum.Sanal işletim sistemi olarak.Böyle kullanan var mı ? Yani program ismi felan verebilir misiniz ?

Sanal Disk oluşturmana gerek yok. Eğer HDDniz bölünmüşse (C, D vs. gibi) OS kullanmadığınız başka bir bölüme Linux sürümünü kurarsınız.

Yani atıyorum; C bölümünde Windows'unuz varsa, D'yi de Pardus için kullanırsınız.

Beyler bu windows 7'nin yanına linux kurmak istiyorum.Sanal işletim sistemi olarak.Böyle kullanan var mı ? Yani program ismi felan verebilir misiniz ?

Ben kullanıyorum hala.Ama 7 değil XP.Bilgisayarı açınca seçenek çıkıyor Ubuntu mu Windows XP mi diye.Ama sanırım sadece ubuntuyla kulanabilir.Programa gerek yok.Eğer ubuntuyu istiyorsan, resmi siteden ücretsiz indirebilirsin.Sonra sadece kurman gerekiyor.

Boş bir diske kurabilirsin. Yani C'de windows varsa D'ye linux kur, E'de tüm bilgilerini belgelerini tut. C ve D'de windows ve linux kurulu olur, istediğin zaman istediğini kullanırsın. Bilgisayarı açtıktan sonra hangisini istersen onu açarsın.

Ayrıca illa d ye kurmanıza gerek yok. ubuntu cd kalıbı içinde gelen wubi ile bir program gibi windowsun içine kurabilirsiniz.

Yok beyler D'yi Linux'a ayıramam baya dolu :asd:

En az 3 bölüm olması lazım, yoksa sorun çıkabilir. Birinde windows, diğerinde linux, üçüncüde senin kişisel disk alanın. C'de zaten windows vardır, linux için 15 gb falan bir disk yap, oraya kur. Diğer bölümlerde de belgelerini, dosyalarını falan depolarsın, onlar hiç bir şekilde zarar görmez.

En az 3 bölüm olması lazım, yoksa sorun çıkabilir. Birinde windows, diğerinde linux, üçüncüde senin kişisel disk alanın. C'de zaten windows vardır, linux için 15 gb falan bir disk yap, oraya kur. Diğer bölümlerde de belgelerini, dosyalarını falan depolarsın, onlar hiç bir şekilde zarar görmez.

Dediğin gibi yaptım.15 Gb ayırdım.120 Gb boş bölümüm var.Bi de 100 Gb windows'un olduğu bölüm var.

Ubuntu'un olduğu bölümde kurduktan sonra 11,4 Gb gibi boş yer kaldı.

Fakat sorun şu Ubuntudayken güncelleme ya da oradaki eklentileri felan kurmaya çalıştığımda 300 Mb yetersiz disk alanı gibi uyarılar geliyor.Hatta bu uyarılar oturumu açar açmaz da geliyor.

Sorun nedir çözemedim :eek: Yardım edebilecek olan var mı ?

Onur memnun musun, üşengeçlikten kuramadım daha, 1 hafta olmuş. :D Senin sıkıntı 15 GB yere Ubuntu kurmandan olmuş. 11.4 nasıl boş yer kalmış orada? O kadar az yer kaplaması saçma geldi bana. Bence 25-30 GB ayır, öyle kur Ubuntu'yu.

Windows'ta Ubuntu 3.6'lık yer kaplıyor olarak gözüküyor.

Memnun musun dersen tam emin değilim.İlk defa kullanıyorum sonuçta :DWindows'tan kalan bazı alışkanlıklar başta zorladı biraz.PC'nin kapanma hızı mükemmel :D Sistem rahat.Abuk subuk zımbırtılar yok.Aslında proje ödevi var konu belirlendikten sonra görücem bazı şeyleri :asd:

Üst Alt