İlginç bir konu. Buyrun tartışalım - Sayfa 6 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

İlginç bir konu. Buyrun tartışalım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cevap: İlginç bir konu. Buyrun tartışalım

senaryo 1- kiz yapmis bilmiyorsun

senaryo 2- kiz yapmamis bilmiyorsun

senaryo3- kiz yapmamis biliyorsun

senaryo 4- kiz yapmis saniyorsun yapmamis

senaryo 5- kiz yapmamis saniyorsun yapmis

bunlarin arandaki sevginin gelecegiyle mutlulugunla falan ne lakasi var bazi durumlarda hic etkilemiyorsa analitik olarak onemsizdir zaten.

sonuclarin kziin ne yaptigindan bagimsiz olmasi onemli burada

yapmasi ve bilmemenle yapmamasi arasinda senin beynindeki etki olarak hic bir fark yok

Ben katılıyorum buna. Ama şöyle; Her ikisinin de sorumluluğu vardır fakat kızların cinsel anlamda sorumluluğu daha büyüktür.

Sorun da bu ya; kız yapınca "namussuz" oluyor, erkek yapınca "erkek adam" oluyor. Bu toplumda olay böyle algılanıyor. Aslında bence iki tarafında sorumluluklaır eşittir ve cinsel ilişki sonucunda iki tarafta aynı muameleyi görebilir, görmelidir.

Avrupa da yaşamıyoruz,bu işin niyesi,sebebi yoktur.

İlişkide kızın sorumluluğu daha çoktur,toplum erkeğe bakmaz,kıza bakar ve kız zararlı çıkar.

bu böyledir malesef niyesi,nedeni yoktur.

Eskiler böyle koymuşlar kurallı böyle gidiyor,değişir mi bilmem,değişirse biz değiştirecez peki değiştirebilecek miyiz hiç sanmıyorum,bizden sonra ki nesil belki değiştirir.

Sorun da bu ya; kız yapınca "namussuz" oluyor, erkek yapınca "erkek adam" oluyor. Bu toplumda olay böyle algılanıyor. Aslında bence iki tarafında sorumluluklaır eşittir ve cinsel ilişki sonucunda iki tarafta aynı muameleyi görebilir, görmelidir.

Katılıyorum fakat yüzyıllardır islam ülkelerinde olan bir davranış biçimide bu değil mi? Akıla ve mantığa yerleşen erkeğin kaybedecek birşeyi yok ama kadının kaybedecek çok şeyi var. Göz var nizam var deyip baktığında doğru gibi görünüyorda, şimdi gelmişsin kıza bunu yaptın diye (affınıza sığınarak söylüyorum) "o." diyorsun. Ozaman niye çıkıpta (tekrar affınıza sığınarak söylüyorum) oğlana "yav." demiyorsun? Önemli olan bunları görmektir bana göre.

Ha şöyle bir durumda var. Şimdi bazı şeyleri sineye çekerek sevdiğim kızla evlendim. Benim herhangi bir geçmişim olsada olmasada evlendiğin kadının, çocuğunun anası olan kadının daha önceden bir başkasıyla ilişkiye girmiş olması bana ters gelir arkadaş. Bu herkezde de böyle olmalıdır.

Çoğu İslam ülkelerinde böyledir bence. Amerika'da lise hayatının bitmesinden sonra "bakir" ya da "bakire" isen dalga konusu olabiliyorsun.

Katılıyorum fakat yüzyıllardır islam ülkelerinde olan bir davranış biçimide bu değil mi? Akıla ve mantığa yerleşen erkeğin kaybedecek birşeyi yok ama kadının kaybedecek çok şeyi var. Göz var nizam var deyip baktığında doğru gibi görünüyorda, şimdi gelmişsin kıza bunu yaptın diye (affınıza sığınarak söylüyorum) "o." diyorsun. Ozaman niye çıkıpta (tekrar affınıza sığınarak söylüyorum) oğlana "yav." demiyorsun? Önemli olan bunları görmektir bana göre.

Ha şöyle bir durumda var. Şimdi bazı şeyleri sineye çekerek sevdiğim kızla evlendim. Benim herhangi bir geçmişim olsada olmasada evlendiğin kadının, çocuğunun anası olan kadının daha önceden bir başkasıyla ilişkiye girmiş olması bana ters gelir arkadaş. Bu herkezde de böyle olmalıdır.

dünyanın her yerinde böyle değil mi zaten?,sadece islam ülkeleri için geçerli değilki bu konu.

Oysa islam ülkelerinde yasayanlarin en büyük günahlardan birinin zina oldugunu bilmesi gerekir. Kadinda zina yapmis olur, erkekte.

Elbette ters gelir, aynı şey onlar için de geçerli bence. Şöyle ki; aynı şeyi bizim yaptığımızı düşünün, eşimiz de bunu öğreniyor, ona da ters gelmez mi? Sineye çekebilir mi eşimiz bunu? Bence çekemez, çekmemesi de gerekir zaten.

Ama ilginç de birşey var ki; erkek yaptığında "gençlik hatası", kız yaptığında ise "nasıl yaparsın" değerlendirilmesine gidiliyor. Bu da tuhaf birşey bana göre. Kızlara sadece kötü gözle bakılmıyor, üstüne üstlük bir de bu şekilde itham edilim yargılanabiliyor. Ama erkek için sadece kapatılması gereken bi konu olarak görülebiliyor.

Doğru bir yaklaşım aslında ancak toplumda böyle bir algı var ve bunun değişmesi de bana göre imkansız. Kızların erkeklerden daha muhafazakar olması gerektiğini düşünüyorum yine de ancak bu konuda kızların direk hor görülmesi de haksızlık tabii ki.

Cevap: İlginç bir konu. Buyrun tartışalım.

öncelikle admin teşekkür ediyorum gerçekten güzel bi konu bnce de d şıkkından snra hayatta ama çok seviyosan da adama koyuyo diye düşünüyorum

Çoğu İslam ülkelerinde böyledir bence. Amerika'da lise hayatının bitmesinden sonra "bakir" ya da "bakire" isen dalga konusu olabiliyorsun.

Şöyle birşey varki; orada bu şekilde karşılanabiliyor, yani dalga konusu olarak, ama her iki tarafa eşit davranılıyor. Onların anlayışı, zihniyeti öyle olduğu için eşit davranılıyor. Biz de ise anlayış ve zihniyet, yani tüm islam ülkelerinde, bunun aksi bir durumken eşitlik yok. Erkek Amerika'da gösterilen muameleye tabi tutuluyor, kız ise Arabistan'dakine. Farkımızı biz burada koyuyoruz bence. Yani iki farklı kutbun arasında kalmış durumdayız ki bence hatalı olduğumuz nokta bu.

İşin özünde görüşüm ise şu; bu işin islamla falan alakası yok benim için. Yani Amerika'da da yaşıyor olsam böyle bir zihniyetten rahatsız olabilirdim. Çünkü benim sevdiğim kızın o şekilde gelin olarak koluma girmesini istemezdim. Bunun aslında tüm dünyada böyle olması gerekir ama Amerika'lıların ve bunların türevlerinin zihniyeti, midesi bunu kaldırabiliyor.

eger dindar biriysen zina yaptiginda erkek yada kadin olsanda farketmez gunah isledigini bileceksin

yok dindar degilsen zaten kendi ahlak kurallarina gore yasa

dindar isen unutmaki zina gunahtir ama tek gunah olan sey degildir hayatta, tabu haline getirilecek sey degildir. yalan soylemekten cok mu farki var diye sor kendine iste

https://www.gscimbom.com/forum/gsc-sozluk/38401-vay-anam-vay-neler-donmus-serhat-ya.html

Bu yaşadığınız toplum ve aile yapısına, yaşayış koşullarına göre değişecek bir bakış açısı. Ülkemizde'de birçok islam ülkesinde olduğu gibi çoğu kız çocukları bastırılırken, erkek çocuğu özgürlüğün simgesi, herşeyi yapabilme yetkisine sahip (göster amcalara pipini oğlum) bireyler gibi yetiştiriliyor. Kızların bu bastırılmışları onların yapacaklarını-özgürlüklerini büyük ölçüde etkilesede karşı çıkıp istediğinde yapacaklarını engellemiyor, fakat aile içinde-toplumda farklı görülüyor, kabullenilmiyor. Bu bakış açısı ve yapı ne kadar doğru ne kadar yanlış tartışılabilir, kızlar ve erkekler bu konuda eşit değillerdir fakat bakış açıları ve aile yapıları zaman içinde değişir, farklılaşır yada bozulur. Kızların çoğunun artık eski zamanlardaki kadar baskı altında olmadıklarını da görebiliriz.

Bi yerdede güven meselesi farzetki kız aldın zaten yapıcağı varsa evliyende yapar.

" Yapmak " eylemini biraz inceleyelim.

Kadın ve erkek her alanda her şartta ve her zaman eşit ise , erkek önceden ne yapıyorsa , kadınında yapma hakkı vardır . Buna hak demeyelimde eşitlenme durumu diyelim.

Sen evlenmediğin kızla " yapacaksın " sonra bakire bir kızla evlenmek isteyeceksin yok ya ? O senin " yaptığın " kız ne olacak ?

Kadın ve erkek her alanda her şartta ve her zaman eşit ise , erkek önceden ne yapıyorsa , kadınında yapma hakkı vardır . Buna hak demeyelimde eşitlenme durumu diyelim.

Sen evlenmediğin kızla " yapacaksın " sonra bakire bir kızla evlenmek isteyeceksin yok ya ? O senin " yaptığın " kız ne olacak ?

Bencilce düşünen bir adama kurban gidecek.:p:)

"Yapılmış" kız "yapıcaksın" o zaman sende.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt