İstanbul'da Deprem - Sayfa 21 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

İstanbul'da Deprem

Dün profesör 1999'da İzmit'te fayın kırıldığı yerlerin tepesinde bugün yine konut ve fabrikalar var diyor.Rezillik diz boyu.Yine hakettiğimizi yaşayacağız toplumca.

Kırılması beklenen fay açık seçik ortada aslında. Dün olan deprem anlamak isteyene büyük lütuf. "Bakın ben buradayım" dedi bir anlamda. Olacak büyük depremin zamanını belki 10 yıl kadar öne çekmiştir ancak ne zaman olacağını bilmek imkansız. Kesin zaman verenler medya şarlatanıdır, bu net.

sss.png

İtülü jeoloji mühendislerinin beklediği kumburgaz fayının kırılması. Sadece orası kırılırsa 7.1 büyüklüğünde 20-25 saniye civarı süren bi deprem bekliyorlar. Gölcük depremini düşününce gerçekten çok büyük depremmiş diyor insan. 45 saniye 7.4 büyüklük acayip bişey

İtülü jeoloji mühendislerinin beklediği kumburgaz fayının kırılması. Sadece orası kırılırsa 7.1 büyüklüğünde 20-25 saniye civarı süren bi deprem bekliyorlar. Gölcük depremini düşününce gerçekten çok büyük depremmiş diyor insan. 45 saniye 7.4 büyüklük acayip bişey

Babam izmitte depremin merkezine baya yakın bir yerde yaşadı o depremi.İlk olduğunda deprem aklıma gelmedi kıyamet kopuyor herhalde dedim diyor hala.Sansa binaları yıkılmamıs da kurtulmuslar.

Dün habertürkü izlemişsin rtaş helal

Herkese de izletmek lazım. 3-4 saatlik programda iki gülüşme oldu diye adamlara sallayanlar mı ararsın diğer kanallarda afet duası okuyanlar mı. Trajikomik bir ülkeyiz.

Ek olarak fay boydan boya kırılırsa 2 dk sürer, 7.4 - 7.6 olur dediler. Düşük ihtimal, ama ihtimaldir.

Deprem değil, yapılar öldürüyor.

Klasik ve acı bir cümle. 99 depremini Silivri'de yaşamış birisi olarak , o enkaz , insanların yardim çığlıkları , ne yapacagini bilmeden sağa sola koşan insanlar..

Bu sefer 7 ve üstü deprem daha yıkıcı olacak. 4 sefer yapı temeli atmış, bir çok kez yapı şantiyelerinde şeflik yapmış birisi olarak söyleyebilirim ki 99 dan bu yana hiç birşey değişmedi.

Aksine kullanılmaması gereken temel projeleri yıllarca eksikleri giderilmeden kullanıldı. Bu binalarda yaşam değil, saat dakika geçmez. Bu binalara ruhsat veren belediyesinden tut , o temelleri atan işçilere kadar herkes suçlu..

Istanbul bir pompei olacak gibi bir his var içimde. Kentsel dönüşüm diye rantsal dönüşümü yıllarca yiyenler. 70 li yılların temel uygulamalarını 2010 lü yıllarda sadece maliyeti düşük diye kullananlar.

Temeli 20 senede geçse oturmayacak , esneme payı olmayan ucuz beton , ucuz demirle onbinlerce bina kentsel dönüşüme girdi. Hepsi birer tabut. Umarım ben yanılırım ama bi 7 şiddet depremde daha istanbulun yarısı belki 3 te 2 si gg olabilir. Uyanık olup hesap sormak lazım..

gscimbom_mobil

Babam izmitte depremin merkezine baya yakın bir yerde yaşadı o depremi.İlk olduğunda deprem aklıma gelmedi kıyamet kopuyor herhalde dedim diyor hala.Sansa binaları yıkılmamıs da kurtulmuslar.
Allah korumuş rtaş ve vicdanlı bi müteahhitin evinde bulunmuş. O zamanın teknolojisinde o büyüklükte bir depremde bir binanın ayakta kalması muazzam bir olay

Herkese de izletmek lazım. 3-4 saatlik programda iki gülüşme oldu diye adamlara sallayanlar mı ararsın diğer kanallarda afet duası okuyanlar mı. Trajikomik bir ülkeyiz.

Ek olarak fay boydan boya kırılırsa 2 dk sürer, 7.4 - 7.6 olur dediler. Düşük ihtimal, ama ihtimaldir.
Şunun olması demek istanbulun komple haritadan silinmesi demek. 20 milyonluk nüfus 1 gecede 10 milyona düşer. Düşük bir ihtimal ama evet var. Valla bundan sonra işimiz Allaha kaldı. Avrupa yakasının %80i kentsel dönüşüm bekliyor

gölcük depreminde darıca'da yaşıyordum. şansın varsa hayatta kalırsın bu iş böyledir.

şimdi bu bahsedilen büyük istanbul depremi olursa, ülke bağımsızlığını kaybeder. ülkenin vergi yükünü sırtlayan, üreten kesimin bir çoğu hayatlarından olacağı için ülke ekonomik olarak büyük bir dar boğaza girer.

milyonlarca insan öleceği için ülkedeki azınlıklar, bir anda hak sahibi olur ve ülkeyi sömürür.

Temeli sağlam bina kolay kolay yıkılmaz abi.Keşke dıs cephe ile uğrasacaklarına her binaya adam akıllı temel girseler.
İş sadece temelde değil. Ben inşaat mühendisiyim, şuanki yapılan yapılara diyebilirim ki 7 şiddetini kaldırabilir ama daha fazlasına kesin konuşmak falcılık olur. He hala malzemeden çalmaya çalışan var mı desen var ama mühendisler de artık uyandı. Kendi denetlediği yapıyı bile gerekirse belediyeye,bakanlığa şikayet etmekten çekinmiyor doğrusu da bu.

İş sadece temelde değil. Ben inşaat mühendisiyim, şuanki yapılan yapılara diyebilirim ki 7 şiddetini kaldırabilir ama daha fazlasına kesin konuşmak falcılık olur. He hala malzemeden çalmaya çalışan var mı desen var ama mühendisler de artık uyandı. Kendi denetlediği yapıyı bile gerekirse belediyeye,bakanlığa şikayet etmekten çekinmiyor doğrusu da bu.

Sen daha iyi bilirsin bu denetimler bir ara sıklaştı yani bir 10 senedir falan.Yapı denetimin son durumu ne ?

Istdeki rezidanslara ne diyorsun renkdas, 7 kusurleri kaldirirlar mi?

Devletin olası deprem tahminine göre 7 ve üzeri depremde 1 milyon insan hayatını kaybedecek sonrasında hastalıklar sebebi ile 4 milyon kişi daha kaybedecek. Ölmek mi kalmak mı kurtuluş bilemedim.

Şunun olması demek istanbulun komple haritadan silinmesi demek. 20 milyonluk nüfus 1 gecede 10 milyona düşer. Düşük bir ihtimal ama evet var. Valla bundan sonra işimiz Allaha kaldı. Avrupa yakasının %80i kentsel dönüşüm bekliyor

Bireysel olarak en net çözüm yüksek riskli semtlerden taşınmak. Mümkünse İstanbul'dan taşınmak hatta. Kentsel dönüşüm hep lafta. Rant harici hiçbir şey sağlamadı. Bu kafayla devam edilirse kurbanlık koyun gibi beklenir sadece.

Üst Alt