Kaç Kitap Okudunuz Ve Etkisi? - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Kaç Kitap Okudunuz Ve Etkisi?

Cevap: Kaç Kitap Okudunuz Ve Etkisi?

Kitap okumamak cahillik midir bilmem ama kitap okumanın faydalarını yok saymak en büyük cahilliktir sen kabul etmesen de Serhat.

Deniz Renktaş Serhat kardeşimizin kendi kafasında canlandırdığı düşünceler olabilir biz sadece saygı duyarız ve bizim düşüncelerimizede Saygı Duymasını Umarız!

Serhat'a bir yere kadar katiliyorum, sonucta habire roman okumak neye yarar ki? Onun yerine film izle daha iyi. Olasiliksiz gibi, Da Vinci Sifresi gibi kitaplari okumak yerine film izlemeyi yeglerim. Ama mesela Simyaci gibi bir kitabi okumak gerekir, cunku orada anlatilanlari filmle anlatamayabilirsiniz. O yuzden roman okumamak cahillik degil, zaman kazanmaktir ama kitap okumamak hiyarliktir.

Serhat'a bir yere kadar katiliyorum, sonucta habire roman okumak neye yarar ki? Onun yerine film izle daha iyi. Olasiliksiz gibi, Da Vinci Sifresi gibi kitaplari okumak yerine film izlemeyi yeglerim. Ama mesela Simyaci gibi bir kitabi okumak gerekir, cunku orada anlatilanlari filmle anlatamayabilirsiniz. O yuzden roman okumamak cahillik degil, zaman kazanmaktir ama kitap okumamak hiyarliktir.

Hayri kitap okumuyan Cahildir gibi bir laf söylemedim sadece cahilliğin ne kadar kötü olduğunu söyledim , Buda senin bir görüşün yani Saygı Duyarım..

Kitap okumamak cahillik midir bilmem ama kitap okumanın faydalarını yok saymak en büyük cahilliktir sen kabul etmesen de Serhat.

ben bilimsel gerçeklerle konuşuyorum. bir romanı vs. okurken kafamızda sahneleri canlandırıyoruz. ancak film izlerken o sahneleri görebiliyoruz. bilimsel gerçeklere göre gözümüzle gördüğümüz veya duyduğumuz şeyler, okuduğumuz şeylere oranla zihnimizde daha çok yer ediniyor. ;)

şimdi gel de çık işin içinden. bir kitabın 10 satırda anlattığı şey, 1 dakikada falan okunabilir.bir filmde o "10 satırlık şey" 10 saniyede anlatılır. böylece hem daha az zaman kaybedilir, hem kafamızda daha çok yer edinir. :cool:

bana göre Roman, Hikaye gibi şeyleri okumak gereksizdir. içinde pür bir bilgi bulunmayan kitapları da senelerdir okumuyorum. insanlara pek katkısı da yoktur.

ben bilimsel gerçeklerle konuşuyorum. bir romanı vs. okurken kafamızda sahneleri canlandırıyoruz. ancak film izlerken o sahneleri görebiliyoruz. bilimsel gerçeklere göre gözümüzle gördüğümüz veya duyduğumuz şeyler, okuduğumuz şeylere oranla zihnimizde daha çok yer ediniyor. ;)

şimdi gel de çık işin içinden. bir kitabın 10 satırda anlattığı şey, 1 dakikada falan okunabilir.bir filmde o "10 satırlık şey" 10 saniyede anlatılır. böylece hem daha az zaman kaybedilir, hem kafamızda daha çok yer edinir. :cool:

bana göre Roman, Hikaye gibi şeyleri okumak gereksizdir. içinde pür bir bilgi bulunmayan kitapları da senelerdir okumuyorum. insanlara pek katkısı da yoktur.

Aynı şekilde bir film izlerken kitap okuduğun kadar düşünemiyorsun.1-2 sahnesini kaçırınca olayları tekrar bağlayabiliyorsun.Aynısı kitap için geçerli değil.Eğer senin amaç üşengeçlik değil de bize bahsettiğin olaysa okumakta iyi derecede insanın kafasını çalıştırır.Çok yararlı olmasını istiyorsan hem kitabını oku,hem filmini izle.Emin ol çok fazla şey kaybetmezsin.

##

Feci kitap okuduğum falan anlaşılmasın.Üşengeçlik vardır benimde kanımda :)

Kitabın en büyük özelliklerinden birisi Okuyan kişiye Cümle kurma zenginliği vermesidir!

Ben de çok kitap okumam aslında,zamanım yok bahanesi de hep gereksiz gelmiştir.İstendiği zaman herşey için vakit bulabilecek bi toplumuz zaten.Ama film izlemenin ve kitap okumanın insanlara farklı şeyler kattığını düşünmüşümdür hep.İkisinin yeri ayrıdır.Ne hiç kitap okumadan drulabilir,ne de film izlemeden.İkisi bi yerde birbirini tamamlar aslında.

Üniversiteyi kitap okuyarak kazandım desem abartılı gelebilir.Hatta kötü örnek te teşkil edebilirim:D ama bu gerçek...

Kitabın en büyük özelliklerinden birisi Okuyan kişiye Cümle kurma zenginliği vermesidir!

7 yıldır roman okumuyorum. hatta 7 yıl önce de okuduğum bir roman değildi aslında. Martı Jonathan Livingston'ı okumuştum. ama cümle kurma fakirliği çekmiyorum.

cümle kurma zenginliğinin temel kuralı bağlaçları kullanma becerisidir bence. kitap okumakla alakası yok. romanlardaki şatafatlı(bunun gibi) sözcükleri görüp, bunları normal hayatta kullanmaya çalışmak, cümle kurma zenginliği değil, gösteriş meraklılığıdır.

7 yıldır roman okumuyorum. hatta 7 yıl önce de okuduğum bir roman değildi aslında. Martı Jonathan Livingston'ı okumuştum. ama cümle kurma fakirliği çekmiyorum.

cümle kurma zenginliğinin temel kuralı bağlaçları kullanma becerisidir bence. kitap okumakla alakası yok. romanlardaki şatafatlı(bunun gibi) sözcükleri görüp, bunları normal hayatta kullanmaya çalışmak, cümle kurma zenginliği değil, gösteriş meraklılığıdır.

Gösteriş meraklılığı özentilikten kaynaklanır. Ama sık sık kitap okuyan biri istesede istemesede o zenginlikten faydalanır bence.

Üniversiteyi kitap okuyarak kazandım desem abartılı gelebilir.Hatta kötü örnek te teşkil edebilirim:D ama bu gerçek...

üniversiteyi tek kitap okumadan kazandım desem, yalan söylemem. kötü örnek de olacağımı zannetmiyorum. ama bu gerçek. en azından Türkçe'yi doğru düzgün konuşuyorum.

Senin kafandaki zihniyeti Ünlü romancılara bırakıyorum!

Geçen sene 900 sayfalık bi kitap okudum isimi "Çin Uyanınca yer yerinden oynar" ama kitap şahaneydi Alain Peyrefitte isimli adam yazmıs :D sanırım çok eski olcakki fiyatı 25Lira yazıyor ( Eski para birimi YTL ve TL dende önceki ) tavsiye ederim Çin'in güzelliğini tarihi şehirlerini filan anlatıyo en çok hoşuma giden yanıda Selcukluların Çin seddini yıkmaya çalısmasıdını anlattığı yeridir.. :)

Yazmak sanattır,estetiktir.Konuşmakta öyle.Çok ve verimli kitap okumuş biri hem konuşmasıyla hem yazmasıyla kendi farkını yaratır.Okudukları onu genelden ayırıyorsa bunu özenti ya da şatafat diye değil de;bir emeğin haklı kazancı olarak değerlendirmek gerekir.

üniversiteyi tek kitap okumadan kazandım desem, yalan söylemem. kötü örnek de olacağımı zannetmiyorum. ama bu gerçek. en azından Türkçe'yi doğru düzgün konuşuyorum.

Bu da bir başarı.zaten benim söylediğim bir genel yargı değil.Yani kitap okumadan üniversiteyi kazanamazsınız sonucunu doğurmuyor. bu söylediklerim.Bunu da söylemiyorum zaten.Ama ben bil fiil kitap okumanın böyle bir yararını gördüm.Dersaneye gitmeden bir düz lise öğrencisi olarak ilk girdiğim yıl kazandım.Ve ben bu sonucun en önemli sebebi olarak çok kitap okumamı görüyorum.

Üst Alt