Karl Heinrich Marx'ın Felsefesi - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Karl Heinrich Marx'ın Felsefesi

Cevap: Karl Heinrich Marx'ın Felsefesi

Simdiki sistem cok mu iyi. Madem oyle ise neden halen ki bakin ordaki sistemlerin hicbiri komunizm falan da degildi hatta komunist toplumun bir ust asamasina gittigi bile tartismalidir neden Dogu Almanya'daki zamaninda yasayanlarla yapilan anketlerde %70'i gecen oranlarda Dogu Almanya'daki sistemin daha iyi oldugundan (sosyal ekonomik vs. vs. anlamda) ki Turki Cumhuriyetlerin cogunda yasayan eski insanlar halen eski sistemin daha iyi oldugundan bahseder. Ki madem cok kotu bir de bu isin Iskandinavya'si var. Iskandinavya'yi sosyal devlet anlaminda zamaninda ucuran kapitalizm mi olmus yoksa sosyalizmden cok fazla esinlenmek mi olmus ? Kim sosyal devlet olarak ucurmus ki bu yapi yikiliyor simdi Iskandinavya'da kim olmus gene sol sosyalist gelenek bir sekilde ne kadar ici bosaltilmaya calisilsa da komunizm olmus yani ordan bir esinlenme sonucu olmus. Nerden cikmis bu sosyal devlet kavrami Avrupa'da. Ve neden zamaninda bir cok hakka sahiplerken simdi ekonomiler iyice kotulesiyor yasayan halkin durumu iyice kotulesiyor. Ne faydasini gormus insanlar kapitalist liberal ekonominin dunyada ? Iste gun gectikce sosyal devlet ( ki esinleme kaynagi sosyalizmdir komunizmdir ) dagiliyor parcalaniyor liberal ekonomi her tarafta hakimlesiyor iyice tam anlamiyla ne oluyor insanlara daha mi ileri gidiliyor ekonomik ve sosyal anlamda. Niye milyonlarca insan surekli Avrupa'da sokaklara dokuluyor. Vs. vs.

Cok mu hos simdiki ekonomik sisteminiz ? Gelir dagilimdaki esitlikte sondan 3.sunuz bazilari cop toplarken bazilari Babil'in tepesinde. Hani bu sistemi niye yerden yere vurmuyorsunuz ? Niye emperyalizmi ve onun bir uzantisi olan Turkiye'nin Suriye'deki politikalarini kan ve gozyasini yerden yere vurmuyorsunuz. Komunizm kotu tamam diyelimki kotu ( ki teorik anlamda komunizme simdiye kadar hic elestiri gelmemis yazilarda ) ne istiyorsunuz kapitalizm mi ? Neymis simdi bu kapitalizmi zamaninda ki gene diyorum komunist degillerdir devrim yapan ulkelerden daha iyi daha esitlikci daha sosyal daha adaletli yapan ?

Şimdiki sistem iyi demedik...

Ama Komunizm'de öyle bahsedildiği gibi iyi değil...

Komunizm süper diyorsunuz...

Bir tane Komunizmle yönetilen ülke yok...

Sonra biz var diyoruz bu sefer onlar komunizmle yönetilmiyor diyorsunuz...

Abla sana şunu söyleyeyim...

Komunizm-Emperyalizm-Liberalizm her biri aynı şeyin laciverti...

Hepsinin yararıda vardır zararıda...

En iyi sistem bildiğindir...:ka21:

Marx nerde Ingiltere'nin Hindistan isgalini fazlaca onaylamis ? Onu yazan kisi burda mi ? Nasil Marx okuyorsunuz ki okunup okunmadigi da mechul da Marx'in Hindistan uzerine yazilarini butun olarak almak gerekir. Orda bir ilerlemeden bahsetmis Ingiliz isgali ile geleneksel yapinin kirilacagindan vs. vs. fakat bu onayladigi anlamina gelmez. Hatta daha sonra bir direnis ve bir sekilde ordaki sistemin ( Ingiliz sistemi ) gelecekte yikilmasi sonucu ancak ordaki yoksul halkin da bu isgalin nimetlerinden faydalanacagindan bahseder. Orda yazdiklari Ingiliz isgalini onaylama falan degildir. Marx'in orda bahsettigi daha farklidir. Hatta bir yazisinda Hindistan isgalini domuzca adlandirir. Bu konuda zaten benzerdir hep Marx'a Avrupa merkezli bir tarih bakis acisina sahip oldugunu ilerlemenin yolu olarak Avrupa yolunu aldigi falan soylenir ki hepsi de yalandir. Iste Marx bunlari dedi koleci feodal kapitalist toplum burda temel kapitalist toplumu ilerleme olarak aldi o yuzden isgale destek verdi gibi Marx'i kotulemek icin uydurulan teoriler dolasiyor ortalikta. Marx okunduguna inanmiyorum okunsa mesala bir Rus ile yazismalarinda feodalizm iste siz kapitalizme gecmek icin burjuvaziye yol acin bu ilerleme gibi birseyler demez Hindistan meselesinde oldugu gibi hatta orda koy orgutlenmelerinin gerekliliginden ve baskaldiran bahseder. O yaziyi yazan iste Hindistan isgalini onaylar Avrupa'da bunu kullandi sonra isgalleri buna dayandirdi gibisinden akil mantiga sigmayan hatta Marx'i okumadigi bile bu cumlelerden kesin olarak cikan kisi burda mi ? Yani burdaysa gelsin tartisalim Hindistan'i Hindistan'a Marx'in bakisini sonrasinda orda bir onaylama mi yapiyor yoksa bir durum tespiti mi yapiyor bir sistemin kirilmasinin yenilikler getirip eski yapiyi yikmasindan ki bunu derken bu daha iyidir gibi bir soyleme mi giriyor yoksa Komunist Manifesto'da yazdigi gibi inanilmaz bir alt ust oluslar ve bu alt ust oluslarin dunyada Hindistan'i bulmasi seklinde mi degerlendiriyor.

Selen'cim benden sana naçizane bir tavsiye. Türk insanı okumayı sevmez. İdeolojik eserler okumayı hiç sevmez. Marx, Gramsci falan okuduğunu ve üzerine tartışabileceğini düşünmek olsa olsa hüsnüniyetli bir özlemden öteye gitmez.

Kulaktan dolma bizim buralarda revaçta olan yemek türüdür. Cehalet sarma yanında iyi gider. Birazda ben her haltı bilirim şerbeti ile servis ettiğinde ağızlara layık bir kafa karışıklığı ortaya çıkıverir.

Burada sömürgeler meselesini tartışamazsın. Tartışmaya kalkarsan gerçek olmayan donelerin gerçekmiş gibi sana karşı yazılacağını ve sen bunları çürütsen dahi, insanların düşüncesini değiştiremeyeceğini ve parmakcıklarına eziyet etmiş olduğun gerçeği ile baş başa kalacağını bilmen gerekir.

Netice olarak Nur yüzlü, tombul yanaklı Marx dede allahsızdır. Gerisi lafı güzaftır. Bizim halimiz ahvalimiz budur :)

Selen'cim benden sana naçizane bir tavsiye. Türk insanı okumayı sevmez. İdeolojik eserler okumayı hiç sevmez. Marx, Gramsci falan okuduğunu ve üzerine tartışabileceğini düşünmek olsa olsa hüsnüniyetli bir özlemden öteye gitmez.

Kulaktan dolma bizim buralarda revaçta olan yemek türüdür. Cehalet sarma yanında iyi gider. Birazda ben her haltı bilirim şerbeti ile servis ettiğinde ağızlara layık bir kafa karışıklığı ortaya çıkıverir.

Burada sömürgeler meselesini tartışamazsın. Tartışmaya kalkarsan gerçek olmayan donelerin gerçekmiş gibi sana karşı yazılacağını ve sen bunları çürütsen dahi, insanların düşüncesini değiştiremeyeceğini ve parmakcıklarına eziyet etmiş olduğun gerçeği ile baş başa kalacağını bilmen gerekir.

Netice olarak Nur yüzlü, tombul yanaklı Marx dede allahsızdır. Gerisi lafı güzaftır. Bizim halimiz ahvalimiz budur :)

Ortak ayıp ediyorsun amma...:(

Az mı okuduk Das Kapital'i...:)

Herşeyi okurum ama hiçbirini uygulamam kafama yatmadığı için...:D

Nur yüzlü dedenle mutluluklar...:D

Kesinlikle sistemler icinde en mukemmeli komunizmdir ( yasanan pratik anlaminda ) . Pratikden de gidelim eger ortaya gunahlari dokulecekse zamaninda devrim yapan ulkelerle kapitalist olan ulkelerin gunahlarini dokelim. Ve teorik olan en iyisi de komunizmdir ki zaten teorik olarak hicbir elestiri getiremiyosunuz komunizme pratik olarak surda su oldu bu oldu. Ben de diyorumki komunist degillerdi bir sekilde Marx'in da var teoride yanlisi ki bence proleterya diktatorlugu yanlistir pratikte cok farkli yerlere goturmustur ulkeleri vs. vs. Fakat diyorumki dokelim gunahlarini ortaya iki sistemin de. Sosyal ekonomik vs. vs. acisindan. Kim daha gunahkar o da cikar pratik de ortaya ki zaten elestiriniz varsa komunizme yada Marxisme ki baslik Marxla ilgili sunun elestirileriniz deyinki su yanlis. Ben burda yuzlerce elestiri sunabilirim kapitalizmin ideolojisine karsi.

Ortak ayıp ediyorsun amma...:(

Az mı okuduk Das Kapital'i...:)

Herşeyi okurum ama hiçbirini uygulamam kafama yatmadığı için...:D

Nur yüzlü dedenle mutluluklar...:D

Vallahi kusura bakma ortak. Bu ülkenin gerçeği budur :) Sen benim test taleplerimi geri çevirdin malum :D O yüzden konuşma hakkın yok :D

Malum genel alanda parmak yormayı sevmiyorum :D Nasıl olsa netice vermiyor :D

Yok su anda. Fakat sizin adlandirdiginiz sekilde komunist olanlarin size gore mesala Sovyetlerin Dogu Almanya'nin falan dokelim gunahlarini ortaya. Ve kapitalizmin de dokelim gunahlarini ortaya, kapitalist ulkelerin ve artilari eksilerini yazalim bu sistemlerin. Bakalim hangisi daha iyiymis hangisi daha insanlik yararina imis. Ekstra varsa teoride Marx'a karsi bir elestiriniz yazin gene diyorum ben burda yuzlerce elestiri sunabilirim kapitalizmin ideolojisine karsi.

194 tane ülke var fakat bu kadar güzel (bana göre değil göreceli olarak ) bir sistemle yönetilen bir tane ülke yok ilginç...

Vallahi kusura bakma ortak. Bu ülkenin gerçeği budur :) Sen benim test taleplerimi geri çevirdin malum :D O yüzden konuşma hakkın yok :D

Malum genel alanda parmak yormayı sevmiyorum :D Nasıl olsa netice vermiyor :D

Ortak böyle felsefi mevzuular'da her daim konuşmayı sevmişimdir...

Zaten senden bana hakaret gelmeyeceğini bildiğimden ancak sen selen abla emirle felan konuşabiliriz bu mevzuuları...

ha konuşalım dedin de konuşmadık mı o ayrı mevzuu yav...:D

Herkes de biliyor kapitalzmin gunahlarini yazmaya burda sayfalar yetmeyecek neyse ben gidip yemek yeyip sonra kumarbaz ustadlari kontrol edeyim para kazanmislar mi gemi icin kazanmamislar mi. Ki isterim gene diyorum varsa teoride bir elestiriniz yabancilasmadan tutun arti degere metanin kullanim degerine, diyalektik materyalizmine ( Tanri'yi katmazsaniz iyi olur bu tartisma bitmez ki diyalektik materyalizm esttir tanri yoktur gibi bir sey de degildir ) onlarca kitabi var Marx ve Engels'in Komunist Manifesto'dan Ingiltere'de Emekci Siniflarin Duruma Kapital'e secme mektuplarina kadar. Varsa elestiriniz sunun bu teoriye karsi. Esitlik denmis mesala su vardir. Uretim araclarinin ozel mulkiyetine karsi Marx. Esitligi burdan ele almak lazim. Uretim araclarinin kamulastirilmasindan yana. Cunku uretim araclari uzerinde ozel mulkiyet varsa orda bir arti deger somurusu vardir bu somurunun uzerinden de cogunluk surunurken bir kisim Babil'in tepesinde yasar. Mesala kisaca bir cakmak diyelim. Bunun isci ucreti fabrika giderleri hammaddesi vs. vs. 1 kurus. Patron satar bunu 3 kurusa. Burdaki 2 kurus arti degerdir ve kapitalizmin tum zenginligi buna dayanir. Kimindir o iki kurus. Isciye emeginin daha dogrusu emek gucunun hakkini veriyor desek olmuyor iki kurus gitmiyor iscinin cebine arti deger olarak vs. vs. Ki sirf bu bile sonradan kitap cikti Artı deger teorileri diye bilmiyorum Turkiye'de cikti kocaman bir kitap ki gormustum kitabi da bir kitapci da Istanbul'da ekstra gene anlatir bunu Marx kapitalde. Yani bu arti deger bile cok uzun bir konu ki esitligi burdan ele almak gerek. Yoksa sen kirmizi giyiyorsun ben de kirmizi giymelimiyim gibi bir esitlik falan degil Marx'in dedigi.

Üst Alt