Merkez Bankası Rezervleri 125 Milyar Doları Aştı | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Merkez Bankası Rezervleri 125 Milyar Doları Aştı

2290233_620x349.jpg

15 Ekim haftası itibariyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) brüt rezervleri 125,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Net rezervler 32,1 milyar dolar olurken, swap hariç net rezervler ise eksi 35,9 milyar dolar oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) rezervleri 125 milyar doları aştı.

TCMB'nin yayımladığı verilere göre, 15 Ekim haftasında brüt rezervler toplamda 125,8 milyar dolara ulaştı.

Net rezervler 32,1 milyar dolar düzeyinde gerçekleşirken, toplam swap 68,1 milyar dolar, swap hariç net rezerv ise eksi 35,9 milyar dolar olarak kaydedildi.

2290233_dfeadccd20b408be3b5c2b4fbdcdd472.jpg

Kavcıoğlu rezervlerin güçlendiği mesajını vermişti​

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmenin ardından basına yaptığı açıklamada rezervlerin güçlendiği mesajını da vermişti.

Kavcıoğlu, Banka'nın rezervleriyle ilgili hesaplamalara yönelik bir soru üzerine, rezerv hesaplarının IMF'nin tanımına uygun olduğunu belirterek "Türkiye şu an yaklaşık 125 milyar dolar üzerinde bir rezerv noktasına geldik 7 aylık süreçte. 35 milyar dolara yakın bir rezerv artışımız oldu. Ben arkadaşlardan bunun da konuşulmasını tartışılmasını beklerim. Bu Türkiye açısından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası açısından önemli ve ekonomik olarak güzel bir gelişmedir."

Bloomberg HT

Faiz indirilmesi ve rezervlerin artması olumlu değil mi ? Bence haftaya dolar kuru gerilemeye başlar

GSCimbom Forum kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Faiz indirilince neden rezerv artiyor onu anlamadim ayrica bunlarin acikladigi rezerv rakamlari zaten gercek degil rezerv denen birsey yok olsa elli kere piyasaya doviz satip mudahale ederlerdi

Haftaya cok rahat 10 lirayi gecer uretim yapmayan herseyi ithal eden bir ulkenin parasi asla deger kazanmaz tam tersi bu kur enflasyonu tetikledigi gibi dusuk faizde insanlari turk lirasindan cikip dolar almaya yonlendirecek yuksek enflasyon yuksek issizlik olan ulkede dusuk faiz olmaz

Zorla dusurulmus faiz olur buda ulkenin parasinin resmen devlet eliyle yok edilmesidir yil sonu kur 11 12 seviyesine gelirse hic sasirmam

Üst Alt