Milli Takım Nasıl Daha İyi Oynar? | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Milli Takım Nasıl Daha İyi Oynar?

EURO 2016'ya Hırvatistan maçı ile kötü başlayan A Milli Futbol Takımı geri kalan maçlarda gollü bir Çek Cumhuriyeti galibiyeti alamadığı takdirde büyük ölçüde turnuvaya veda edecek.

Elde ki malzeme ışığında nasıl bir oyun anlayışı ve kadro ile kalan maçlara çıkmamız gerektiğini tartışmaya açmak isterim.

Şahsi fikrimi söyleyerek konuya giriş yapıyorum.

Birincisi elimizde ki malzeme sandığımız kadar lezzetli değil.

Arda Turan, Gökhan Gönül, Caner Erkin gibi önemli isimler sezonun büyük bölümünü yedek veyahut sakat olarak geçirdi. Gökhan sakatlığı sebebi ile ligin başını kaçırdığı gibi bir de Fenerbhaçe ile olaylı biçimde ayrılık yaşayarak EURO 2016'ya geldi. Caner 2.5 aydır resmi maçlarda forma giymedi ve bu sezon zaten performansında gerileme gözleniyordu. Eşi Asena'dan da olaylı bir biçimde ayrılması onu mental bakımdan da geriye götürmüş. Arda ise Barcelona'ya transfer olduğu sezonun 6 ayını boşta geçirdi. Kondisyon durumu kötü ve 2. yarı da oynadığı maçlar düşünülürse, 90 dakikalık maç kondisyonu yok denecek kadar az.

Terim'in çağırdığı veyahut çağırmadığı isimler

Stoper rotasyonumuz yok denecek kadar zayıf durumda. Öyle ki kesici rolünde orta sahada çok iyi iş gören Mehmet Topal stoper olarak vasat performansına rağmen oynatılmak durumunda kalıyor. Bu tercih 2 türlü de dezavantaj ayratıyor. Zira orta saha direncimiz düşüyor. Stoper olarak da alanını güvenli kontrol edemiyor ve hantal kalıyor.

Bu bölgeye Çağlar Soyuncü, Ersan Adem Gülüm, Atınç Nukan gibi isimleri çağırabilirdik ama artık iş işten geçmiş durumda. Yine de Topal bana göre stoper oynamamalı.

Kanatsız oyun hucüm varyasyonumuzu bitirmiş durumda

Ortada iyi bir jenerasyon var gibi görünüyor ama bizim şu an yaptığımız sadece iyi gördüğümüz isimleri dizerek kadro kurmak gibi duruyor. 5 orta sahalı statik bir futbol ile bir yere gelmek için şans faktörü lazım. O şans Terim'de mevcut o yüzden büyük konuşmak istemiyorum zira dün bile 3-0 bitecek maçı tek farklı kaybettik direkler sağolsun.

Ama Arda-Hakan-Selçuk şeklinde bir orta saha oldukça tek düze ve birbirine zıt bir yapı. Hepsi ağır ve belirli teknik kapasitesi olan isimler ancak hiç biri adam eksilten tipte değil.

Arkaları toplayan bir kesici de olmayınca tamamen ortaya kaos çıkıyor.

SONUÇ: İsim olarak iyi bol kremalı ama içi boş bir pasta. (Kremayı da çok sevmem bu arada. Sonuçta bildiğin yağ.)

ÖNERİM:

• ARDA, HAKAN VE SELÇUK aynı anda saha da olmamalı.

• Topal mutlaka orta sahada değerlendirilmeli. Stopere elimizdekiler vasat da olsa mevkisi orası olan isimler düşünülmeli.

• Kanat oyuncusu olmayan bir milli takım sahada olmamalı. Emre, Volkan Şen ikilisinden biri mutlaka 11'e girmeli. Ben olsam Emre Mor'a yatırım yaparım. Zira bizim de oyuncu pazarlayan olmamız lazım. Bu çocuk 1-2 turnuvaya bizi iyi gelişirse götürecek kumaşta olduğunu gösterdi. Dün kötü görünmesine rağmen maçın en yaratıcı hareketi olan topuk pası ve frikiği bize kazandıran da Emre idi.

• Cenk Tosun hamle oyuncusu olmalı. Beşiktaş'ta 90 dakika oynamayan bir ismi milli takıma 90 dakika oynatmak için alacak kadar kaliteli bir ligimiz yok. Cenk 90 dakikalık kondisyona da sahip olmadığını gösterdi. Burak ile başlayıp ilk değişikliği maç skoruna göre Burak yerine skorda önde isek false 9'a dönecek şekilde yaratıcı bir oyuncu ile (Hakan, Arda vs) yapmak daha akıllıca. Geride isek çift forvet'e veyahut Cenk -> Burak ile farklı bir dizilişe geçmeden maça devam etmek de düşünülmeli.

• Arda mı Hakan mı 11'e başlar dersek o konu biraz karışık. Hakan'ı yedekten sokmak daha faydalı olabilir Arda'yı en azından ispanya maçında yedek bırakmak saçma olur gibi geliyor. Yorulunca ki 45 dakikalık canı var 50-60 gibi yerine Hakan sokulabilir.

• Ozan/Selçuk tercihi de kritik ama o konuda kararsızım.

Elinde 11 tane hıyar varsa ve yoğurt yoksa cacık yapamazsın, oyun stili ve kadro tartışması futbolcular içindir futbol oynayan ülkeler içindir, ispanya gibi hırvatistan gibi fransa gibi brezilya veya arjantin gibi, haddimizi bilmemiz lazım bu milli takımda futbolcular milyon eurolar alıyor, karşılaştırsak muhtemelen hırvatlardan fazladır bizim milli takımdakilerin kazandığı para veya yakındır hırvatlara, ama hırvatlar top oynuyor bizim takım sahada geziyor

mehmet topalı ön liberoya çekip stoperi semih ve hakana bırakmak orta sahada ölü selçuk ve ve forvette tek hava topu alamayan top indiremiyen burak öylemi?Hele arda,çalhanoğlu,oğuzhan hırvatistan maçı gibi tutuk olurlarsa muhtemelen 4-5 fark kaçınılmaz olur.Denemesi bedava.

Mehmet Topal ön liberoya çekilip Semih veya Ahmet Çalık stopere geçmeli. Orta sahada Topal'ın yanında Oğuzhan oynamalı. Hakan bu ikilinin önünde, Arda solda, Emre Mor sağda. Forvette Cenk. 4-2-3-1

beyle_577203.jpg

Topal'ı orta sahaya çekip agresifliği artırabiliriz, bu fikre katılıyorum. Stopere de Semih geçer çünkü Çalık aşırı yavaş. Ama Selçuk yerine Nuri'ye şans veririm ben. Selçuk hiç risk alamıyor bu da onu faydasızlığa itiyor oyun içinde. Nuri en azından öne doğru oynayabilir.

Oğuzhan da yer yer ofansif orta sahaya kayarak 4-2-3-1'e geçmemize yardımcı olur maç içinde. Aslında o pozisyonda Hakan da tercih edilebilir belki ama Oğuzhan daha hareketli. Ara sıra rakibi tepeden dribling ile delebiliyor. O yüzden tercihimi Oğuzhan'dan yana kullanırım.

Emre de sahada olmalı gibi görünüyor. Rakibi tehdit eden oyuncu yok başka.

Öte yandan şu aşamada Arda'nın oynayacak durumda olduğunu düşünmüyorum. Pek beğenilmiyor ama ben Olcay'ın daha iyi tercih olacağını düşünüyorum şu aşamada. Skorerliği de var. Faydalı olabilir.

Bizim en büyük sorunumuz formsuzluk vs gibi durumların dışında kaliteli oyuncularımızın stil olarak birbirine benzemesi ve sahada aynı rolü oynayan tipte olmaları. En iyiler aynı anda sahada olmalı fikrinden kurtulmalı hoca. Her pozisyonda en uygun oyuncu oynamalı.

Caner de cok kotu durumda.volkan sen zaten berbat bir oyuncu ve de dun cok agresifti kirmizi gorebilirdi.Onemli isimler bu kadar formsuzken ciddi degisiklik lazim.Hatta besiktas agirlik bir kadro bile gelebilir en azindan birbirini bilen oyuncular ve her ne kadar rakipleri berbat durumda olsada sampiyon oldular.
Cenk
Olcay oguzhan emre
Selcuk topal
Ismail hakan semih gokhan
Volkan

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Takimda aksayan adam sayisi acayip yüksek. Nereye baksan sorunlu. Allah askina bir tane bile sorunlu olmayan bölgemiz var mi?

Kaleci desen ülkede adam gibi kaleci yok. Stoper desen biri solbekten devsirme digeri orta sahadan devsirme. Bekler desen sözde Türkiye'nin acik ara en iyileri ama ikisi de Sabri kadar oynayamiyor bu aralar. Orta sahanda Selcuk denen kaplumbaga var, orijinal mevkisi 10 numara olan Hakani kanatta oynatiyorsun, Ozan israri yüzünden Topal stoper oynuyor, inat ettigin icin Ömer Toprak kadroya alinmiyor, takimin süperstari Arda ise berbat ötesi bir durumda, 80 Milyonluk ülkeden bir tane bile forvet cikmiyor.

Bence bu durumumuz gayet normal, herkesin bir yerleri kalkti turnuvaya katilma hakki elde edince. Ülkenin durumu bu arkadas, baska takimlarda 1-2 pozisyon aksar ama bizde takimin neredeyse tamami sorunlu. Kendimizi dev aynasinda görmeyi birakmalisiniz, turnuvadan önce burada yok yari final oynariz bu oyuncu grubuyla hersey mümkün diyenler falan vardi. Neremizle gülelim buna, senin oyuncularin daha sahada nasil yer alacaklarini bilmiyorlar. Dün 35'lik Srna resmen Caner'i rencide etti, Gökhan Gönülü de madara ettiler sag tarafta, bunlar sözde ülkenin en iyi bekleri daha adam karsilamasini bile bilmiyorlar. Öyle Türkiye'de ileri cikip orta acmaya benzemiyor iste Avrupa seviyesi bambaska.

Kimse kusura bakmasin ama bu Gönül acayip abartilan bir futbolcu, bizim Sabri de dün en az bunun kadar oynardi hatta o kadar iddialiyim ki Gönül den daha iyi oynardi. Simdi tek bu adama odaklandim diye sorunun tek bunda oldugunu düsünmeyin, gözüme dün en cok Gönül batti cünkü beni deli etti ondan yazdim.

En büyük hata, Hirvatistan gibi merkezi mükemmel olan bir takima karsi cok central oynamakti. Hakan,Arda,Selcuk,Ozzy,Ozan bunlarin tamami iceriye girmek isteyen oyuncular. Maci kenarlara cikarip adamlarin merkezini az da olsa ayirmak icin. Ispanyaya karsida aynisi olacak eger böyle oynarsak. Onlarinda kanatlari pek iyi degil ve merkeze girmeye taraftanlar (David silva hele)

Kadromuz söyle olmasi gerek

-------------------------------------------------------------------------Babacan.---------------------------------------------------
GG-----------------------------------Topal---------------------------------------------------Hakan-------------------------------Caner
----------------------------------------------------------Sacim sekil------------------Selcuk-------------------------------------
Emre------------------------------------------------------------------Arda/Ozzy-------------------------------------------------Volkan
--------------------------------------------------------------------------Burak-----------------------------------------------------

Keske adam akilli stoper alip topali o saclarini oynayan herifin yerine koyabilseydik

Üst Alt