Mustafa Sarp, Ayhan Sorunsalı - Sayfa 5 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Mustafa Sarp, Ayhan Sorunsalı

Cevap: Mustafa Sarp, Ayhan Sorunsalı

Sorun sadece bu iki oyuncuda değil, Rijkaard takımı hala 4-3-3 oynatmaya çalışıyor. Kewell ve Elano(Pino) forvet oynuyor, Misimovic'in de defansif yanı eksik olduğundan ortasahanın tüm yükü bu iki oyuncuya kalıyor. Eğer adam gibi bir 4-2-3-1 oynasak kanat oyuncular top rakipteyken içeri sıkıp, sonra dışarıya açılmaları gerekir. Bizim takımda kanat oyuncuların içeri girmesi diye birşey sözkonusu değil. Defans geride olunca bu çok daha net belli oluyor, ortasahada sadece iki oyuncu olduğundan koca bir boşluk göze çarpıyor, Rijkaard'ın bunu görmemesi için kör olması lazım.

Bu konuya açan arkadaşın söylediklerine gelince; Tabiki Ayhan ve Mustafa Sarp'ın Galatasaray'da oynaması mümkün değil. Ama maçı önyargılı ile izlemiş olabilirsiniz. Yazıldığı gibi bu maçta Mustafa Sarp AMC oynamadı ve defansif yönü sıfır demek ben maçı başka bir yerimle izledim demektir. Bir yerden özet temin ederseniz Mustafa Sarp ceza sahası içinde kestiği en az 3 atağı görebilirsiniz. Bu maçta defansif açıdan iyi oynadı. Bizim sorunumuz Rijkaard'ın Misimovicle 4-3-3 oynamaya çalışmasıdır.

Takımda pas alışverişi denen bişey yok, yardımlaşma denen birşey yok. Bu maçı bir geçiş maçı olarak düşünmek istiyorum. Eğer önümüzdeki iki-üç maç daha bu şekilde kontrollü, 1-0'a yatan bir takım izlersek Rijkaard'la en kısa zamanda yolları ayırmak gerekir.

Bir yerimle izlediğimi iddia etmişsin. Yani katılmayabilirsin düşünceme ama böyle bir ifadeyi kullanmak sence doğru mu ?

Yani birçok kişi maçı başka yeri ile mi izlemiş oluyor ?

Mustafa Sarp stoperlere press yapan ve sürekli cezasahası içine deplase olan bir oyuncu görüntüdeydi. Biryerimle maçı izlediğimi iddia edeceğine, Mustafa Sarp'ın istatistiklerine bak derim. Arda ve Kewelldan sonra en hücumcu oyuncu görünümünde. Senin dediğin şekilde, Ön libero oynayan sarpın hücum yönünden en çok katkı yapan 3. oyuncu oluyorsa, diyeceğim şey şudur;

Vay be b2b oyuncumuz varmış bizim de haberimiz yokmuş.

size yemin ediyorum herhangi bir süper lig takımına bu ikisini verin küme düşmeye oynar.hoca da maşallah.ben cıksam teknik direktör olarak bundan daha kötüsü nasıl olur?futbolcuların hepsi mundar oluyor

Alakası yok. Forvet oyuncuların önde pres yapması, orta sahanın da rakibi daha ilerde karşılaması gerekiyor.

Baros press anlamında yeterli.Misi, Kewell ve Elano ile press yapılmasını beklersen, çoooook beklersin malesef.

Ayrıca ortasahanın rakibi ilerde karşılaması ne demek :D

Defansın ileri çıkması anlamına gelmiyor mu . Bu anlama gelmiyorsa, Orta ile defans arasında büyük bir boşluk oluşmaz mı ?

Bence de sorun Ayhanda ya da Mustafada değil. Problem oynamaya çalıştığımız şey ile ilgili. "Şey" diyorum çünkü oynamaya çalıştığımız bir sistem falan değil. Baros, Elano, Misimovic ve Kewell' lı bir forvet hattı ile oynarken orta sahayı Mustafa ve Ayhan ile tutamazsın. Mustafa ve Ayhanı geçtim, hani transfer döneminde çok istediğimiz Kallström, Makoun, Gökhan İnler, Nuri Şahin gelse onlar ile bile tutamazsın. Forvet hattından herhangi bir baskı görmeden çıkan rakip savunma ve orta saha direk göbekten Mustafa ve Ayhan ile burun buruna geliyor. Bu sebeple arkada boşluk bırakmak istemeyen Mustafa ve Ayhan stoperlerimize yaklaşıyorlar, bu da forvet ile savunma hattının arasının açılmasına sebep oluyor. Üstüne üstlük içeriye gömüldüğümüz için rakip takım çok kolaylıkla baskı kuruyor. Bunun sonucunda da gol yiyiyoruz.

Buna ek olarak en acısı da şu. Rijkaard ve Neeskens bize Total Futbol oynatacak diyoruz. Ya Total Futbol ne bilmiyoruz. Ya da 4-3-3 oynamaya çalışan her takımın total futbol oynadığını zannediyoruz. Total Futbol yani Bütün Futbol adı üzerinde bir futbol takımının oyunu bütün hatlarıyla birlikte oynaması demektir. Toplu savunma, toplu hücum. Bunu gerçekleştirebilmek için savunma, orta saha ve forvet hattındaki mesafeleri kısaltmak. Oyunu oynayan taraf olmak. Bu sebeple de topa sahip olup, topu kendi kalenden uzakta tutmak demektir Total Futbol. Bizde ise tam tersine savunma, orta saha ve forvet arasındaki mesafeler geniş. İyi pas yapıp topa sahip olmak yok, topu kalemizden uzak tutmak hiç yok. Total Futbol her ney ise biz tam tersini yapıyoruz. Total Futbol oynamak için gelişim kaydetmek yerine her geçen gün o anlayıştan giderek uzaklaşıyoruz. Bunun sorumluluğunu da 10 senedir bu takımda oynayan Ayhana yüklüyoruz.

Bir yerimle izlediğimi iddia etmişsin. Yani katılmayabilirsin düşünceme ama böyle bir ifadeyi kullanmak sence doğru mu ?

Yani birçok kişi maçı başka yeri ile mi izlemiş oluyor ?

Mustafa Sarp stoperlere press yapan ve sürekli cezasahası içine deplase olan bir oyuncu görüntüdeydi. Biryerimle maçı izlediğimi iddia edeceğine, Mustafa Sarp'ın istatistiklerine bak derim. Arda ve Kewelldan sonra en hücumcu oyuncu görünümünde. Senin dediğin şekilde, Ön libero oynayan sarpın hücum yönünden en çok katkı yapan 3. oyuncu oluyorsa, diyeceğim şey şudur;

Vay be b2b oyuncumuz varmış bizim de haberimiz yokmuş.

İstatistiklerinden banane ben bu maçtan bahsediyorum. Bende biliyorum Ayhan-Cana-Mustafa oynadığında Mustafa'nın forvet arkası gibi oynamaya çalıştığını, bütün maç boyunca arka direğe koşu yapıp arada bir gol attığını, rakibin ataklarını izlediğini... Bunun nedeni Rijkaard'ın verdiği görevlendirmeydi, ofansifa katkı vermeye çalışıyordu. Bu maçla o Mustafa'nın alakası yoktu çünkü önünde Misimovic vardı. Mustada AMC oynadıysa Misimovic ne oynadı ? Mustafa'nın ceza sahası içinden kestiği 3 tane pozisyon var bugün. Defansif anlamda iyi oynadı. Ben Mustafa yeterli bir oyuncu demiyorum. Sadece ezbere yazıp bir konu açmışsınız, Mustafa bu maçta tamamen farklı bir pozisyonda, farklı görevlerle oynadı.. Misimovic transferinden sonra da hep bu şekilde oynayacak. Mustafa'nın defansif yönü iyi falan da demiyorum bu maçın özelinde konuşuyorum, seneye mutlaka ikisininde takımla ilişiğinin kesilmesi gerekir. Sadece Mustafa-Ayhan sorunsalı diye başlık açıp ortasahada eksik kalmamızın nedenini Mustafa'nın AMC oynamasına bağlamanız saçma, bunu söylüyorum.

Bu iki adamın en büyük dezavantajı, çok çalım yemeleridir. Ne pas, ne oyun zekası. Top çalmada ve rakiplere geçit vermeme konusunda, ligin en kötü ikilisi. Julio tek bilek hareketiyle bu ikisini birden çalımladı bugün, o kadar söyleyeyim.

keşke jan polak ile grella yı alsaydık...mehmet topal da kalsaydı daha iyi olurdu

Bu iki adamın en büyük dezavantajı, çok çalım yemeleridir. Ne pas, ne oyun zekası. Top çalmada ve rakiplere geçit vermeme konusunda, ligin en kötü ikilisi. Julio tek bilek hareketiyle bu ikisini birden çalımladı bugün, o kadar söyleyeyim.

Buna katılmamak elde değil.Mustafa Sarp'ı takip ediyorum,rakip onu tek hareketle ekarte edebiliyor.Bu adamın defansif yönünü savunanlar var bir de.

Ayhan oyunu cok yavaslatiyor. 1 saniyede atacagi pasi 10 saniyede atiyor. En büyük sorun bu bence. Ayrica cok yavaslamis. Galatasaray´i frenleyen müthis ikili.

İstatistiklerinden banane ben bu maçtan bahsediyorum. Bende biliyorum Ayhan-Cana-Mustafa oynadığında Mustafa'nın forvet arkası gibi oynamaya çalıştığını, bütün maç boyunca arka direğe koşu yapıp arada bir gol attığını, rakibin ataklarını izlediğini... Bunun nedeni Rijkaard'ın verdiği görevlendirmeydi, ofansifa katkı vermeye çalışıyordu. Bu maçla o Mustafa'nın alakası yoktu çünkü önünde Misimovic vardı. Mustada AMC oynadıysa Misimovic ne oynadı ? Mustafa'nın ceza sahası içinden kestiği 3 tane pozisyon var bugün. Defansif anlamda iyi oynadı. Ben Mustafa yeterli bir oyuncu demiyorum. Sadece ezbere yazıp bir konu açmışsınız, Mustafa bu maçta tamamen farklı bir pozisyonda, farklı görevlerle oynadı..

İstatistiklerden sana ne ?

Sonuçta istatistikler, her şeyi göstermese bile, fikir verir. Sen bugünkü maçtan bahsediyorsun, ben tüm maçlardan. Yazımda da söylemiştim. Okumadın galiba. Mustafa'nın ne kadar defansif oynadığını, Mustafa Sarp başlığında, herkesin yazdığından anlayabilirsin. Ama dersen ki ben hepinizden iyi biliyorum. Tamam derim.

Bu arada dahi anlamındaki de eki ayrı yazılır.

Rijkaard sene sonunda Mustafa ve Ayhan'ı yanına alır gider Florya'nın meşhur kapılarından o zaman aklı başına gelir. Problem Rijkaard'da başka kimsenin suçu yok.

Yavas yavas bende Rijkaard´a kizmaya basliyorum gercekten. Hep korumusumdur. Ama bu futbolun yapilmayan transferlerle alakasi yok.

İstatistiklerden sana ne ?

Sonuçta istatistikler, her şeyi göstermese bile, fikir verir. Sen bugünkü maçtan bahsediyorsun, ben tüm maçlardan. Yazımda da söylemiştim. Okumadın galiba. Mustafa'nın ne kadar defansif oynadığını, Mustafa Sarp başlığında, herkesin yazdığından anlayabilirsin. Ama dersen ki ben hepinizden iyi biliyorum. Tamam derim.

Bu arada dahi anlamındaki de eki ayrı yazılır.

Dil kurallarını yeterince iyi biliyorum ve kullandığımı düşünüyorum. Tüm mesajları arattır belki bir hata daha bulursun ki senin dediğin hata da gözüme çarpmadı, bir daha bakayım editlerim.

Tüm maçlardan bahsederek Mustafa AMC oynuyor demen saçma bende bunu söylüyorum. Misimovic'den önce Ayhan-Barış-Mustafa oynuyor ve Mustafa hücuma destek veren oyuncu görünümündeydi, hatırlarsanız bütün rakip ataklara uzak kalmasından dolayı eleştiriliyordu. Şimdi Misimovic transferinden sonra çift önlibero oynuyoruz ve Mustafa'nın önceliği savunma, bu maçta da cezasahası içinde toplar kestiğini gördük. Eğer Mustafa-Ayhan sorunsalı diye başlık açılıyorsa bu yeni sistemde Mustafa'nın bin tane kusuru varken artık muhtemelen hiçbir zaman oynamayacağı bir pozisyon için takıma zarar vereceğini söylemen gereksiz, bunu söylüyorum hala başka şey için cevap veriyorsun.. Uzatmanın anlamı yok hala aynı şeyi savunacaksan, anlamamak da ısrar ediyorsun.

Dil kurallarını yeterince iyi biliyorum ve kullandığımı düşünüyorum. Tüm mesajları arattır belki bir hata daha bulursun ki senin dediğin hata da gözüme çarpmadı, bir daha bakayım editlerim.

Tüm maçlardan bahsederek Mustafa AMC oynuyor demen saçma bende bunu söylüyorum. Misimovic'den önce Ayhan-Barış-Mustafa oynuyor ve Mustafa hücuma destek veren oyuncu görünümündeydi, hatırlarsanız bütün rakip ataklara uzak kalmasından dolayı eleştiriliyordu. Şimdi Misimovic transferinden sonra çift önlibero oynuyoruz ve Mustafa'nın önceliği savunma, bu maçta da cezasahası içinde toplar kestiğini gördük. Eğer Mustafa-Ayhan sorunsalı diye başlık açılıyorsa bu yeni sistemde Mustafa'nın bin tane kusuru varken artık muhtemelen hiçbir zaman oynamayacağı bir pozisyon için takıma zarar vereceğini söylemen gereksiz, bunu söylüyorum hala başka şey için cevap veriyorsun.. Uzatmanın anlamı yok hala aynı şeyi savunacaksan.

PEki hangi insiyatif ile Mustafa Sarp stoperlere press yapıyor ? Hiç bir önliberonun stopere press yaptığını gördün mü ? Pirlo mesela, Ceyhun G. mesela, Ayhan mesela, Baroni mesela, Necip mesela.. Mustafa Sarp kaç defa, geriden topla çıktı bu maçta ?

Üst Alt