GSC Haber - Sermaye Artırımına İlişkin Yönetim Kurulu Kararı Açıklandı - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

GSC Haber Sermaye Artırımına İlişkin Yönetim Kurulu Kararı Açıklandı

Bedelli sermaye artirimi öyle bir günde, kararlastirilip, bir günde felan yapilmaz. Bir kac aydir bunun belirtileri vardi. Süpriz bir karar degil. gecen aylarda baslatilan hisse satislari, buna bir isaret idi kanimca.

5115102.jpg

Sinan Bilgin açıklama yapana kadar kimse sonucu tam olarak bilemez.

Ben boyle bir sonucu bilebilsem sanirim ozel ucakla yarin isvicre bankalarina pike yapardim . Yatirimci davranislarini tahmin edemeyiz ama ciddi bir sermaye artisi var , grup hisselerinin ayrilmasi hissedarlar uzerindeki baskiyi azaltacaktir

Oncelikle bu talep onaylanacak mi onu gorelim . Fakat bunlar GS yi ilgilendiren taraflari , yani amac sermayeyi arttirmak , cunku isletme sermayemiz cok dusuk.

Yatirimci acisindan ise bu durumlarda hisse oranini korumak icin arttirim orani nispetinde nakit koyulmasi gerektigi icin bu parasi olmayanlar hisselerin satisa gectigi anda haliyle ciddi dususler beklenebilir

Aslinda hissenin dususu sirketin sermaye yapisi ile alakali degil , yatirimcinin kacmasi ile alakali . Bu durumda arttirima katilan uzun vadede mutlaka karli cikar (cok ekstrem seyler olmadikca) , cunku artik sermaye tavani yuksek bir sirketin ortagi hale gelmislerdir

Normalde spk nin bu sermaye arttirimini onaylamasini dogru bulmuyorum cunku 1 e 4 bir arttirim var , yatirimci lehinde bir durum degil bu . Diger yanda bu islemin bir gun yapilmasi sart. Baskan belki bir onay almistir bu karari almadan once

Son düzenleme:
Yahu lot nedir , pike nedir( bilardoda var bi de üstümüze örttüğümüz örtü var başka da bilmiyom) biri açıklasın şunları yahu ulan ne cahiliz be ...

Ben boyle bir sonucu bilebilsem sanirim ozel ucakla yarin isvicre bankalarina pike yapardim . Yatirimci davranislarini tahmin edemeyiz ama ciddi bir sermaye artisi var , grup hisselerinin ayrilmasi hissedarlar uzerindeki baskiyi azaltacaktir

Oncelikle bu talep onaylanacak mi onu gorelim . Fakat bunlar GS yi ilgilendiren taraflari , yani amac sermayeyi arttirmak , cunku isletme sermayemiz cok dusuk.

Yatirimci acisindan ise bu durumlarda hisse oranini korumak icin arttirim orani nispetinde nakit koyulmasi gerektigi icin bu parasi olmayanlar hisseyi satisa gectigi icin haliyle ciddi dususler beklenebilir

Aslinda hissenin dususu sirketin sermaye yapisi ile alakali degil , yatirimcinin kacmasi ile alakali . Bu durumda arttirima katilan uzun vadede mutlaka karli cikar (cok ekstrem seyler olmadikca) , cunku artik sermaye tavani yuksek bir sirketin ortagi hale gelmislerdir

Normalde spk nin bu sermaye arttirimini onaylamasini dogru bulmuyorum cunku 1 e 4 bir arttirim var , yatirimci lehinde bir durum degil bu . Diger yanda bu islemin bir gun yapilmasi sart. Baskan belki bir onay almistir bu karari almadan once

Bu yazınızdan sonra kimsenin aklında bir soru işareti kalmamıştır diye düşünüyorum. Zira konuyu Bilale anlatır gibi anlatmissiniz. Teşekkür ederiz.

Bu nasil açıklama arkadaş,iibf okuyan arkadaslar bitirme tezi olarak kullanabilirsiniz bunu

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Artış kabul görürse 87 milyon liralık yeni hisse senedi ihraç etmiş oluyoruz.Çoğu yatırımcı iştirak etmek zorundadır bu artışa eğer iştirak etmezse hisse senetleri değer kaybedeceğinden dolayı zarar eder.Hisse senedinin değerinin düşmesi ise hisse senedi sayısının artmasından kaynaklanır.İleride aysal da olduğu gibi ucuza senetleri yerine koyabiliriz.Kısacası kasaya nakit akışı sağlarız.

Kucuk yatirimci diye tabir edilen kesimde felaket tepki var, bunlarin pek takimlarla sirketlerle fazla alakasi olmayan insanlar oldugunu soylemek gerekir

para kazanmak icin borsada al sat yapan insanlar, aysal doneminde bir kez hisse feci dusus yasamisti , dususlerin bazilari son 1 haftada oldugu gibi gun be gun olurken bazense 1 gun icerisinde bile cok buyuk kayiplar verdirebiliyor

Spk ya sikayetler baslamis bile borsa forumlarinda okudugum kadariyla cunku ornegin 300 bin lirasi olan bir yatirimci ruchan hakkini tam kullanirsa bunun 3-4 kati arasi kadar arttirima girmek zorunda yani para vermek zorunda

uzun vadede karli cikmak olasidir fakat cogu insanin o esnada bu nakiti koyacak durumu olmadigi icin hem bugun hem de spk onayi/reddi durumundaki dalgalanmalara karsi savunmasiz kaldigi da bir gercek. Kucuk kelimesi oradan geliyor, yoksa zaten buyuk firmalar bu esnada ellerindeki mali bosaltip , dususten sonra alttan dusuk fiyattan yeniden alip spk onay verirse de artirima katilacaklardir

Yani kisacasi bu tipi operasyonlar kasasinda bu ise ayirabilecegi nakiti olanlarin lehinde iken, tum birikimini buralara baglamis kisilere zarar verir

Ama bu tip kisiler de zaman zaman trene dogru yerde binip parasini 2 ye 3 e bile katlarlar. Burada problem GSRAY kagidinin normalde A grubu hisse senedi olup derin bir kagit olmasi beklenirken son donemde yatirimcisini baya bir tarumar etmis olmasi

En yakin ornek 46 civarlarina daha bir kac ay once yukselen hisse bugun 28 lerde ve bugun bakalim burnu nereye donecek

Sermaye arttırımı kaç kere olabiliyor. Yani bunun bir sınırı süresi vs yok mudur. Sürekli böyle sermaye arttırımına gidersen hisse senetlerine talep olur mu ilerde. Bu bir güvensizlik sağlamaz mı piyasada.

Sermaye yapisi hemen hemen hic degismeyen ve teknik iflasta olan bir sirketin kagitlarinin 16 lardan 46 lara cikmasi neyi gosterir ?

Bizim insanimiz sirketlere ve ozellikle de klup hisselerine "filanca kagit suraya gidecekmis" mantigiyla yaklasip oradaki suni el degistirmelerin fiyat farklarini yemeye calistigi icin boyle kararlar esnasinda elinde koyacak nakit parasi olmuyor

Hatta hisse dususlerinde ,dususu degerlendirip dusuk fiyattan kagit alarak uzun donem agirlikli ortalamayi dusurme basitligindeki bir islemden bile haberi yok ya da parasi yok

Cunku tek bildigi "bir yerden tuyo geldi su hisse ucacakmis" seklindeki dusunceler, biraz daha profesyonel agizla konusanlar da "iste filanca hisse su an cok ucuz, onu acik.." gibi laflarlar

Spor hisselerindeki inis cikislarin ne kadar aldatici olabilecegini hem gsray hem fener kagitlari kac kere ispat etti

Bakalim bugunku acilis nasil olacak dunku karardan sonra

Fakat normal yatirim yapilan ve saglikli bir sirketin sermaye arttirimi guzel bir seydir , buyumedir. Bizde hisse senedi yatirimina bakis acisi vur kac mantigi ile oldugu icin sermaye arttirimlari kucuk yatirimci icin hep yangin merdivenine kos anlamina geliyor niyeyse

Sermaye arttırımı kaç kere olabiliyor. Yani bunun bir sınırı süresi vs yok mudur. Sürekli böyle sermaye arttırımına gidersen hisse senetlerine talep olur mu ilerde. Bu bir güvensizlik sağlamaz mı piyasada.
Spk izin verdiği sürece sonsuz arttırabilirsin...

Bişey değişmiyor. Atıyorum senin hisse oranın %10 ve karşılığı 10TL ise %50 sermaye arttırımı için %10luk hisseyi elinde tutma hissiyatın varsa 5tl daha yatırman lazım.. Eğer yatırmazsan hisse payın %5 düşüp yine karşılığı 10TL olan paranı muhafaza ediyorsun. Aslında teknik bir konu. Sermaye arttırımı sonrası Galatasaray yönetiminin hisse oranı artacak. Bu da oransal olarak belirli bir meblağ gerektiriyor; ki bunu sağlağında elindeki hisse senetlerini satmak için belirli bir kaynak elde edebilirsin. Tabi bunun ilerde getirisi ve götürüsünü iyi hesaplaman lazım. Malum, bizim borsanın hali ortada.

Üst Alt