⚽ SL 19/20 H:6 | Galatasaray 0-0 Fenerbahçe | MS | 28 Eylül - Sayfa 187 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Karar dogru demeniz icin buna bir "kaynak" vermeniz lazim. Sizin kaynaginiz nedir? Hangi kuralin hangi maddesi? Ben IFAB'in dünyada futbolun nasil oynancagini belirleyen "kurallar kitabini" kaynak olarak veriyorum. Orada acikca diyor ki "hakemin oyun devam ederken verdigi bir karar direk olarak gole, penaltiya veya kirmizi karta etki etmiyorsa VAR incelemesi ile DEGISTIRILEMEZ." Bunun icin kurallar kitabina madde koymuslar. Üzeine bastira bastira söylemisler. Burada ise hakemin oyun devam ederken verdigi bir korner karari (hicbirseye etki etmeigi halde) orta sahada elle oynama karari ile degistiriliyor. Hakem yetkisini asmistir.

Bunun mantigi da cok acik. Yine kural kitabinda "VAR'in felsefesi" bölümünde aciklaniyor. Hakemin sahada caldigi düdük "son karardir." Bunun tek istisnasi o kararin "skora direk olarak haksiz etkisi" olmasidir. Bunun disinda hakemin verdigi hicbir karar geriye dönüp sorgulanamaz. VAR'in varolus amaci hakem hatalarini sifira indirmek degildir. Sadece ama sadece skora yanlis etki etmis bir karari düzeltmek yani bir hatali düdügün macin önüne gecmesini engellemektir.

Hem kurallara, hem de VAR felsefesine aykiri bir uygulama yapildi.

Yahu inatla niye anlamamakta ısrar ediyorsun pozisyonun penaltı olduğunu süzemedi yanlış kararla korner verdi hakeme uyarı geldi penaltıya çevirdi kararını. Vara kornerden önce el var mı diye değil. Penaltıdan önce el var mı diye gidildi. Aynısı geçen sene diagnenin penaltısında iptal oldu işte orta sahada biri elle oynadı diye.

Penaltıyı verse vicdanınız rahat olacak mıydı diyorum ben de. Evet diyorsan diyecek bir şeyim yok, fanatikligi bırakman lazım. Olay fener gs bjk ts değil
Normal bir Galatasaraylı hatta iki gözü olan birisi bu pozisyonun penaltı olduğunu söyler neyin vicdanı? 10 pas önceki eli uydurup buz gibi penaltıyı vermedi çıkmış burda objektiflik ayağına algı peşindesin. Yüzde 100 penaltı. Rakibin topla alakası yok dengesini bozuyor lemina çakacaktı yoksa. Lemina çaksa mutlu olacakmıydın sorun burda bence

MI 8 Lite cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Hay sokayım kornerinize elinize ya. Bu takımın haftaya gençleri yenebilecegi konusunda kafası rahat olan var mı onu söyleyin bana. Bakın Paris maçını hiç saymıyorum bile

Normal bir Galatasaraylı hatta iki gözü olan birisi bu pozisyonun penaltı olduğunu söyler neyin vicdanı? 10 pas önceki eli uydurup buz gibi penaltıyı vermedi çıkmış burda objektiflik ayağına algı peşindesin. Yüzde 100 penaltı. Rakibin topla alakası yok dengesini bozuyor lemina çakacaktı yoksa. Lemina çaksa mutlu olacakmıydın sorun burda bence

MI 8 Lite cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Lemina çaksa da golü iptal edecekti hakem. Burada anlaşamıyoruz sizle, yanlışa yanlış doğruya doğru demedikçe yerimizde sayariz

Yahu inatla niye anlamamakta ısrar ediyorsun pozisyonun penaltı olduğunu süzemedi yanlış kararla korner verdi hakeme uyarı geldi penaltıya çevirdi kararını. Vara kornerden önce el var mı diye değil. Penaltıdan önce el var mı diye gidildi. Aynısı geçen sene diagnenin penaltısında iptal oldu işte orta sahada biri elle oynadı diye.
O pozisyon goldü yalnız.

Lemina çaksa da golü iptal edecekti hakem. Burada anlaşamıyoruz sizle, yanlışa yanlış doğruya doğru demedikçe yerimizde sayariz

Lemina caksa tabii ki golü iptal edecekti. Niye? Yaptigi bir hata direk skora etki edecekti. VAR'in amaci zaten bunu engellemek. Hakem elle oynama konusunda hata yapmis. Skora etki etmis mi? Hayir. Dün Emre'nin yaptigi iki net faulü vermedi. Tehlikeli yerden serbest vurus kullanacaktik. Bunlar da hakem hatasi. Neden düzeltilmiyor? Sucumuz penaltimizin verilmemesi mi? Hem penalti verilmedigi icin magdur oluyorsun, hem de üstüne hakkinla kazandigin kornerden oluyorsun.

O zaman cesaret edip calacak arkadas penaltiyi. Elle oy

Diagnenin Penaltısı > Varda bakılan ''Elle Oynama''
Korner > Varda bakılan ''Penaltı'' > Daha sonra bakılan ''Elle Oynama'' (Kural Hatası)

Kural yukarıda açık sadece bir önceki pozisyona bakabilirsin. Eğer kural hatası durumda olduğu gibi olsa olay o zaman bir önceki oyunun durduğu ana kadar geri sarılması lazım. Belki el pozisyonundan önce Muslera topu dikmeden penaltı pozisyonu olmuş olabilir ceza sahası içinde. Hadi diyelim geri sardık o pozisyona penaltı verildi belki öncesinde yine elle oynama var ? Cüneyt Çakır hatalar silsilesi yapmışta olabilir nereye kadar geriye gideceğiz pozisyonda ? Buna engel olmak için bu kural çıkarılmış zaten.

Lemina caksa tabii ki golü iptal edecekti. Niye? Yaptigi bir hata direk skora etki edecekti. VAR'in amaci zaten bunu engellemek. Hakem elle oynama konusunda hata yapmis. Skora etki etmis mi? Hayir. Dün Emre'nin yaptigi iki net faulü vermedi. Tehlikeli yerden serbest vurus kullanacaktik. Bunlar da hakem hatasi. Neden düzeltilmiyor? Sucumuz penaltimizin verilmemesi mi? Hem penalti verilmedigi icin magdur oluyorsun, hem de üstüne hakkinla kazandigin kornerden oluyorsun.

O zaman cesaret edip calacak arkadas penaltiyi. Elle oy

Hakkınla kazanmıyorsun işte korneri, öncesinde zaten elle oynanmış. Korneri başından hak etmiyorsun zaten. Yukarıda da belirttigim gibi, hak yerini buldu o pozisyonda. Kuralmış muralmış geçiniz. Hakem her maçta ufak tefek hatalar yapar doğru, ama siz şu an hakkı, adaleti savunmuyorsunuz. Şöyle anlatayım size, bu maç yüzde 0 hata ile oynansa orada el çıkacaktı. Belki bu maçta o tarz ufak tefek 3-5 hata olmuştur ki oldu da. Ama işte bu pozisyonda o hata yakalandı ve doğru karar verildi, konu kapanmıştır vicdanen. Verdiğim örnekteki gibi aynı pozisyon fenerbahçe'ye olsaydı ve hakem sizin dediğiniz gibi "ben korner veya penaltıya bakmak için geldim, müdahale var penaltı veriyorum" dese sinirimden kudururdum. Çünkü daha önce adam elle almış, doğru bir karar çıksa top oraya gelmeyecek, bilmem anlatabildim mi. Nereye kadar gideceğiz pozisyonda demişsin, topun bir önceki durduğu ana kadar gideceğiz.

Korneri değiştirmedi işte. Hatalı korner kararını önce penaltı ile penaltıyıda sonra el ile değiştirdi.

Bu da IFAB kurallarina aykiri:

1. Penaltiyi verdikten sonra 2. kez VAR'a gidemez. VAR'a gidilmesi icin sahada verilmis bir "orjinal karar" olmasi lazim. Yani hakemin penalti düdügünü calmis olmasi lazim. Hakem böyle bir düdük calmadi.

2. VAR incelemesi yapilirken takim topu kazandigi andan itibaren olan olaylar bir bütün olarak incelenir. Bu olaylar bütünü "orjinal karar" olan korner kararinin skora etki etmis mi etmemis diye bakilir. Etmediyse "orjinal karar" olan kornerle oyun devam eder. Korner kararinin verilmesi skora etki etmedigine göre oyunun kaldigi yerden devam etmesi gerekli.

Hakkınla kazanmıyorsun işte korneri, öncesinde zaten elle oynanmış. Korneri başından hak etmiyorsun zaten. Yukarıda da belirttigim gibi, hak yerini buldu o pozisyonda. Kuralmış muralmış geçiniz. Hakem her maçta ufak tefek hatalar yapar doğru, ama siz şu an hakkı, adaleti savunmuyorsunuz. Şöyle anlatayım size, bu maç yüzde 0 hata ile oynansa orada el çıkacaktı. Belki bu maçta o tarz ufak tefek 3-5 hata olmuştur ki oldu da. Ama işte bu pozisyonda o hata yakalandı ve doğru karar verildi, konu kapanmıştır vicdanen. Verdiğim örnekteki gibi aynı pozisyon fenerbahçe'ye olsaydı ve hakem sizin dediğiniz gibi "ben korner veya penaltıya bakmak için geldim, müdahale var penaltı veriyorum" dese sinirimden kudururdum. Çünkü daha önce adam elle almış, doğru bir karar çıksa top oraya gelmeyecek, bilmem anlatabildim mi. Nereye kadar gideceğiz pozisyonda demişsin, topun bir önceki durduğu ana kadar gideceğiz.

VAR'in varolus amaci herhangi bir pozisyonda hakkin yerini bulmasi degil. Böyle bir misyonu yok VAR uygulamasinin. VAR'in varolus amaci ve uygulanmasi gereken tek durum, hakemin verdigi "orjinal kararin" (yani kornerin) skora direk etki etme durumu. Böyle bir durum olmadigina göre VAR amacina ve kural kitabina aykiri kullanilmistir. Hakem kendisine verilen yetkiyi asmistir.

Diagnenin Penaltısı > Varda bakılan ''Elle Oynama''
Korner > Varda bakılan ''Penaltı'' > Daha sonra bakılan ''Elle Oynama'' (Kural Hatası)

Kural yukarıda açık sadece bir önceki pozisyona bakabilirsin. Eğer kural hatası durumda olduğu gibi olsa olay o zaman bir önceki oyunun durduğu ana kadar geri sarılması lazım. Belki el pozisyonundan önce Muslera topu dikmeden penaltı pozisyonu olmuş olabilir ceza sahası içinde. Hadi diyelim geri sardık o pozisyona penaltı verildi belki öncesinde yine elle oynama var ? Cüneyt Çakır hatalar silsilesi yapmışta olabilir nereye kadar geriye gideceğiz pozisyonda ? Buna engel olmak için bu kural çıkarılmış zaten.
bir önceki poziyon diiye kısıtlama yok al kural bu

For decisions/incidents relating to goals, penalty/no penalty and red cards for denying an obvious goal-scoring opportunity (DOGSO), it may be necessary to review the attacking phase of play which led directly to the decision/incident; this may include how the attacking team gained possession of the ball in open play

Üst Alt