Tenis Tarihinin En Büyük Rekabeti Hangisidir? - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Tenis Tarihinin En Büyük Rekabeti Hangisidir?

Cevap: Tenis Tarihinin En Büyük Rekabeti Hangisidir ?

çocukken , üst kat komşumuzun oğlu ve benim aramdaydı ama üstünden çok zaman geçti , bizimkinden daha büyük bir rekabet varsa bilemem :D

imgresror.jpg

Tenisin eski tadı yok. Doğu avrupalılar sardı her yanı. Soğuk tipler. Sinirleri alınmış gibi. Heyecan veremiyorlar maça. Yada ben öyle görüyorum....

İsimlerini öğrenmek zor. Hele kızların isimleri felaket zor.

Teniste gerçeten yaşanmış tek bir rekabet vardır: Martina Navratilova - Chris Evert...

Cevap: Tenis Tarihinin En Büyük Rekabeti hangisidir ?

jordan kobe konusunda %100 haklisin ama tenis konusunda katilmiyorum.. ben agassi - sampras rekabetini aslinda rekabet olarak onde gordugum halde federer - nadal dedim.. cunku:

1- federer gelmis gecmis en cok grand slam kazanan oyuncu.. her ne kadar sampras benim kisisel olarak daha cok begendigim bir oyuncu da olsa, istatistikler konusur..

2- rafael nadal sakatligindan sonra eski gunlerini bulabilirse buyuk ihtimalle grand slam sayisinda sampras'i geride birakacak diger oyuncu olacak.. federer'i gecmesi zor ama o da mumkun..

3- dolayisiyla 3-5 sene sonra dunyanin en cok grand slam kazanan iki teniscisinin rekabetinin gelmis gecmis en buyuk rekabet olarak secilmesi normaldir..

4- agassi belki de sampras'a toslama sanssizligindan midir, yoksa genel olarak 80'ler jenerasyonunun simdikinden daha zorlu olmasindan midir, grand slam sampiyonluk sayilarinda her 3'unun de gerisinde kalmistir..

yani jordan mi kobe mi dediginde, hem istatistik, hem estetik olarak bariz bir sekilde jordan cevabi ortaya cikmaliyken, bebelerin kobe demesi komedi olarak karsilanabilir, ve karsilanmalidir da..

ama federer mi, sampras mi dediginde bence cevap o kadar net degil.. nostaljik duygularimla sampras demek istiyorum ama ortada bir gercek var ki federer rekorlari alt ust etmis..

bir de bu gibi kiyaslamalar da hep suna inanirim: insanlar nostaljiktir.. nostalji guzeldir.. gecip giden, elimizden kayan, ilk goz agrimiz, cocukluk ikonlarimiz hep daha guzeldir.. yeniler efsane bile olsa, biz hep eskiden bir "........" vardi, hepsine koyardi deriz.. cunku gecmis donemler bizim anilarimizdir..

bugunun bebeleri de yarin yeni yildizlar ciktiginda, kendilerinden sonra gelen bebe kusaklara "ohohoyytt, federer ve nadal'i izlememis yeni yetmeler, burda ahkam kesmeyin uleyn" diyecekler..

Eğer böyle düşünürsen tabiki havada, karada Federer ve Nadal... Fakat, şimdi Sampras ve Agassi zamanındaki tenisçilere bak, yok yok! Tarihin en iyi tenisçilerinin dönemi... Kafelnikov mu desem, Muster mi desem, Kuerten mi desem, Edberg mi desem, Rafter mi desem, Becker mi desem.... O kadar çok güçlü adam vardı ki ilk turlardan itibaren izlenirdi... Şimdi biraz yarı final ve final izlenir duruma geldi... 4 tane adam kendi arasında maç yapıyorlar... Hal böyle olunca finallere ambargo koyuyorlar. Gerçi her spor dalı o noktaya doğru gidiyor o da ayrı mesele...

Cevap: Tenis Tarihinin En Büyük Rekabeti hangisidir ?

Eğer böyle düşünürsen tabiki havada, karada Federer ve Nadal... Fakat, şimdi Sampras ve Agassi zamanındaki tenisçilere bak, yok yok! Tarihin en iyi tenisçilerinin dönemi... Kafelnikov mu desem, Muster mi desem, Kuerten mi desem, Edberg mi desem, Rafter mi desem, Becker mi desem.... O kadar çok güçlü adam vardı ki ilk turlardan itibaren izlenirdi... Şimdi biraz yarı final ve final izlenir duruma geldi... 4 tane adam kendi arasında maç yapıyorlar... Hal böyle olunca finallere ambargo koyuyorlar. Gerçi her spor dalı o noktaya doğru gidiyor o da ayrı mesele...

Aynen. Çok önemli bir noktaya değindiniz. Özellikle 1985 - 2000 yılları arası tenisin zirvesidir bence. O zamanlar bir sezonda 2 Grandslam kazanmak 2000 den sonra bir sezonda 4 grandslam kazanmaktan daha zordu.

Toprakta Buruguera'lar, Querten'ler, Moya'lar adamın önünü keserdi. Sert kort ve çimde ise Ivanisevic (Ace kralı), Krajicek, Philippoussis gibi servis voleciler bela olurdu. Bunlar yetmez bir de inatçılığı ve komple tenis özellikleri ile donanmış Jim Courier, Michael Chang (Defans kralı, Nadal'ın defansı halt etmiş yanında), Michael Stich (Drop vole kralı) Tod Martin, Stefan Edberg, Boris Becker, Evgeny Kafelnikov, Andre Agassi, Albert Costa, Petr Korda gibi inanılmaz isimler de vardı. Pistol'ün ve Steffi Graff'ın o dönemde yaptıkları işler son dönemde Federer'in yaptığı işlerden daha büyük ve değerlidir bence.

Steffi Graf kariyeri boyunca bugün olsalar 1 numara olacağında hiç şüphem olmayan 7-8 ayrı tenisçi ile kıyasıya rekabete girmiştir. Önce tenis efsaneleri Navratilova ve Evert, sonra Monica Seles, daha sonra Arantxa Sánchez Vicario ve Gabriela Sabatini ve son olarak Martina Hingis ve Lindsay Davenport!... Hepsini de al aşağı etmeyi başarmıştır.

Cevap: Tenis Tarihinin En Büyük Rekabeti Hangisidir?

Federer vs. Rafa diyorum.. (tabi artık Federer in kariyerinin son dönemleri olduğu için son maçlarında Rafa çok daha ağır bassada)

Gördüğüm en çekişmeli ve heycan verici tenis maçıda 2008 wimbledon finalidir..

Federer vs. Rafa diyorum.. (tabi artık Federer in kariyerinin son dönemleri olduğu için son maçlarında Rafa çok daha ağır bassada)

Gördüğüm en çekişmeli ve heycan verici tenis maçıda 2008 wimbledon finalidir..

İlgin için teşekkürler...

Sanırım, 1 sene sonra tenis topicinde yorum yapan ilk kişisin...

İlgin için teşekkürler...

Sanırım, 1 sene sonra tenis topicinde yorum yapan ilk kişisin...

Ne demek istediğin tam olarak anlayamadım ama tenise ilgiliyimdir ve olabildiğince takip ederim.. Nadal ın yokluğu baya tadını kaçırmıştı son turnuvaların sakatlığı nedeniyle ama onun dönüşüde gayet iyi oldu .. Umarım İndian Wells deki başarısını tüm sezonda gösterip tekrar 1 numaraya yükselir..

AW: Tenis Tarihinin En Büyük Rekabeti Hangisidir?

Agassi vs Graf 8631 ( 4316-4315)

Devam etmektedir :D

Send from my HTC OneX using BlueTapatalk

Ne demek istediğin tam olarak anlayamadım ama tenise ilgiliyimdir ve olabildiğince takip ederim..

Şunu demek istedim. Son 1 senedir bu forumda, tenis bölümünde yorum yazan yoktu, uzun zamandır.

Hatta, Avustralya Açık gibi bir Grand-Slam geldi-geçti, topici bile açılmadı bu Grand-Slam'in.

Ölü bir köşe gibi "Tenis" bölümü,

topic yok, yorum yok.....

Senin yorumu görünce, durumu belirttim o kadar...

Sizin gibi tenis gönüllüleriyle, burayı tekrardan canlandırmaya, hareketlendirmeye ihtiyacımız var.

Ne dersin ?

Üst Alt