TSL 2009/10 Sezonu | 4. Hafta | Fenerbahçe 2-1 Manisaspor | Maç Sonucu - Sayfa 35 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

TSL 2009/10 Sezonu | 4. Hafta | Fenerbahçe 2-1 Manisaspor | Maç Sonucu

Cevap: TSL 2009/10 Sezonu | 4. Hafta | Fenerbahçe 2-1 Manisaspor | Maç Sonucu

2.Gol mu ofsayt ? Güldürme adamı git araştır öyle yorum yaz adamlar attı golü.

Ama manisanın bir golunu yedi hakem ona hem fikiriz ofsayt olmayan pozisyona ofsayt dedi yan hakem ama onuda görmemiş olabilir çünkü tam çizgi.

o penaltıyı uzaydan bile herkez görürken yan hakem görmedi ya o adamın iyi niyetine kimse inanmaz bu dakikadan sonra.

birde fenerbahcenin bir pozisyonu var ceza sahası içinde düşürülüyordu manisanın pozisyonu kadar net değil ama manisalı oyuncu kontrolsüz kaydı penaltı havası vardı ahmet çakarda ben olsam verirdim dedi.

aklıma şu geliyor acaba o pozisyonda penaltıyı es geçtikten sonra eywah ben ne yaptım deyip o pozisyonuda görmezden gelerek hatayı hatayla örtmüş olabilir belki.

sonuç olarak rezil bir hakem en az 1 ay dinlendirilmeli.

2.Gol mu ofsayt ? Güldürme adamı git araştır öyle yorum yaz adamlar attı golü.

Ama manisanın bir golunu yedi hakem ona hem fikiriz ofsayt olmayan pozisyona ofsayt dedi yan hakem ama onuda görmemiş olabilir çünkü tam çizgi.

Fener'in mi, United'ın mı 2 golünden bahsediyorsun bilmiyorum ama Fener'in 2. golü ofsayttı.

Fener'in ikinci golü ofsayt. Tartışmaya açık bir pozisyon bile değil.

Merhabalar, goller ofsaytti degildi diye ben de dun tereddutte kaldim, bilgilenmek icin de fifanin sitesinden oyun kurallarina baktim.

Linki sudur:

LINK

31. sayfadan itibaren gorseller anlatiyor haliyle, 13 nolu duruma giriyor dunku gol. Buna gore gol nizami gozukuyor.

Merhabalar, goller ofsaytti degildi diye ben de dun tereddutte kaldim, bilgilenmek icin de fifanin sitesinden oyun kurallarina baktim.

Linki sudur:

LINK

31. sayfadan itibaren gorseller anlatiyor haliyle, 13 nolu duruma giriyor dunku gol. Buna gore gol nizami gozukuyor.

Alakası yok, o örnekte ofsayttaki oyuncunun pozisyonla ilgisi yok, özellikle belirtilmiş bu. Dünkü golde Semih kesinlikle pozisyonun içindeydi.

O zaman sekle degil aciklamaya bakalim, ingilizce oldugu icin metin ingilizce bir metne atifta bulunmak istememis, sekle gonderme yapmistim. Sekil ornek ve sabit degil elbet.

An attacker (C) is an offside position, not interfering with an opponent, when a team-mate (A) passes the ball to player (B1) in an onside position who runs towards the opponent’s goal and passes the ball (B2) to team-mate (C).

Attacker (C) cannot be penalised because when the ball was passed to him, he was in an onside position

Meali, eger ofsaytta yer alan bir c oyuncusu rakibi engellemiyorsa ve top a oyuncusundan ofsayt olmayan b oyuncusuna atilmissa, b oyuncusu topu surerek karsi kaleye hucuma giderken topu sonradan c oyuncusuna gecirirse, c oyuncusu ofsayt kuraliyla cezalandirilamaz cunku top kendisine atildiginda ofsayt pozisyonunda degildir.

Semih Senturk'un pozisyonu:

https://www.youtube.com/watch?v=du_wUSGK0ZQ

Burada Guiza a, Alex b, Semih c yi temsil etmekte bu orneklemeye gore. Burada b c'ye dogrudan bir pas gondermiyor ama direkten donen top da bu sekilde degerlendirilebilir kanaatindeyim. Zaten kuralin cikis amaci da sahalarda daha onceden pasif ofsayt yuzunden iptal edilen bu ornekteki golleri mesru kilarak seyir zevkini yukseltmek olarak aciklaniyor.

Biz burda gol desek de gol degil desek de bir sey degismeyecek elbet ama kural ve yorumu acisindan guzel bir ornek olmus bu gol.

Alakası yok, o örnekte ofsayttaki oyuncunun pozisyonla ilgisi yok, özellikle belirtilmiş bu. Dünkü golde Semih kesinlikle pozisyonun içindeydi.

Fener in 2.golüne ofsayt diyenler bu kuralı tekrar öğrenmeliler.

O zaman sekle degil aciklamaya bakalim, ingilizce oldugu icin metin ingilizce bir metne atifta bulunmak istememis, sekle gonderme yapmistim. Sekil ornek ve sabit degil elbet.

An attacker (C) is an offside position, not interfering with an opponent, when a team-mate (A) passes the ball to player (B1) in an onside position who runs towards the opponent’s goal and passes the ball (B2) to team-mate (C).

Attacker (C) cannot be penalised because when the ball was passed to him, he was in an onside position

...

The bold part does not apply in this particular case. The drawing in the rulebook you posted before, clearly shows that the player in offside position ( C=Semih Şentürk in this case ) is not guarded by a defender and therefore, does not interfere with a defender.

Now, in our case, player C (Semih) IS guarded, therefore he interferes with the opponent. In addition to that, he was also sitting in front of goal before the pass, so an argument can be made that he blocked the goal keeper's view.

An unbiased eye can clearly see that Semih (player C) DID interfere with the opponent when he was offside, so the rule you mentioned does NOT apply here.

Meali:

Kalın yaptığım bölüm bu durumda geçerli değil. Daha önce gönderdiğiniz linkteki kural kitabında gösterilen çizimde, C (Bu durumda Semih Şentürk) oyuncusunu hiçbir defans oyuncusu savunmuyor, dolayısıyla C oyuncusu bir rakibi engellemiyor.

Bizim tartıştığımız durumda, C oyuncusu (Semih), bir savunma oyuncusu tarafından tutuluyor, dolayısıyla Semih bir rakibi engelliyor. Buna ek olarak, pas atılmadan önce, Semih kalenin önünde bekliyordu, yani kalecinin görüşünü engellediği yönünde bir argüman da öne sürülebilir.

Tarafsız bir göz, Semih'in (C oyuncusu) ofsayt durumunda iken, bir rakibi engellediğini rahatlıkla görebilir. Yani, sizin bahsettiğiniz kural bu durumda geçerli değil.

@Erdem Erkan

Bu ne bicim bir tavir? Dalga mi geciyorsun? Ben seninle alay etmek icin degil, Turkce'nin anadil oldugu bir ulkede en cabuk bulabildigim en guvenilir kaynaktan alintiladigim Ingilizce metne atifta bulunma nezaketsizligi gostermemek icin kuralin mealini verdim.Senin ingilizcene yonelik bir imada bulunmadim.Kimse ingilizce bilmek zorunda degil.Ingilizlerin hic yabanci dil bilme zorunlulugu olmadigi gibi.Tum cevabini hem ingilizce hem turkce yazma nezaketsizligini gostermissin burada...

Ben kendi yorumumu paylasmaya calisiyorum, eger biraz zahmet edersen benim de basta ofsayt oldugunu dusundugumu ama sonra bu yorumla fikrimi degistirdigimi gorurdun...

Ayrica bu birazcik tarafsiz goz falan imasi da ne demek? Ne kadar saldirgan.

Semih'in pozisyonla alakasi olmadigini dusunuyorum. Benim yorumum bu, sen de bence ilgisi var diyebilirsin, basit, net. Gerisi inan gereksiz.

@Erdem Erkan

Bu ne bicim bir tavir? Dalga mi geciyorsun? Ben seninle alay etmek icin degil, Turkce'nin anadil oldugu bir ulkede en cabuk bulabildigim en guvenilir kaynaktan alintiladigim Ingilizce metne atifta bulunma nezaketsizligi gostermemek icin kuralin mealini verdim.Senin ingilizcene yonelik bir imada bulunmadim.Kimse ingilizce bilmek zorunda degil.Ingilizlerin hic yabanci dil bilme zorunlulugu olmadigi gibi.Tum cevabini hem ingilizce hem turkce yazma nezaketsizligini gostermissin burada...

Ben kendi yorumumu paylasmaya calisiyorum, eger biraz zahmet edersen benim de basta ofsayt oldugunu dusundugumu ama sonra bu yorumla fikrimi degistirdigimi gorurdun...

Ben de senin hakkında tamamen aynı şeyleri düşünüyorum. Acaba hangimiz haklıyız?

...

Ayrica bu birazcik tarafsiz goz falan imasi da ne demek? Ne kadar saldirgan.

Semih'in pozisyonla alakasi olmadigini dusunuyorum. Benim yorumum bu, sen de bence ilgisi var diyebilirsin, basit, net. Gerisi inan gereksiz.

Amacım saldırgan olmak değildi...Ben de sizin gibi, yukarıdan bakan bir edayla yazmak istedim. Benim huyum bu, biri benimle kibar, arkadaşça konuşuyorsa, ben de aynı tonla cevap veririm, biri bana yukarıdan bakıyorsa, ben de onun seviyesine inerim.

"Tarafsız gözle bakmak" cümlesi bence bu durumda geçerlidir. Çünkü, Semih'in pozisyonuna bakarsanız, kendisinin bir savunmacı tarafından tutulduğunu görürsünüz. Yani, Semih o pozisyonda, bir rakibi engelliyor. Dolayısıyla o kuralın, "ofsayttaki oyuncu bir rakibi engellemiyorsa" şartıyla çelişiyor.

Pozisyon da, kural da çok net. "Bence, Semih'i tutan bir savunma oyuncusu yoktu." gibi bir yorum yapılamaz, göz var izan var derler...

Kimse sana yukaridan bakmadi Erdem, bu yeterli mi?Kisisel algilama, burasi bir forum ve senin haricinde seninle ayni gorusu paylasanlara kendi yorumumu acikladim.Tek cumleyle ofsaytti, degildi,dememek icin.

Bu konuyu burada kapatiyorum kendi adima.

haftaya bursa bunları ezer geçer,feneve azcık sert oynadınmı tamamdır zaten.

Üst Alt