Türkiye'den Göç Etme ve Yurtdışında İş İmkanları - Sayfa 22 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Türkiye'den Göç Etme ve Yurtdışında İş İmkanları

Türkiye için söylüyorum para her şeydir.
3.5 TL icin adam öldüren var Türkiye'de. En fazla yastik alti dolari olan iller akekenin uzak ara birinci ciktigi ic anadolu illeri bu arada nüfusa ve zenginlige göre lider olduklarini söyleyebiliriz. Türkiye'nin sözde milliyetci partisinin dolar rezervleri bile hatiri sayilir bir meblag idi, eger dev-bah ekibi ayar vermediyse.

günah bizden gitti

f800x450-79399_130845_0.jpg
yooo saygim var ben sevemedim insanin kulagin dibinde olmasi hosuma gitmiyordu o ara :red:

Ya mesela din meselesi benden cok uzak hatta bilen bilir dinsizin tekiyim domuz eti bile yerim cokta seyimde degil, camii'nin sesini ozluyormuyum garip bir sekilde ozluyorum. 6 ay Istanbul'da yasadim dibimde camii - gunde bes kere yeter artik okumaaaagh demeyi bile ozluyorum. Sanirim soylenmek turkun en ozel temelidir.
Peder bey haklıymış galiba.

Şimdi beni konuşturacaksın da Danimarka devleti ve konsolosluğun sana sağladığı maddi imkana bu ülkenin çalışan sektörünün yüzde 60-70i emekli olana kadar ulaşamıyor ve sen öğrencisin, çalışma şartların aşırı kolay, en önemlisi de buranın vatandaşı bile değilsin yani her haltı yiyip sonra sktirip gidebilirsin.

Ha özlüyor olman kesinlikle doğru, bunun sebeplerini de anlattım sana.

Yaş ve meslek nedir ? Nerede yaşıyorsunuz ? Tavsiyeniz nedir bu konuda ? Hiç yeni mezun birisi ile çalıştınız mı ?

Seni artık değiştirmek mümkün değil istediğimiz kadar konuşalım.

Yeni mezun eski mezun ne farkeder en basiti bir araba fabrikası işçi alıyor hiç işi bilmeyen alıyor asgari maaş vermek zorunda veriyor çalıştıkça maaşı katlanıyor bu adam lise mezunu hatta ilkokul mezunu.

Sen gidip o işle alakalı bölümde üni okuyorsun az çok teorik bilgi alıyorsun pratiğe aktarması kalıyor onu da kısa zamanda kavrarsın zaten ama bedavaya çalışıyorsun başka biri de asgari ücretin altına tamam diyor diğeri ondan da aşağı kabul edipte patronların keyfi yerinde oh bedavaya personel çalıştır dur.

Bunun ötesinde bütün kaymak işlerde dayısı olan çalışıyor ilkokul mezunu okuma yazması bile tek tük olan 2 3 maaş alıyor biz de burda yok kendini geliştirmek yok dil yok tecrübe diyip duralım bunların hiçbiri yemiyor burda yemiyor.

türkiyede kalın kendinizi keşfedin ortalık fırsat kaynıyor diyenler de çıkın gidin kendinizi kurtarın diyenler de tamamen ütopik şeylerden bahsediyorlar

tıpkı almancı arkadaşlarımızın gelmeyin bok gibi burası diyenlerle orada herşey mükemmelmiş gibi davrananların da gerçeklikten uzak olduğu gibi

türkiyede asıl sorun bir arkadaşın daha önce yazdığı gibi maddiyattan önce manevi

sürekli ızdırap çekiyorsun, yaya geçidi ihalinden ızdırap çekiyorsun, trafik kurallarına uymayanlar için ızdırap çekiyorsun, seni anlamayan nesiller için ızdırap çekiyorsun, tvyi açtığında gördüğün saçmalıklardan ızdırap çekiyorsun

hangi görüşte olduğunun önemi de yok büyük oranda ama 15-30 yaş arası için bu çok fazla

ama yurtdışında da otomatik olarak insanlar sana iş ve aş vermediği gibi saygıda duymuyorlar

nasıl gittiğin, nereye gittiğin, şansının yaver gidip gitmemesi de çok önemli bunkara da hazırlıklı olmak lazım

şu almancıların araba filan muhabbetlerine de dahil olmak isteyip kimseyi kırmak istemem ama türkiyede aileler çocuklarını sanayiye verme işini neredeyse tamamen bırakmışken birçok almancının çocuğu yüksek öğrenim görmeden 13-14 yaşından itibaren eve para getiren 50 metre kare yerde 5-6 kişi yaşıyan ve eve 3-4 kişinin para getirmesiyle oluşan para ve 1 aylık için çekilen kredilerle türkiyede lüks gösterişli izin yapan binlerce insandan da oluştuğunu görmek lazım

almancıların çocukalrını işe verdiği yaşlarda türkiyede aileler çocuklarına artık kıyamıyor meela ( mutlaka çocuk işçilik de vardır benzer ailelerden bahsediyorum)

daha fazla uzatıp insanları kırmak istemem de işim gereği almanyayı da içeren doğu avrupa seyahatlerim var, işi türkiyede kurdum şimdi italyada geçici ikametteyim ikisini de görüyorum

türkiyede akıllı ve vicdanlı adamın herşeyden önce iç huzurla yaşaması çok zor kabul ediyorum, kafayı yemiş bir sürü araında yaşamış hissi veriyor ülke

ama dünyanın birçok yeri de özellikle yabancı isen sana cennet olmuyor hemen
sadece burjuvazi için parlayacaksa gerekirse güneşi de söndürürüz

Peder bey haklıymış galiba.

Şimdi beni konuşturacaksın da Danimarka devleti ve konsolosluğun sana sağladığı maddi imkana bu ülkenin çalışan sektörünün yüzde 60-70i emekli olana kadar ulaşamıyor ve sen öğrencisin, çalışma şartların aşırı kolay, en önemlisi de buranın vatandaşı bile değilsin yani her haltı yiyip sonra sktirip gidebilirsin.

Ha özlüyor olman kesinlikle doğru, bunun sebeplerini de anlattım sana.
Suyunu topragini ozluyorum napa bilirim. Bu arada is teklifi gibi bisey geldi seneye Istanbul'dan. Belki olabilir.

Bak yine nokta koymamissin ceylan

Maas almadan calisman senin hatan olmus

2 hafta once mezun oldum calisacagim sirkete gayet de katki saglayabilecek bir muhendisim. Sadece bir kere mulakata girdim onda da is sartlarini begenmedigim icin kabul etmedim. Istedigim is cikana kadar da kabul etmeyi planlamiyorum.

Son 1 aydaki is arama tecrubemde gordugum ilanlardaki satir baslarini yazayim;

-ihaleye yazilacak muhendis araniyor, sadece diplomasi kullanilacaktir (Linkedin ilani)

-santiyede calismak uzere muhendis ya da tekniker araniyor (Ilanlarin yarisi bu sekilde )

-her ilana 1000-1500 arasinda basvuru geliyor ve genelde 1 kisi aliniyor

-haftada ortalama 1 ya da 2 yeni ilan aciliyor

Sadece bu sene yuzlerce mezun verdigin ve kontenjanlari YOK'e yaptigin baskiyla her yil artirdigin bir sektor icin boylesine kotu bir tablo ise elbette insanlara yansimis durumda. Calisma sansini hic elde edememis olanlarin linkedindeki yakarislarini gorebilirsin.

Boyle dusunmen gercekten yazik, ucretsiz calisiyorum dedin, sigortan vardir umarim.

Yazik.
Meslek hakkında ne bildiğini çok merak ettim ben şimdi???
Yeni mezun olup bir anda üretim müdürü veya bakım onarım müdürü falan olacağını mı sanıyorsun? Özellikle bizim meslekte o tozu yutmadan birşey öğrenemezsin kusura bakma...

Henüz bu yaz mezun oldum ve diplomamı almadım. 6 aydır ücretsiz staj yapıyorum. Çünkü maaş almayı haketmediğimi düşünüyorum. Üniversitelerden mezun olan o gençler kusura bakmayın bir bok bilmiyor. Ben bir şeyler öğrenebilmek için 6 ay kölelik yapıyorsam herkes yapacak. Bu arada hiçbir yerde dayım yok. Gittim köpek gibi sabah akşam kendime bir şeyler katabileceğim bir yer aradım. Ama benimle birlikte olanların çoğu kılını kıpırdatmadı. 2 ay sonra da iş bulamıyoruz diye ağlayacaklar. İşte sistemin işsiz bıraktığı gençler bunlar nokta
hangi üniden hangi bölümü bitirdin emre

Meslek hakkında ne bildiğini çok merak ettim ben şimdi???
Yeni mezun olup bir anda üretim müdürü veya bakım onarım müdürü falan olacağını mı sanıyorsun? Özellikle bizim meslekte o tozu yutmadan birşey öğrenemezsin kusura bakma...
Mesleki yazilimlara hakimim, aldigim dersler sektorde yapacagim projelerle ilgili temel teskil ediyordu hepsini de basariyla tamamladim. Tecrube dedigin birkac aydan ibaret.

Isverenin derdi de bu zaten. Yeni mezun muhendisi aliyorlar 3 ay sonra muhendis bunlari begenmiyor, cunku bir bok yapmadiklarini anlamis oluyor. Sektoru surekli asagi cekmelerinin sebebi de temelde budur.

Üst Alt