Türkiye'den Göç Etme ve Yurtdışında İş İmkanları - Sayfa 23 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Türkiye'den Göç Etme ve Yurtdışında İş İmkanları

Türkiye´de mentalitede degisti. Rahmetli enistem günde yeri gelir 20 saat calisirdi, hem karisinin, hem cocuklarinin gecimini saglar, hemde gelecegini saglama alirdi. Bir kere sikayet ettigini duymadim. Uzun yillar önce rahmetli oldu (70 küsur yasinda), hala karisi cocuklari gecinir o paradan.

Insanlarin da degistigini kabullenmek lazim. Buna artik tamah etmiyor, isyan ediyor insanlar calismak icin yasamaya. Gencler ayni filimlerde, dizilerde, müzik videolarinda, soyal medyada rahat takilan ecnebiler gibi bir hayat istiyorlar. Eskiden bu imkanlar yoktu, insanlar ülke disinda ne oluyor, diger insanlar nasil yasiyor, bir haberdi.

Türkiye´de mentalitede degisti. Rahmetli enistem günde yeri gelir 20 saat calisirdi, hem karisinin, hem cocuklarinin gecimini saglar, hemde gelecegini saglama alirdi. Bir kere sikayet ettigini duymadim. Uzun yillar önce rahmetli oldu (70 küsur yasinda), hala karisi cocuklari gecinir o paradan.

Insanlarin da degistigini kabullenmek lazim. Buna artik tamah etmiyor, isyan ediyor insanlar calismak icin yasamaya. Gencler ayni filimlerde, dizilerde, müzik videolarinda, soyal medyada rahat takilan ecnebiler gibi bir hayat istiyorlar. Eskiden bu imkanlar yoktu, insanlar ülke disinda ne oluyor, diger insanlar nasil yasiyor, bir haberdi.

bu sadece türkiyede de yok dünyanın her yerinde böyle bir durum var

tasarruf eden, para biriktiren aile profili bitti

amerikalılarda da almanlarda da yeni nesil çok değişiyor

Mesleki yazilimlara hakimim, aldigim dersler sektorde yapacagim projelerle ilgili temel teskil ediyordu hepsini de basariyla tamamladim. Tecrube dedigin birkac aydan ibaret.

Isverenin derdi de bu zaten. Yeni mezun muhendisi aliyorlar 3 ay sonra muhendis bunlari begenmiyor, cunku bir bok yapmadiklarini anlamis oluyor. Sektoru surekli asagi cekmelerinin sebebi de temelde budur.
Yazılım yapmanın proses yakından tanıyıp bütün sistematiği kavramaktan geçtiğini de öğrenmişsindir sanırım.

Sana tavsiyem şu olur. Aşağıdan başla zaten çalışkanlığın ve bilgin bir şekilde görülecektir. Mühendisliğin sadece kitaplarda yazılı olanlardan ve kısa süreçte öğrenebileceğin şeylerden olduğunu düşünmek sana en çok zarar verecek şeydir. Mühendis altında çalışanını bilgisiyle tecrübesiyle idare etmeyi bilme sanatıdır. Her türlü problemi çözebilme yeteneğidir. Ne demek istediğimi zamanla öğrenirsin merak etme. Kariyerinde başarılar...

"Televizyonla büyürken, milyoner film yıldızı ya da rock yıldızı olacağımıza inandık, ama olmayacağız. Bunu yavaş yavaş öğreniyoruz ve o yüzden çok çok kızgınız."

bu sadece türkiyede de yok dünyanın her yerinde böyle bir durum var

tasarruf eden, para biriktiren aile profili bitti

amerikalılarda da almanlarda da yeni nesil çok değişiyor

Öyle tabi, bize bu biraz daha gec nüfus etti sadece. Türkiye´de Devlet vatandaslarina bu hayati maalesef saglayamiyor. Gerci bu gevseklik uzun vadede, diyer devletlerin de zayiflamasina neden olacak zaten.

Tok, ac ile rekabet edemez.

devrim sonrası ünsal vardar soldaki :asd: :asd: :asd:

kore-reuters_16_9_1533899167-880x495.jpg

bazıları ayakkabı meselesini hala anlamamış o bir parça. adeta buzdağının görünen küçük kısmından bir kare. bir empati kurayım mesela gittim almanya'ya .
* sabah kalktım kahvaltı yapacağım ne yesem ? markete girdim reyonda bir sürü yabancı şey. damağım yabancı. kimisi de yasak .
* kılığım kıyafetim farklı . onlara adapte olamıyorum .
* espirilerimiz farklı gülmek problem
* geleneklerimiz farklı . bayramlar dini zamanlar özel günler ....
* yıllar geçmiş çocugum olmuş her geçen gün her yönüyle onlara benziyor kızın oğlun olmadık şeyler yaşıyor
* etine kemiğine sinmiş şeyler bas bas özlemini körüklüyor mesela simidi zeytini özlüyorsun
* konuşmaya konuşmaya türkçeyi unuttuğunun farkına varıyorsun
* seneler geçiyor hele duygusalsan ne türksün ne gavur ortaya karışık kıvamında olmuşsun
* saatlerce günlerce konuştuğun adam senin türk oldugunu duyar duymaz basıyor tekmeyi. çünkü sen ya dönerci ya kebabçı ya kaçakçısın . yırt kendini para etmiyor. istisnalar önemsizdir.

velhasıl oranın kültürünü içselleştirmek öyle basit değil. para araba özgürlük vs gidenlerin çoğu mutsuz . dönemiyor da .
ha seven gelmem dönmem diyen yok mu ? vardır tabi. meselenin siyasetle alakası yok
Problem olur dediğin şeylerin bazıları senin şahsi inancın ve bakış açınla alakalı. Yoksa tabii ki uyum sağlamak zor genel olarak..

Netflix gibi dünyaca ünlü bir firmayi bile kisitlamaya calistiklari bu ülkede kim ne diye yatirim yapsin ki?

Elin araplari her tarafi mesken tuttu, parayi basip arazileri, bankalari, digitürkleri falan götürdü. Ne var ne yok hepsini sattilar.

Milli sermaye diye bir sey kalmadi ortada. TL'nin hali harap olmasina ragmen ucuza yatirim yapmak isteyen bile yok gibi.

Huawei, ZTE, Xiaomi, Amazon, Mitsubishi gibi markalara cok saglam atilim yapilmasi gerekiyordu.

Cikmam adam ne guzel ifade etmis. Inanirmisin kanka ben buraya geleli 3 hafta oldu birkere yuzum gulmedi kahkaha atmadim. Istanbulda ne guzel egleniyordum anasini satayim. Doguma buyume Danimarka ama ben hala adopte olamadim. Su okulu bitirip devam edecegim hayatima. Bizimkinlerde yavas yavas bu fikiri benimsemeyi basladi hatta Izmir'den ev bakiyorlar.

Bunu ne amaçla yazdın bilmiyorum,belki makarasına yazdın belki ciddi yazdın ama burada değinilmesi gereken en önemli konulardan birisi bence.Mesela İstanbul ya da İzmir başlı başına bir Türkiye pratiği değil,hatta İstanbul'un bazı semtleri bile başlı başına İstanbul genelini yansıtmıyor.Bu özellikle yabancılarda çok var,Türkiye'ye gelip işte Turkish kebab,Turkish tea Turkish lahmacun Turkish bilmemne falan filan öve öve bitiremiyorlar,gayet lüks mekanlarda yiyip içip konaklıyorlar.Onlara sorsan ekserisine göre Türkiye gayet güzel bir ülke.Şimdi bizim milletin yüzde kaçı canı istediğinde kebap yiyebiliyor,kaçı o mekanlardan 2-3 segment aşağıda mekanlara canı istediğinde gidebiliyor?Şimdi 2 Türkiye pratiği var karşımızda.Bunlardan hangisi gerçekte olan.Bana sorarsan yabancıların burayı gezip görüp beğendiği şeylerin hiçbiri başlı başına Türkiye'yi yansıtmıyor hatta daha da abartı bir oran verebilirim bu konuya ilişkin.

Üst Alt