Venables: "Maradona, Pele ve Messi'yi seyrettim ama Ronaldo hepsinden iyi" - Sayfa 16 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Venables: "Maradona, Pele ve Messi'yi seyrettim ama Ronaldo hepsinden iyi"

Bana göre futbolun milad senesi 1992 yılıdır. Şöyle ki;

- 1992'de Şampiyonlar Ligi kuruldu. İlk kez maçlar eleme sisteminden çıkartılıp, grup usülüne göre oynanmaya başladı. İlk kez katılan takımlara ve maç kazanan ekiplere para ödendi. Her sene takım sayısı ve katılım koşulları arttırılarak bugünkü zorlu halini aldı. Çünkü eskiden örneğin İtalyan şampiyonu Milan, 1. turda Arnavutluk, 2. turda Avusturya çeyrek finalde Rus yarı finalde Rumen, finalde İspanyol şampiyonunu yenip toplamda 5 tur atlayarak kupa kazanabiliyordu. Şampiyon Kulüpler Kupası'nın zorluk derecesi, Şampiyonlar Ligi'nin 32 takımlı halinden çok daha düşüktü. O yüzden 1992 hatta biraz daha zorlaşan 16 takımlı sezonlar öncesi Avrupa şampiyonları efsane değildir benim gözümde.

- 1992'de Premier Lig kuruldu. Liverpool'un fırtına gibi estiği dönemlerden sonra Avrupa'dan men edilen İngiliz kulüpleri kurulan bu ligle birlikte çok daha fazla bütçelere ve güce sahip olmaya başladı.

- 1992 yılından itiberen saçma sapan olan kaleciye geri pas verebilme özgürlüğü kaldırıldı. Artık takımlar eskisi gibi geri pas yaparak zaman geçiremiyordu.

- Avrupa'da nasıldı tam olarak bilmiyorum ama Türk futbolunda da paranın artmaya başladığı yıl 1992 yılıdır. Özel televizyonların ard arda açıldığı ve maçların yavaş yavaş paralı platformlara taşınmaya başladığı yıl da aşağı yukarı bu tarihlere tekabül ediyor. İşin içine para girdikçe duygusallık biraz azaldı ama kesinlikle bir ligi ya da şampiyonayı kazanmak daha zor hale geldi her takım için..

Ozan İpek ten önce Bursaspor şampiyon oldumu?

Belhanda dan önce Montpeiler şampiyon oldumu?

Mahrez den önce Leicester City şampiyon oldumu?

Zidane dan önce Real Madrid süper kupa kazandımı, Fransa dünya kupası kazandımı?

Xavi den önce İspanya dünya kupası kazandımı?

Peter Şımaykıl dan önce Danimarka avrupa kupası kazandımı?

Dzeko dan önce Wolfsburg şampiyon oldumu?

Marco Branca dan önce Sampdoria şampiyon oldumu?

Charisteas tan önce Yunanistan avrupa şampiyonu oldumu?

Evet . Onlari tek basina 1 oyuncu sampiyon yapmisti zaten.

Dunyanin o zaman en iyi liginde avrupa sampiyonu Sacchili Milan onunde sampiyon olan Napoli takimi oyuncularini suraya yazarmisin ?

Evet . Onlari tek basina 1 oyuncu sampiyon yapmisti zaten.

Dunyanin o zaman en iyi liginde avrupa sampiyonu Sacchili Milan onunde sampiyon olan Napoli takimi oyuncularini suraya yazarmisin ?
Tabi yazarım neden yazamayım ki çok basit 1 sual oldu cevabımı tamamen sizden ilham alarak yazıyorum.
Maradona
Maradona Maradona Maradona
Maradona Maradona Maradona Maradona Maradona
Maradona Maradona

saççi.png

Milan o kadar efsane olsa 89'da Inter, 90'da Napoli, 91'de Sampdoria'ya bırakmazdı şampiyonluğu. Bence en efsane şampiyonluklar 2 sene önceki küme düşer denen Leicester City'nin İngiltere'deki 6 büyüğün önünde 2 hafta kala şampiyon olmasıdır. 2013-2014 sezonunda da Barcelona ve Real Madrid'in top seviyede olduğu bir dönemde ona nazaran mütevazı kadrosu olan Atletico Madrid'in şampiyon olmasıdır..

Ekli dosyayı görüntüle 23832

Milan o kadar efsane olsa 89'da Inter, 90'da Napoli, 91'de Sampdoria'ya bırakmazdı şampiyonluğu. Bence en efsane şampiyonluklar 2 sene önceki küme düşer denen Leicester City'nin İngiltere'deki 6 büyüğün önünde 2 hafta kala şampiyon olmasıdır. 2013-2014 sezonunda da Barcelona ve Real Madrid'in top seviyede olduğu bir dönemde ona nazaran mütevazı kadrosu olan Atletico Madrid'in şampiyon olmasıdır..

Peki sacchili milan efsane degildi.

Ben yaniliyorum.

Uefa da yanılıyor.

The greatest teams of all time: AC Milan 1988-90

Son düzenleme:
Geyik yapiyorsun.

Bak kadro bu

Squad of Napoli 1989-90

Bak bu Milanin onunde. O yilin Avrupa sampiyonu

Squad of Milan 1989-90

Geyik yok realite var.

Ben tek siz hepiniz demis resmen.
Evet gerçekten tek başına oynamış bütün golleri tek başına kendisi atmış, ne Carnavale ye ihtiyaç duymuş ne Filho ya dime geyiği siz yapıyorsunuz asıl ısrarla tek başına aldı diyerek.
1529402480371.png

Bakın şimdi size bir tablo atıcağım Riyad Mahrez demiş ki adeta siz hepiniz ben tek (PL takımlarının kadrolarını buraya atmama gerek yoktur umarım) Maradona nın ki 10x zorsa Mahrez inki 100x zordur diyorum bende.Geyik yok realite var.
1529402649991.png

Arrigo Sacchi'nin Milan'i tarihin gelmis gecmis en iyi takimlarindan biridir.

Su video ise hangi takimlarin hangi periyotlari domine ettigini gosteriyor 80'lerin sonu 90'larin basina dikkat edin:

Ayrica Maradona'nin Barcelona'da tutunamamasindan falan bahsedilmis ama Goikoetxea olayini bilmiyorsunuz galiba bir Barcelona-Bilbao kavgalarina bakin derim

Adam en iyi demiyor ki efsane diyor bu konuda hakli

80'lerin sonu 90'larin basi Serie A'nin net bir sekilde asiri kuvvetli oldugu da dogru, Sacchi'li Milan'in tarihin en iyi takimlarindan biri oldugu da.
Sacchi efsanesine lafım yok ama o kadar muhteşem bir takım olsalar 4 sene ligi vermezlerdi.

Üstüne CL sayılarından da bahsettim.

Bunların hepsi Napoli şampiyonluğunu büyütme amaçlı dayatmalar.

Barca Real Athletico varken Getafe şampiyon olacak, anlatılan bu

Yani neyse artik. Ben diycegimi dedim.

Savunma yapmak icin sacchili milan o kadar da iyi degilmis diyenler var. Kadrolari gosterince hayatinda tanimadigi adami bak o da 8 gol atmis deyip o adamin forvet oldugu ve orta saha oyuncusu diegonun asistleri ile onun anca yarisi kadar gol attigini bilmeyip konusanlar var.

Mahrez diyenler var. Tabi dunya kupasini cezayir mi aldi mahrezle diycek halim yok!

Neyse o zamanki Ac Milan kadrosuna dandikmis diyen cikmadi henuz !! Ona da şükür ! :)

Ozan İpek ten önce Bursaspor şampiyon oldumu?

Belhanda dan önce Montpeiler şampiyon oldumu?

Mahrez den önce Leicester City şampiyon oldumu?

Zidane dan önce Real Madrid süper kupa kazandımı, Fransa dünya kupası kazandımı?

Xavi den önce İspanya dünya kupası kazandımı?

Peter Şımaykıl dan önce Danimarka avrupa kupası kazandımı?

Dzeko dan önce Wolfsburg şampiyon oldumu?

Marco Branca dan önce Sampdoria şampiyon oldumu?

Charisteas tan önce Yunanistan avrupa şampiyonu oldumu?
Mehmetçim zidane, mahrez, xavi, schmeichel, dzeko örnekleri tamam da ozan ipek nedir allahını seversen :) sanki izlemedim...Doğru tek başına bursayı sırtladı :) Mesele takımı sırtlamaları diye örnek vermiş koray ağabeyin...Senin postun mesnetsiz olsa da zekice olurdu Ozan İpek'i yazmasaydın bir de en başa koymuşsun bayrak gibi :)

Üst Alt