Ali Koç: “Kapasiteyi yüzde 50’den yüzde 100’e çıkaralım, aşı olmayanları stada almayalım” - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Ali Koç: “Kapasiteyi yüzde 50’den yüzde 100’e çıkaralım, aşı olmayanları stada almayalım”

Kimse kimseye zorla aşı yaptıramaz

Ama toplu/kapalı keyfi alanlarda aşı zorunluluğu getirilebilir

Yok öyle hem ayranım dökülmesin hemde diğer insanları riske atayım
Genel dusuncene katiliyorum ama insanlarin bilimsel bulgulardan uzak, kendi kendilerine komplo teorisi ureterek asi olmayi reddetmelerini dogru bulmuyorum. Cunku bunun etkisi diger insanlarin sagligi ile oynuyor. Buna kimsenin hakki yok.

Eger sadece asi olmayan kisinin kendisini etkileyen bir durum olsa dedigine yuzde yuz katilirim.

Aşılılar da virüs kapıyor virüs dağıtıyor diye biliyorum ki halkın henüz %30 kadarlık bir kısmı aşılıyken her şeyi normal hayatımzdaki gibi yaşamaya çalışmak pandemiyi yoksaymaktır.

ilk defa bir konuda kendisine katılıyorum aşılarını tamamlamayanları stada almasınlar ben 2 aşımıda vuruldum . kimse kusura bakmasın devlette zorunlu yapmalı bu aşı olayını

ilk defa bir konuda kendisine katılıyorum aşılarını tamamlamayanları stada almasınlar ben 2 aşımıda vuruldum . kimse kusura bakmasın devlette zorunlu yapmalı bu aşı olayını
Sen vurulduğun için mi böyle olmalı? askldjad 😂

Evli erkeğin arkadaşlarını evlendirme çabası ya da çocuğu olan ailelerin herkese çocuk güzellemesi yapması gibi bir şey oldu bu aşı işi. Sırf kendi korkularınızı başkalarında da görmek istiyorsunuz gibi geliyor..

Bu arada aşı karşıtı filan değilim. Sadece çok malca geliyor şu muhabbet. 🤦‍♂️🤦‍♂️

Genel dusuncene katiliyorum ama insanlarin bilimsel bulgulardan uzak, kendi kendilerine komplo teorisi ureterek asi olmayi reddetmelerini dogru bulmuyorum. Cunku bunun etkisi diger insanlarin sagligi ile oynuyor. Buna kimsenin hakki yok.

Eger sadece asi olmayan kisinin kendisini etkileyen bir durum olsa dedigine yuzde yuz katilirim.
Senin dediğinde doğru,gerçi hangi açıdan bakılırsa haklılık payı bulunuyo

Belli bi aşı olmayan kesim tam saçmalıyoda belli bi kesimde öngöremiyo ilerde ne olacağını,aşının uzun süreçteki yan etkilerini,ters bi durumda napacağını kimin kapısına dayanacağını bilmiyo,diğerleri aşı olsun banada bulaşmaz diye düşünüyolar

Aşı diye tutturanlarda genelde kendileri aşı olduğu için tutturuyolar,ben oldum oda olsun,bana bişey olursa onada olsun düşüncesi var

İki düşüncede sağlıklı değil

Vaka ve ölümleri açıklarken yüzde kaçı aşısız onu açıklasalar iş çözülecek

Gerçi aylarca vakaları saklayanlar bu oranıda ne kadar doğru açıklar oda muamma

Ölüyorsun diyoruz aşinin ileride yan etkisini bilmiyoruz diyorlar ölüyorsun ölüyorsun diyoruz asinin içinde mıknatıs var diyor.

Ileride ne olacağını bilmiyoruz diyen adamların hepsi sigara alkol kola hamburger vs yiyip içiyordur ve ileride başlarına ne geleceğini kesin biliyorlardir

SM-G955F cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi
kuduz aşısını falan nasıl oluyorlar acaba belki de 5 sene sonra bir sıkıntı çıkacak :)

Belli bi aşı olmayan kesim tam saçmalıyoda belli bi kesimde öngöremiyo ilerde ne olacağını,aşının uzun süreçteki yan etkilerini,ters bi durumda napacağını kimin kapısına dayanacağını bilmiyo,diğerleri aşı olsun banada bulaşmaz diye düşünüyolar

Aşı diye tutturanlarda genelde kendileri aşı olduğu için tutturuyolar,ben oldum oda olsun,bana bişey olursa onada olsun düşüncesi var

50 yaş üstü ölümlerin çoğunluğu aşısız veya süreci tamamlamamış kişilerdir büyük ihtimalle. Türkiye'de sağlıklı veri olduğunu sanmıyorum ancak İngiltere resmi kaynaklardan brifing verdi bu konuda. 50 yaş altı için aşılı veya aşısız ölümler çok az gözüküyor zaten.

Ancak aşı olmak bireysel değil, toplumsal bir sorumluluk. Bencilce davranmayıp bir an önce normal yaşama dönmemiz gerekiyor.

Anektodlarla sonuca varmak yanlis, rakamlara bakmak lazim. Rakamlara bakildiginda (Amerika bazli) COVID asisinin cok kucuk bir kesimde negatif etki yaptigi hatta cok ender olumler oldugu gercek. Ama bu yuzde kac? Peki COVID kapan asisiz insanlarda negatif etkiler ve olumler yuzde kac?

Sonucta COVID'in 65 yasin ustundekileri hatiri sayilir oranda oldurdugu, bunun altindaki insanlarda cok ciddi saglik sorunlarinin cok cuzi bir ihtimal oldugu biliniyor.

Bilimi ben her seyin ustunde tutuyorum. Ama bir gercek var ki bilim adamlari da yanlis yapiyorlar. COVID surecinde Amerika'da bir cok celiskili aciklamalar yapildigini gorduk. Hatasiz hic bir kurum/kurulus yok. Ama onlarin, yani dunyada bu konuda en egitimli insanlarin yanlis yapma sansi, senin benim gibi bulasici hastaliklar konusunda egitimsiz insanlarin bir kac yazi ya da video okuyup bilgi sahibi olmus gibi yanlis dusuncelere sahip olmalarindan cok daha dusuk.

Sonucta en basit yaklasim acisi bence su: rakamlara bakacaksin. Amerika'da bahsettigin sayilar aciklaniyor. Hastaneye gidenlerin ve agir COVID gecirenlerin cok ciddi cogunlugu asi olmayanlar.

Amerika'nin saygin gazeletelerinden Washington Post'un bu konuda guncel bir yazisi:

1627742618674.png

Sunu da soyliyeyim ben riskli yaslarda degilim. Kimsenin de kotulugunu istemem. Ben asi olsam ve hasta olsam, baskalari da olsun hasta olsun ya da gebersin diyecek kadar psikopat degilim. Oyle olabilecek az sayida kisi icin de genelleme yapmak yanlis.

Asi olmayan olmali dememin nedeni bir toplumda yasiyor olmamiz. Herkesin herkese saygisi olmasi lazim. Ben buyum geri kalanin cani cehenneme dersen kucuk bir kesimi disarida birakiyorum, Turkiye gibi bir topluma sahip olursun. Ya da Amerika'da Florida tarzi eyaletler gibi genc insanlarin baska hic kimseyi umursamadan partiler yaptigi bir ortam olursun. Bunlar bence insanliktan uzak olmasi gereken tavirlar.

Herkes karsisindakini de dusunse ve empati kursa cok daha iyi bir toplum oluruz.

Yok kısır yapıyomuş, dna’mı kopyalıycakmış, 20 sene sonra kanser olucakmışım falan gibi bilimsel gerçeklikten uzak sebeplerle bazıları aşı olmayacak ve ben normale dönemeyeceğim
1 yıl sürecekse 5 yıl sürecek, belki kapıp öleceğim
Anlaşılır gibi değil
Bu toplumsal sorumluluktur
Devlet mecbur tutmalı başka yolu yok bu cahillere anlatmanın
Bu kadar korkuyorsanız gidin bari eski usul sinovac falan olun

Üst Alt