Avrupa'da Yaşamak mı, Amerika'da Yaşamak mı? | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Avrupa'da Yaşamak mı, Amerika'da Yaşamak mı?

Açık ara Avrupa ...

Amerika yobazlık başka seviyede, suç başka seviyede, silahlanma başka seviyede, tipin uyruğun dinin diye her an biri senden nem kapabilir. Yerim öyle günlük hayatı.

Yani hemen öyle film kafası banliyode evde sessiz sakin mahalle hayatı değil sırf ama onunda reklamı çok güzel yapılıyor bence.

Ikisine de gitmemis, uzun sure kalmamis, hatta gitme ve kalma imkani olmayan insanlarin hakkinda atip tuttugu meseledir. Haberlerde, filmlerde, orada burada gordugunuz seyler etrafinda bir seyler kuruyor ve oyle oldugunu dusunuyorsunuz.

Isin ozeti sudur: Avrupalilar (kasit tabii ki Bati Avrupa elbette) daha egitimli, daha kulturludur; sehirleri daha sehir gibidir, her yerine yuruyerek gidebilirsiniz, kultur/sanat etkinlikleri ve gorulecek seyler acisindan daha zengindir, koklu tarihi vardir. Avrupalilar dunyanin her yaninda olan biten seylerden surekli haberdarlardir ve bu tip seylerle ilgili olmak toplumlarinda erdem kabul edilir. Ote yandan Amerikalilarin cogu hayatinda ABD disina cikmamislardir, buyuk bir kismi egitimsizdir, en egitimlileri bile haritada ornegin Fransa neresi gostermek konusunda sikinti yasar, kulturleri ve eglence anlayislari daha avamdir; yedikleri yemekler, bindikleri arabalar, tuketim sekilleri hep daha fazla daha buyuk ve daha sagliksiz uzerinedir. Sehirleri insanlar icin degil arabalar icin yapilmistir, cok nadir yerler disinda oturmus bir mahalle kulturu yok gibidir. Kimse kimsenin umrunda degildir bu durum da kimsenin umrunda degildir.

Avrupa'da sosyal devlet ve esitcilik anlayisi yerlesmistir kimse cok kotu sartlarda yasamaz oyle yasamak istemiyorsa. ABD ise insanin insanin kurdu oldugu, iyi calisan veya sansli olanlarin krallar gibi yasadigi, ancak sanssiz yiginlarin zar zor hayatini idame ettirdigi bir yerdir. Avrupali hobi olarak bisiklete biner, is cikisi bir iki bir seyler icer, Amerikali garip, excessive, depraved hobilerin pesine duser monster truck gosterileri ya da theme parklar gibi.

Yalniz gelin gorun ki esasen Avrupali olmayan (bundan kasit beyaz olmak) hic kimse Avrupa toplumunun parcasi gibi hissedemez. Avrupa'da milliyetcilik hala cok canlidir. Ote yandan ABD'de ben Amerikaliyim yasasin Amerika diyen herkes vatandastir. Elbette ABD'nin irkciligi ve gocmen dusmanligi hakkinda seyler okuyorsunuzdur ama ABD'de sizin goc edip yasayacaginiz yerler yogun goc lokasyonlari oldugu icin orada boyle bir durum yoktur. Bir insan hem Turk hem Amerikali olabilir, toplumun cogunlugunun gozunde bunun duz Amerikali olmaktan hicbir farki yoktur.

Meselenin temelinde Avrupa'nin kollektif olarak topluma verdigi degerin agir basmasi, ABD'de ise bireye verilen deger ve en onemlisi de ozgurluk alaninin agir basmasi yatar.

ikisinde de bulundum

sağlık konusu herkesin malumu onu bir kenara koyarsam

liberal yoğun bir yerde yaşıyorsanız net abd

kendinizi çok özgür ve rahat hissedersiniz, herkes göçmen olduğundan yabancı hissi daha az olur

mesela portland seattle boston civarı böyledir

avrupa pahalı ve yabancı olduğunuzu çok hissettirir

ama abd muhafazakar bölgeleri ve geliri düşük gettoları kadar rezil yerler avrupa ortalamasında azdır

gitmedim ama duyduklarıma göre avustralya ve kanada daha ideal

Bölgeye bağlı.
Mesela Florida da yaşamak isterdim.
New York ta hayatta yaşamam.
Avrupa'da tercihim İspanya, Almanya da fena değil.

Bir de şu var param olsa, Türkiye harici hiç bir yerde yaşamam.
Hani emekli paralı adamlar varya, almışlar Ege kasabasında bir yerde bir yazlık. Bahçede organik meyve, 4 tavuk bir inek. Öğlenleri yoga dersi verip akşamları terasta mangal keyfi.

Aynen bu hayatı yaşamak isterim.

Soruya gelecek olursak Avrupa tercihimdir.

Üst Alt