Frank Rijkaard - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Cevap: # Frank Rijkaard | Teknik Direktör

daha degisik bak olaya

100/115 yani yuzde 14 eksik

takim bir kisi eksik olsa

1/11= %9

yani biz her mac 1.5 kisi eksik oynuyoruz

bunun blokla falan alakasi yok

maclar ortada geciyor bariz obur sahada falan oynamiyoruz barcelona gibi

bunun hic bir aciklamasi yok

tek aciklamasi tembellik, isini ciddiye almamak

O maç için ortaya atılan iddialar bunun nedeni olabilir

Ancak tek maç için konuşmamak gerek, biz rijkaardın geldiği ilk sene de 6 hafta çok iyi gittik , oyuncular çok coşkuluydu vs ama , uzaktan uzağa oynuyorlardı, bireysel beceriler ve ölü toplardan goller buluyorduk, geçen gün fener-konya maçında atılan gollerdeki verkaçlar, paslaşmalar 2 senedir yok bizim takımda, halbuki bu sistemde çok daha fazla olması gerekiyordu, bu sadece oyuncu kalitesine bağlanamaz, kasımpaşa geçen sene çok güzel oynuyordu bu oyunu defansı dışında, çok mu kaliteliydi kadroları ?

O maç için ortaya atılan iddialar bunun nedeni olabilir

Ancak tek maç için konuşmamak gerek, biz rijkaardın geldiği ilk sene de 6 hafta çok iyi gittik , oyuncular çok coşkuluydu vs ama , uzaktan uzağa oynuyorlardı, bireysel beceriler ve ölü toplardan goller buluyorduk, geçen gün fener-konya maçında atılan gollerdeki verkaçlar, paslaşmalar 2 senedir yok bizim takımda, halbuki bu sistemde çok daha fazla olması gerekiyordu, bu sadece oyuncu kalitesine bağlanamaz, kasımpaşa geçen sene çok güzel oynuyordu bu oyunu defansı dışında, çok mu kaliteliydi kadroları ?

bizim orta sahadaki bam i topla bir yekta ederse benim adim serdar degil

Senin mantığınla devam edersek biz sürekli geriye gideriz. Türkiye içinde sürekli şampiyonluğa oynarız ama Avrupa'da bir şeyleri başaramayız. Ha diyoruz ya büyük takımız diye, yurt dışında Galatasaray deyince tanıyor herkes diye, bu mantık değişmediği sürece ne Rijkaard başarılı olur ne Hiddink, ne Del Bosque ne de Löw. Bir kaç yıl sonra da Galatasaray denilince boş bir hava eser yurt dışında. Bize ne yurtdışından Türkiye yeter bize diyorsan da senin görüşündür eyvallah derim. He zamanında yaptık diyorsan da o kadro, o takım o teknik heyet 50 yılda bir bir araya gelir . He hiçbir şey yapılmazsa da bu düzen böyle sürer gider. Eğer bir şeylerin değişmesini istiyorsak bir yerde radikal kararlar alınmalı Türk futbolunda bu iş de en başında Federasyon Başkanı'ndan başlamalı.

Ya bak ben de değişsin isterim ama bazı şeyler olmuyor işte, zaten olabilseydi bu güne kadar yapılırdı , bu güne kadar bunca genç yeteneğe sahip olan bir ülke günlük başarılara mahkum kalmazdı, bu devrimi yapmak sadece Galatasaray'ın yapacağı girişimlerle olmaz, hatta Federasyon el atsa bile olmaz, en tepeden değişmek lazım ki bunla uğraşacak büyüğümüz! pek yok.

bizim orta sahadaki bam i topla bir yekta ederse benim adim serdar degil

Yekta orta saha değil sorun bu, onlarda Yekta varsa bizde Arda var, siz oyuncuları neye göre kıyaslıyorsunuz anlayamıyorum. İsim mi performansı mı ? Bazen işinize geldiği gibi yapıyorsunuz, aslında kabul etmeniz gereken tek şey var, oyuncu takım bütünlüğü içerisinde en üst düzey performansı sergiler, Elano kötü oynuyor diye Elano'ya laf söyleyenler, anadolu takımlarındaki gereksiz oyuncuları övüyorlar, Liverpool 19. diye kadrosu kötü Premier lige göre kötü diyenler var, Messi Arjantin'de o kadar göz kamaştırmıyor , Messi dünyanın en iyi oyuncusu değil mi o zaman? Yapmayın etmeyin, oyuncuların performansında takımın fiziksel ve taktiksel seviyesi çok önemlidir.

Ya bak ben de değişsin isterim ama bazı şeyler olmuyor işte, zaten olabilseydi bu güne kadar yapılırdı , bu güne kadar bunca genç yeteneğe sahip olan bir ülke günlük başarılara mahkum kalmazdı, bu devrimi yapmak sadece Galatasaray'ın yapacağı girişimlerle olmaz, hatta Federasyon el atsa bile olmaz, en tepeden değişmek lazım ki bunla uğraşacak büyüğümüz! pek yok.

Olayı Galatasaray'a endekslememin sebebi benim gözümde Türk futbolunun Galatasaray'a odaklı olarak gelişmesidir. Başarılı olan Milli Takımlar'ın iskeletini hep Galatasaray oluşturmuştur. Galatasaray kötü ise Milli Takım da kötü düşüncesi bir efsane değil gerçek hayatın ta kendisidir. Zamanında ilk devrimi Derwall ile yapan da biziz. Yurtdışına ilk Türk oyuncuyu gönderen de biziz ve eğer bir devrim daha gerçekleşecekse bu da bizim sayemizde olmalıdır ki olur mu ? Haklısın çok zor.

Yekta orta saha değil sorun bu, onlarda Yekta varsa bizde Arda var, siz oyuncuları neye göre kıyaslıyorsunuz anlayamıyorum. İsim mi performansı mı ? Bazen işinize geldiği gibi yapıyorsunuz, aslında kabul etmeniz gereken tek şey var, oyuncu takım bütünlüğü içerisinde en üst düzey performansı sergiler, Elano kötü oynuyor diye Elano'ya laf söyleyenler, anadolu takımlarındaki gereksiz oyuncuları övüyorlar, Liverpool 19. diye kadrosu kötü Premier lige göre kötü diyenler var, Messi Arjantin'de o kadar göz kamaştırmıyor , Messi dünyanın en iyi oyuncusu değil mi o zaman? Yapmayın etmeyin, oyuncuların performansında takımın fiziksel ve taktiksel seviyesi çok önemlidir.

yok ben topu stop edip 5 macta bir adam eksiltiyormu, topu kontrol edebiliyormu sut cekebiliyormu ona bakiyorum

bu dediklerimin fizikle taktikle alakasi yok

senin dedigin gibi olsa en cok parayi harcayan takimlar basarili olmaz

gel gorki durum boyle degil

istisnalar olsada genelde kucuk butceli takimlardan cacik olmuyor

GSda 30 senedir ozelligi olmayan 2 yada 3 oyuncu seyrettim

simdi aklima gelen bir cihan var bir bulent akin

bu son snelerde ise say say bitmiyor

Olayı Galatasaray'a endekslememin sebebi benim gözümde Türk futbolunun Galatasaray'a odaklı olarak gelişmesidir. Başarılı olan Milli Takımlar'ın iskeletini hep Galatasaray oluşturmuştur. Galatasaray kötü ise Milli Takım da kötü düşüncesi bir efsane değil gerçek hayatın ta kendisidir. Zamanında ilk devrimi Derwall ile yapan da biziz. Yurtdışına ilk Türk oyuncuyu gönderen de biziz ve eğer bir devrim daha gerçekleşecekse bu da bizim sayemizde olmalıdır ki olur mu ? Haklısın çok zor.

Bu dediklerinin doğru olduğunu, 5 fenerlinin ilk 11 oynadığı maçta tarihimizde ilk kez Azerbeycan'a yenildiğimiz bile kanıtlıyor, klüpçülük yapmayı sevmem ama en son yarı final oynadığımız euro 2008de bunu kanıtlıyor (7 oyuncumuz vardı kadroda), bu kadar başarıyı zaman zaman yakalayabilen potansiyel oyuncuları , en azından bu seviyede(ligimizde) bu kadar yerin dibine sokmanın amacı Barcelona dışında kendini kanıtlayamamış bir teknik direktörü savunmak için bahane üretmektir.(oyuncuların şu anda rezil durumda oldukları aşikar ama , bu sadece onların suçu değil) . Bugün çok yorum yaptım artık bu son, iyi geceler ve seviyeli tartışmalar diliyorum.

yok ben topu stop edip 5 macta bir adam eksiltiyormu, topu kontrol edebiliyormu sut cekebiliyormu ona bakiyorum

bu dediklerimin fizikle taktikle alakasi yok

senin dedigin gibi olsa en cok parayi harcayan takimlar basarili olmaz

gel gorki durum boyle degil

istisnalar olsada genelde kucuk butceli takimlardan cacik olmuyor

GSda 30 senedir ozelligi olmayan 2 yada 3 oyuncu seyrettim

simdi aklima gelen bir cihan var bir bulent akin

bu son snelerde ise say say bitmiyor

son dedim ama yazmak zorundayım, sana sordum işte Barcada 5 kişi geçen messi Arjantinde niye geçemiyor? Ya onu bırak sen bam demişsin orda, hangi takımın ön liberosu 5 adam çalımlıyor kardeş yapma lütfen ya, oyuncularımız antreman yapmıyor koşamıyorlar doğru düzgün, koşmayınca bu taktikte en az 15 metreye tam isabet pas atmaları lazım , onu yapamayınca da "yeteneksiz" damgası yiyorlar, elbet yeteneksiz olanları var ama mesela bir stoper ne kadar yetenekli olmak zorunda? neyse iyi geceler sana da sonra tartışırız umarım :)

son dedim ama yazmak zorundayım, sana sordum işte Barcada 5 kişi geçen messi Arjantinde niye geçemiyor? Ya onu bırak sen bam demişsin orda, hangi takımın ön liberosu 5 adam çalımlıyor kardeş yapma lütfen ya, oyuncularımız antreman yapmıyor koşamıyorlar doğru düzgün, koşmayınca bu taktikte en az 15 metreye tam isabet pas atmaları lazım , onu yapamayınca da "yeteneksiz" damgası yiyorlar, elbet yeteneksiz olanları var ama mesela bir stoper ne kadar yetenekli olmak zorunda? neyse iyi geceler sana da sonra tartışırız umarım :)

5 adam calimlasin demedim farkettiysen

bir mactada goreyim dedim, bunlar farkli seyler

emre son macta 2 kisiden soktu topu bir bilek hareketiyle rakibi gecti, koseye sut ve gol

bunu her mac yapiyormu hayir

ama senede 1-2 kere yapiyor

bunu 5 futbolcun senede 1-2 kere yapsa 10 puan fazla alirsin

gecen sene kac puan lazimdi bize?

nba de bu isler boyle yapilir, oyuncularin oyuna katkisi boyle hesaplanir vesaire

simdi isin istatistigine girmeyeyim cok detay var orada takima katki ile alakali

bana messiyi ornek verme sadece bir turnuvadan bahsediyorsun

ayrica messinin iyi futbolcu olmadigini dusunurmuydun arjantin milli takimindaki oyununa bakarak?

tek soyleyecegin barcelonadaki gibi oynayamiyor demek olurdu

ben 20 calimini gordum genede ama:)

futbol iyi futbolcu ile oynanir

bunun aksini iddia etmek ise hayalciliktir

2 - 3 isimle Galatasaray'ın ilişiği kesilir, Hagi (kesinlikle Hakan Şükür değil) sportif direktör olursa ve Rijkaard'ın en sonunda dedikleri yapılmaya başlanırsa herhalde Adnan Polat'tan beklenen en büyük süpriz karar çıkmış olacak.

Umarım Rijkaard gibi bir değeri çeteci futbolculara kurban vermeyiz...

Sky Turkde Radyocu programini izleyin ve programa katilin katilabilenler Rijkaardin kalmasi icin, Bilgin Gokberk bizim dilden konusuyor!

uzun zamandır forumda yazmıyordum fakat Galatasaray'ın gıdısatı hıc ıyı değil ve asy de forever rijkaard pankartı asanların sımdı rijkaard istifa demesi uzerine acaba herkes mi oyle dusunuyor diye girip bakmak istedim.Arkadaşlar Allah aşkına bu takım lige baslarken herhangi birinizin sampiyon olacağımıza inancı var mıydı?en onemli soru yönetimin buna inanci var mıydı?adnan sezgin in futbolcularla, floryadaki calısanlarla ve teknik heyetle arasında o kadar sorun olmasına ragmen neden haldun ustunel yerine adnan sezgin tercih edildi?ve işler kotu gittiğinde neden hiçbir zaman yönetimin sorgulanmadıgını merak edıyorum.takım yenilir taraftara arda sinema kapat diye bagrılır.takım kotu gider futbolcu ıslıklanır hakemlere sovdurulur. en sonda rijkaard istifa..ben bir koyu Galatasaray taraftarı olarak kusura bakmayın hiç bu kadar umutsuz ,Galatasaray'ı caresiz ve Galatasaray olmaktan bu kadar uzak görmedim.Ne zamandan beri Galatasarayda futbolcular teknik direktorlerini gönderebiliyorlar?dogru değil elbet ama neden şuan futbolcular ıslıklanmıyor da rijkaard gunah keçisi ilan edılıyor?adam gecen yıldan beri serveti istemiyorum dedikçe nedir bu ısrar milli takım oyuncusu kalsın demeler eğer başkan bunu derse futbolcu da şımarır..rijkaardın sucu şu serveti ayhanı mustafa sarpı hakan baltayı kadro dısı bırakmamak..yönetime şikayet et snra çık medayaya şikayet et 'beni sabote edıyorlar' diye hem taraftar arkanda olurdu, hemde o adamları alıcak ne klup bulunurdu ne de futbol hayatları devam ederdi.rijkaard elinde baska oyuncu olmadıgından yada baska sebeplerle buna cesaret edemedi sanırım..yıllar once sayıp söverek fatih terimi yollamadık mı? bir daha turk klup calıstırmam demedi mi sozunu yiyip geri Galatasaraya mı gelıcek?yine aynı sekilde bize donup hırsızsınz dıyen adamın gitmesi icin dua ederken şuan kurtarıcımız mı oldu? takımdaki dengeleri bozuyor diye jubile bile yaptırılmayan tvlerden Gs'ye atıp tutan adam mı takımı toparlayıp arkadaslık ortamını kuracak?yonetimin ,taraftarın once sunu sorması lazım acaba hep mi kotu teknik direktorlerle calıştık yoksa kotu yonetim ve futbolcularla mı çalıştık..rijkaard gelmeden once takım şampiyon mu olmustu yoksa bu ruhsuz turk futbolcular ozamanda varmıydı.cidden takımda artık birşeylerin değişmesi sart, takıma şoketkisi gerek..umarım bu şok etkisi kadıkoyde olmaz :) ama sunu soylemem gerek futbolcuların yonettıgı bır takım hıc bır zaman basarılı olmaz.mutlka ve mutlaka sorumlu futbolcular belırlencek ve kadro dısı bırakılıp yollanması gerek.bunu yapabılırsek bir devrim gercekleşir galatasaray da ve başarı ancak oyle gelebılır.artık cimriliği bırakıp bonservıs odeyerek kaliteli Turk futbolcu alınmalı..turk kalıtesı artırılmalı Galatasarayda..servet hakan mustafa ayhan barış derhal yollanmalı..bu futbolcular yabancılarında performanısnı dusurdugune ınanıyorum.yerine alınacak ısımler belli ,diceksiniz abartma dıye ama mutlaka artık para harcamanın zamanı geldi..ts den onur, ceyhun gunselam,selcuk inan, bayernden hamit altıntop.yanlıs hatırlamıyorsam freiburg dan ömer toprak.wienden veli kavlak.bursadan volkan şen..birde emenike yada makukulaya hayır demem :) birkac kaliteli yabancı ıle de takım uçar..ne avrupada ne de turkıyede kolay kolay yenilmeyen bir takım olur.

2 - 3 isimle Galatasaray'ın ilişiği kesilir, Hagi (kesinlikle Hakan Şükür değil) sportif direktör olursa ve Rijkaard'ın en sonunda dedikleri yapılmaya başlanırsa herhalde Adnan Polat'tan beklenen en büyük süpriz karar çıkmış olacak.

Umarım Rijkaard gibi bir değeri çeteci futbolculara kurban vermeyiz...

Mantikli bir aciklama ki katiliyorum size. Bir de Haldun Üstünel gibi biri lazim, sicak kanli biri. Yani futbolcu, taraftar ve yönetim arasindaki iliskiyi-iletisimi saglayacak-kuvvetlendirecek biri... Gerci hos, bunu Hagi de yapabilir.

Yarın takımı antrenmana Rijkaard ve ekibi çıkaracak resmi teklifler havada uçuşuyor ve henüz gelen-giden yok. Bu belirsizlik ve etik olmayan davranışlar içinde hafta sonu fener karşısına çıkacağız. Yönetim hakikaten entresan işlere imza atıyor.

Yarın takımı antrenmana Rijkaard ve ekibi çıkaracak resmi teklifler havada uçuşuyor ve henüz gelen-giden yok. Bu belirsizlik ve etik olmayan davranışlar içinde hafta sonu fener karşısına çıkacağız. Yönetim hakikaten entresan işlere imza atıyor.

enteresan falan degil tam kufur etmelik adamlar bunlar

kifayetsiz adamlar

birini yolda gorsem agizlarinin payini oyle bir veriririm ki:)

ama yollari dusmez buralara:)

Rijkaard doğru bir zamanda gelmedi. Hatta Rijkaard sportif direktör mü ne diyorlar artık o şekilde gelmeliydi ve tüm futbol işlerinden Rijkaard sorumlu olmalı idi. Altyapı Tugay vs. liderliğinde 4-5 yıllık geniş bir vadede yeniden yapılanmalı idi. Bu şekilde altyapıdan futbol bilgisi iyi olan oyuncular yavaş yavaş çıkmalı idi. Rijkaard'a bağlı bir scout ekibi vs. vs. kurulmalı idi. Sonuçta Rijkaard td ve sistem mi kursun, oyuncuların düşünüş tarzını mı geliştirsin onlara temel zayıf olan futbol bilgilerini mi anlatsın vs. vs.

Türk futbolunda sistemin çok önemli olduğunu düşünmüyorum. Tabiki payı vardır sistemin. Fakat sistemden ziyade gaz verme, piskolojik olarak oyuncuyu hakimiyet altına alma vs. vs. daha önemli gibi. " Haydi aslanım, haydi koçum cümleleri sanırsam şu bölgede durmalısın, futbolcuyu böyle karşılamasın gibi cümlelerden daha etkin Türk futbolunda. Tabiki sistem vs. vs. de etkili ama psikolojik faktörler sanırsam Türk futbolunda daha etkili..

Şu anda bu nedenle Hagi olsun, Terim olsun vs. vs. olsun bizim geleceğimizi kurtaracaklarına ben inanmıyorum. Rijkaard'dan herkes çok şey bekledi, o da halen sistem boyutunda diretti bence. Bir şekilde uyuşmazlık oldu ve yönetim bile eski alışkanlıklarını devam ettirtti. Rijkaard'ı getiriyoruz devrim yapacağız derlerken kendilerini değiştirmelerini kendi devrimlerini unuttular.

Bilmiyorum şu andaki hayal ama bence. Neskeens ve Rijkaard ikilisini farklı bir yerde kullanmalı. Sportif direktör gibi mesala, altyapıda Tugay vs. vs. ve yeni bir yapılanmaya girilmeli. Td kim olur bilemem. Futbol takımında bir çok oyuncu değişmeden, altyapı eğitimleri düzelmeden, yönetim ve futbolcuların futbola bakışını değiştirmeden başarı hayal.

Bunların hiç biri olmayacak tabiki gene günü kurtarmaya yönelik bir hamle yapacaklar ve sürekli inişli-çıkışlı bir grafik devam edecek..

Rijkaard, Hiddink, Bosqe?? ismini tam bilmiyorum hiç biri tesadüf olamaz. Yani bir şekilde yeniden yapılanma lazım ama gerçek anlamda yeniden yapılanma lazım..

Mantikli bir aciklama ki katiliyorum size. Bir de Haldun Üstünel gibi biri lazim, sicak kanli biri. Yani futbolcu, taraftar ve yönetim arasindaki iliskiyi-iletisimi saglayacak-kuvvetlendirecek biri... Gerci hos, bunu Hagi de yapabilir.

İletişim deyince, Üstünel'in soyunma odasına dalıp Lincoln'ü aşağılayıp küstürmesini unutmayalım,

Yönetim Rijkaard'ın görev bırakmasını resmi olarak açıklamazsa. Fener maçında futbolcularımız ezeli rekabet hırsı ve 'Rijkaard'dan kurtulma' tercihi arasında sıkışıp kalabilirler.

Üst Alt