GSC Tenis Başlığı - Sayfa 25 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

GSC Tenis Başlığı

Büyük ATP büyük final haftasına üç gün kaldı. Sezonun son turnuvası. Benim gözümde bu final haftası grand slam kadar önemli ve daha heyecanlı. Çünkü sezonun en iyi 8 tenisçisinin karşılaşacağı bir turnuva. Yani ilk günden son güne kadar yüksek seviye tenis seyredeceğiz.

Turnuva öncesi kim ne durumda bir göz gezdireyim derken maalesef Nadal'ın sakatlık sebebiyle çekildiğini gördüm. Del Potro'nun sakatlığından sonra Nadal da sakatlıktan dolayı turnuvadan çekilmiş.

Sakatlığı devam eden Rafael Nadal sezonu kapattığını açıkladı

Desteğim elbette Djokovic'ten yana. Djokovic'in yetiştiği şartları ve geldiği seviyeyi gören herkes bu kariyere saygı duyar ve de destekler. Ancak bunun ötesinde iyi bir tenis izleyicisiyseniz Nadal'ı da bu turnuvada görmek istersiniz. Maalesef adam sakatlıklardan bir türlü kurtulamadı. Umarım yeni sezona sapasağlam gelir ve daha uzun yıllar onu seyredebiliriz.

Şimdi ATP sıralamasına bakalım kimler var!

1) Novak Djokovic - 8045 Puan

2) Rafael Nadal - 7480 Puan

3) Roger Federer - 6020 puan

4) Juan Martin Del Potro - 5300 Puan

5) Alexander Zverev - 5085 Puan

6) Kevin Anderson - 4310 Puan

7) Marin Cilic - 4050 Puan

8) Dominic Thiem - 3895 Puan

9) Kei Nishikori - 3390 Puan

10) John Isner - 3155 Puan

Rafael Nadal ve Del Potro sakatlığı sebebiyle turnuvaya katılamadığından Nadal yerine Nishikori, Del Potro yerine John Isner katılacak. Nishikori'nin olması turnuvaya renk katacaktır ama maalesef Isner için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Wimbledon 2018 yarı finalinde yaşananlardan sonra ne Isner'in ne de Anderson'un adını bile görmek istemiyorum. Güzel bir final haftası bizimle olsun. Keyifli seyirler dilerim tenis severler.

ATP büyük final şu anda başladı.

İlk maç Kevin Anderson - Dominic Thiem arasında.

Aynı grubun ikinci maçı da Roger Federer - Kei Nishikori 23.00’da.

Keyifli bir hafta bizi bekliyor. İyi seyirler.

Zverev bileğinin hakkı ile Federeri eleyip finale çıktı ama haksız bir şekilde ıslıklandı. Yazıklar olsun, teknik olarak mümkün ise dilerim ki bunu yapan ve final için bileti olan taraftarların biletleri bloke edilir.

Zverev bileğinin hakkı ile Federeri eleyip finale çıktı ama haksız bir şekilde ıslıklandı. Yazıklar olsun, teknik olarak mümkün ise dilerim ki bunu yapan ve final için bileti olan taraftarların biletleri bloke edilir.

Tenis dünyasında özellikle İngiltere'de büyük Federer hayranlığı var. Bu aşikar. Zverev bundan dolayı üzülmemiştir. Kariyerinin son dönemecine giren Federer'i son kez şampiyon olarak görmek her tenis severin isteyeceği şeydir. Bu gece Federer - Djokovic finali olsaydı itiraf etmeliyim ki Federer tarafında olurdum.

Tenis dünyasında özellikle İngiltere'de büyük Federer hayranlığı var. Bu aşikar. Zverev bundan dolayı üzülmemiştir. Kariyerinin son dönemecine giren Federer'i son kez şampiyon olarak görmek her tenis severin isteyeceği şeydir. Bu gece Federer - Djokovic finali olsaydı itiraf etmeliyim ki Federer tarafında olurdum.
Adamın röportajını izledim bayağı bir etkilendi bu durumdan. Böyle bir zafer kazandığım için sevinemiyorum, çok üzgünüm bir boşluk içindeyim diye açıklama yaptı. Bir Djokovic taraftarı olarak bugün Zverev'in kazanmasını ümit ediyorum.

Bugün evet Federer olsa Djokovic taraftarı olan bir çok kişi Federer tarafında olurdu, buna ben de dahilim.

Adamın röportajını izledim bayağı bir etkilendi bu durumdan. Böyle bir zafer kazandığım için sevinemiyorum, çok üzgünüm bir boşluk içindeyim diye açıklama yaptı. Bir Djokovic taraftarı olarak bugün Zverev'in kazanmasını ümit ediyorum.

Bugün evet Federer olsa Djokovic taraftarı olan bir çok kişi Federer tarafında olurdu, buna ben de dahilim.

Adam tabiki o şekilde bir söyleşi yapacak. Seyircinin desteğinin olduğu rakibi elemişken "çok mutluyum" demesi beklenemezdi. Zaten final sonu kort söyleşileri çok meşhurdur. Taraflar incelikten nezaketten kırılırlar.

Bu gece sonuna kadar Nole diyeceğiz! Bir Almanı destekleyecek kadar şuur kaybı yaşamadık!

Adam tabiki o şekilde bir söyleşi yapacak. Seyircinin desteğinin olduğu rakibi elemişken "çok mutluyum" demesi beklenemezdi. Zaten final sonu kort söyleşileri çok meşhurdur. Taraflar incelikten nezaketten kırılırlar.

Bu gece sonuna kadar Nole diyeceğiz! Bir Almanı destekleyecek kadar şuur kaybı yaşamadık!
Alman hatun ayarlasam hayır demezsin ama. Yazıklar olsun, haksızlığa uğrayanın yanında olmayan yoldaş.

İnsanı başarıya götüren en büyük motivasyonlardan biri hedeftir. Hedefi olan ve o hedefe yönelik ciddi çalışmalar yapan insanların başarılı olduğu görülmektedir. 2010 yılından 2016’ya kadar uzay tenisi oynayan Novak Djokovic’in 2016 yılının haziran ayında eksik olan tek kupası Roland Garros kupasını havaya kaldırdıktan sonra pek bir amacı kalmamış gibi görünüyordu. Tabi olimpiyatlarda altın madalyayı saymazsanız. Bir "winner" ın motivasyonu biterse kendi de biter. Biz böyle bir çöküş izledik bir sene boyunca!

Geçen sezonki başarısızlığı elbette sadece motivasyonsuzluğa bağlamıyoruz. Hepsinden önemlisi Novak büyük bir sakatlık geçirmişti. 2017’de dirseğindeki sorun baş göstermişti. Bu sakatlığıyla birlikte tamamen boşluğa düşmüş tükenme noktasına varmıştı. Novak Djokovic’teki bu düşüş herkes tarafından sorgulanmaya başlamıştı. Hatta eşi Jelena ile sorunları olduğunu bu performans düşüklüğüne sebep eşi gösteriliyordu. Bu iddialar komik ve asılsızdı. Djokovic hem mental olarak yorgundu hem de dirseğinden sakattı. 2017 yılının ikinci yarısında nadasa bıraktı kendini. Şubat ayında da dirseğinden ameliyat oldu.

Bu ameliyattan hemen bir ay sonra şaşırtıcı bir şekilde kortlara geri döndü. Onu Indian Wells’te gören herkes küçük bir şok geçirmiştir. Ameliyat sonrası ilk ATP1000 turnuvası olan Indian Wells. . . Beklenen oldu ve ikinci turda dünya sıralamasında ilk yüzde bile olmayan Taro Daniel isimli rakete yenilmişti. Ameliyat sonrası ilk turnuva olduğu düşünürsek bu yenilgi kabul edilebilirdi. Ancak hemen iki hafta sonra Miami Açık’ta da çöküşü devam etti. Yine ikinci turda Benoit Paire’ye karşı turnuvaya veda etti. Bu çöküşü kimse beklemiyordu. Hepsinden önemlisi bu inat ve ısrarının onun sakatlığını nüksettirecek olma ihtimali herkesi meraklandırıyordu.

Kariyerinin en zayıf olduğu toprak sezonunda toparlanmasını beklemek saflık olurdu. Her ne kadar Monte Carlo’da ilk iki turu geçince “bu sefer toparlanacak herhalde” dediysek de üçüncü turda A sınıf bir tenisçi olan Dominic Thiem’e karşı kaybetti. Kabuk maalesef devam edecekti. Zira beklenen oldu ve sonrasında Barcelona’da yine ilk turdan elendi. Ardından Madrid’te ikinci turda elendi. Bu yenilgiler kendisini dünya sıralamasında 22. liğe kadar düşürmüştü.

Ancak İtalya kendisine biraz iyi geldi. İtalya Açık’ta biraz toparlandığını gördük. Toprak kortta tüm zamanların en iyisi Rafael Nadal’a karşı yarı finalde kaybetmesi çok da eleştirilecek bir sonuç değil. Üstelik böylesi kötü başlayan sezonda. Toprak sezonun finali Roland Garros’ta da çeyrek finali görmesi çim sezonu için umut vericiydi.

Ve Djokovic’in geri döndüğünün işareti olan Wimbledon zaferi. Her ne kadar kimileri tarafından rakipleri küçümsense de Djokovic 2014 yılındaki performansını hatırlatan oyunuyla Wimbledon’da kupayı kaldırdı. Unutulmaması gereken bir şey vardır ki Grand Slamler'de kötü oyuncu yoktur!

Ardından Cincinati zaferi ve Amerika Açık şampiyonluğuyla Novak Djokovic’in geri döndüğü ortadadır. Bu yükseliş Şangay şampiyonluğu ve Paris finaliyle devam etti.

Ve büyük final Londra. . .

Çocukluğunda gündüz tenis oynayıp, geceleri bombalarla yaşam mücadelesi veren bu adam, kariyerinin ikinci dönemine merhaba dedi. Bu gece Londra’daki büyük finale çıkarak Novak Djokovic kariyerine kaldığı yerden devam ettiğini bizlere göstermiştir. Bir senelik yokluğun sonunda Novak Djokovic geri dönüşünü bu finalle kanıtlamıştır. Bu geceki şampiyonluğun en büyük favorisi ve geçen hafta yeniden dünya bir numarasına yükselen Djokovic için artık yeni bir hedef ve motivasyon gerekliydi. O da tüm zamanların en çok kupa ve grand slam kazanan ismi Roger Federer’i geçmek. Her şey yolunda giderse bu mümkündür. Bizim merak ettiğimiz şey bunun gerçekleşip gerçekleşmesi değil, bunun ne kadar kısa sürede gerçekleşeceğidir.

MK

Üst Alt