Covid-19 - Koronavirüs Haberleri | Eris Varyantı Türkiye'de - Sayfa 373 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Vakaların aşılı aşısız oranı nasıl onu açıklasınlar

Vakaların hepsi aşısızsa,kimseye aşı ol demelerine gerek yok,bir süre sonra insanlarda farkındalık oluşur

O iş öyle değil işte paralı olunca zaten aşı olmak isteyen şimdi olduğu gibi aşısını olacak.
Olay şu ki şeffaflık yok bizde.
Misal aşı olup hastalık geçiren kişilerin listesi verilmiyor ne kdar zor olabilir ki.
Sonra temizlik-maske-mesafe bitti aşı da aşı bu ister istemez insanlarda tepkiye yol açıyor.
Tutarsızlıklar had safhada. Sen 1 temmuz itibariyle normalleşme ye geçtin gel gelelim bu iş ne olursa olsun kontrollü olmalıydı. Misal yeme içme sektöründe önce %70 sonra duruma göre %100 olmalıydı. Toplu taşıma keza öyle sen haziranın son gününde yaşlı diye saat üçten sonra otobüse bindirmiyorsun ama bir gün sonra adam isterse binebiliyor hemde nasıl ortama 1 gün öncenin 3 katı kalabalık olan ortama.
Geçen tramvaya bindim görseniz kafayı yersiniz çevremde 4 kişi vardı aramızdaki mesafe 5cm falandı.

Geçen yine dolmuşa bindim abartısız 7 kişi daha bindi hiçbirinin maskesi yok.

12 den sonra müziği engelleyerek hastalıkla savaşır gibi yapıp aşı da aşı dersen ki aşı olup hasta olan ve bunu yaymayı beis gören yüzlerce insan varken.
Birde aşı vuruluyorsun sonra bu olmadı birazda öbüründen ekleyelim diyorsun.
Doğru bir eylem planı yok.

Sınırlar folluş olmuş vaziyette gelen kişilerden yakalananlar içinde delta varyantı tespit edilen o kadar vaka var ki. Bu denetimsizlik ortamında ne kdar aşı vurursan vur bir sonraki varyant için hadi gel diyorsun.

Sonuca gelirsek aşı karşıtı değilim, aşı ilk çıktığında ailemde kim varsa randevu aldım.

Ülkenin vaka durumuna göre aşımı olmayı planlıyordum, günlük vaka çok az çıkarsa zaten toplumdan izole bir şekilde yaşadığım için pek bir etki etmeyecekti ama ülkede ışık yine göründü.
Genel politika olarak Almanya ne yaptıysa biz de onları takip ediyoruz.Nüfus,vaka sayısı, ölüm oranları, okulların-hastanelerin durumu vs. her şey benzer...Ancak vaka yayılım hızı bizde aşırı fazla seyrediyor önlemleri gevşetince.Bunun sosyolojik (aile ziyareti,bir arada yaşama kültürü, düğün-dernek-bayram vs.), ekonomik (toplu taşıma, hasta olanların iş kaygısı nedeniyle temaslilari gizlemesi vs.), siyasal (kongre, cenaze, toplantı vs.)bir çok etmeni var.Bunu söylediğiniz gibi bir yandan daha kontrollü yapmak istiyor idare herkes yandık,bittik, açız,batığız hadi açın moduna giriyor.Diger şekilde hadi açtım deyince de yine herkes önlem alın, herkese bulaşıyor diye yine yangın yapıyor.Riyakar bir toplumumuz var!Almaya bizden farklı olarak 500 m euro yardım paketi açıkladı, başlangıç olarak o da.Biz ise üç beş cüzi miktarlarda yardım,vergi ertelemesi ve IBAN nosu vermek dışında başka bir ekonomik destek sağlayacak gücü bulamadık.Olayin son geldiği nokta paraya dolayısıyla da ekonomiye dayandı, sağlık ikinci planda kaldı.Saglik bakanı da sağlık çalışanı da artık isyan noktasına geldi.Fakir bir ülkenin yapacağı son şey olan aşılamayı yapıp sistemi kapatmadan yola devam hedefi açıkça gözüküyor.İsteyen olur olmaz ama bundan sonra olacakların sorumlusu halkın kendisi olur diye düşünüyorum.Zira bizim Almanya gibi pandemi sürecinde oluşan ekonomik yıkımın önüne geçebilecek bir ekonomik gücümüz yok.Eğitim sorununa felan hiç deginmiyorum.Mesela İsvec hiç tam kapanma olmadan bugün sıfır ölüm sayısıyla pandemiyi tamamen kontrol altına aldı.Ancak zengin, nüfusu az (5m.), halkı eğitimli ve toplumsal mücadeleye katkı sunan bir profilde.Biz ise her alanda olduğu gibi aşı da dahi kutuplaşma yaşayan,fakir, toplumsal bilinci olmayan,Suriyeliler ile 90 m. nüfuslu kaotik bir ülkeyiz.Bu şekilde pandemi sürecinde de toplumun, ekonominin yansımasını siyasete de göreceğiz ve maalesef 4,5,6.dalgalarin acısını çokça yaşayacağız.

Aramızda doktor falan yok mu arkadaş neden bu varyantların hepsi daha ölümcül daha bulaşıcı?
Daha ölümcül derken renktaş

Delta varyantından bahsediyorsan

Öyle bir veri henüz yok bildiğim kadarıyla

Yalnızca Lambda varyantı tehlikeli diyorlar

Bulaştığı 10 kişiden bir kişiyi öldürüyormuş

Öyle bir haber okumuştum ne kadar doğru bilemedim

Gerçi hepsi evlerden uzak olsun

Allah muhafaza

bu konularda avrupa'yı takip ediyoruz, onlar 1-2 ay içinde vakalarda artış ve yeni varyant durumunda kısıtlama getirirler. Şimdi'den tedbirleri almaya başladılar.
Almanya'da büyük bir ihtimal kapanma gelecek.
Şirketler işçilerine homeoffice sistemi kuruyor yavaş yavaş.
150 Euro kira teşviği verecek bizim şirket. Bu da kapanma için büyük bir işaret.

Bu sene benim için çok zor geçti, 6 ay evde kaldım, dükkanları tam açacaktım temaslı bir şekilde karantinaya girdim.
Bu 6 ay içinde bir kere pozitif olmak üzere toplam 3 kere karantinaya girdim.
Ramazan Bayramı karantina da geçti.
Dükkanları açtım iki ay çalıştım, bir de yazın ortasında sel bastı.
Bodrumdan suları pompalattım sonra da kendimi tatile attım.
O da yetmedi 2 hafta önce dedemin vefat haberi geldi.

Dönünce beni ne bekliyor kim bilir.
Şu an haberler geliyor, insanlar perişan, sel den dolayı her yer bakteri pislik dolmuş.

Gscimbom mobil

Almanya'da büyük bir ihtimal kapanma gelecek.
Şirketler işçilerine homeoffice sistemi kuruyor yavaş yavaş.
150 Euro kira teşviği verecek bizim şirket. Bu da kapanma için büyük bir işaret.

Bu sene benim için çok zor geçti, 6 ay evde kaldım, dükkanları tam açacaktım temaslı bir şekilde karantinaya girdim.
Bu 6 ay içinde bir kere pozitif olmak üzere toplam 3 kere karantinaya girdim.
Ramazan Bayramı karantina da geçti.
Dükkanları açtım iki ay çalıştım, bir de yazın ortasında sel bastı.
Bodrumdan suları pompalattım sonra da kendimi tatile attım.
O da yetmedi 2 hafta önce dedemin vefat haberi geldi.

Dönünce beni ne bekliyor kim bilir.
Şu an haberler geliyor, insanlar perişan, sel den dolayı her yer bakteri pislik dolmuş.

Gscimbom mobil
Burdaki bazı büyük şirketlerde artık home office tarzına geçiyor, evden çalışmanın rahatlığı insanlara geçti bi kere, bundan sonra eski düzen zor olur

Bu arada başın sağolsun

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Vaka sayılarındaki kişilerin hangi aşıdan kaç doz yaptığı neden açıklanmıyor acaba? Büyük ihtimal çoğu Sinovaclı falan o yüzden millet aşıdan iyice soğumasın diye açıklamıyorlar.

CLT-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kapanma olmasi mumkun degil cunku bazi insanlar sirf kapanmadan kurtulmak icin asi oluyorlar,Eger kapanma olursa asi konusunda kendilerini yalanlamis olurlar

Bence Corona kimligi tarzinda birsey olacak,nereye olursa olsun giris cikislarda kontrol edilecek

Bunu fransa da uygulayacaklar agustos ayinda

6 ağustosta düğünüm var. Geçen sene yapacaktım iptal oldu, bu senede birşey çıkarsa yakarım bu gezegeni.
Düğün canınızdan önemli değil.Yapmayi verin yahu.İki akraba göbek atacak,yengenin kardeşi içip içip kızımıza iyi bak filan diyecek diye düğün mü yapılır.Şaka Maka 12 yıllık evli biri olarak düğün şu sartlarda gereksiz bir eylem geliyor bana.Bu ortamda düğün yapıp milleti ve kendinizi riske atacaginiza o para ile kendinize daha farklı şeyler alın hem mutlu olun hem sağlıklı.

Aşı bulaşmasını engellemiyor sadece hastalığın daha kolay atlatılmasına yardımcı oluyor. Doktorları dinlediğimiz kadarıyla aşılı bir insandan bulaşan virüs aşısız insanlara daha çok zarar verdiği yönündedir. Covid virüsü aşılı insan vücuduna zarar vermek için daha çok mücadele ediyor ve aşısız bir insana bulaştığında ölümcül etkileri çok daha yüksek oluyor. Bioentek ya da sinovac biran önce aşılanmakta fayda var. Eylül ayında 100bin vakalarına çıkacağımızı düşünüyorum artık çoğu kapalı ortamda bile kimse önlemlere uymuyor ve maske takmıyor.

İki doz aşılı yakınım pozitif çıktı. Sağlığı şu anda yerinde.
Bunda şaşıracak birşey yok bizim halkta öyle algı oluşturdular ki asılı olanlar pozitif olmaz diye benimde misal asılı tanıdığım pozitif çıktı ama nezle gibi geçirdi evde bizim cahil halkımıza önce asi ne işe yarıyor neye yarayacak onu anlatmamiz lazım özellikle doğuda asi oranı çok dusuk

Bunda şaşıracak birşey yok bizim halkta öyle algı oluşturdular ki asılı olanlar pozitif olmaz diye benimde misal asılı tanıdığım pozitif çıktı ama nezle gibi geçirdi evde bizim cahil halkımıza önce asi ne işe yarıyor neye yarayacak onu anlatmamiz lazım özellikle doğuda asi oranı çok dusuk
Ben onu aşı olmasına rağmen covid oldu mantığıyla yazmadım. Testte pozitif ama sağlığı yerinde. Onu belirtmek istedim.

Üst Alt