Muhteşem Yüzyıl | Çarşamba | 20.00 | Show TV - Sayfa 10 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Muhteşem Yüzyıl | Çarşamba | 20.00 | Show TV

Cevap: Muhteşem Yüzyıl

Benzine %70 vergi veren dangalaklar ona ses çıkarmayıp sokaklarda dizi protesto ediyorlar. Dizi bu, beğenmiyorsan izleme. TRT'de olsa anlarım da özel kanaldaki diziden sana ne? Ver sen devlete 2.80 lira her 1 litre benzin için sonra da hortumu içine alıp onun verdiği gazla Kanuni dizisini protesto et. Bunlara bu yakışır. :eek:

Sayın hayri f.cund arkadaşımız:

"dizi bu, beğenmiyorsan izleme" diyorsun, ben de sana derim ki: "protestodur bu, beğenmiyorsan görme"!

Ve uslubunuza dikkat etmenizi tavsiye ederim, "dangalaklar" vs. gibi kelimelerle yazarsanız karşınızdakine değil kendinize hitap etmiş olursunuz. Çünkü kem söz sahibine aittir.

Dangalak dediğim herşeyi kabul edip böyle sudan şeylerde sokağa dökülenlerdir. Size karşı bir kötü niyetim olamaz. Ama hem bu, hem de Mavi Marmara saçmalığı beni kaygılandırıyor.

Dangalak dediğim herşeyi kabul edip böyle sudan şeylerde sokağa dökülenlerdir. Size karşı bir kötü niyetim olamaz. Ama hem bu, hem de Mavi Marmara saçmalığı beni kaygılandırıyor.

size göre yanlış gelen bir şey başkasına çok doğru gelebilir, siz başkasına dangalaklar derseniz onların da size deme hakkı olur dostum, mavi marmara vs. konusuna hiç girmek istemiyorum, size göre saçmadır bana göre harikadır.

Mühim olan burada birbirimize, birbirimizin fikirlerine, değerlerine saygı duymamız ve bu şekilde yazmamızdır. Yanlış gördüğümüze yanlış yazalım, niye yanlış olduğunu kendimize göre anlatalım ama lütfen hiç bir zaman "dangalaklar", "saçmalık" vs. demiyelim.

İyi geceler diliyorum.

Ben de eleştirdim ama şunu unutmayalım : Dizi izliyoruz, belgesel değil. Adam istediği gibi şekillendirir senaryoyu. İsterse Osmanlı'yı bambaşka bir şekle sokar.

HAyri'ye katılıyorum...Dizi protestosun için sokağa mı çıkılır kardeşim ya...Bu memlekette binlerce sorun var bunlara karşı yürüyenler olunca anarşist , saçma sapan bir dizi için sokğa çıkanlar vatan kahramanı..Hadi ordan ya.. 4C'ler için Üniversite mezunu işsizler için benzin zamları için ulaşım zamları için üniversite harçları için ne zaman ki halk sokağa dökülmeye başlayacak işte o zaman birşeyler düzelecek...

Üst kuruldan yapılan yazılı açıklamaya göre, RTÜK'ün bugünkü haftalık toplantısında, Show TV'de geçtiğimiz hafta yayımlanmaya başlanan ve tepkilere neden olan ''Muhteşem Yüzyıl'' adlı diziyle ilgili hazırlanan uzman raporu da gündeme alınarak değerlendirildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

''Yapılan değerlendirmeler sonucunda, söz konusu dizi filmde 3984 Sayılı Yasanın 4. Maddesinin 'yayınların toplumun milli ve manevi değerlerine aykırı olmaması'na ilişkin (e) bendinin, tarihe mal olmuş bir şahsiyetin mahremiyeti konusunda gerekli hassasiyet gösterilmemek suretiyle ihlal edilmiş olduğuna ve ilgili yayın kuruluşunun 3984 Sayılı Yasanın 33. Maddesi gereğince uyarılmasına karar verilmiştir.

3984 Sayılı Yasanın 33. Maddesine göre, Üst Kurul, öngördüğü yükümlülükleri yerine getirmeyen, izin şartlarını ihlal eden, yayın ilkelerine ve bu Kanunda belirtilen diğer esaslara aykırı yayın yapan özel radyo ve televizyon kuruluşlarını uyarır veya aynı yayın kuşağında açık şekilde özür dilemesini ister.''

Bu talebe uyulmaması veya aykırılığın tekrarı halinde ihlale konu olan programın yayınının, 1- 12 kez arasında durdurulacağı ifade edilen açıklamada, söz konusu programla ilgili olarak RTÜK'e 11 Aralık 2010 tarihinden itibaren pek çok şikayet geldiği bildirildi. Şikayetlerde genel olarak programın yayından kaldırılmasının talep edildiği belirtilen açıklamada, ancak RTÜK'ün programlara yayınlanmadan önce müdahale etme veya programları yayından kaldırma yetkisi bulunmadığı vurgulandı.

Benzin 4 liraya dayanmışken, Üniversite harçları özel üniversite düzeyine gelmişken ve bunlar için protesto göstermeyen (sözde) duyarlı insanımız eğer bu dizi için sokağa dökülecekse... Söyleyecek söz bulamıyorum

yalan yanlış şeyleri gerçekmiş gibi gösteriyorlar üstelik milli ve manevi değerlerimize hakaret ederek, kınıyorum tez zamanda yayından kaldırılır inş.

Padişah dizide ne yaparken gösterilmiş ki insanların zoruna gitmiş, bilmediğimden soruyorum o kadar kötü bir diziyi izleyecek halim yoktu.

işin ahlaki toplumsal yönünü bir kenara bırakıp bakarsak eğer , sanatsal açıdan da kopya bir dizidir , gerçek bir senaryo yazacak tarihi bilginiz yok ise eğer böyle büyük bir işe girişmeyeceksiniz.

Osmanlı'nın son dönemlerinde ki kötü niyetli bilgisiz cahil padişahlar yüzünden , hala Amerikan üniversitelerinde tez konusu olarak sunulan bu insanların başarıları ve liderlik vasıflarını bir kenara iterek bunları sadece hareme indirgemek , Hürrem Sultan karşısında neredeyse esas duruşa gececek bir Kanuni imajı , hem art niyetli olduklarını hemde senaryonun çok basit olduğunu gösteriyor.

Fatih-Yavuz-Kanuni gibi padişahların toplumun ortak bilincindeki yeri bambaşkadır , haliyle bu büyük insanların böyle uçkurun meraklısı olarak gösterilmeri son derece rahatsızlık verici bir olaydır bence.

Tamam beğenmeyen izlemesin diyenlerde haklıdırlar , ama halkın hassas noktaları vardır bunlar suistimal edilmemeli diye düşünüyorum. Avrupanın övünecek bir tarihi yok o yüzden istediğin yaz senaryoyu istediğin gibi biseksüel göster imparatorları kim takar ki zaten sevmiyorlar o tarihlerini. amerikanın sahip çıkacağı bir tarihi bile yok çalıntı bir kıta kırma bir ırk...

Ama bizim binlerce yıllık tarihimiz var ve hepsi birbirinden değerli birbirinden büyük Hakan'larla Sultan'larla İmparatorlarla dolu. Bizim gibi tarihine bakıpta gururu okşanan kaçtane millet sayabilirsiniz ?

Ben Süleyman, Yavuz Sultan Selim Han'dan olma Hafza Ayşe Sultan'dan doğma, 1494 Sonbaharında Trabzon sarayına şenlik doğduğu yere barış ve bereket getiren ama kardeşlerine hasret ölümle cenkte kardeşlerini zalim saldırılara kurban veren çocukluğunu kardeş acısıyla geçiren Süleyman, Rumi hocalarla 6 yaşında Trabzon'da derse oturan, dağları zirveleri yıldızları

seven rakamlarla oyun oynayan 10 yaşında İstanbul'da Enderun'a giren rahleye bilgiyi koyan okudukça soru soran bulduğu cevaplara ikna olmayan sır olanı aşikar kılan sabrı öğrenmek için mücevher yapan madenin ve taşın ışığını oluşturan gördüğü ışıkta gözleri kamaşan kıymetli ile kıymetsizi ilk bakışta anlayan anladıklarını hiç unutmayan Süleyman, 16 yaşında veliaht şehzade sancak beyi olan bugün kıymetli baban Yavuz Sultan Selim Han'dan devralan kıymetli mirası devralmak için yürüyen yürüdüğü her adımda adalet arayacağına söz veren Osmanlı İmparatorluğu'nun 10. sultanı

Aha işte bu yalan yanlış gösterilen manevi değerlere hakaret edilip tanıtılan Sultan Süleyman. Dizide kendi ağzından tanıtılan Sultan Süleyman bu. Bu protesto edenlerin acaba kaç tanesi bu diziyi izlemiş de protesto ediyor? İzlese ve şunları duysalar utanırlar belki.

Ayıp değil mi insanların 2.5 yıllık emeğini hiçe saymak? Hayatlarında tek satır kitap okumayan sanatı günah sayan insanlar 2.5 yılda binlerce sayfa kaynağı tarayan kişileri hiçe sayıyor. Bunun yanında tarih profesörü ve Topkapı Sarayında yıllarca çalışmış hayatını oraya adamış insanlardan akıl ve belge alınarak danışılarak bu senaryolar yazılıyor. Ama tabi hiç olur mu? Padişah ve bir kadın aynı yatakta görülür mü hiç?

Beğenmeyen olabilir kişinin hür iradesine beğenisine kimse karışamaz ama aynı tepkileri başka konularda da bekleriz. Örneğin taksi ücretine eşdeğer ulaşım ücretlerine de ses çıkarsın arkadaşlar madem sahalara çıktılar kendilerini oralarda da görelim...

Aha işte bu yalan yanlış gösterilen manevi değerlere hakaret edilip tanıtılan Sultan Süleyman. Dizide kendi ağzından tanıtılan Sultan Süleyman bu. Bu protesto edenlerin acaba kaç tanesi bu diziyi izlemiş de protesto ediyor? İzlese ve şunları duysalar utanırlar belki.

Ayıp değil mi insanların 2.5 yıllık emeğini hiçe saymak? Hayatlarında tek satır kitap okumayan sanatı günah sayan insanlar 2.5 yılda binlerce sayfa kaynağı tarayan kişileri hiçe sayıyor. Bunun yanında tarih profesörü ve Topkapı Sarayında yıllarca çalışmış hayatını oraya adamış insanlardan akıl ve belge alınarak danışılarak bu senaryolar yazılıyor. Ama tabi hiç olur mu? Padişah ve bir kadın aynı yatakta görülür mü hiç?

.

Yumurta atmak, afişleri yırtmak gibi abuk tepkiler gösterenleri kınamak lazım. Haklı olsalar bile bu tür davranışlarla bir yere varamaz ve kendilerine olan antipatiyi arttırırlar sadece. Yanlıştır, ayıptır.

Bahsettiğiniz Profesör İlber Hoca'ysa o bu diziye danışmalık yağmıyor bildiğim kadarıyla.Dizinin danışmanı Doç. Dr. Erhan Afyoncu. Kendisi Tarihin Arka Odası programından da bildiğim kadarıyla iyi bir tarihçi amma ve lakin danışmanın iyi olması ve 2.5 senede yapılan kaynak taramaları dizide yapılan komik hataların üstünü örtmüyor.

Tarihçilerin Muhteşem Yüzyıl dizisinde dikkat çektiği maddi hatalardan bazıları şöyle:

Olaylar 1520'de geçmektedir. Oysa Topkapı Sarayı'na haremin gelmesi 1540'ta başlar. Bu tarihten önce harem, Beyazıt'taki Eski Saray'daydı.

Yavuz Sultan Selim'in Rodos seferi için 200 parça kalyon hazırlandığı söyleniyor. Osmanlı'da ilk harp gemisi 1644'te inşa edilmiştir.

16. yüzyılda adına Avrupa denilen müstakil bir coğrafya yoktu. Bu kavram 18. yüzyıldan sonra aydınlanma döneminde ortaya çıktı.

Hareme kızlar, seçilerek alınır, ardından çok ciddi bir eğitimden geçirilirdi. Başta örf-âdet olmak üzere İslami ilimler ile kabiliyetlerine göre birer sanatta yetiştirilirlerdi. Dizideki harem halkının davranışlarının, asırlar boyunca süzülerek gelen 'saray terbiyesi ve nezaketi'yle alâkası yok.

Harem halkının muhafazasını sağlayan ve dışarıyla ilişkilerine yardımcı olan harem ağaları, binanın dışında kendilerine ayrılan nöbet yerlerinde beklerdi. Harem ağaları da aynı terbiye ile yetiştirilirdi.

Dizideki oryantal oyunlar ve müzik, Osmanlı eğlence anlayışı ve musikisini yansıtmıyor.

Babasının cenazesi ortadayken bir padişahın eğlence düzenlemesi inandırıcı değil.

Kostümler Osmanlı'dan çok İngiliz dizisi Tudors'tan alıntı gibi...

Osmanlı geleneğinde padişahın huzuruna baş açık çıkılmazdı.

E şimdi bu nedir ?

Beğenmeyen olabilir kişinin hür iradesine beğenisine kimse karışamaz ama aynı tepkileri başka konularda da bekleriz. Örneğin taksi ücretine eşdeğer ulaşım ücretlerine de ses çıkarsın arkadaşlar madem sahalara çıktılar kendilerini oralarda da görelim..

Bu konudaki fikirlerinize katılıyorum.Pek çok protesto edilmesi gereken şey var, onlara da sessiz kalınmamalı. Yalnız şu var ki diziye gösterilen tepki ile neden petrol fiyatları, hayat pahallılığı vs karşılaştırılıyor. Ne alaka yani ? Bazı insanlar farklı konularda daha duyarlı olabiliyor. Demokratik hakkı değil mi ? Emre bey mesajın bundan sonrasını üzerinize almayın.

@

Şimdi o dangalak(!) , gülünecek(!) zihniyete sahip insanlar çıkıp ''benzin fiyatları 4 tl olmuşken, hayat bu kadar pahalıyken, şehit cenazelerinde 1000 kişi bile toplanamıyorken, terör ve yolsuzluk almış başını giderken'' 20 küsür bin Galatasaraylı'nın bir stada veda için toplanmasını hakaretamiz bir üslupla eleştirse ne cevap vereceksiniz ? Galatasaray'ın hiç bir anlam ifadede etmediği insanlara bunu nasıl savunacaksınız ? İnsanlar farklı, duyarlılıklar farklı hala farkında değil misiniz ?

Diziyi eleştirenler eleştiriliyor bu gibi bahanelerle. E diziyi savunsana neden sen öylesin sen böylesine getiriyorsun lafı :) Fikri eleştir fikri ama nerde..

E diyecek bir şeyi yok çünkü. Hakaret edecek, hıncını alacak. .

Diziymiş, istediğini istediği gibi anlatırmış.Nerde bu rahatlık yahu ? Dizi, film gibi görsellerin ne kadar tehlikeli olduğunu görmüyor musunuz Allah aşkına ?

Yok mu bu ülkenin insanlarının korumaya değer manevi değerleri ?

Yasa dahi konulmuş bu iş için, nasıl dizi ya ne olacak deyip geçiyorsunuz ?

Kendi kutsalımıza saldırıldığında bu kadar rahat olabilecek miyiz acaba ?

Bu diziyi bosuna elestırıyorlar. Tarıhı gerceklerı koru korune anlatmasına gerek yokkı sonucta dızı yanı.

Dızıyı elestırıyorlar ama sankı Osmanlı Devletınde harem yoktu. Bunlar sadece o donemde Osmanlıda degıl her devlette olan bı sey. Cok abarttılar. O donemde haremın olması normal. Padısah dıye ıckı ıcmeyecek sartı yok. O donemde ıckı ıcen padışahlar var.

Eleştiren zihniyete son kere daha tekrarlıyorum.

- Diziyi sevmiyorsanız, izlemeyin.

- Orada burada boş boş eleştirip, dizinin popülaritesini arttırdığınızın farkında bile değilsiniz. Bu başlığı görüp, adını bile duymamış asosyal kişilikler bile meraklanıp diziyi izlemeye başlayabilir.

- Herhangi bir kişisel çabayla yapılan projeler objektif olmak zorunda değildir, işin içinde senaryo olmadıkça ne önemi kalır ki? Düşünün, görsel açıdan zaten berbatız; senaryo yoksa insanlar neden dizi izlesin ki?

- Beğenmediğiniz bir şeyin sansürlenmesi için başkalarının hakkını gasp etmeye hakkınız yok. İzlemek isteyen bir çok insan var, bu Dünya'da sadece siz yaşamıyorsunuz. Kimse de sizin beğendiğiniz şeyi izlemek zorunda değil.

Üst Alt