Muhteşem Yüzyıl | Çarşamba | 20.00 | Show TV - Sayfa 9 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Muhteşem Yüzyıl | Çarşamba | 20.00 | Show TV

Cevap: Muhteşem Yüzyıl

İbretlik ayar üstad. :tiphat: Soru işaretinden, virgülüne kadar her yerine katılıyorum

Benim anlamadığım şey 5 günde 75 bin kişi rtük'e şikayette bulunmuş dizi için. Sene başından beri gelen şikayet de 68 bin. Dünyanın en pahalı benzinini, internetini, vergisini öderiz, üniversiteli gençlerin doğmamış bebekleri ölünceye kadar dövülür kimsenin de kılı kıpırdamaz. Neymiş Kanuni içki içmişte haremindeki kadınla birlikte olmuş bu mu yani?

"Kanuniyi seks düşkünü alkolik gösterdiler". Sanki haremindeki kızları dövdü de ırzına geçti ya da sarhoş alırken gösterdi. Mecliste bile konuşulacak kadar ne oldu şimdi? Mecliste konuşanlar 4 liralık benzini niye konuşmuyor? Dünyanın en yüksek vergisini, kaçak elektrik kullanım oranını, işsizliği konuşma, cari açığı konuşma Kanuni Sultan Süleyman'ı konuş.

Bunlar tartışılır, rahatsız olanlar da rahatsızlığını belirtir buna hiçbirşey söylemiyorum. Ama memlekette başka sorun yokmuş gibi devlet bakanlarının bile Kanuni'nin uçkurunun derdine düşmesi beni rahatsız ediyor. Memleket meselesiyle uğraşacaklarına ucuz populizm.

Kurtlar Vadisi Terör dizisine de aynı şey yapılmıştı. Neymiş kamplaştırıyormuşta şiddet sahneleri varmış da bilmemne. İlk bölümünde gösterilen herşey yaşanmış gerçek olaylardı üstelik. Dizi apar topar kaldırıldı da terör bitti mi sanki? Üstelik Kurtlar Vadisi'nden daha ucuz populizm yapan diziler türedi ama hedef düştü ya kimse ondan sonrası ile ilgilenmedi. Şimdi de öyle olacak...

osmanli devletinin duraklama donemine girmesini hazirlayan padişahtır, onun doneminde imparatorlugun ondan önce ki padisahlar tarafindan yapilan bütün hazineleri bitmistir. (bkz: viyana kusatmasi) ayrıca sınırları gereğinden fazla genisleterek, bir sürü azzınlık toplumu olmasina neden olmuştur, kontrol edilmesi zor bir devlet haline getirmistir osmanlıyı.avrupa'daki büyük başarıları mezhep savaşları ile aynı zamanda gerçekleşmiştir.kapitülasyonlari başalatan, osmanlının ekonomik çöküşünü hazirlayan padişahtır bence iyi araştır derim.

avrupalıların kendisini çok sevmesinin nedeni osmanlı yı batırmasıdır.

Yok daha neler :)

Öncelikle Kanunî Sultan Süleyman Han'ı avrupalıların çok sevdiğini nerden çıkardınız Allah aşkına ? :) Hadi sevdiler diyelim bunun Osmanlı'yı batırması nedeniyle olduğunu nerden çıkardınız ?

Kapitülasyonlar Süleyman Han zamanındaki gibi olsa ekonomik çöküş falan olmazdı.Ayrıca imzalanan anlaşma padişahların ömrü müddetince geçerli olacaktı. İmzalanmasının sebebi de Fransa'yı sevmemiz değil Avrupa'nın ittifak etmesini engelleme amaçlıdır. Yoksa mektuplarında ''sen ki sadece bir Fransa kralısın'' diye küçümsediği bir adama neden ekonomik ayrıcalıklar versin. Süleyman Han döneminde Avrupa'nın en önemli kralları dahi Osmanlı sadrazamına denk tutuluyordu. O kadar aciz ve silik bir durumdaydılar ki Osmanlı karşısına ordu çıkarmaya korkuyorlardı. Dönemim en kuvvetli Avrupa imparatoru Şarlken'in Kanunî'den korkup karşısına çıkamadığını lise tarih kitaplarında dahi mevcuttur :)

Bu arada o bahsettiğiniz mezhep savaşlarında Osmanlı'nın da payı vardır. Nitekim Fransa ve desteklediği güçler kazanmıştır 16. yydaki mücadeleleri....

Öncelikle Kanunî Sultan Süleyman Han'ı avrupalıların çok sevdiğini nerden çıkardınız Allah aşkına ? :) Hadi sevdiler diyelim bunun Osmanlı'yı batırması nedeniyle olduğunu nerden çıkardınız ?

Bende pek seveceklerini sanmıyorum :). Tek mektubu ile Fransa'da dans etmeyi yasaklamış Fransızları dans etmeye tırstırmış bir insandan bahsediyoruz :). Boşuna Muhteşem Süleyman dememişler yani. Ayrıca ekonomik uygulamaları da bence devrine göre gayet akıllıca sonuçta verilen kapitülasyonlar taraflar ölünceye kadar geçerli olan imtiyazlar. Sonraki padişahlarda Kanuni'deki güç ve basiret yoksa adamın ne suçu var ki?

Hataları yok mu var.. Ama bence hatalarının çoğu okuduğum kadarı ile Hürrem'den ibaret. Şehzade Mustafa öldürülmese Osmanlı'nın ihtişamlı dönemleri uzun süreler daha devam ederdi. Bir Viyana kuşatması başarılı olsaydı mesela neler olurdu? Orada da kendisinin hatası olduğunu düşünmüyorum ilk kuşatmada zamanında geri çekilmesini bilerek önemli kayıpların da önüne geçmiş.

Hürrem'in de gerçek resmini gördünüz mü bilmiyorum? Dizideki kadar güzel olsa neyse de :) gerçek Hürrem için de bu kadar iş yapılır mı diye düşünmeden edemiyorum :). Ama aşkları çok kuvvetliymiş, zaten Kanuni'nin edebi eserleri de çok güzeldir, Hürrem'e yazdığı mektuplar şiirler falan bildiğiniz edebi eserlerdir, döktürmüş desem yeridir yani :).

Bende pek seveceklerini sanmıyorum :). Tek mektubu ile Fransa'da dans etmeyi yasaklamış Fransızları dans etmeye tırstırmış bir insandan bahsediyoruz :). Boşuna Muhteşem Süleyman dememişler yani. Ayrıca ekonomik uygulamaları da bence devrine göre gayet akıllıca sonuçta verilen kapitülasyonlar taraflar ölünceye kadar geçerli olan imtiyazlar. Sonraki padişahlarda Kanuni'deki güç ve basiret yoksa adamın ne suçu var ki?

Hataları yok mu var.. Ama bence hatalarının çoğu okuduğum kadarı ile Hürrem'den ibaret. Şehzade Mustafa öldürülmese Osmanlı'nın ihtişamlı dönemleri uzun süreler daha devam ederdi. Bir Viyana kuşatması başarılı olsaydı mesela neler olurdu? Orada da kendisinin hatası olduğunu düşünmüyorum ilk kuşatmada zamanında geri çekilmesini bilerek önemli kayıpların da önüne geçmiş.

Hürrem'in de gerçek resmini gördünüz mü bilmiyorum? Dizideki kadar güzel olsa neyse de :) gerçek Hürrem için de bu kadar iş yapılır mı diye düşünmeden edemiyorum :). Ama aşkları çok kuvvetliymiş, zaten Kanuni'nin edebi eserleri de çok güzeldir, Hürrem'e yazdığı mektuplar şiirler falan bildiğiniz edebi eserlerdir, döktürmüş desem yeridir yani :).

Elinize sağlık. Mesnetsiz yargılarla kendi atamızı tabiri caizse kirletmenin ne anlamı var...

Kanuni'nin Fransa kralına yazdığı mektup

Ben ki sultanlar sultanı ,hakanlar hakanı hükümdarlara taç veren Allah'ın yer yüzündeki gölgesi Akdeniz'in ve Karadeniz'in ve Rumeli'nin ve Anadolu'nun ve Azerbaycan'ın ve Şam'ın ve Halep'in ve Mısır'ın ve Mekke'nin ve Medine'nin Ve Kudüs'ün ve bütün Arap diyarının ve Yemen'in ve nice memleketlerin sultanı ve padişahı Sultan Bayezid Han oğlu Sultan Süleyman Han oğlu Sultan Süleyman Han'ım.Sen ki Fransa vilayetinin kralı Fransuva'sın.Hükümdarların sığındığı kapıma elçinizle mektupla gönderip ülkenizi düşman istila edip şu anda hapiste olduğunuzu bildirip kurtuluşunuz konusunda bizden yardım talep ediyorsunuz.Söylediğiniz her şey dünyayı idare eden tahtımızın ayaklarına arz olunmuştur.Her şeyden haberdar oldum.Yenilmek ve hapsolunmak hayret edilecek bir şey değildir.Gönlünüzü hoş tutup üzülmeyesiniz.Böyle bir durumda atalarımız düşmanları mağlup etmek ve ülkeler fethetmek için seferden geri kalmamışlardır.Biz de atalarımızın yolundayız ve daima memleketler ve alınmaz kaleler fetheylemekteyiz.Gece gündüz daima atımız eyerlenmiş ve kılıcımız belimizde kuşatılmıştır.Yüce Allah hayırlara bağışlasın.Allah’ın istediği ne ise o olsun.Bundan başka haberleri gönderdiğiniz adamınızdan öğrenebilirsiniz.Böyle biliniz.

Gayet de enaniyet sahibi :)

Benim anlamadığım şey 5 günde 75 bin kişi rtük'e şikayette bulunmuş dizi için. Sene başından beri gelen şikayet de 68 bin. Dünyanın en pahalı benzinini, internetini, vergisini öderiz, üniversiteli gençlerin doğmamış bebekleri ölünceye kadar dövülür kimsenin de kılı kıpırdamaz. Neymiş Kanuni içki içmişte haremindeki kadınla birlikte olmuş bu mu yani?

"Kanuniyi seks düşkünü alkolik gösterdiler". Sanki haremindeki kızları dövdü de ırzına geçti ya da sarhoş alırken gösterdi. Mecliste bile konuşulacak kadar ne oldu şimdi? Mecliste konuşanlar 4 liralık benzini niye konuşmuyor? Dünyanın en yüksek vergisini, kaçak elektrik kullanım oranını, işsizliği konuşma, cari açığı konuşma Kanuni Sultan Süleyman'ı konuş.

Bunlar tartışılır, rahatsız olanlar da rahatsızlığını belirtir buna hiçbirşey söylemiyorum. Ama memlekette başka sorun yokmuş gibi devlet bakanlarının bile Kanuni'nin uçkurunun derdine düşmesi beni rahatsız ediyor. Memleket meselesiyle uğraşacaklarına ucuz populizm.

Kurtlar Vadisi Terör dizisine de aynı şey yapılmıştı. Neymiş kamplaştırıyormuşta şiddet sahneleri varmış da bilmemne. İlk bölümünde gösterilen herşey yaşanmış gerçek olaylardı üstelik. Dizi apar topar kaldırıldı da terör bitti mi sanki? Üstelik Kurtlar Vadisi'nden daha ucuz populizm yapan diziler türedi ama hedef düştü ya kimse ondan sonrası ile ilgilenmedi. Şimdi de öyle olacak...

Ohhh sunu okudum da kendime geldim, eline saglik.

İNTERNETHABER.COM- Muhafazakar kesime sorulmayanı sordu Zaman gazetesi yazarı Ahmet Turan Alkan: Daha iyisini yapabiliyor muyuz? Daha doğrusu diziyi topa tutanları 'başını iki elin arasına alıp düşünmeye' davet etti. Bugünkü köşesinde 'Muhteşem Yüzyıl' dizisiyle ilgili fırtına kopartanlara üslubu yumuşak ama içeriği hayli sert eleştiriler yöneltti..

ELLERİNİ OĞUŞTURUYORLAR

Diziye verilecek cezayı izleyicinin karar vereceğinin altını çizen, Alkan dizi yapımcısı ve kanal yöneticilerinin tartışmalara nasıl baktıklarını anlattı:

"Kanalın sahibi ve dizinin yöneticileri daha şimdiden "Konuşun konuşun heyecanlı oluyor!" diye gülüp ellerini oğuşturarak, ikinci bölüme yağan reklam tekliflerini sıraya koymak için harıl harıl çalışıyorlardır eminim."

"HANİ DEMOKRATTIK"

Kanuni Sultan Süleyman'ı kadın düşkünü gibi sunulmasına isyan eden izleyicileri çifte standart yapmakla suçluyor:

"Hani demokrattık; hani hoşumuza gitmeyen fikirlerin bile seslendirilmesi için göğsümüzü siper ederdik? Tarihten bir olayın kötü ve yanlış yorumlanması fikir hürriyeti kapsamına girmiyor mu a dostlar? Fikir hürriyeti, saçmalama hürriyetini de kapsar. Kötü ürünlerin cezasını adliye, polis, RTÜK değil "piyasa" verir."

İLKKİNİ GEÇMEZSE BIYIKLARINI KESECEK

Diziyi kendisinin de eleştirdiğini hatırlatan Alkan, cadı avına çıkılmasına karşı çıkıyor. Yazarın diziyi beğenmeyenlerle ilgili tespiti bu kesimleri kızdıracak gibi. İkinci bölümün izlenme oranıyla ilgili Alkan çok iddialı bir laf etti:

"Daha iyisini bizzat yapamıyorsanız, "Ben yapamıyorum, başkasına da bu imkânı vermem" diye huysuzluk yapmayacak ama bu arada peçeli bir sabırsızlıkla dizinin ikinci kısmına önden yer ayırtmayacaksınız. Meraklısı, ikinci bölümün izlenme oranına baksın; ilkini geçmezse, keserim şu bıyıkları ben!.."

BEĞENMEYENLERE KRİTİK SORU

Yazının finalini de yazısının sonunda yapıyor. Yapılan tartışmaların özü yazarın bu sorusunda gizli aslında. "Son sözüm şudur" diyen yazar, yazısının sonunda bakın ne diyor?

"Bu diziyi beğenmeyenlere iki katı sermaye, imkân, stüdyo hatta animasyon teknikleri imkânı sunsak, daha iyisini yapabilirler mi?"

Kaynak : Zaman yazarı Ahmet Turan Alkan, diziyi eleştiren muhafazakar kesime can alıcı bir soru sordu

Diziyle ilgili çok değişik bir bakış açısı. Katılmadığım yerler olsa da güzel bir yazı.

Padişahın çocukları polenle mi doğdu?

Dizinin tarih danışmanlığını yapan Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erhan Afyoncu, gösterilen tepkilere bir anlam veremediğini söyledi.

“Bu nihayetinde bir televizyon dizisi. Herkes eleştirmeye konuşlanmış” diye konuşan Afyoncu, dizi hakkında eleştiri getirilen konular için şunları söyledi: “Dizide eşcinsel ilişki var diye tepki gösterildi. Ancak böyle bir durum yok. Bu bir tarihi dizi, bir belgesel değil. Tarihten ilham alınarak bir dizi senaryosu yazılmıştır. Harem dairesi o zamanlarda Topkapı Sarayı’na taşınmamış olabilir. Dizide Harem başka bir yerde saray başka bir yerde gösterilemezdi…”

MERAL OKAY: BU BELGESEL DEĞİL BİR DİZİ FİLM

Kanuni Sultan Süleyman’ı şehvet düşkünü olarak göstermekle suçlanan “Muhteşem Yüzyıl” dizisinin ilk bölümünün yayınlanmasının ardından tartışmalar alevlendi. Dizinin senaristi Meral Okay, belgesel çekmediklerinin altını çizdi…

Kanuni dönemini tarihi gerçeklerden esinlenerek dramatik bir kurgu ile seyirciye yansıttıklarını ama belgesel çekmediklerine işaret eden senaryo yazarı Meral Okay, şöyle konuştu: “Biz okullarda gösterilecek bir belgesel çekmiyoruz. Padişahın çocukları da polen yoluyla dünyaya gelmediğine, onun bir cinsel hayatı haremi, ve ailesi olduğuna göre biz de televizyon kuralları içerisinde kurmaca bir dizi çekerken tarihi gerçekler ve karakterlerden ilham alıyoruz.”

Kanuni Sultan Süleyman’ı şehvet düşkünü olarak göstermekle suçlanan “Muhteşem Yüzyıl” dizisinin ilk bölümünün yayınlanmasının ardından tartışmalar alevlendi. Dizinin senaristi Meral Okay, belgesel çekmediklerinin altını çizdi…

Osmanlı Hanedanı’nı yanlış tanıttığı, Kanuni’yi şehvet ve alkol düşkünü olarak gösterdiği iddiasıyla daha ekrana gelmeden tartışmaların odağında yer alan “Muhteşem Yüzyıl” dizisinin ilk bölümü önceki akşam seyirciyle buluştu. Fragmanlarından yola çıkılarak “Ne Hürrem’i, bu düpedüz Emmanuella” tarzı yorumların yapılmasıyla kamuoyunun da en merak ettiği yapımlar arasında yer alan dizi, ilk bölümüyle AB Sosyoekonomik Statüde gün birincisi oldu. Tartışmaların alevlenmesi üzerine yapım şirketi Tim’s Prodüksiyon’un 3,5 milyon TL harcadığını açıkladığı, Meral Okay imzalı dizinin final jeneriğinde “Bu dizide tarihi karakter ve olaylardan ilham alınmıştır” cümlesine yer verildi.

RTÜK’TEN TEDBİR KARARI İSTENDİ

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) ile Belediye ve Özel İdare Birliği Çalışanları Sendikası (Bem-Bir-Sen) “Muhteşem Yüzyıl” dizisine tepki göstererek, RTÜK’ten gereken kararları almasını istedi.

Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, yaptığı yazılı açıklamada, Osmanlı hakanlarını sanat adı altında küçük düşürmeye çalışmanın kimsenin haddi olamayacağını, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) Osmanlı’yı karalamayı hedef alan bu tür dizi ve yapımlara geçit vermemesi gerektiğini belirtti.

Türkiye’nin son birkaç yıldır izlediği başarılı dış politikanın dünyada kabul görmesinden, Osmanlı Milletler Topluluğu Projesi’nin heyecan uyandırmasından rahatsız olan mihrakların Osmanlı’yı çeşitli vesilelerle kötüleme gayretlerinin yeni olmadığını” kaydeden Turbay, millet olarak buna izin vermeyeceklerinin altını çizdi.

Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Halil Etyemez de konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, sendika olarak RTÜK’e yazılı müracaatta bulunarak, Kanuni Sultan Süleyman’ı kadın ve içki düşkünü biri gibi gösteren dizi hakkında gerekenin yapılmasını istediklerini ifade etti.

Eğitim-Bir-Sen olarak son dönemlerde her türlü maddi ve manevi krizi başarıyla atlatan, dünya ülkeleri arasındaki saygın yerini alma hamlelerini başarmakta olan Türkiye’nin bu tür girişimlerle manevi değerinin yıpratılmasını manidar bulduklarını belirten Etyemez, şunları kaydetti: “Bu yaklaşımı sakat bir anlayışın art niyetli dışavurumu olarak değerlendiriyoruz. Yapılan, reyting ve ideolojik kaygılar uğruna tarihimize büyük bir saygısızlıktır. Bu ve benzeri dizilerle zihinlerindeki çarpıklıkları milletimize aşılamaya çalışanlar hiçbir zaman hedeflerine ulaşamayacak ve bu millet kendisini yeniden şekillendirme çabasında olanlara rağbet etmeyecektir.”

.

yüz otuz çocuklu padişah 3.murat

Padişahların içinde kadına en düşkünü III.Murat’tır Sayısı kırkı aşan hasekilerden başka saray dışındaki kadınlarla da ilişki kuran hünkarın bu dalda rekoru günümüzde bile hala egale edilememiştir

Tarihlere 130 çocuklu padişah olarak geçen III.Murat’ın bu rekorunu kıran bir başkasının olduğunu sanmıyoruz.Öldüğünde 7 cariyesinin gebe olduğunu da hesaba katarsak, onun “Bir numara” olduğunu söyleyebiliriz.Osmanlı tarihini yazan yerli ve yabancı tarihçiler onun çocukları ve kadınları konusunda farklı rakamlar vermektedir.Bazılarına göre 102 çocuğu vardır. 106 ve 130 çocuğu var,diyenleri de görürüz. Her ihtimalde 100 ün üstünde çocuğu olan bu padişahın acaba nasıl bir Haremi vardır? Babası II.Selim’in hamamda cariyeleri kovalarken ölmesi üzerine tahta geçen Sultan Murat, dedesi Kanuni yerine babasının yolunu seçmişti. Böyle bir padişahın kadını olmak pek mutluluk verici olmasa gerek. Safiye Sultan da çektiği acılardan katılaşarak Haremden çok devletin iç ve dış siyasetine soyunacaktır. 1546 yılında aslen Yahudi Nurbanu Sultan’dan dünyaya gelen Murat Manisa’da Sancakbeyliği yaparak devlet yönetimini öğreniyordu.Avcılığa da düşkün şehzade bir gün kendisine takdim edilen kıza tutulacak ve böylece av ikinci plana düşecekti. Türk korsanlarının Adriyatik Denizi’nde ele geçirdikleri bu kızın adı Baffo idi. Babası Venedik Cumhuriyeti’nin Korfu Valisiydi.Güzelliği ve asaletiyle şehzade Murat’I büyüleyen13 yaşındaki kıza Safiye adı verildi.Manisa’daki mutlu beraberlik 1566’da Safiye’nin Mehmet’I (III.Mehmed olarak daha sonra padişah olacak) doğurmasıyla perçinleşti. Murat’ın gözü Safiye’den başkasını görmüyordu. Manisa yılları, Safiye’nin mutlu olduğu yıllar olarak kalacaktı. 1574 yılında babasının ölümüyle Osmanlı tahtına oturan III.Murat saraydaki muhteşem güzellere rağmen hala Safiye Sultan’a bağlıydı. Ne var ki, Safiye Sultan’a diş bileyen Valide Nurbanu Sultan bundan memnun değildi. Kendisinin ikinci plana düşmemesi için oğluna birbirinden güzel carieyeler sunuyordu. Çünkü kocası II.Selim’den beri karıştığı devlet işlerini, Valide Sultan olarak sürdürmek niyetindeydi. Nurbanu Sultan’ın kızları İsmihan ve Geverhan ile Kanuni’nin kızı Mihrimah da Safiye Sultan’ın gözden düşmesinden yana tavır koymuşlardı. İsmihan Sultan II.Selim’den beri sadrazam olan Sokullu Mehmet Paşa ile evliydi ve sarayda büyük ağırlığı vardı. III.Murat hükümdar olduğunda 5 kardeşini boğdurmuş ve yönetimi eniştesi Sokullu Mehmet Paşa’ya bırakmıştı. Babası II.Selim’den beri seferlere çıkmayan Osmanlı padişahları bu defa Haremden çıkmıyordu.III.Murat zamanında doruğa çıkan bu durum, doğan çocuk sayısından da rahatlıkla anlaşılıyordu.

alıntı

Muhteşem Yüzyıl'a yumurtalı protesto

'Muhteşem Yüzyıl'a yumurtalı protesto Saadet Partisi İl Teşkilatı üyeleri, televizyon binasını yumurta yağmuruna tuttu

aadet Partisi İl Teşkilatı üyeleri, 'Muhteşem Yüzyıl' dizisini protesto etti. Levent Metro durağı önünde buluşan, üzerinde "Bizans'ın çocukları, Osmanlının torunlarından rahatsız", ''Kanunlar Kanuni'yi koruyamadı", "Osmanlıya uzanan eller kırılsın" yazılı dövizler taşıyan protestocular, mehteran marşları eşliğinde sloganlar attılar. Kalabalık, mehteran takımıyla dizinin yayımlandığı Show TV binası önüne doğru yürüdü. Yürüyüş güzergahında bulunan dizinin afişlerini yırtıp üzerlerine de yumurta attılar.

YANLIŞTAN DÖNMEYE ÇAĞIRIYORUZ

Televizyon binasının önünde basın açıklaması yapan Saadet Partisi İstanbul Gençlik Kolları Başkanı İsmail Acar, Osmanlı Devleti'nin en önemli padişahlarından biri olan Kanuni Sultan Süleyman'ı konu alan dizinin, Osmanlı tarihiyle alakasız, baştan sona uydurma olaylarla ve ilmi dayanağı olmayan, hayal mahsulü kurgusal, fantastik öykülerle seyircinin karşısına çıktığını söyledi. Acar, "Diziyi yayımlayan bu televizyon kanalını bu yanlıştan dönmeye çağırıyoruz. Halkımızı başta Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, ilgili bakanlıklar, Radyo Televizyon Üst Kurulu ve diğer tüm ilgili kuruluşlara şikayetlerini, faks ve e-posta yoluyla iletmeye davet ediyoruz" dedi. Acar, bu yanlıştan dönülmezse, televizyon kanalının seyredilmemesi için kampanyalar başlatacaklarını, bu da yetmezse yayıncı kuruluşa reklam veren firmaların ürünlerini boykot edeceklerini belirtti. Kanuni kostümünü giyen bir kişi de diziyi yayımlayan televizyon kanalına hitaben bir ''ferman'' okudu. Açıklamanın ardından protestocular, RTÜK'e gönderilmek üzere hazırlanan dilekçeyi imzaladılar. Protestocular dağılırken de, yanlarında getirdikleri yumurtaları televizyon binasına attı. Bazı göstericiler yırttıkları afişlerin önünde fotoğraf çektirdi.

TÜRBE ÖNÜNDE DE PROTESTO VARDI

stanbul Alperen Ülkü Ocakları üyesi yaklaşık 60 kişi, Kanuni Sultan Süleyman'ın, kabrinin bulunduğu Süleymaniye Camii bahçesinde basın açıklaması yaptılar. Grup adına açıklama yapan Alperen Ocakları İl Başkanı Güven Hızarcı, "Muhteşem Yüzyıl adlı dizide sunulan sanal gerçeklikleri tartışmak tarihçilerin ve kamuoyunun takdirindedir. Muhteşem bir mazinin kanunlarını gelecek nesillere miras bırakan Kanuni'nin şahsında, dönemin oryantalist bir bakış açısıyla sunulması en büyük cehalettir. Ömrü halka ve hakka hizmetle geçen birinin zevk, sefahat sofralarında resmedilmesi en büyük ihanettir. Denetleyeci kurumların "izlenmesin bizde kaldıralım" cinsinden idarei maslahatçılık yapması ayrı bir cehalettir. Zira imaj dünyasında müstehcenliğin ve görselliğin albenisi etik değerlerle dengelenebilir. Bu nedenle dizinin sunumunun değişmesi yada yayından kaldırılması için sivil toplumun hissiyatını her programda dile getirmeye devam edeceğiz" diye konuştu. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı açıklama, tekbir çekilmesinin ardından sona erdi

cea1cf36854588f39cd042078b4fec61_k.jpg

98be2ddf544d068674974a31f76aebce_k_2.jpg

Ecdatimizi kötü gösteriyolar diye aglayan yobazlar, madem ecdatlarina bukadar önem veriyorlar diyarbakirda dün Atatürk heykeli yakildi bunada bir protesto yapsaniza...

'Muhteşem Yüzyıl'a yumurtalı protesto Saadet Partisi İl Teşkilatı üyeleri, televizyon binasını yumurta yağmuruna tuttu

aadet Partisi İl Teşkilatı üyeleri, 'Muhteşem Yüzyıl' dizisini protesto etti. Levent Metro durağı önünde buluşan, üzerinde "Bizans'ın çocukları, Osmanlının torunlarından rahatsız", ''Kanunlar Kanuni'yi koruyamadı", "Osmanlıya uzanan eller kırılsın" yazılı dövizler taşıyan protestocular, mehteran marşları eşliğinde sloganlar attılar. Kalabalık, mehteran takımıyla dizinin yayımlandığı Show TV binası önüne doğru yürüdü. Yürüyüş güzergahında bulunan dizinin afişlerini yırtıp üzerlerine de yumurta attılar.

Televizyon binasının önünde basın açıklaması yapan Saadet Partisi İstanbul Gençlik Kolları Başkanı İsmail Acar, Osmanlı Devleti'nin en önemli padişahlarından biri olan Kanuni Sultan Süleyman'ı konu alan dizinin, Osmanlı tarihiyle alakasız, baştan sona uydurma olaylarla ve ilmi dayanağı olmayan, hayal mahsulü kurgusal, fantastik öykülerle seyircinin karşısına çıktığını söyledi. Acar, "Diziyi yayımlayan bu televizyon kanalını bu yanlıştan dönmeye çağırıyoruz. Halkımızı başta Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, ilgili bakanlıklar, Radyo Televizyon Üst Kurulu ve diğer tüm ilgili kuruluşlara şikayetlerini, faks ve e-posta yoluyla iletmeye davet ediyoruz" dedi. Acar, bu yanlıştan dönülmezse, televizyon kanalının seyredilmemesi için kampanyalar başlatacaklarını, bu da yetmezse yayıncı kuruluşa reklam veren firmaların ürünlerini boykot edeceklerini belirtti. Kanuni kostümünü giyen bir kişi de diziyi yayımlayan televizyon kanalına hitaben bir ''ferman'' okudu. Açıklamanın ardından protestocular, RTÜK'e gönderilmek üzere hazırlanan dilekçeyi imzaladılar. Protestocular dağılırken de, yanlarında getirdikleri yumurtaları televizyon binasına attı. Bazı göstericiler yırttıkları afişlerin önünde fotoğraf çektirdi.

stanbul Alperen Ülkü Ocakları üyesi yaklaşık 60 kişi, Kanuni Sultan Süleyman'ın, kabrinin bulunduğu Süleymaniye Camii bahçesinde basın açıklaması yaptılar. Grup adına açıklama yapan Alperen Ocakları İl Başkanı Güven Hızarcı, "Muhteşem Yüzyıl adlı dizide sunulan sanal gerçeklikleri tartışmak tarihçilerin ve kamuoyunun takdirindedir. Muhteşem bir mazinin kanunlarını gelecek nesillere miras bırakan Kanuni'nin şahsında, dönemin oryantalist bir bakış açısıyla sunulması en büyük cehalettir. Ömrü halka ve hakka hizmetle geçen birinin zevk, sefahat sofralarında resmedilmesi en büyük ihanettir. Denetleyeci kurumların "izlenmesin bizde kaldıralım" cinsinden idarei maslahatçılık yapması ayrı bir cehalettir. Zira imaj dünyasında müstehcenliğin ve görselliğin albenisi etik değerlerle dengelenebilir. Bu nedenle dizinin sunumunun değişmesi yada yayından kaldırılması için sivil toplumun hissiyatını her programda dile getirmeye devam edeceğiz" diye konuştu. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı açıklama, tekbir çekilmesinin ardından sona erdi

Ecdatimizi kötü gösteriyolar diye aglayan yobazlar, madem ecdatlarina bukadar önem veriyorlar diyarbakirda dün Atatürk heykeli yakildi bunada bir protesto yapsaniza...

Yoruma bak hizaya gel. Atatürk'e yapılanın doğru olduğunu söyleyen mi var? Bu yapılanların ikisi de yanlış.

Klasik Türk eleştrileri... Daha bir konu yayınlanmadan, kulaktan dolma bilgilerle karalanır. Karalayana sorduğunda da izlemedim/okumadım/görmedim/dinlemedim der... Klasik...

Öncelikle insanlara YOBAZ diyerek hitap edemezsiniz, ederseniz ancak kendi seviyenizi göstermiş olursunuz ve ayıp edersiniz.

Lütfen seviyenizi düşürmeyin.

İkincisi safa karakaş arkadaşımız da yazmış, bu insanlar Atatürke yapılan doğru diyorlar mı?

Ortada iki yanlış varsa ikisi de yanlış diyemez misiniz?

İllaki bir yerlere, birilerine laf sokuşturmak, sataşmak için yanlışın birisini görüp diğerini görmezden gelmek zorunda mısınız?

bu dizi ile osmanlıya yapılan da YANLIŞTIR... Diyarbakırda Atatürk heykeline yapılan saldırı da YANLIŞTIR.

her iki yanlışı da kınıyorum.

Benzine %70 vergi veren dangalaklar ona ses çıkarmayıp sokaklarda dizi protesto ediyorlar. Dizi bu, beğenmiyorsan izleme. TRT'de olsa anlarım da özel kanaldaki diziden sana ne? Ver sen devlete 2.80 lira her 1 litre benzin için sonra da hortumu içine alıp onun verdiği gazla Kanuni dizisini protesto et. Bunlara bu yakışır. :eek:

Benzine %70 vergi veren dangalaklar ona ses çıkarmayıp sokaklarda dizi protesto ediyorlar. Dizi bu, beğenmiyorsan izleme. TRT'de olsa anlarım da özel kanaldaki diziden sana ne? Ver sen devlete 2.80 lira her 1 litre benzin için sonra da hortumu içine alıp onun verdiği gazla Kanuni dizisini protesto et. Bunlara bu yakışır. :eek:

2.80 ne lann?? 3.90 olim benzinin litresi nerede kaldın sen :D 97, 4 lira :(

Üst Alt