Rakip Analizi | Fenerbahçe - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Rakip Analizi | Fenerbahçe

Cevap: Rakip Analizi | Fenerbahçe

Orası öyle de Allah aşkına, büyük takım topçusu mudur Cana? ;)

Bu da benim "Fenerbahçe karşısına böyle çıkılabilir" dediğim kadro. Bakalım nasıl olmuş?

Aykut

Sabri - Servet (Ali Turan) - Neill - Hakan Balta

Pino - Ayhan - Cana (Mustafa Sarp) - Insua

Misimoviç

Mehmet Batdal

Nedenlerim:

- Aykut zorunluluktan kalede. Gerçi Ufuk da kendinden beklentileri boşa çıkardığı için büyük bir kayıp sayılmaz.

- Neill'in yanına Hakan Balta'yı düşünmüştüm ama bir sonraki nedenden ötürü Servet'i -mecburen- yazdım. (Ali Turan sakat değilse Servet'in yerine Ali Turan oynayabilir. Ali Turan'ın, Rijkaard'ın kullandığı gibi sağ bekte değil de stoperde olması, bu oyuncuyu daha etkili kılar.)

- Fenerbahçe'de Dia sağ kanatta çok etkili. Bu bölgede Hakan Balta ve Insua, Dia 'yı durdurabilirler.

- Santos/Caner ve Stoch'tan oluşan sol kanadımızın savunma zaafı var. Sabri ve Pino gibi hızlı adamlarla bu zaaf Galatasaray adına avantaja dönüşebilir.

- Her ne kadar Cana'yı düz bulsam da Emre-Mehmet Topuz/Cristian'la baş edebilecek orta saha göbeği için en iyi alternatif bu. Ayrıca mücadeleci bir Mustafa Sarp da düşünülebilir.

- Baros yok, Arda ve büyük ihtimalle Kewell yok. Zaten bir çok Galatasaraylı maçı kafada kaybetmiş. Misimoviç'i bir rahat, bir serbest bırak bakalım, ne olacak? Dene Mehmet Batdal'ı -ki Hagi sever genç oyuncular-, ne kaybedersin?

- Bunlar haricinde de oynayabilecek durumda Aydın, Elano ve Barış var yanılmıyorsam.

Valla biraz sonra hafta sonu tatilim başlıyor. Şimdiden derbinin havasındayım. Galibiyet için benim arzum, rengim belli. ;) Yine de Galatasaray'a ve sizlere iyi şanslar dilerim. Adına yaraşır güzellikte ve keyifli bir maç izleriz inşallah.

:)

Sevgiler...

Ufuk kendinden beklentileri nasıl boşa çıkarmış :) Cehc'i koysan bu savunmaya ne yapabilir ki ? En iyisini sen bilirsin abi Volkan Demirel örneği var önünde. Israr edersen ilerde yararlanırsın.

Ufuk kendinden beklentileri nasıl boşa çıkarmış :) Cehc'i koysan bu savunmaya ne yapabilir ki ? En iyisini sen bilirsin abi Volkan Demirel örneği var önünde. Israr edersen ilerde yararlanırsın.

Volkan'ın oynamaya başladığı savunma Luciano,Servet,Can Arat lı kadroydu...Onur Trabzon'da oynamaya başlarken Egemen-Giray ile başladı...

İyi oyuncu belli ediyor kendini zaten..Olmadı, olmuyor ve büyük ihtimalle olmayacak..

Volkan'ın oynamaya başladığı savunma Luciano,Servet,Can Arat lı kadroydu...Onur Trabzon'da oynamaya başlarken Egemen-Giray ile başladı...

İyi oyuncu belli ediyor kendini zaten..Olmadı, olmuyor ve büyük ihtimalle olmayacak..

Volkan o savunmayla kötüydü zaten. Çok mu iyiydi ? Onur, Volkan'a göre çok daha genç yaşta geliştirdi kendini. Volkan gibi hatalar yapmadı. Volkan o hataları yapa yapa öğrendi.

Bu maçta fener bizim şuan ki durumumuzdan faydalanıp tarihi bir skor almak için atak oyanacaklardır.Bu maçın kadrosunu kontra atak futboluna uygun süratli iyi top yapan ileri hat ile kaya gibi sağlam bir orta saha kurardım.Açıkcası kontrollü 4-3-3 oynayacak kadromuz yok ama kontra atak futboluna uygun isimlere sahibiz.

Bence Aykut bu takımda misyonunu fazlasıyla tamaladı, ona son bir şans şeklide kale verilmeli, olası bir kötü sonuçta UFUK korunmuş olur.

Fener genelde hızlı kanat akınlarıyla rakip kaleye iniyor sthoc ve dia bu işi iyi yapıyor fakat defansif yönleri çok zayıf.Onların açığını ortada emre ve Mehmet topuz kapatıyor.Geri hatlarının kanatları hızlı ve ileri çok çıkıyor canerin tarafı onların zayıf bölgesi, eminim galatasaraydan intikam alıp kendini göstermek ve "gerçek fenerli olmak için" yanıp tutuşacaktır.Bu bir fırsat yaratabilir kanatlarda pino ve aydın göbekte cana ve elano önlerinde barış ile başlanır ise takım diri ve tehlikeli bir hal alır.Forvete mehmet batadalı koyardım, oda kendisini göstermek istiyecektir.

----------------- AYKUT --------------------

sabri--------Neil ------- Servet ----- insua

------------------ Cana ---------------------

Pino---------- Elano(Misimoviç) ---- Aydın

-----------------Barış------------------------

-------------Mehmet Batdal.----------------

Tak tik olarak: Kontra atak, defansif bir oyun anlayışı.Rakibin top yapmasına izin vermeyen baskılı bir oyun.

Bu maçta en önce barışı çeker uyarırdım, eğer 80 den önce oyundan atılırsan futbol hayatını bitiririm diyeceksin.En temiz oyununu oyna derdim.Mehmet ile beraber sürekli pres yapıp defanslarının ve orta sahalarının oyun yapmalarına izin vermeyecekler, görünürde golcü olacaklar ama asıl amaç rakibin top yapmalarını bozmak.Biz golü kanat adamlarıyla arayacağız.Pino bu maçın yıldızı olacak adamdır, canerin kanadında oynuyor.

Beğenmesemde Elano şu ana kadar yaptıklarıyla Misimoviçten daha yararlı olmuştur, o sebeple oyuna onunla başlardım.Kendisini kanıtlamak istiyecektir.Göbekte oynatırdım, cana ve barışa yardım etmesi topu kanat oyuncularına atmasını isterdim.

@Dursun Alaçam;

Aykut mecburi zaten, Ufuk KK cezalısı.

Barış 'ı oraya koymanıza ise çok şaşırdım . HEr kifre saygım var o sebeple eleştiri değildir, ama Barış 'ı orada görmek ufkumu genişletti diyebilirim. :)

@Dursun Alaçam;

Aykut mecburi zaten, Ufuk KK cezalısı.

Barış 'ı oraya koymanıza ise çok şaşırdım . HEr kifre saygım var o sebeple eleştiri değildir, ama Barış 'ı orada görmek ufkumu genişletti diyebilirim. :)

Abdullah haklısın, Ufuğun geçen hafta kırmızı aldığını unutmuşm.Aslında barış o mevkide oynayacak oyuncu değil.Fakat Barış zaten o mevkide pres yapıp oyun bozsun diye koydum.Keşke elano yada misinin yetenekleri onda olsaydı :).Zira ileride basmassak üzerimize çok gelirler.Biz bu maçta , fenerle kafa kafaya oynamaya kalkamayız.Adamların silahları daha fazla ve etkililer.

Frankın hatasıda buydu.Biz büyük kulüp olsakta kaliteli bir takım değiliz.Frank bize kaliteli takım oyunu oynatmak istedi.Frank topu sahanın her alanında kontol edecek kaliteli ayakların oyununu oynamak istedi(futbolcuya dayalı).

Ama biz şuan elimizdeki kadrodan maksimum verimi alacak krizi aşmamızı sağlacak taktiklerle oynamalıyız.O sebeple yeri gelirse neili ön liberoda cananın yanında bile oynatırım :)barışta ilerde mehmet batdal ile pres yapar.Elano göbekte daha etkili olur.

@Dursun Alaçam

bu abimizin kadrosuna ve düşüncelerine aynen katılıyorum.Ve bence aydının sürati (ve birazda çelimsiz olması ) yüzünden onu durdurmak isteyenler istemeden de olsa faul yapacaklardır.kazanılan fauller ile rakibe kart yada kartlar gösterebiliriz.maçın 90 dakikasının belkide 70 dakikası oyunu yarı alanımızda kabul edeceğimiz yüksek bi ihtimal ama ön liberoların diriliği ve oyun bozmalarıyla fener sürekli top çeviricek ve istediği pozisyonları yakalayamayacaktır (bence).Ve bu durum gerek yorulmalarına neden gerekse psikolojik olarak rakibi açamamanın verdiği stres ile daha fazla adamla hücuma çıkma gibi disiplinsiz nedenler çıkarıcaktır.İşte o andan sonra tek güvendiğim isim haftalardır çok kötü oynayan ama yinede süratiyle maça damgasını vuracağına inandığım Pino'dur.

yer kadiköy, rakip fenerbahce. mac boyunca üstümüze kabus gibi cöken taraftarla birlikte boga gibi saldiran fenerbahce olacak karsimizda yine. yine ilk 20 dakikada asiri derecede yüklenip golü bulmayi deneyecekler. ilk 20 dakika icinde topla bulusturmak isteyecekleri alex ve niang'a top göstermememiz lazim ki ilk önce o bogucu baskiyi atlatalim. daha sonra kontrollü bir oyunla ilk yariyi 0-0 a baglamak gerekir. ilk yariyi karambole getirip ikinci yari o stresi attiktan sonra kontrollü ayaga pas trafigine baslamak gerek. dengeli bir bicimde ayaklari yere saglam basarak hem rakibi hemde rakip taraftarin direnisini kirmak zorda olsa tek care. eger gol yersek bile dikkatsizce hücuma cikmamamiz ve acik vermeleri icin oyunu kontollü oynamamiz gerek. yillardir bizim düsüp besiktasin düsmedigi hata. 1 gol yiyoruz ve saldiriyoruz daha sonra 3-4 oluyor. besiktas ise 90 dakikayi sabirla oynayarak kimi zaman istedigini alabiliyor. biz de dikkatli, sabirli ve sakin olabilirsek bu maci alabiliriz. bir kere kaybedecek bir seyiniz yokmus gibi oynayin ayaklariniz titremeden.

Orta sahada çok sert oynarsak ve hakemde bu sertlikleri tolere ederse yener döneriz... Diğer maçlar gibi ortasaha oyuncularına refakat edersek ne olduğunu anlamadan 3 lük olur maç.

Orta sahada çok sert oynarsak ve hakemde bu sertlikleri tolere ederse yener döneriz... Diğer maçlar gibi ortasaha oyuncularına refakat edersek ne olduğunu anlamadan 3 lük olur maç.

Bence tatlı sert oynamalıyız, çok sert bir oyunda taraftarın baskısı ile hakemlerden çok enterasan kararlar çıkabilir ki genelde kadıköydeki maçlarda bizim açımızdan tekmeyi de dayağıda yesek kartıda biz görüyoruz.

Hala Pino Aydın yazıyorsunuz ya bu adamlar Galatasaray'ın futbolcusumu?

kadro durumları ne olursa olsun bu lanet takımı bizim maçlarda analiz edemiyorum hayatlarının maçını oynuyolar, dandik topçuları bile yıldızlaşabiliyor,her atakları neredeyse tehlike oluyor.umarım bu defa gülen taraf biz oluruz.

Bu maç için taktiksel düşünmek yersiz ve yetersiz olur. Sahaya dizilişlerdeki seçimler doğru olsun, oyuncular yeteri kadar motive olsunlar; hiç yoksa çabuk pes etmeyiz. Aramızda ciddi bir kalite farkı var, bu açığı kapatmak için rakip takımdan daha ekstra mücadele etmeliyiz.

Belirtmem gereken bir nokta var. Git gide Ali Sami Yen forumunun bir albenisi kalmadığını düşünmeye başladım. Düşünün aktif olan son başlığa yazılan en son mesajın üzerinden neredeyse 10 gün geçmiş ve bu başlık insanları oraya çekecek bir başlıktı, o da Metin Oktay'a taşınınca o forum tamamen öksüz kalmış oldu. İnsanın içinden de o foruma bir şey yazası gelmiyor, ilgi görmüyor çünkü...

size tek birsey soyleyeyim ben

PINO ve sabri

sag tarafimizi rakibin sol tarafini cokertsin mac bizimdir.

not: caner sol bek

Sahada 15-20 dakika skor avantajını vermezsek hem direncimiz artar,hem de taraftarlar homurdanır.O yüzden ilk 20 dakika çok önemli.

Üst Alt