Stephen Hawking "Tanrıya gerek kalmadı" - Sayfa 34 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Stephen Hawking "Tanrıya gerek kalmadı"

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cevap: Stephen Hawking "Tanrıya gerek kalmadı"

Allah vardır demek ayrı karşıya dikta etmek ayrı..Yoktur demek ayrı bak şu bilim adamı olmadığını ispatladı demek ayrı..Buradaki en güzel söz herkes baksın işine olmalı :)

İnsanları ilk değerlindirilmesi gereken kriteri inancı dini vesaire olmamalıdır.Din üzerinden karakter ve kişilik tahlili yapılmaz.Önce adam olsun.

Evet o konuda hemfikiriz. Hatta öyle bir vahiy geldi mi gelmedi mi orası bile tartışılır. Benim demek istediğim insanlarda sanki sabit bir İncil vardı o da değişti zamanla gibi algının yanlış olduğu. Gelen vahiyi birisi değiştirmiş bazı çelişkiler var fakat bazılarında da diğerinin üzerinde durmadığı konu üzerinde duruluyor. Ya aslında geçenlerde ilginç bir şey oldu. Din tarihini çok fazla bilmem ama Danimarka'da din tarihi alan bir arkadaşımla konuşmuştum. Bana çok ilginç bir şey demişti. Eğer İsa yaşasaydı Hristiyanlık diye bir din olmayacaktı dedi ve gayet güzel mantıklı açıklamaları da vardı. Zaten Eski Ahit ile Yeni Ahit arasında fazla fark yok. İşte Yahudilikte din biraz daha kapalı annenin Yahudi olması gerekirken İsa bunu değiştirip dini diğer insanlara daha açık bir hale getirmeye çalıştı. Yaşasaydı belki Yahudilik biçim değiştirecekti ya da bize gelen Hristiyanlık düşüncesi daha farklı olacaktı. Zaten dinlerin hepsi Ortadoğu çıkışlı, bu cennet-cehennem inancı da ilk Sümerlerdi herhalde onlarda olması lazım. Mesala bu kurban olayına çok benzer bir olay Hristiyanlıkta da var.. Zor konular ya bunlar...

Ben tek -kitap olarak- İncil vardı dememiştim zaten.Sadece İncil'in yani gelen vahiylerin değiştiğini söylemeye çalıştım.Her neyse :)

Bu arada kurban Hristiyanlıktan çok önceleri vardı ki zaten.Hz. İbrahim' (a.s.) ın oğlunu kurban etmesiyle ilgili imtihanı meşhurdur.Ve Hz. İbrahim(a.s.)'ın milattan önce 20. yylarda yaşadığı söylenir.

Türkan Saylan ateist değildir bu sadece ona yapılan bir yakıştırmadır ki öyle olsa dahi bu kimseyi ilgilendirmez.Ülkede bu kadar yobaz varken ateistlerin varlığı beni hiç endişelendirmiyor,asıl problem örümcek beyinlerde.
Hem müslümanlara örümcek beyinli deyin hem ateist değiliz deyin uzaylımısınız?

Hem müslümanlara örümcek beyinli deyin hem ateist değiliz deyin uzaylımısınız?

Örümcek beyinli belirli bir şeye körü körüne inanıp kendi inandığı şeye başkaları inanmadığı için onları yargılayan insandır.Yobaz denir yani.Kimse genel olarak şu dinden mensup olaran örümcek beyinli demedi. Lafı nerenden anladın

Bu düşüncede bir futbolcumuz olduğunu düşünemiyorum.Belki de vardır yabancı düşmanlığının kökeni ortaya çıkıyor yavaş yavaş.

Bak düşman olarak görmediğimi ama kuranın emrettiği şekilde kardeş olarak da görmediğimi söyledim neden hala düşmanlık diyorsun.Yabancı düşmanlığı varsa takımda dinden dolayı değil Milliyetçilikten dolayıdır...

Örümcek beyinli belirli bir şeye körü körüne inanıp kendi inandığı şeye başkaları inanmadığı için onları yargılayan insandır.Yobaz denir yani.Kimse genel olarak şu dinden mensup olaran örümcek beyinli demedi. Lafı nerenden anladın

Türbanlı kızlara burs vermemsi de vefat eden merhumenin kendi örümcek kafalılığını gösterir..Güzel bir terim katmış türk diline..Yoksa onu tarif edicek kelime bulamazdık..

O değil Özgür için sana mı kaldı savaş çıkıyorsa çıksın tarzında yorumlar yapıldı ona yarıldım. Sadece susuyorum bu konuda. Hatta Özgür'ün karşı görüşte bile olabilir şu mevcut konuda ama o yorumda bildiğin yarıldım.

Hatta o arkadaş Galatasaray hakkında yorum yaparken sana mı kaldı Galatasaray hakkında yorum yapmak tarzında bol bol postlar atacağım. Savunucağım derken komik oluyorsunuz bazen. Hatta savunamıyorsanız, saçma örnekler verecekseniz konuyu görmemezlikten gelip susun, bilen kişiler tartışşın çünkü b.ku çıkmaya başladı.

Hatta şuan tarafsız baksam olaya - ki dediğim gibi bakmıyorum hatta Özgür'e karşıyım şuan :D - Özgür'ün tarafına geçerim. Çünkü o daha mantıklı konuşuyor. Kimse alınmasın üstüne ama birbirinize böyle laflar sokmaya çalışmaya gerek yok beyler.
"İnananlar, inananları bırakıp da kafirleri dost edinmesin. Her kim bunu yaparsa, ALLAH'tan ilişiği kesilmiş olur…." AL-İ İMRAN/28

"Ey iman edenler, sizden olmayanları dost edinmeyin; onlar, sizi şaşırtmakta kusur etmezler, sıkıntıya düşmenizi arzu ederler. Baksana, öfkeleri ağızlarından taşmaktadır; sinelerinin gizledikleri ise daha büyüktür. Eğer düşünürseniz, sizlere ayetleri açıkça bildirdik." AL-İ İMRAN/118

"Ve her kim ALLAH'ı bırakıp şeytanı dost edinirse, şüphesiz açıktan açığa bir zarara düşmüştür!" NİSA/119

"Onlar ki, müminleri bırakıp kafirleri dost ediniyorlar; onların yanında izzet ve şeref mi arıyorlar? Oysa izzet ve şeref, tamamıyla ALLAH'a aittir." 139/Nisa

"Üzerlerine ALLAH'ın adı anılmamış olanlardan yemeyin; çünkü o, kesinlikle ALLAH'ın emrinden çıkmaktır. Bununla birlikte şeytanlar kendi dostlarına sizinle tartışmaları için mutlaka telkinde bulunacaklardır. Eğer onlara uyarsanız, şüphesiz siz de ALLAH'a ortak koşanlardan olursunuz." ARAF/121

"Kafirler de birbirlerinin dostlarıdırlar …" ENFAL/73

Türbanlı kızlara burs vermemsi de vefat eden merhumenin kendi örümcek kafalılığını gösterir..Güzel bir terim katmış türk diline..Yoksa onu tarif edicek kelime bulamazdık..

Peki insanların kadın,erkek diye ayrıldığı dersanelerin sahibi olan, kpss'de ortaya çıkan kopya olayında parmağı olan şahıs ve ona hürmet edenler örümcek beyinli değil de nedir?

Peki 15 yaşında kıza cinsel tacizde bulunan ve 19 Mayıs gösterilerinde katılan kız çocuklarını ahlaksızlar diye manşet yapan gazetenin mensupları nedir?

Barbarları incelemenizi tavsiye ederim. Çünkü onlar tarih boyunca kötülenmelerinin sebebi, isayı sadece peygamber olarak görmeleri ve tanrının oğlu olmadığına inanmamalarıdır. Kaynak çok az bulablirsinz bunla ilgili. Sanat tarihi dersimzdeki hristyan bir hocamın bilgisidir bu.

Barbarları bilmiyordum da bu Bizans'ta o konuda tartışmalar oluyor .Bazı insanlar İsa Tanrıdır bazıları sadece insandır (İslam peygamberi gibidir) bazıları da hem insandır-peygamberdir ve Tanrı'dır diyorlar. Benim en çok ilgimi çeken İsa'nın insanlara göründüğü biçimin tarih boyunca Hristiyanlıkta çok değişmesi, Ortaçağ'da bir şövalye gibi gözükür, hatta o şekilde insanların karşısına hayali olarak çıkar, Yeniçağ'da biraz daha farklı biçimler alır ve günümüze kadar gelir..

“'Din'i, 'dogma' olarak kodlayan ve bilimsel bulmadığı için reddeden Saylan, Muhammet isminden rahatsızlık duyduğunu uluorta söyleyebiliyor.”

Bunlar Türkan hanımın sözleri..Muhammet isminden bile rahatsız olabilen bir insan sizce çağdaş eğitim ve düşüncenin neferi olabiliyor..Çok ilginç..

"İnananlar, inananları bırakıp da kafirleri dost edinmesin. Her kim bunu yaparsa, ALLAH'tan ilişiği kesilmiş olur…." AL-İ İMRAN/28

"Ey iman edenler, sizden olmayanları dost edinmeyin; onlar, sizi şaşırtmakta kusur etmezler, sıkıntıya düşmenizi arzu ederler. Baksana, öfkeleri ağızlarından taşmaktadır; sinelerinin gizledikleri ise daha büyüktür. Eğer düşünürseniz, sizlere ayetleri açıkça bildirdik." AL-İ İMRAN/118

"Ve her kim ALLAH'ı bırakıp şeytanı dost edinirse, şüphesiz açıktan açığa bir zarara düşmüştür!" NİSA/119

"Onlar ki, müminleri bırakıp kafirleri dost ediniyorlar; onların yanında izzet ve şeref mi arıyorlar? Oysa izzet ve şeref, tamamıyla ALLAH'a aittir." 139/Nisa

"Üzerlerine ALLAH'ın adı anılmamış olanlardan yemeyin; çünkü o, kesinlikle ALLAH'ın emrinden çıkmaktır. Bununla birlikte şeytanlar kendi dostlarına sizinle tartışmaları için mutlaka telkinde bulunacaklardır. Eğer onlara uyarsanız, şüphesiz siz de ALLAH'a ortak koşanlardan olursunuz." ARAF/121

adam zaten inanmıyor hocam, boşver bizi ilgilendirmez, bu ayetleri görünce müslüman olacak değiller.

Müslümanların yazdığı iddia ediliyor o incili. Ama bilmiyorm gerçek nedir.

Hatta ve hatta barbanas incilinin gerçeği Bizim genelkurmayda saklandığı ve ergenekon operasyonlarında kozmik odada arandığı iddia edilir :D

Onlar boş safsata, yani gerçek Barnabas değil. Araştırırsan gerçek Barnabas incilinin nerede ve kimde olduğunun bilinmediğini anlarsın. Barnabas incili 1 tanedir ve onu yazanda Hz. İsa'nın en yakın arkadaşlarından biri Barnabas tarafından kaleme alınmıştır ancak çoğaltılma fırsatı verilmeden konstantin tarafından bilinmezliğe gömülmüştür. Hemde Hz. İsa'nın ceseti ile birlikte bilinmezliğe gömülmüştür.

Geçenlerde bir yazarın makalesini okumuştum, bazı arkeologlar bunların İstanbul Çemberlitaş'taki Dikilitaş'ın altında olduğunu iddia ediyormuş ama sadece iddiadan ibaretmiş.

Peki insanların kadın,erkek diye ayrıldığı dersanelerin sahibi olan, kpss'de ortaya çıkan kopya olayında parmağı olan şahıs ve ona hürmet edenler örümcek beyinli değil de nedir?

Peki 15 yaşında kıza cinsel tacizde bulunan ve 19 Mayıs gösterilerinde katılan kız çocuklarını ahlaksızlar diye manşet yapan gazetenin mensupları nedir?

Sana herhangi bir tarafı savunmadım arkadaşım ben...O saydıkların ne kadar örümcek ise Türkan hanımda o kadardı..Kötüye kötü örnek teşkil etmez...

Sana herhangi bir tarafı savunmadım arkadaşım ben...O saydıkların ne kadar örümcek ise Türkan hanımda o kadardı..Kötüye kötü örnek teşkil etmez...

Türkan hanım dediğin insan bu ülkede kız çocuklarını okutmuştur genel inancı beni ilgilendirmez.Boş beleş iddialarla insanları karalamayın.

Ayrıca bu konu ile ne alakası varsa konuyu nereye çekiyorsun.Bel altı vurmayın bir başlarsam beni de kimse tutamaz.

İnsanları ilk değerlindirilmesi gereken kriteri inancı dini vesaire olmamalıdır.Din üzerinden karakter ve kişilik tahlili yapılmaz.Önce adam olsun.

İnsanları değerlendirirken ilk kriter bence de din olmamalı ama ateist forumlarını bir dolaşın bakın mutlaka bu sübyancılılla ilgili bir sürü konu ve içeriği saçma sapan saptırmalarla dolu olan topicler göreceksiniz. Kesinlikle genelle yapmıyorum yeri geldiği zaman insanlıktan, insani değerlerden bahseden ateistlerin bir bölümü Hz. Muhammed Hz. İsa Hz.musa ve diğer gönderilen peygamberlerin nerdeyse hepsini sübyancılıkla suçlamaktan kendilerini alamıyorlae. Tamam anladık Allaha inanmıyorsunuz ve her dem insani vasıflardan bahsediyorsunuz o zaman bize göre peygamber olan kullarıda sübyancılıkla suçlamaktan hiç mi utanmıyorsunuz. Buarada merih lafım sana değil yanlış anlamanı istemem

Barbarları bilmiyordum da bu Bizans'ta o konuda tartışmalar oluyor .Bazı insanlar İsa Tanrıdır bazıları sadece insandır (İslam peygamberi gibidir) bazıları da hem insandır-peygamberdir ve Tanrı'dır diyorlar. Benim en çok ilgimi çeken İsa'nın insanlara göründüğü biçimin tarih boyunca Hristiyanlıkta çok değişmesi, Ortaçağ'da bir şövalye gibi gözükür, hatta o şekilde insanların karşısına hayali olarak çıkar, Yeniçağ'da biraz daha farklı biçimler alır ve günümüze kadar gelir..

Bu aslında biraz da mezheplerin isaya bakış açısına göre şekilleniyor. MEsela isanın üstündeki kıyafetler veya minyatrlerdeki isanın başındaki hale, veya resmlerdeki güvercin karakteri veya aziz petrusun isanın hangi tarafında olduğu :) ve bütün bunların içine bir de paganism den öğeler karıştır içine :)

bu yüzden isa'nın o resmi sadece temsilidir bence

Sana sadece Allah razı olsun demek düşer arkadaşım..Ama çabaların beyhude...Atesit arkadaşlara tavsiyem hesap var :) Bizde yandık sizde :) Bana güvenin..

Onlar boş safsata, yani gerçek Barnabas değil. Araştırırsan gerçek Barnabas incilinin nerede ve kimde olduğunun bilinmediğini anlarsın. Barnabas incili 1 tanedir ve onu yazanda Hz. İsa'nın en yakın arkadaşlarından biri Barnabas tarafından kaleme alınmıştır ancak çoğaltılma fırsatı verilmeden konstantin tarafından bilinmezliğe gömülmüştür. Hemde Hz. İsa'nın ceseti ile birlikte bilinmezliğe gömülmüştür.

Geçenlerde bir yazarın makalesini okumuştum, bazı arkeologlar bunların İstanbul Çemberlitaş'taki Dikilitaş'ın altında olduğunu iddia ediyormuş ama sadece iddiadan ibaretmiş.

Mistisizm her zaman insanları dine çeker :) kutsal kase olayı işte bu kayıp incil, isanın kemikleri.. uzar da gider D:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt