Ufuk Ceylan'a Tam Destek - Sayfa 6 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Ufuk Ceylan'a Tam Destek

Cevap: Yeni Kaleci Şart Mı?

kalecilerin hata lüksü yok maalesef

çünkü kaleyi bulan bir şutsa ve hata yaparsa gol yiyosunuz

futbolda bundan daha ötesi yok

aykut gerçekten bu işi bilmiyo

kaleci falan değil

o yerden ve çok yakından gelen topu yatarak tutmaya çalışmak ne kadar kalecilik bilgisi olduğunu gösteriyo

normal bi kaleci zaten top üzerine doğru geldiği için ayaklarıyla çıkartır

ya da sürekli maçta duyduğumuz "aykut çıkmakta tereddüt etti..." lafı da gösteriyo durumunu

son zamanlarda bir fikir çıktı ortaya "dünyada çook iyi kaleci fazla değil, onları getiremeyiz 2. sınıf kaleci de almayalım"

bunu söyleyen adamlar trabzonn kalecisi onuru görmüyo mu? volkanı gösrmüyo mu? adam her maç feneri ipten alıyo, bunlar sadece Türkiyeden dünyada kime sorsanız 3. sınıf kaleci diyeceği ama başarıları ortada olan kaleciler

gidip onları alalım demiyorum

kimse bize onları bırakmaz

ama öyle kaleci çok var dünyada

o sayılan meşhur 5-6 kaleciden(casillas,cech....)bi tık aşağıda olan ama çok başarılı kaleciler var dünyada

bunlardan bi tane bulunup alınabilir...

Demek istediklerimi anlatmışsın sagol. Mondragon nerden geldi? İndependiente, Metz. Nereye gitti? Köln. Buffon, Casillas sınıfında mı? Hayır 2 aşağı sınıfta.

Bizi(taraftarı) bu noktaya getiren, De Santcis ve Leo husranları oldu. Ama sunu atlıyoruz:

* Morgan'ın bizdeki performansı ile Udinese ve Napoli'deki performansı bir mi? Değil. Cunku Morgan bize gelirken, - bir yıl neredeyse maç yapmamıştı, Palop'un arkasında oturmaktan, ozguvenini ve maç partiğini kaybetmişti(Şimdiki Ufuk'ta oyle misal), - transferi oldukça geç bir zaman oldu ve Sevilla'da sezon başı hazırlık kampı gormeden gelmişti. Bu yuzden Skibbe direkt ilk 11'e koymamıştı. Zamana ihtiyacım var demişti. Kısacası, Morgan bize, ozguveni sarsılmış, maç pratiğini kaybetmiş, sezon başı antreman yapamamış, fit olmayan bir halde geldi.

* Leo Franco ise, baştan yanlış seçim. Şu konuda iddialıyım. Eskilerden Rua, tecrubeli ama maç kurtarmayan Abondanzierri, sözde genç yetenek yeni balon Ustari, cm efsanesi ama Alaves ve Basel'de vasat Castanzo, Olimpiyat oyunlarının kalecisi İspanya'nın sıradan kalecilerinden German Lux, sonmuş fos yeteneklerden M.Barbosa, eskilerden Burgos, yeni kova Carizzo, eski genç yetenek şlimdilerin 2.lig kalecisi Caballero. Arjantin karizma ve isminin verdigi olumlu onyargılar sayesinde bircok vasat kalecisini, Avrupa'ya fahiş fiyatlara ve şişirilmiş beklentilerle sattı. Bu gozler Pumpido ve Goigochea'yı da seyretti. Pumpido'da maç kurtarmaz, Goigo ise sadece penaltı kurtaırırdı. Yeni şişirme de Sergio Romero, kedi kaleci ama her zaman hataya açık. İspanya kaleci yetiştirebilen bir ulke degildir. Bakmayın Casillas'a, bizde de 1996-2002 arası dunyanın en iyi kalecilerinden biri olan Rüştü çıktı, ama arkası var mıydı? İspanya yıllarca Zubizaretta'nın yedegini aramadı mı? Buyo kaç yaşına kadar oynadı? İspanya'daki kaleci kıtlıgı nedeniyle ve dil avantajıyla Arjantin'in ümit veren butun kalecileri İspanya'ya doldu, yoksa iyi olduklarından değil.

Yine de begenmedigim Leo, herseye ragmen Aykut'tan iyidir. Aykut'a guvenimi anlayın yani. Turk olsa Hasagiç'i alaım derdim.

Benfica'nın yedek kalecisi var Brezilyalı Julio Cesar. K'lautern'in ligden dustugu sene muthiş oynayan eski U-21 kalecisi Fromlowitz var, şimdi Hannover'de. Valenciennes'in kalecisi Penneteau de fena degildir. Yine daha once yazdıgım Cruzeiro'lu Fabio var. Nurnberg kaptanı Raphael Schafer de iyidir.

Bir de nispeten daha zor alınabilecek kaleciler var. Liverpol'lu Cavalieri, Almeira'lı Diego Alves, Toulouse'lu Yohann Pele, Utrecht'li M.Vorm.

Bence şart hayır.

Scout öğrenimi zamanı, İngiltere'de Sunderland dahil başka takımların Ufuk Ceylan'ı taradıklarını biliyorum.

Ufuk Ceylan, şans tanınması gereken bir Gk.

Yohann Pele derim susarım ama tuzlu olabilirim.

Mert gecen yaz adamın bonservisi elindeydi. Arsenal falan derken, Toulouse kaptı adamı. Bizde gittik Leo'yu aldık. A.Madrid'ten aldık ya, sanırım yonetimin referansı oynadıgı takımın buyuklugu(!) Leo'ya verdigimiz yıllık ucreti, komisyon payını, imzalama bedelini verseydik gelebilirdi Pele. Tutmasa bile gonderirken Leo gibi zorlanmazdın hatta para bile kazanırdın.

Volkan da iyi kaleci değildir zaten. Yediği goller acemice. Ama işte aykuttan farkı her maç öyle gol yemiyor. Rakip zayıf olmadığı sürece her maç ortalama 1 gol yeriz. Abi anlam veremiyorum yönetim nasıl aykuta güveniyor çözemiyorum. Son maçta yine yan toplarda beni delirtti. Çıkıp alıcaksın alt tarafı 20 yıldır kalecisin hiç mi birşey bilmiyorsun.

Bugün villareal beşiktaş maçında oynayan cenk türk futboluna hayırlı olsun diyorum şimdiden. Bir kaleci nasıl olur gösterdi herkese. Yanlış anlamayın kurtarışlarına bakarak övmüyorum adam sahada resmen farkını hissettirdi. Gerektiğinde bir stoper gerektiğinde arkadaşlarının pozisyon almasını sağlayan arkadaşlarına moral veren uyaran duran toplarda takıma ivme kazandıran bir kaleci. Yaşı çok genç ve benim bildiğim beşiktaşla ilk maçında kendisine duyduğu o mükemmel güven gerçekten takdiri şayandı. Şimdi diyeceksiniz bir maçla mı ? Evet bir maçla kumaş farkını rahat bir şekilde anladım.

Rijkaard Ufuğa formayı vermediğine göre sanırım ufuk bundan yıllar önce aykutun yaptığı gibi vizyonunu hedeflerini bu kadar olarak belirledi ve istenilen düzeye gelmiyor. Çok yazık gerkçekten bir futbolcu neden böyle düşünür.

yeni bi kaleci derken ahım şahım bişi almaya gerek yok sıradan bi anadolu takımının 2 yıldır kalecilik yapan bi kalecisini getirelim aykuttan daha çok güven verir....ufuk u bilemicem.kapalı kutu.ama aykutu kesemezse ona da yazıklar olsun.

Aykut ile bu işin yürümeyeceği aşikar, keza Rijkaard'ın kaleci tercihi de öyle. Rijkaard karar değiştirip Ufuk'u birinci kaleci yapsa bile nerdeyse 1.5 yıldır düzenli olara forma giymeyen bir kalecinin form tutması en az yarım sezonu bulacaktır. Şu ana kadar yaşanan gelişmelerden anladığımız kadarıyla yönetim, kontenjan nedeniyle yabancı bir kaleci transferine sıcak bakmıyor. Volkan, Onur gibi kalecileri alamayacağımıza göre (ne yazık ki geçen sezon sonu sözleşmesi bitiyorken Hakan'ı da alamadık) kalitesini bildiğimiz vegeçen sezonun en başarılı kalecilerinden biri olan Serda Kulbilge transferine oldukça sıcak bakarım. Umarım böyle bir düşüncesi vardır yönetimin

Cana'nın babası Türk olduğu için, kendisinin de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçebileceği söyleniyordu ilk transfer olduğu sıralar. Bu durum gerçekleştirilebilir ve üzerine kalitesi tartışılmayacak bir kaleci transferi yapılır ise tadından yenmez tabi :)

Sınıflandırmanız katılamayacagım. Buffon, Reina vs. 'ye 1. sınıf kaleciler diyelim. 100 uzerinden 90-100 arası puan verelim. Peki Aykut nerede bu sınıflama ve puanlamada? Hemen bir altta mı, 2 altta mı? Bence cok daha asagı. Volkan Demirel, Hakan Arıkan'dan iyi midir? İyidir. Hakan Arıkan, Aykut'tan iyi midir? İyidir. Avrupa ve dunyadan pek cok kaleci yazarım ki, bırak Buffon'u falan, Volkan-Aykut arasındaki kalite skalasında yer alır. Aykut 4. ya da 5. sınıf kalecidir. 100 uzerinden 55-60 ancak alır benim gozumde. Hakan Arıkan'a 70, Volkan Demirel'e 80 veriyorum. Aykut sıradan, standart bir Avrupalı kaleci degildir, daha asagıdır. Bu net.

Not: Ufuk demeyin, Rijkaard varken Ufuk'u oynatmaz. Rijkaard'ın 1.kalecisi Aykut. Ufuk sizin benim tercihimizdir, karar veren Rijkaard. Ve bu degişmeyecek.

doğru aykut en fazla 60-70 olsun..

ama şu sorumada cvp verirsen sevinirim..

mesela v.valdes,casillas hatta buffon 17-18 yaşlarında geçtiler kaleye.

peki onlaraa kaç verirdin??

kalecilik kenarda bekleyerek olmuyo arkadaşlar...buldun mu birini güveneceksin,arkasında duracaksın...

tam hatırlamıyorum ama del bosque olabilir bir açıklamasında casillasa top geldiğinde gözümü kapatıyorum demişti..

aynı şekilde daum volkan için onu kalede görünce dehşete kapılıyorum demişti..

ve oynaya oynaya geldikleri nokta belli şimdi...

bu söylediklerim aslında aykut için deil özellikle ufuk için...

7 sene olduysa ve biz hala Aykut ile bu iş gider mi diyorsak Aykut kusura bakmasın ama olmaz bence.

Üst Alt