Geleneksel Beyin Fırtınası-34 l Irkçılık - Sayfa 14 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Geleneksel Beyin Fırtınası-34 l Irkçılık

Cevap: Geleneksel Beyin Fırtınası-34 l Irkçılık

Çavuşesku'nun zamanında babam Romanya'ya gitmiş.Oradaki o açlığı sefaleti gördükten sonra kimse gelip Komünizm'i övmeye çalışmasın der.Pazarda yerde bir tane domates buldu diye deli gibi sevinen adamlar görmüş.Komünizm uygulama olarak imkansız ve hatta mantıksız bir yönetimdir.Sadece tepedeki 5%'lik bir kesim yaşar diğerleri sürünür bu kadar basit.Bizimkiler de işte hayran hayran okurlar bilmedikleri görmedikleri bir şeyi bütün bir ömür savunurlar.O çok övülen aydınlar Rusya'ya gidip daha beter manzaralarla karşılaşmalarına rağmen buraya geldikleri zaman kendi aptallıkları ortaya çıkmasın diye övmeye devam ederler.

Peşinen söyleyim ben bu Komünizm Kapitalizm muhabbetlerine girecek yeterli donanıma sahip değilim sadece bunu gezip gören,yeni yetmeler gibi okuyup duyduklarıyla dünyayı anladığını zanneden değil o dönemi bizzat yaşayan ve gerçekleri anlatan birisinden duyduklarımı söylüyorum.Zaten konumuz Komünizm de değil sadece not düşmek adına söyledim biz konuya dönelim...

Ertuğrul, kötü uygulamaları bir ideolojinin tamamen mantıksız ve uygulanamaz olmasına yoramazsın. Gerek coğrafi olarak yakın olmasından, gerekse Türkiye ile çeşitli bağlantıları olması vesilesiyle Bulgaristan ve Romanya örnekleri üzerinden Komünizm eleştirisi getirilir bu ülkede. Komünizmin saçma birşey olduğu da oradan aktarılan bilgilerle desteklenmeye çalışır, ancak bu anlatınların kapitalizmin bulunduğu ülkelerde de aynı şekilde var olduğundan kimse bahsetmez. Buradaki en önemli nokta ise, Komünizm'in bahsedilen ve eleştirilen noktaları sorun gibi ele alması ve bunları giderme adına reformları normal kılması, zaten temeli bunu esas alan bir ideoloji. Kapitalizm ise, meşru olmayan yollardan ufak bir kısmı zenginleştirerek, geri kalan halk yığınlarını sömürmeyi normal kılar ve bu kapitalizmin temelini oluşturur. Bu sebeplerden dolayı Komünizm ne mantıksızdır ne de uygulanması imkansız bir ideolojidir. Bu basmakalıp söylem, antikomünistlerin yıllardan beri süregelen yalanlarının en büyüğüdür. Bahsettiğin %5'lik kıstasa ait uygulamalar vardı, Çekoslavakya gibi, ancak daha öncede bahsettiğim gibi bu Komünizm'in kötü uygulamalarına örnek olup, bu görüş kapitalizmin temelidir.

Bir insan sabahtan akşama kadar bir hiç için çalışsın diye mi savunuyorsunuz komünizmi? :)

Romenler sadece .elektirik ve su odemedikleri icin iyiydi baska da ele alir mantikli bir yani olmadigini,Bulgarlar sabahtan aksama kadar tarlada calistiklarini ,bu yuzden de en azindan issizlik yoktu diyebildiklerine sahit oldum.

O donemler o memlketlerden kacip Almanyaya giden yerlesen bir suru aile var.

Sisteme kimse kokten kotu diyemez ama ,sistem iliman di ,duyarliydi zirvalari ,isimler ve suslu sozlerle anlatilmaya calisilmasi manidar olmuyor.

Dogu Turk ulkelerinden gelenlerin anlattiklari da bunlara uygun seyler.

Kominizmanin yanlislari dogrularini silip supurecek cinsten ,benim fikrim.

Uygulama değil şartlar üzerine konuşuyorum. Elde malzeme yoksa sabahtan akşama kadar çalışsan neye yarayacak. Şu ana kadar komünizm ile yönetildiğini iddia edenlere sadece güçlü bir devlet sistemi getirmiştir. İnsanlar da sadece devleti için çalışmıştır. Patron yok ama devlet var gibi. Ben ne anladım o zaman eşitlikten.

Uygulama değil şartlar üzerine konuşuyorum. Elde malzeme yoksa sabahtan akşama kadar çalışsan neye yarayacak. Şu ana kadar komünizm ile yönetildiğini iddia edenlere sadece güçlü bir devlet sistemi getirmiştir. İnsanlar da sadece devleti için çalışmıştır. Patron yok ama devlet var gibi. Ben ne anladım o zaman eşitlikten.

Komünizm'in ya da Sosyalizm'in amacı yetkinliği olmayan ürünler üretmemektir zaten. Yoğunluk zorunlu ürünlerin üretilmesi ve sanat-bilim gibi alanlarda oluşuyor. Malzemeden kastınız ne bilmiyorum, o yüzden tahmin üzeriden konuşmak istemiyorum. Ancak bahsettiğiniz devlet kapitalizmi doğrudur, Rusya'da bir dönem gerçekleşmiştir ve yanlış olmadığını dile getirmemek hata olacaktır.

Bunların yanı sıra bu ideolojiler değerlendirilirken yapılan en büyük hata, o dönemin şartlarını, içinde bulunulan günün şartları ile değerlendirmektir. Bu yüzden gerek bu ideolojilerin, gerekse liberal politikaların uygulanmaya başlandığı dönemleri tarihsel gelişim yönleriyle ele almak gerekiyor. Kapitalizmi benimsemiş ülkelerin Sosyalist ülkelere ambargo uygulaması ve sürekli ideolojilerini yıkma çabası unutulmamalıdır. Bu bakımdan ideolojinin sürekliliği çok uzun süreler sağlanamamış ve sağlıklı gelişim süreçleri engellenmiştir. Kapitalizmin ilkel ve modern zamanları ele alındığında Komünizm'i mantıksız olarak görenlerin öne sürdüğü şartların çok ağırları gerçekleşmiştir. Kölelik, çocuklarda dahil 18 saatlik ağır çalışma koşulları, emperyalizm savaşları ve bunlar neticesinde yüzlerce ülke insanını köleleştirerek, ülkelerin kaynaklarını sömürmek. Övülen ülkelerin tümü servetlerini bu şekilde elde etmiştir ve hala da bu devam etmektedir. Kapitalist anlayışın devam edebilmesi için sömürü ve emperyalist savaşlar kaçınılmazdır. Çok yakın tarihte gerçekleşen Irak, Afganistan savaşlarını ve hatta Arap Baharı gibi saçma bir isim ile anılan olayları unutmamak gerekiyor.

Bir insan sabahtan akşama kadar bir hiç için çalışsın diye mi savunuyorsunuz komünizmi? :)

Sosyalizmin teorisi ve uygulanan sosyalizmleri ya da komunizmi demiyecegim cunku hic bir zaman varolmadi ( klasik insanlarin sosyalist toplum ve komunist toplum ayrimindan dolayi ben de sosyalizm ve komunizm diyorum yoksa Marxta sadece komunist toplumun alt evresi ve ust evresi asamasi var alt evresi icin sosyalizm ust evresi icin komunizm v.b falan kullaniliyor vs. vs. ) uygulanan sosyalizm gercek anlamda 'sosyalizm' degildi jher neyse bu farkli tartismada hatta sovyetlerin ( devlet olarak degil isci ve køylu konseyleri denilebilir) ortadan kaldirilisi ile aslinda sosyalizme giden yolun da ønu tikandi vs. vs.

Cok basit aslinda Marx derki yani o kadar kapitalizmi tahlil eden Kapital'i yazmak icin yillarini veren ( ki bu konuda Marx'in kapitalizm konusunda tahlilini asan bir tahlil okumadim bu gune kadar hatta duymadim da ) derdimiz isci de eve gidince guzel saraplar icsin der. Tam hatirlamiyorum buna benzer bir cumle. Dert o zaten insanlarin bir hic yerine calismamasi kapitalizmdekine benzer sekilde. Zaten Marxsizmde temel birseydir arti deger sømurusunu ve yabancilasmayi ortadan kaldirmak. Arti deger sømurusu kalktiginda calisma saatleri duser ve bireye kalan zaman artar ve yabancilasmayi engellediginden insan gercekten insan olur. Aslinda kapitalizmde bir hic ugruna calisiyor insanlar. Tuketim ve yabancilasmanin dorugu kapitalizm. Yani bir hic nasil bir hiclik anlamadim.

Hiclik degil yolun sonu insanin insan uzerinde egemenlik kurdugu tum araclari ortadan kaldirmak ve ortak yasam. Tabi burda bunu gaipten sesler sonucu ortaya atmaz Marx. Icinde yasanilan ekonomik durum altyapi ustyapiyi ( kultur sanat vs. vs. hatta toplumlarin genel davranisi ) bicimlendirir. O yuzden zaten Marxsizmde temeldir kapitalist uretim tarzini yikmak yani kurulan yeni uretim tarzi sonucunda yeni bir birey olusturmak ki son derece de tutarlidir bu. Altyapi ustyapi bicimlendirir ve bir kere bicimlendirdiken sonra ustyapi da altyapiyi bicimlendirir.

Marxsizm cok genis bir konu. Sirf yabancilasma uzerine dediklerini tartismak bile ya da arti deger sømurusunu zaten basli baslina konu olur. Komunizm ya da Marxsizm Romanya da Rusya falan uzerinden tartisilacak degil ki ordaki sosyalizmler gercek sosyalizmi zedelemistir.

Ekstra getirilerine bakilirsa Avrupa'da hatta dolayli yoldan Turkiye'de sosyal devletin gelismesi insan haklari vs. vs. cogu o dønemki Sovyet Rusyasi ve Marxismin domine ettigi isci hareketleri sayesindedir. Yani bu konu ciddi ciddi cok uzun bir konu.

Her neyse mactan sonra :)

Edit: Ekstra Marx anlamak øyle cok basit degil. Ciddi ciddi benim karnima agrilar giriyordu bazi kitaplarini anlamak icin. Turkiye'de Marx deyince insanlar ya komunist bu Allahsiz materyalist falan da o kadar basit degil øyle cogu akademik tartismanin da vardir merkezinde. Ayni zamanda bilmem ne ulkesinde yuruyen siradan bir issinin ya da øgrencinin de dunyayi anlamak icin temel aracidir Marx. Marxsizm ya da komunizm cok cok kapsamli bir konu.

Ertuğrul, kötü uygulamaları bir ideolojinin tamamen mantıksız ve uygulanamaz olmasına yoramazsın. Gerek coğrafi olarak yakın olmasından, gerekse Türkiye ile çeşitli bağlantıları olması vesilesiyle Bulgaristan ve Romanya örnekleri üzerinden Komünizm eleştirisi getirilir bu ülkede. Komünizmin saçma birşey olduğu da oradan aktarılan bilgilerle desteklenmeye çalışır, ancak bu anlatınların kapitalizmin bulunduğu ülkelerde de aynı şekilde var olduğundan kimse bahsetmez. Buradaki en önemli nokta ise, Komünizm'in bahsedilen ve eleştirilen noktaları sorun gibi ele alması ve bunları giderme adına reformları normal kılması, zaten temeli bunu esas alan bir ideoloji. Kapitalizm ise, meşru olmayan yollardan ufak bir kısmı zenginleştirerek, geri kalan halk yığınlarını sömürmeyi normal kılar ve bu kapitalizmin temelini oluşturur. Bu sebeplerden dolayı Komünizm ne mantıksızdır ne de uygulanması imkansız bir ideolojidir. Bu basmakalıp söylem, antikomünistlerin yıllardan beri süregelen yalanlarının en büyüğüdür. Bahsettiğin %5'lik kıstasa ait uygulamalar vardı, Çekoslavakya gibi, ancak daha öncede bahsettiğim gibi bu Komünizm'in kötü uygulamalarına örnek olup, bu görüş kapitalizmin temelidir.

Bilmiyorum abi dediğim gibi konu hakkında detaylı bilgim yok maalesef.Ama genel mantığına bakarsak bana göre oluru yok.Herkes eşit olacak ve her şeye devlet sahip olacak.Bana göre mantıksızlığının sebebi herkesin sosyal olarak eşit olması.Neden eşit olsun herkes diye düşünüyorum ben şahsen.Bir tane sebep yok bunun için.Oluru olmaması da sömürüye çok açık bir sistem olması.Ama dediğim gibi tartışacak kadar yeterli bilgiye sahip değilim o yüzden sen hatalısın ben doğruyum gibi bir iddiam yok.Ben sadece bizzat bunu gören birisinin(babamın) kendi gördüklerini anlatmasından ve şimdiye kadarki uygulamalarının hep sefaletle sonlandığından yola çıkarak konuşuyorum.

En büyük ırk biziz, şöyleyiz, böyleyiz diyen kişiler, özellikle Atatürk'ü bu işin içine katarak söyleyen arkadaşlar, kesinlikle Atatürk'ü henüz anlayamamışlar.

Küba'dan örnekle bakıyorum ben...

Herşey devletin...

Taksiler bile...;)

Bunun kötü birşey olduğunu mu düşünüyorsunuz ? Mülkiyet hakkının sınırlandırılması ya da kaldırılması zaten bu ideolojinin en temel, en faydalı noktalarındandır. Mülkiyet hakkının ortadan kaldırılması ile en ufak ticari oluşumda dahi rekabetin ortadan kalktığını ve rekabetin yarattığı insanlık dışı durumun bertaraf edildiğini unutmamak gerekiyor. Mülkiyet hakkının serbest olduğu Türkiye'den örneğini verdiğiniz taksi ile devam edelim. Taksi plakalarının değerinin fahiş fiyatlarda olmasından ötürü bu plakalar azınlık bir kısmın elindedir ve emeği ile çalışan kişilerin ne bu plakalara sahip olma olasılığı vardır, ne de araba alıp bunu ticari taksi olarak kullanma olasılığı. En olası örnek araba alıp, bir taraftan arabanın kredisini ödeyecek, bir taraftan da plakaya fahiş fiyatlardan kira ödeyecektir. Bu durumu iyi okumak gerekiyor. Hiç çalışmadan, emek harcamadan, aşırı emek harcayan insandan daha fazla gelir elde eden kişiler var. Banka sahipleri ve plakaya sahip olanlar. Burada emeği ile çalışan kişi ise taksicidir. Emeği neticesinde elde ettiği paranın büyük bir bölümünü bu kişilere aktarırken, kendisi yine yerinde saymaya devam edecektir. Taksi örneğini birçok konuya uygulayabilmek mümkün. Mülkiyet hakkının ortadan kaldırılması bunu engeller. Mülkiyet hakkı parası olanın sahip olduğu değerler ile diğer insanlara hükmetmesini, onları sömürmesini engeller.

Bunun kötü birşey olduğunu mu düşünüyorsunuz ? Mülkiyet hakkının sınırlandırılması ya da kaldırılması zaten bu ideolojinin en temel, en faydalı noktalarındandır. Mülkiyet hakkının ortadan kaldırılması ile en ufak ticari oluşumda dahi rekabetin ortadan kalktığını ve rekabetin yarattığı insanlık dışı durumun bertaraf edildiğini unutmamak gerekiyor. Mülkiyet hakkının serbest olduğu Türkiye'den örneğini verdiğiniz taksi ile devam edelim. Taksi plakalarının değerinin fahiş fiyatlarda olmasından ötürü bu plakalar azınlık bir kısmın elindedir ve emeği ile çalışan kişilerin ne bu plakalara sahip olma olasılığı vardır, ne de araba alıp bunu ticari taksi olarak kullanma olasılığı. En olası örnek araba alıp, bir taraftan arabanın kredisini ödeyecek, bir taraftan da plakaya fahiş fiyatlardan kira ödeyecektir. Bu durumu iyi okumak gerekiyor. Hiç çalışmadan, emek harcamadan, aşırı emek harcayan insandan daha fazla gelir elde eden kişiler var. Banka sahipleri ve plakaya sahip olanlar. Burada emeği ile çalışan kişi ise taksicidir. Emeği neticesinde elde ettiği paranın büyük bir bölümünü bu kişilere aktarırken, kendisi yine yerinde saymaya devam edecektir. Taksi örneğini birçok konuya uygulayabilmek mümkün. Mülkiyet hakkının ortadan kaldırılması bunu engeller. Mülkiyet hakkı parası olanın sahip olduğu değerler ile diğer insanlara hükmetmesini, onları sömürmesini engeller.

Devlet'in işi gücü bitti Taksi-Minübüs işletecek...

Bakkal dükkanı işletecek...

Küba'yı bana lütfen anlatma...

Komunizm'den hiç bir yarar gelmez...

Herkes eşit diyorlar ama nedense Parti Troykası yada Proleteryası sefa içinde hayat sürüyor...?

Hele anlat neresi eşit bunun...

Devlet'in işi gücü bitti Taksi-Minübüs işletecek...

Bakkal dükkanı işletecek...

Küba'yı bana lütfen anlatma...

Komunizm'den hiç bir yarar gelmez...

Herkes eşit diyorlar ama nedense Parti Troykası yada Proleteryası sefa içinde hayat sürüyor...?

Hele anlat neresi eşit bunun...

Devletin işi ne 3-5 haysiyet yoksununu zengin etmektir, ne de kendi yandaşlarını devlet dairelerine yerleştirmektir. Devletin işi insanların insan olarak yaşamalarını sağlayacak sosyal ve iktisadi gereksinimleri yerine getirmektir. Bu da bakkalından, ulaşımına kadar devletin her sektörü kendi himayesi altında yürütmesini gerektirir. Türkiye de ve birçok ülkede tren ulaşımını devletin yapması sizi şaşırtmıyorda, Küba'da taksilerin devlet himayesi altında olması mı şaşırtıcı geliyor ? Proteler dediğiniz işçi sınıfıdır. Protelerler sefa içinde yaşıyorlarsa zaten ideolojinin amaçladığı gerçekleşmiş demektir.

Devletin işi ne 3-5 haysiyet yoksununu zengin etmektir, ne de kendi yandaşlarını devlet dairelerine yerleştirmektir. Devletin işi insanların insan olarak yaşamalarını sağlayacak sosyal ve iktisadi gereksinimleri yerine getirmektir. Bu da bakkalından, ulaşımına kadar devletin her sektörü kendi himayesi altında yürütmesini gerektirir. Türkiye de ve birçok ülkede tren ulaşımını devletin yapması sizi şaşırtmıyorda, Küba'da taksilerin devlet himayesi altında olması mı şaşırtıcı geliyor ? Proteler dediğiniz işçi sınıfıdır. Protelerler sefa içinde yaşıyorlarsa zaten ideolojinin amaçladığı gerçekleşmiş demektir.

Proleterya ne demek...?

Anlamını yitirmişse diyeceğim bişey yok...

Aç Çin proleteryasına yada Kuzey Kore'ninkine öğren neler yapıyorlarmış...

Devlet'in yönetimi Komunizm oluncada üçbeş kişi sefa içinde yaşıyor...

Emeğimin karşılığını alamıyorsam hiç işime gelmez Komunizm kusura bakma...

Ayrıca Konu Devlet'in yönetim şekli değil...

IRKÇILIK...;)

Proleterya ne demek...?

Anlamını yitirmişse diyeceğim bişey yok...

Aç Çin proleteryasına yada Kuzey Kore'ninkine öğren neler yapıyorlarmış...

Devlet'in yönetimi Komunizm oluncada üçbeş kişi sefa içinde yaşıyor...

Emeğimin karşılığını alamıyorsam hiç işime gelmez Komunizm kusura bakma...

Ayrıca Konu Devlet'in yönetim şekli değil...

IRKÇILIK...;)

Proteleryanın anlamında herhangi bir değişiklik yok. Çin'de Komünist anlayışın olmadığını, tamamen liberal politikalarla yönetildiğini unutmamak gerekiyor. Kuzey Kore ise, Küba'dan aşırı bir şekilde kara propagandaya uğrayan ülkedir. Emperyalistler ile ters düşmüş ve Komünizmi benimseyen ülkelerin dışında kimse kendileri ile iş birliğinde bulunmuyor. BBC, arada sırada Güney Kore'de sefalet görüntüleri çekip Kuzey Kore'nin hazin durumu diye dünyaya servis eder. Eğer Kuzey Kore'yi bunlar üzerinden tartışacaksak, kıstas bunlar olacaksa haklısın. Buna rağmen sıkı bir ezberleme sonucu 3-5 kişi sefa içinde yaşıyor, insanlar emeğinin karşılığını alamıyor denmekten ileri gidemiyor eleştiri. Derinliği yok işin. Bir asırdan beri uygulamada olan iktisadi şartlara yabancılaşmanın tipik bir örneği.

Proteleryanın anlamında herhangi bir değişiklik yok. Çin'de Komünist anlayışın olmadığını, tamamen liberal politikalarla yönetildiğini unutmamak gerekiyor. Kuzey Kore ise, Küba'dan aşırı bir şekilde kara propagandaya uğrayan ülkedir. Emperyalistler ile ters düşmüş ve Komünizmi benimseyen ülkelerin dışında kimse kendileri ile iş birliğinde bulunmuyor. BBC, arada sırada Güney Kore'de sefalet görüntüleri çekip Kuzey Kore'nin hazin durumu diye dünyaya servis eder. Eğer Kuzey Kore'yi bunlar üzerinden tartışacaksak, kıstas bunlar olacaksa haklısın. Buna rağmen sıkı bir ezberleme sonucu 3-5 kişi sefa içinde yaşıyor, insanlar emeğinin karşılığını alamıyor denmekten ileri gidemiyor eleştiri. Derinliği yok işin. Bir asırdan beri uygulamada olan iktisadi şartlara yabancılaşmanın tipik bir örneği.

Ne olduda Liberal politika'ya geçmiş Çin bir anlatırmısın...

Baktılar Komunizm'den bir cacık yok...

Bak ülkede komunizmi savunan 60 yaş üstü ihtiyar delikanlılar...

bide üniversitedeki Sovyet uydu boyzlar...

Ben hiç komunizmi savunan bir normal vatandaş görmedim...

40 yaşında köylü görmedim...

38 yaşında Otobüs şöförü görmedim...

Ataköy'de savunan biri var...

Ahı gitmiş vahı kalmış beli bükük bir ihtiyar amca işte...

Niye savunsun...

Çünkü Savunulacak birşey yok...

Dün Komünizm'i savunanlar ABD'ye düşmandılar ama Sovyet uydusu olmamızı isteyenlerdi...

Bugünde durum bu...

Üst Alt