Rijkaard niye eleştirilmez ? - Sayfa 9 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Rijkaard niye eleştirilmez ?

Cevap: Rijkaard niye eleştirilmez ?

benim tek kafamı kurcalayan biz FR ı gençlere güvenen onlara da güven veren onları oynatan biri olarak tanıdık hatta hatırlıyorum hepimiz FR gelmesiyle takımda genç yüzleri görecek belki yeni Ardalar iniestalar görecektik diye beklerken beni hayal kırıklığına uğrattı. Performansı düşük olduğunu gördüğümüz futbolcularda bile gençleri tercih etmedi.Gelecek diyoruz falan ama madem gelecek hedefleniyor oynasın bakalım şu gelecektekiler biz de onu bekleyelim. Puan kaybedilecekmiş,Şamp. olunamayacakmış umrumda değil madem yeni bir düzen geliyor yeni bir sistem geliyor gençlerle giriş bu işe.

Rijkaard eleştirilir herkes eleştirilir ama bu hoca değil vs.vs vs gibi yorumlar yapılmaz yapılmamalı bence!!!

Riijkard neden eleştirilemez sorusunun cevabı çok basit; Çünkü hiç birimiz futbolu onun kadar bilmiyoruz; Hiç birimiz DÜNYANIN EN İYİ TEKNİK DİREKTÖRÜ seçilmedik.

Rijkaard in sucundan hic puan kaybetmedik,yalnizca son macta Arda forvet oynamamaliydi.yoksa Rijkaard hata yapsa o da elestirilir.ama bu Rijkaard gonderilsin anlamina hicbir zaman gelmez!

Ben Skibbeyi'de savunan biri olarak son yıllardaki başarısızlıkların tamamında oyuncuların hatalı olduğunu düşündüğüm ve Rijkaardla Neeskens'İn oturtmaya çalıştıkları futbolun bugün dünyada kabul edilen en nadide oyun felsefesi olduğu için eleştirmiyorum.

Kadro seçimlerine katılmasam bile zaman zaman saygı duyuyorum.

Sürekli savunma oynatıyor ve öne geçince geriye yaslanıyor denilen Bülent Korkmaz ağır eleştirilere hatta ağır ithamlara maruz kalıyordu bu forumda ki 25 yılını bu kulübe vermiş bir adamdan bahsediyoruz.Son 6-7 haftadır Bülent Korkmaz'ın felsefesiyle idare ediliyor takım.İlk yarıda yada ikinci yarıda 1 gol buluyor.Sonra daha da morallenip 2'yi 3'ü bulması beklenirken savunmaya çekiliyor hoca tarafından.Hem oyun olarak hem oyuncu değişiklikleri olarak apaçık görülüyor bu anlayış.Bülent Korkmaz da geçen yıl bu şekilde oynattı ve aldığı sonuçlar:

GS 4 Bordeaux 3 Maç 3-1'ken savunma anlayışına dönüldü 3-3 oldu ama son dakikada kazanıldı.

Konya 0 GS 1 İlk 10 dakikada bir gol bulundu ve maç sonuna kadar skor korundu.

GS 2 Bursa 1 Kalecinin hatalarıyla ilk yarı 2-0 bitti ikinci yarı geriye çekilen takım maçı 2-1 kazandı.

Gaziantep 0 GS 1 İlk yarıda bulunan bir gol ve savunma futboluyla kazanılan bir maç.

İBB 0 GS 1 Futbol yine kötü,yine savunma ağırlıklı ama kazanılan 3 puan.

GS 1 Ankara 1 Son dakikaya 1-0 önde giren takım son dakika golüne maruz kaldı bu sezon sıkça kaldığı gibi.

Görüldüğü gibi geçen yıl savunma ağırlıklı futbol oynayarak,kimseleri tatmin etmeyen futboluna rağmen öne geçtiği maçlarda 1 maç hariç hepsini kazanabilen bir Galatasaray vardı.

Diğer taraftan bende dahil olmak üzere herkes tarafından eleştirilen Skibbe döneminde bu süreçteki Ali Sami Yen performansına bakalım:

Galatasaray 4 Denizli 1

Galatasaray 1 Antalya 1

Galatasaray 4 Konya 1

Galatasaray 3 Gaziantep 1

Galatasaray 3 Trabzon 0

Galatasaray 2 İBB 0

Galatasaray 3 Hacettepe 1

Galatasaray 4 Beşiktaş 2

8'de 7 yapan ve her maçını farklı kazanan üstelik de keyif veren futbol oynayan bir takım vardı.Dış sahada başarısızdı ama iç sahada maç oynadığımızda kimsenin galibiyetten şüphesi olmuyordu hatta kaç fark atarız diye bekliyorduk.Ama otorite boşluğu nedeniyle ve gelecek vaadetmediği için gönderildi.Çoğu kişi de karardan memnundu.

Şimdi Rijkaard dönemine bakarsak ne Bülent Korkmaz dönemindeki gibi savunma yapmayı bilen bir takım var ne Skibbe dönemindeki gibi iç sahada coşan ve farka koşan takım var.Skibbe ve Bülent Korkmaz acımasızca eleştiriliyorsa Rijkaard da eleştirilmeyi fazlasıyla hakediyor geride kalan 15 hafta itibariyle.Aksini yapanlar adam kayıranlardır bana göre..

Rijkaard'ı bu maç eleştirdiğim iki nokta var. İlki Keita neden yedek, ikincisi Ayhan -Aydın değişikliği çok mu gerekliydi? son 4 dk. kalmış Aydın'ı oyuna almanın mantığı nedir? Adam ısınamadan maç bitti zaten. Elano yorulmuş olabilir son 14 dk. kalmış o değişikliği anlarım ama Arda-Aydın değişikliğini aklım hafsalam almıyor. Bazı adamlar vardır onları oynatmak adına bazı ödünler verilebilir işte Keita o adamlardan. Rijkaard her ne şekilde olursa olsun Keita'yı oynatmalı takımın itici gücü Keita. Oynadığı kanatta şahmerdan gibi ilerliyor rakibin sol kanat oyuncusunu maskara ediyor 2-3 kişi zaptetmeye çalışıyor bu adamı. Şimdi bana Keita'yı yedeğe çekmenin mantığını kimse anlatamaz, sakatlık dışında mazereti olamaz çünkü.

Ayrıca Bülent Korkmaz'ın defansa çekilip defanstan şişirme toplarla oynattığı oyun kadar riskli, kısır, sinir bozucu, zevksiz bir oyun tarzı görmedim. Duran top diye birşeyden haberi de yoktu sağolsun. Skibbe'nin mantelitesi yanlıştı 1 puana seviniyor, kayıp görmüyordu.

Rijkaard da eleştirilir. Akıl mantık çerçevesinde olduktan sonra neden olmasın? futbolu bizden iyi biliyor ona güvenimiz sonsuz senelerce bu takımın başında görmek istiyoruz. Aklımıza takılan birkaç şeyi de belirtebilme özgürlüğümüz de olmalı. Ama sonuçta son karar da hocamızın. Saygı duymaktan başka yapılacak hiçbirşey yok. Gerekli süre verildiğinde bizi başarıya Rijkaard götürecek hiç şüphem yok...

Geçen sene itibariyle Skibbe kadar puan topladı nerdeyse hatta Skibbe'nin iç saha başarısı göze çarpıyor. Fakat Lincoln faktörünü de unutmamak lazım. Geçen sene ilk devre formda bir Lincoln vardı biryere kadar takımı ve antrenörü taşıyordu. Rijkaard'ın şanssızlığı bu tarz bir oyuncunun eksikliği.

Bülent Korkmaz dönemini ise kendi aklımdan bile siliyorum birdaha hatırlamamak için. Fatih hoca ile başlayıp Hagi ile bitirdiğimiz 6. olduğumuz sezonda bile Bülent'in oynattığı kadar kötü ve kişiliksiz bir futbol oynamamıştık.Burası yeri değil ama takımın içine dinamiti koyan da Bülenttir takımı 6 ayda birkaç yıl geriye götürmüştür.Adnan Polatın tek hatası olarak kalacaktır bence başkanlık hayatı boyunca...

Rijkaard'ı bu maç eleştirdiğim iki nokta var. İlki Keita neden yedek, ikincisi Ayhan -Aydın değişikliği çok mu gerekliydi? son 4 dk. kalmış Aydın'ı oyuna almanın mantığı nedir? Adam ısınamadan maç bitti zaten. Elano yorulmuş olabilir son 14 dk. kalmış o değişikliği anlarım ama Arda-Aydın değişikliğini aklım hafsalam almıyor. Bazı adamlar vardır onları oynatmak adına bazı ödünler verilebilir işte Keita o adamlardan. Rijkaard her ne şekilde olursa olsun Keita'yı oynatmalı takımın itici gücü Keita. Oynadığı kanatta şahmerdan gibi ilerliyor rakibin sol kanat oyuncusunu maskara ediyor 2-3 kişi zaptetmeye çalışıyor bu adamı. Şimdi bana Keita'yı yedeğe çekmenin mantığını kimse anlatamaz, sakatlık dışında mazereti olamaz çünkü.

Ayrıca Bülent Korkmaz'ın defansa çekilip defanstan şişirme toplarla oynattığı oyun kadar riskli, kısır, sinir bozucu, zevksiz bir oyun tarzı görmedim. Duran top diye birşeyden haberi de yoktu sağolsun. Skibbe'nin mantelitesi yanlıştı 1 puana seviniyor, kayıp görmüyordu.

Keita nın neden yedek olduğunu açıklamış zaten kendisi ; Keita'nın neden ilk 11'de oynamadığı yönündeki bir soruyu Rijkaard, ''Fenerbahçe maçındaki kırmızı kart cezalarından sonra 90 dakika şansını fazla alamadı. Panathinaikos maçında oynayan futbolcular burada oynamayı hak etmişti, bu yüzden O'nu ilk 11'de oynatmadım'' diye yanıtladı.

90+2 de oyunu soğutmak için Ardayı aldı oyundan yani şimdi burada 90+2 de niye Ardayı alıp Aydını soktu eleştirisi bana mantıklı gelmiyor..

Keita nın neden yedek olduğunu açıklamış zaten kendisi ; Keita'nın neden ilk 11'de oynamadığı yönündeki bir soruyu Rijkaard, ''Fenerbahçe maçındaki kırmızı kart cezalarından sonra 90 dakika şansını fazla alamadı. Panathinaikos maçında oynayan futbolcular burada oynamayı hak etmişti, bu yüzden O'nu ilk 11'de oynatmadım'' diye yanıtladı.

90+2 de oyunu soğutmak için Ardayı aldı oyundan yani şimdi burada 90+2 de niye Ardayı alıp Aydını soktu eleştirisi bana mantıklı gelmiyor..

Sezon başında oynan futbol taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanmıştı.Çok pozisyon veriyor olsakta çok pozisyona giriyor ve çok gol atıyorduk.Çok pozisyon veriliyor olmasını sistemin riski olarak değerlendiriyordu otoriteler.Peki son haftalarda oynanan futbol kimin hoşuna gidiyor? hiç kimsenin.Bunun nedeni ne? sorusunun muhatabı kim peki? tabiiki teknik heyet.Sezon başındaki ortalığı kasıp kavuran rekorları alt üst eden kadro neden muhafaza edilmemektedir? Bursa maçında Ardayı forvet oynatıp 3 tane aynı özellikteki adamları orta sahada oynatıpta pozisyon kısırlığına sebep olmakla kalmayıp 1-0 mağlup durumdayken Nonda'yı oyuna alırken Keita'yı çıkartmayı kim hangi zihniyetle yapmıştır? Yine İBB maçında aynı ikilinin aynı muameleye tabi tutulmasının gerekçesi nedir? (ki bu ikili birlikte oyuna girerek kaybedilmek üzere olan Kasımpaşa maçınının kazanılmasına sebep olmuştur.) Rijkaard ve ekibi bu işten anlamıyor demiyecek kadar haddimi bilirim ama bu, hiç eleştiri yapmayacağım anlamına gelmez.Çünkü futbolun bazı doğruları var bunları bilen kimse pekala eleştiri yapabilir yapmalıdır da.Yalnız meşru olarak, usulünce, yapıcı olarak. Ben bu doğruları bildiğime inanıyorum zira 25 yıldır bu takımın taraftarıyım.

Sezon başında oynan futbol taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanmıştı.Çok pozisyon veriyor olsakta çok pozisyona giriyor ve çok gol atıyorduk.Çok pozisyon veriliyor olmasını sistemin riski olarak değerlendiriyordu otoriteler.Peki son haftalarda oynanan futbol kimin hoşuna gidiyor? hiç kimsenin.Bunun nedeni ne? sorusunun muhatabı kim peki? tabiiki teknik heyet.Sezon başındaki ortalığı kasıp kavuran rekorları alt üst eden kadro neden muhafaza edilmemektedir? Bursa maçında Ardayı forvet oynatıp 3 tane aynı özellikteki adamları orta sahada oynatıpta pozisyon kısırlığına sebep olmakla kalmayıp 1-0 mağlup durumdayken Nonda'yı oyuna alırken Keita'yı çıkartmayı kim hangi zihniyetle yapmıştır? Yine İBB maçında aynı ikilinin aynı muameleye tabi tutulmasının gerekçesi nedir? (ki bu ikili birlikte oyuna girerek kaybedilmek üzere olan Kasımpaşa maçınının kazanılmasına sebep olmuştur.) Rijkaard ve ekibi bu işten anlamıyor demiyecek kadar haddimi bilirim ama bu, hiç eleştiri yapmayacağım anlamına gelmez.Çünkü futbolun bazı doğruları var bunları bilen kimse pekala eleştiri yapabilir yapmalıdır da.Yalnız meşru olarak, usulünce, yapıcı olarak. Ben bu doğruları bildiğime inanıyorum zira 25 yıldır bu takımın taraftarıyım.

Nondanın Bursa maçında etkili olamayacağı zaten dünkü belediye maçında belli oldu.. belediye defansını aşamadı bursa defansını nasıl aşacaktı deplesmanda..Nonda bugün oynadığımız sistemin ileri uç elemanı değildir özellikleri Barosun tam tersidir. Bunu elbette teknik heyet farkında onlarda ileride değişik varyasyonlara giriyorlar Arda - Kewell -Keitayı denediler geçmiş maçlarda forvet olarak. çünkü Nonda formda olsa bile 90 dk kaldıramıyor.

Rijkaard!ı eleştiremem. 8 net pozisyon 2 direk ve go latamıyorsan gitsin futbolcular kendilerine ağlasınlar. Atamadık, yedirildik.

Nondanın Bursa maçında etkili olamayacağı zaten dünkü belediye maçında belli oldu.. belediye defansını aşamadı bursa defansını nasıl aşacaktı deplesmanda..Nonda bugün oynadığımız sistemin ileri uç elemanı değildir özellikleri Barosun tam tersidir. Bunu elbette teknik heyet farkında onlarda ileride değişik varyasyonlara giriyorlar Arda - Kewell -Keitayı denediler geçmiş maçlarda forvet olarak. çünkü Nonda formda olsa bile 90 dk kaldıramıyor.

Katılmıyorum. Nonda, oynadığı zamanlarda zaman zaman Baroş'u dahi kesmiş oyuncudur.Kaldı ki Kasımpaşa maçı örneği gözümüzün önündedir.Sağlam bir Nonda, formsuz bile olsa Baroş'un yokluğunda bu takımın alternatifsiz tek santraforüdür.Bunun aksine bir arayış içinde olmak şapkadan tavşan çıkarmaya çalışmaktır.Nonda'nın etkisiz olduğu fikrinede katılmıyorum.Zira bu durum kendisiyle ilgili olmayıp teknik heyetin oyuncu tercihlerinde yaptığı yanlışlıklarla ilgilidir.Arda'lı, Kewell'li, Keita'lı bir kadronun ileri ucunda oynaması halinde Nonda'nın neler yapabileceğini tahmin etmeye gerek yok.Çünkü daha önce neler yapabileceğni gösterdi.Ne yazık ki son maçlarda bu şans ona verilmiyor.

Ya İBB maçındaki futbola kim kötü diyebilir ? O maçta 1 pozisyon gol olsaydı 2-0 olacaktı ki bi sürü pozisyon var maç kopacaktı sonra iyi oynadıya çıkacaktı adımız. Onu geçtim son dakikalarda baskı yedik, baskı yediğimiz halde maçı kazansaydık gene iyi oynadı süper oynadı olacaktı. Ama berabere kaldık ya kötü oynadı oluyoruz hemen. Skora göre bakmayın yani skoru boşverin öyle bakın buradaki yorumları bile okudum maç esnasında çok iyiyiz şöyleyiz böyleyiz çok istekliyiz felan filan bi sürü yorum geldi bi negatif yorum yapan olmadı ta ki son 10 dk baskı yedik futbolcularda psikolojik olarak baskı yediler yani gene aynı tablo olursa gene liderliği kaybedersek dediler eminim, bunun etkisine birde inanılmaz hakem hataları eklenince golü yedik.

Ama Rijkaard gene çıktı dedi, hakem hatalarına sığınmamalıyız diye o kadar şeye rağmen.

Ayrıca eleştrilir Rijkaard, bencede Keita Kewell'ın yerine oynayabilirdi, ama güvenim bi gram eksilmez Rijkaard'a karşı.

Rijkaard!ı eleştiremem. 8 net pozisyon 2 direk ve go latamıyorsan gitsin futbolcular kendilerine ağlasınlar. Atamadık, yedirildik.

Evet katılıyorum diğer haftalara nazaran daha fozitif futbol oynadılar.Ancak her zaman 2-3 tane atamayabiliyorsunuz.Atamayınca elinizdekini korumayı becerebileceksiniz.Kazanmak için 70 dak.iyi oynamak yeterli olmuyor işte.Son 10-15 dakika o kadar geri çekildiler ki golden önce bir çok karambol yaşadık kalemizde ve teknik heyetten defansı ileri çıkarmaya yönelik hiç bir işaret göremedim.Bizim gibi seyrediyordu o da. Neden oyun kontrolümüz altında olmuyor,karşımızdaki takım kim? üç-beş pas yapıp oyunu soğutmayı beceremedik.Bu kadar aciz olmak üzüyor insanı, skor falan değil.

Ya İBB maçındaki futbola kim kötü diyebilir ? O maçta 1 pozisyon gol olsaydı 2-0 olacaktı ki bi sürü pozisyon var maç kopacaktı sonra iyi oynadıya çıkacaktı adımız. Onu geçtim son dakikalarda baskı yedik, baskı yediğimiz halde maçı kazansaydık gene iyi oynadı süper oynadı olacaktı. Ama berabere kaldık ya kötü oynadı oluyoruz hemen. Skora göre bakmayın yani skoru boşverin öyle bakın buradaki yorumları bile okudum maç esnasında çok iyiyiz şöyleyiz böyleyiz çok istekliyiz felan filan bi sürü yorum geldi bi negatif yorum yapan olmadı ta ki son 10 dk baskı yedik futbolcularda psikolojik olarak baskı yediler yani gene aynı tablo olursa gene liderliği kaybedersek dediler eminim, bunun etkisine birde inanılmaz hakem hataları eklenince golü yedik.

Ama Rijkaard gene çıktı dedi, hakem hatalarına sığınmamalıyız diye o kadar şeye rağmen.

Ayrıca eleştrilir Rijkaard, bencede Keita Kewell'ın yerine oynayabilirdi, ama güvenim bi gram eksilmez Rijkaard'a karşı.

Skorla falan derdim yok.Mesele takımın 4-5 haftadır kötü oynamasıdır.Takım içinde yapılan anlamsız değişikliklerdir. İBB maçının son 15 dakikasında skoru koruma adına bu kadar geri yaslanan defansı ileri çıkarmak benim işim değil herhalde.

Katılmıyorum. Nonda, oynadığı zamanlarda zaman zaman Baroş'u dahi kesmiş oyuncudur.Kaldı ki Kasımpaşa maçı örneği gözümüzün önündedir.Sağlam bir Nonda, formsuz bile olsa Baroş'un yokluğunda bu takımın alternatifsiz tek santraforüdür.Bunun aksine bir arayış içinde olmak şapkadan tavşan çıkarmaya çalışmaktır.Nonda'nın etkisiz olduğu fikrinede katılmıyorum.Zira bu durum kendisiyle ilgili olmayıp teknik heyetin oyuncu tercihlerinde yaptığı yanlışlıklarla ilgilidir.Arda'lı, Kewell'li, Keita'lı bir kadronun ileri ucunda oynaması halinde Nonda'nın neler yapabileceğini tahmin etmeye gerek yok.Çünkü daha önce neler yapabileceğni gösterdi.Ne yazık ki son maçlarda bu şans ona verilmiyor.

yani Keita yok diye bu kadar formsuz öyle mi..

yani Keita yok diye bu kadar formsuz öyle mi..

Bir önceki mesajımda "Arda'lı, Kewell'li, Keita'lı bir kadronun ileri ucunda oynaması halinde Nonda'nın neler yapabileceğini tahmin etmeye gerek yok.Daha önce neler yapabileceğni gösterdi.Ne yazık ki son maçlarda bu şans ona verilmiyor." derken sadece Keita'dan bahsetmediğim gayet açık ve nettir.

Üst Alt